Temizlik için yardımcı bulmanın aşırı zor olmasi

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Temizlik yapmak için herhangi bir özellik, nitelik gerekmiyor. Mecbursan, vasfın yoksa evlere temizliğe gidersin bu böyledir. Kamuda memur olmak için ile binbir şart var. Saçma sapan şeyleri kıyaslamayın lütfen. Herkesin emeği kıymetli. Kimse kusura bakmasın hiçbir vasıf gerektirmeyen bir iş için günlük 2000 liralar acayip paralar. Haftanın 5 günü çalışsa 40 bin lira yapar. Bunu normal bulanların para şirazesinin kaydığını düşünüyorum açıkçası. 3.5 asgari ücret normal yani hiçbir vasıf gerektirmeyen işe? Herkes iyi kötü temizlik yapar ama herkes doktorluk yapamaz, öğretmenlik yapamaz, kamuda isteyince memurluk yapamaz. Ama bugün isteyen herkes evlere gündeliğe gider. O yüzden bazı şeylerin kıyası olmaz. Ev temizliğinin daha zor bir iş olması daha çok kazanmadı gerektiği anlamına gelmez. Burada işin nitelik isteyip istememesi mesele.
Berbat üstü berbat yorumlar okudum cidden bu konuda
O anca yatıyorlar diye hakeret ettikleri insanlara biricik evlatlarını nasıl emanet ediyorlar?
Madem doktorlara bu kadar güvenmiyorlar çalıştığı parayı hak etmediğini yazıyorlar nasıl canlarına güvenip verdiği ilacı tedaviyi alıyorlar?
Her iş önemli herkes sadece insan olarak saygıyı kazanıyorda sen niye bu kadar hakaret ediyorsun bu kadar insana?
Nasibini almayan kalmadı öğretmen, doktor,, mühendis memur hepsine ver yansın işini iyi yapan yok, sadece kendileri ve aileleri çalışıp bir yerlere gelmiş.
Diğer herkes damdan düşmüş oraya

Ayy siz gerçekten laf anlamazsınız. Size laf anlatmakla zaman harcamak istemiyorum. Herkes kendinden biliyor işi.

Kuzenime gelince üniversite sınavında ilk 1000 e giren çok fazla insan yok, zekası potansiyeli tartışmaya kapalı.
Sizden fazla laf anladığımdan eminim. Ne oldu kendi tembelliğidir deyince neden hemen okulundan tahsilinden dem vurdunuz? Önemli olmayan meziyetleri işinize gelince gündeme getirmeyin madem

Full çalışıyorum boş günüm yok. Öğleden sonra boşlugum var bir tek gün onda da iki tane iki yaşında çocuk var. Hafta sonu üç çocuk birlikte... Neyse çok şükür ayarladım. Bir abla tam gün 800 e gelecek. Ya aslında bir cok parametre var. Ben tüm gün temizliğe gelene 1000 versem cocuklarima bakan ablama ayıp değil mi. En az 15-20 vermem gerekir. Hakkı o derim. İkisine de öyle versem benim maaş da ek de gitmiş olur.
800 mü? Bence 1600 ver, ayıp olur burdaki üyelere (!) sonuçta 800e gelen bulunmuşsa herkes bu işin ederininin 1000 lira olduğunu düşünmüyor demektir. Boşa goygoy yaptık desene. Eğitimin öğretmenin itibarının nasıl ayak altı edildiğini bir kez daha gördük bu sayede. Allah sonumuzu hayır etsin ne diyelim.

Kendi hayatınızın zorluklarından bahsederken iç çekirdek tabakasına kadar inmiştiniz halbuki. 50 yaşında evlere giden abla ben görmedim, ama 60 yaşında günü gelmiş hala emekli olmayan memurlar biliyorum. Hayatının bi 20 yılı zorlasan belki yapamayacaklar o işi, beğenmeyen ne çağırır ne de o paraları verir iş o kadar basit aslında.
Benim eve geldi ya şirket yolladı 60 vardır kadının yaşı. Bir de genç bir kadın vermişler yanına. İlk şirketi arayacaktım dalga mı geçiyorsunuz diye. Diğerinden 10 kat temiz yaptı. Diğeri çene çaldı bol bol evi geziyordu, inceliyordu gezmeye gelmiş sanki. Yaşlı olan 5 kelime anca etmiştir. Gerçi mecbur olmasa kadıncağız gelir miydi? Sanmıyorum.

Benim eve geldi ya şirket yolladı 60 vardır kadının yaşı. Bir de genç bir kadın vermişler yanına. İlk şirketi arayacaktım dalga mı geçiyorsunuz diye. Diğerinden 10 kat temiz yaptı. Diğeri çene çaldı bol bol evi geziyordu, inceliyordu gezmeye gelmiş sanki. Yaşlı olan 5 kelime anca etmiştir. Gerçi mecbur olmasa kadıncağız gelir miydi? Sanmıyorum.
Çok fazla değildir onlardan, arada bir dinç çıkıyor işte, o kaç yıldır yapıyor acaba bu işi?

Bu arada ben de düzenli gelecek birini bulamıyorum. Tam güne iki kadın şirketten istiyorum ayda bir 2bin. O da bana indirim yapıyorlar. Benim evim temiz gelip mutfak yağı ovalamıyorlar mesela. Ama gittikleri evlerin çoğu pislik içindeymiş. Adam gibi yemek kahvaltı vermiyorlarmış. Duvar sildirsem mop veriyorum. Elle ben silmem niye kadın silsin?

İşini iyi yapan ister mühendis olsun, ister doktor ve ya öğretmen, isterse de temizlikçi ve ya çöpçü olsun kıymetlidir.
Temizlikçi için 1000 lira fazla değil, işini hakkıyla yapan biri için zor bir iştir. Herkes yapamaz, haftanın 5 günü başka bir evi dip köşe temizlemek yıpratıcıdır. Onların da bin tane sağlık sorunu oluyor.
Tabi ki, bu rakamlar işini iyi yapanlar için, onlar için talep var ki gidiyorlar, başdansavdı yapanlara o fiyatı kimse vermez.
Ayrıca benim düşünceme göre, eğitim insanın kendi gelişimi içindir, ücreti eğitimle ilişkilendirmek çok doğru bir yaklaşım değil. İşinde fark yaratan herkes hakkını almalı.
Birisi öğretmen ve ya doktor, başka bir meslek sahibi olduğu için temizlikçiye yukarıdan bakıyorsa, kendisinden daha vasıflı, daha iyi bir mesleği, pozisyonu olana da kendisine o şekilde davranması hakkını vermiş oluyor.

Bende her lafa öğretmenler gelecek nesilleri yetiştiriyor geyiği ile başlayan öğretmenlerin özellikle beden gücü ile çalışan ve sigortası bile olmayan bakıcı ve temizlik çileri sömürmeye çalışmasından gına geldi. Temizlilçinin aldığı parayı diline dolar sigorta isteyen ve maaşını asgari ücret talep eden bakıcıyı insan sömürmek ile suçlar. Ancak bir aydınlanma da geldi şimdiki nesli yetiştiren öğretmenlerin kafa yapısı buysa bu nesillim bu kadar defo ile kurtulması bile bir mucize. Temizlikçi yine geçen sene 400 ile çağırıyormuşta bu sene nasıl 800 olurmuş eee sende grçen sene aldığın maaşın yarısını alıyordun ama 8000 seyannen zam artı oransal zamla aldığın maaş iki katına çıktı ama yetmediğini söylüyorsunuz her yerde yetmiyorsa o zaman neden kendine hak gördüğünü başkasına görmüyorsun. Üstelik o kadın serbest piyasada çalışıyor, fazla geldi ise çağırmazlar. Beden gücü yer yerde pahalı ve lükstür. Örneğin Almanya da en vasıfsız bir temizililçiyi yarım gün yani kesin olarak 4 saat evde çalıştırmaya kalksan en az 50 euro onada en fazla evi süpürür dağınıklık toplattırırsın öyle dolap sil cam kapı sil yaptıramazsın. Biraz daha nitelikli iş istiyorsan bu fiyat yarım gün için 75 eourya kadar çıkar.Tam gün iki katı. Çocuğa özel kişisel bakıcı desen asgari ücret ve sigortanın toplam bedelinin altında bir allahın kuluna çocuğuna baktıramazsın ki onda bile bu fiyata iyi nitelikli eğitimli birini bulamazsın . Ancak genel sigortalı resmi bir kurumda çalışan temizlik görevlileri aylık net net 1500- 2000 euro alır. Çünkü onların yaptıkları iş daha genel ve kolaydır, sorumluk azdır, güvenlik sıkıntısı yoktur Almanya'da ortalama bir öğretmenin aldığı maaş sigorta ve vergilerini kendi ödediklerinden yani bu bedelleri düştüğünde kalan 2500-3500 euro ki orada buradaki gibi günde 4 -3saat ders anlat eve gel olayıda yok gayet sıkı ve öğrenci ile birebir iletişimde kalan bir sistem var ve çalışma saatleri normal insanlar gibi ancak ben hiçbir almanın temizlikçinin aldığı paraya laf ettiği yok. Diğer Avrupa ve İskandinav ülkelerinde durum çook daha iyi beden gücü ile çalışanlar açısından.Beden işi zordur ve yıpratıcıdır. Temizlikçilik desen milletin pisliğini temizlediğin, bir sürü tanımadığın insanla muhattap olduğun ve tanımadığın insanların mahremine girmek zorunda olduğun için iki kat zordur. Siz üniversiteyi boşa okumadınız öncelikle kişisel gelişiminiz için okudunuz sonra beyin gücü ile milletin beden gücü ile aldığı parayı çook daha kısa saatler almak için okudunuz. En önemlisi sevdiğiniz işi yapmak için okudunuz. Genede beğenmiyorsanız kolay milletin evini temizlemek için diplomaya gerek yok, çıkın işten baaşlayın milletin evini temizlemeye. Sizde alın sıfır araba o kadar kolaysa. Ben burada bir avukat olarak o sömürücü dediğiniz temizlik işçilerinin geçirdikleri iş kazalalarını, yaşadıkları taciz ve şiddeti, sigortalı olmamalarından dolayı yaşlandıklarında yaşadıkları sorunları ve hikayeleri anlatsam roman olur ki dizisini bile yaptılar artık.
Biz daha neden Avrupa gibi olamıyoruz diye çook ağlarız. Öğretmenler en başta beden işçisine köle muamelesi yapmayı kendine hak görüyorsa onların yetiştirdiği nesilden çok da birşey beklememek lazım. Tüm medeni memleketlerde özel temizlikçi gibi kişiye özel hizmetler pahalı ve lükstür. Ancak adamlardan hiç biri kendi üniversite eğitimi aldı diye o hizmeti veren kişiye köle muamelesi yapmaz.üç kuruşa çalıştırabilme hakkını kendinde görmez. Bunu bile bilmeden eğitimci lik yapmanız cidden üzücü.
Ben almanyadayim. Temizlik icin saat ücretleri 25 Euro dan basliyor burda. Buda en düsük saat ücreti yani.

Haftada bir günümü ayirabilsem hiç bir sikinti olmayacak ama mümkün değil. Gercekten ihtiyacım var yani. Ama deymeyecek iş yapıyorlar. Vereyim iş kötü olunca zerre hakkımı helal etmeyeyim o zaman. Gönüllerine siniyorsa bu para ne diyeyim yani. Kaç supurgem kötü kullanmadan bozuldu, mikrodalga fırının içini silerken plastik aparatı kırilmis 800 lira sadece bir parça şey. Mutfak dolabının alt kısmına birşey düşürmüş ahşap kırılmış gitmiş. İnsanlık hâli olabilir de hiç birşey demiyorlar kendim keşfedip soruyorum ay abla pardon deniyor. Ne pardonu? Ne cam sildiririm ne hali. Ama fiyatlar maşallah. İş düzgün değil. Kesebiliyor muyuz eşyaların parasını o da yok.
Dertler aynı
Ben almıyorum net çözüm 😀

Ben mesleğine maaşımla ilgili şikayet etmedim.Severek yapıyorum ama zor mu evet çok zor.Konu sahibini yetecek mesajlar olduğu için yazdım,yani bunca sene emek harcayan la harcamaya da aynı maaşı alacaksa kimse göndermesin çocuklarini okula.Ben söyleyeyim kızlara mesela okumayın evlere temizliğe gidin,zaten okusanizda aynı maaşı alacaksınız mi diyim.Sizin zihniyetinin bu
Off ne yapsın simdi temizlige giden insanlar ,ögretmen bizim kadar kazanmiyor aman durun biz daha az ucret mi isteyelim desin ?
Alicisi varki o fiyatlara gidiyorlar . Konu sahibide bunu karsilayabilecek gucte degil .neyi tartisiyorsunuz anlayamiyorum gercekten .

Off ne yapsın simdi temizlige giden insanlar ,ögretmen bizim kadar kazanmiyor aman durun biz daha az ucret mi isteyelim desin ?
Alicisi varki o fiyatlara gidiyorlar . Konu sahibide bunu karsilayabilecek gucte degil .neyi tartisiyorsunuz anlayamiyorum gercekten .
Parayı alsın birşey dediğim yok,ama işini hakkıyla yapsın.

Hay ağzına sağlık. Demek istediğim tam olarak da buydu. Nasıl bir ogretmen ön yargısı var akıl alır gibi değil. Yatak döşek yatıyorum ama yarın okula gitmek zorundayım. Çünkü gitmesem çocuklar geri kalacak. Takacam maskeyi 8 saat ders anlatcam. Siz 8 saat sahnede kalan bir sanatçı gördünüz mü? Biz her ders sahne performansı sergiliyoruz. Yaşadığımız hiç birşeyi öğrencilere hissettirmeden onların en iyi anlayabileceği, kusaklarina hitap edecek şekilde, bir de malum sıkmadan ders işliyoruz. Bizim tek avantajımız öğrenci okulda yoksa biz de yokuz. Bütün resmi bayramlarda da çalışan tek biziz. Ama bunların lafı asla olmaz tabi... Bunun karşılığı maaş da olamaz. Ders anlatmanın yanı sıra her öğretmen öğrencilerine teneffüste, ders dışında her an destek olma çabasındadır. Boşa mı Atatürk milletvekili maaşı öğretmen maaşını geçmesin demis. Neden çocuklarınızı bu kadar kıymet vermediginiz insanlara emanet ederken evinizin temizliğini beden işi olarak görüyorsunuz. Biz yatarak mi ders anlatıyoruz.
Hem beğenmezler,hem supermanlik beklerler öğretmenlerden hem de konu ne olursa olsun eleştirecek bir şey bulurlar. Olunamayip olanlara bı şekilde çamur atma sanatıdır kendilerine göre boşverin😊 bu arada ben tam gün 800 yarım gün 400 veriyorum.1000 ve üstü kesinlikle fazla

Temizlik işi çok zor. Ben onlar gibi temizlik yapsam ertesi gün 3 gün yatarım. Temizlikte çalışmaktansa fabrikada çalışırım. Servis oluyor, yemek oluyor, SGK oluyor..bayram tatili oluyor. Dolayısı ile anca çocuğu olanlar falan yeter ki bir kaç gün evde olayım diye temizlik işini yaparsa mantıklı. Onda da 1000 TL çok normal. Haftada 3 kez gitse anca asgari ücret yapar. Ki sigortasız haliyle. Siz de haftada 3 günle en düşük memur maaşını alıyorsunuz neticede. 3 gün onların çalışmasi 40 saate eş değer.

800 mü? Bence 1600 ver, ayıp olur burdaki üyelere (!) sonuçta 800e gelen bulunmuşsa herkes bu işin ederininin 1000 lira olduğunu düşünmüyor demektir. Boşa goygoy yaptık desene. Eğitimin öğretmenin itibarının nasıl ayak altı edildiğini bir kez daha gördük bu sayede. Allah sonumuzu hayır etsin ne diyelim.
Bu anlayış bir tek bizim ülkede var sanırım. Onun sebebi de köyden kente göçün etkileri. Eskiden az okumuş insan vardı. Her okuyan bir yere gelirdi. O yüzden okuyan insan çok refah okumayan nerdeyse köleliğe yakın olsun diye bir beklenti var. Başka ulkelerde el emeği olan işler daha pahalıdır. Evinizi ucuza temizletemediniz diye öğretmenlik ayak altı olmuyor. Oturup kendi temizleyecek o zaman.

Devlette 8 ders anlatıyoruz karşılığı olarak 560 lira alıyoruz.
Hayır 560 TL almıyorsunuz. Temizlikçi insan bin TL aliyorsa düz bin TL alıyor. Siz diyelim 22 bin aliyorsunuz. 15 saat maaş karşılığı. Artı emeklilik için ödenen primleriniz de var. Bunları hesaba katıp boldugunuzde 560 TL yapmiyor.
Öğretmenlerin bu maaş carpitmasindan bana gına geldi. Ben de memurum. Ben bütün ek gelirlerimle maaşımı söylüyorum. Öğretmenler kesiyor da kesiyor. Deki 27 alıyorum Total ama az. Tamam onu diyin. 30-35 de alsam az diyin . Bu başka bir şey. Ama 560 aliyormussunuz 8 saate falan Allah aşkına carpitmayin.

Bu anlayış bir tek bizim ülkede var sanırım. Onun sebebi de köyden kente göçün etkileri. Eskiden az okumuş insan vardı. Her okuyan bir yere gelirdi. O yüzden okuyan insan çok refah okumayan nerdeyse köleliğe yakın olsun diye bir beklenti var. Başka ulkelerde el emeği olan işler daha pahalıdır. Evinizi ucuza temizletemediniz diye öğretmenlik ayak altı olmuyor. Oturup kendi temizleyecek o zaman.

Yoo gayet de şehirli ve tahsilli bir ailenin çocuğuyum. Öğretmeni ayak altı eden ucuza ev temizletememek değil okumuş cahillerin sen ne yapıyorsun ki muhabbeti.

Hayır 560 TL almıyorsunuz. Temizlikçi insan bin TL aliyorsa düz bin TL alıyor. Siz diyelim 22 bin aliyorsunuz. 15 saat maaş karşılığı. Artı emeklilik için ödenen primleriniz de var. Bunları hesaba katıp boldugunuzde 560 TL yapmiyor.
Öğretmenlerin bu maaş carpitmasindan bana gına geldi. Ben de memurum. Ben bütün ek gelirlerimle maaşımı söylüyorum. Öğretmenler kesiyor da kesiyor. Deki 27 alıyorum Total ama az. Tamam onu diyin. 30-35 de alsam az diyin . Bu başka bir şey. Ama 560 aliyormussunuz 8 saate falan Allah aşkına carpitmayin.
Peki 15 saatin üstüne 7 saat daha girince onun ücreti ne oluyor😂 bir maaş hesabımız eksikti ya muhabbete bak

Ben yaklasık 11 yıldır haftada 1 yardımcı alıyorum. Haftada 1 gelinince ev cok pislenmiyor zaten. Robotla hergunde supuruyorum. Kucuksehirdeyim burada 300 yarim gun. Annem ankarada en don 450 veriyodu oda her hafta tutuyor. Bin lira tam gün parası. Birde ev var ev var duzenli gidilen evle ayda yilda gidilenin iside ayni olmuyor.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X