Temizlik için yardımcı bulmanın aşırı zor olmasi

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Eskiden herkesin bir duruşu vardı kadınlar kulubünûnde,deli kazanına döndü,herkes günlük hayattaki stresini atacak birilerini hedef alıp saldırıyor.
Ayrıca korkmayın,ögretmenler insan,okulda farklı evde normal insanîz.Yani her yerde ögretmen mi olalım biz😄Sizin zihniyetiniz ile psikologlar hiç psikolojik tedavi olmasın,doktorlar hiç hasta olmasın.
İnsanların duruşu ile sağlık sorunlarını karşılaştıran ve bunu komik bulan birini daha fazla muhatap alamayacağım kusura bakmayın.
Öğretmen var, öğretmen var işte…

Bu kadar derine inmeye gerek yok.Mesaji yazana ironi olarak yazdım,zaten anlayacağı dil o.
Abartmayın,bizde gerekli önerileri yapıyoruz merak etmeyin
Kendi hayatınızın zorluklarından bahsederken iç çekirdek tabakasına kadar inmiştiniz halbuki. 50 yaşında evlere giden abla ben görmedim, ama 60 yaşında günü gelmiş hala emekli olmayan memurlar biliyorum. Hayatının bi 20 yılı zorlasan belki yapamayacaklar o işi, beğenmeyen ne çağırır ne de o paraları verir iş o kadar basit aslında.

Aynen benim de aklıma ekşi geldi. Orda da özelde sürünenler kamudakilere burun kıvırıyor ya bu da öyle oldu. Aslında bence mesele şu ki bazıları yurtdışından yazıyor, bazılarının kocası zengin istemezse çalışmıyor. Onlar sen de çağırmayıver ne sandın kendini olayına giriyor. Çünkü tuzları kuru ya okuduklarını ona göre yorumluyorlar. Güya emekçinin hakkını koruyorlar.Sonuçta yardımcıya ihtiyacı olan ve buna para yetiremeyen bir öğretmen sözkonusu ama yorumlara baksan fabrikatörün karısı hizmetçiye eziyet için fırsat kolluyor sanarsın.
Ben mesleğine maaşımla ilgili şikayet etmedim.Severek yapıyorum ama zor mu evet çok zor.Konu sahibini yetecek mesajlar olduğu için yazdım,yani bunca sene emek harcayan la harcamaya da aynı maaşı alacaksa kimse göndermesin çocuklarini okula.Ben söyleyeyim kızlara mesela okumayın evlere temizliğe gidin,zaten okusanizda aynı maaşı alacaksınız mi diyim.Sizin zihniyetinin bu
Peki hanımlar tam olarak bizlerden veya vasıfsız işçi olarak çalışan kişilerden isteğiniz nedir? İnsanlar size piyasa böyle bütçenize uymuyorsa çağırmayın yazmış kızmışsınız. Ne desinler? Veya temizlikçi hanımlar ne yapsın? Öğretmenler şu kadar maaş alıyor onlara ayıp olmasın ben onlar kadar parayı hak etmiyorum deyip daha az mı para istesinler?

Ben piyasayı pek bilmiyorum çok çok nadir temizlikçi çağırırım bayadır da çağırmadım. Ancak geride 2500 tl veren bile olduğunu okudum. Bin tl veren zaten çok varmış. Piyasa böyleyken ve daha fazla kazanma şansları varken daha az mı para istesinler? Belediye akbili gibi öğretmenlere indirim mi uygulasınlar? Beklentiniz nedir tam olarak?

Biliyor musunuz benim de hayatta en nefret ettiğim kişiler her şeyi karşı tarafı eziklemek olarak görenler aşağılık kompleksine sahip olanlar. Konu sahibi kendi memur maaşına göre bir meblağ belirlemiş, gelirine göre elden çıkarabileceği bir miktar. Piyasanın durumuna şaşırmış ve konu açmış. Bütün kompleksliler üşüşmüş mesleğini aşağılamış. Ama ne hikmetse yukardan bakan taraf öğretmen hanım olmuş. İşte bunlar hep kompleks.
Hay ağzına sağlık. Demek istediğim tam olarak da buydu. Nasıl bir ogretmen ön yargısı var akıl alır gibi değil. Yatak döşek yatıyorum ama yarın okula gitmek zorundayım. Çünkü gitmesem çocuklar geri kalacak. Takacam maskeyi 8 saat ders anlatcam. Siz 8 saat sahnede kalan bir sanatçı gördünüz mü? Biz her ders sahne performansı sergiliyoruz. Yaşadığımız hiç birşeyi öğrencilere hissettirmeden onların en iyi anlayabileceği, kusaklarina hitap edecek şekilde, bir de malum sıkmadan ders işliyoruz. Bizim tek avantajımız öğrenci okulda yoksa biz de yokuz. Bütün resmi bayramlarda da çalışan tek biziz. Ama bunların lafı asla olmaz tabi... Bunun karşılığı maaş da olamaz. Ders anlatmanın yanı sıra her öğretmen öğrencilerine teneffüste, ders dışında her an destek olma çabasındadır. Boşa mı Atatürk milletvekili maaşı öğretmen maaşını geçmesin demis. Neden çocuklarınızı bu kadar kıymet vermediginiz insanlara emanet ederken evinizin temizliğini beden işi olarak görüyorsunuz. Biz yatarak mi ders anlatıyoruz.

Kendi hayatınızın zorluklarından bahsederken iç çekirdek tabakasına kadar inmiştiniz halbuki. 50 yaşında evlere giden abla ben görmedim, ama 60 yaşında günü gelmiş hala emekli olmayan memurlar biliyorum. Hayatının bi 20 yılı zorlasan belki yapamayacaklar o işi, beğenmeyen ne çağırır ne de o paraları verir iş o kadar basit aslında.
Bilim insanları ölene kadar bilim insanı. Vasıflı vasıfsız çalışanin iş kolayligini çalışma yaşına göre ölçmek ne kadar mantıklı....

Aile hekimim Halkalı Atakentte. Anneminki Kocaeli'de. Oğlanı götürdüğümde ya da annem için gittiğimde genelde boş oluyor. Sabah saatlerinde tahlil için ekstra yoğunluk olduğunu düşünüyorum. Ayrıca aile hekiminin Max hasta sayısı var, emin değilim ama 4000 kişiden fazla hasta kayıt edemiyor diye biliyorum. Eğer o kadar kayıtlı kişiye rağmen günde 150 hasta bakıyorsa farklı bir durum olabilir. Ama mantıken her gün 150 hasta için kayıtlı kişilerin canı sıkıldıkça muayene için gelmesi lazım.
Bilmiyorum özel durum ne ama yalan söylemediğinden eminim.
Canı sıkıldıkça giden var mıdır bilemiyorum. Ama gözümle gördüm yoğunluğu.

Merhabalar, ciddi ciddi dert oldu artık o yüzden konu açmak istedim.

Ankara'da yaşıyorum, ikiz çocuk + bir abileri var. Çalışıyorum. Ya haftasonu bir günümü cocuklarimdan alıp temizliğe vereceğim ya da hafta içi bir yardımcı bulacağım yarım gün için.

Ama fiyatlar öyle ayyuka çıkmış ki birini bulmak dünyanın en zor islerinden biri oldu resmen. Herkes tabiki hak ettiğinin karşılığını alsın ama istenen rakamlara kendi maasimin büyük kısmını (yarım güne 1000 TL diyorlar. Haftada iki yarım günden ayda 8-10 bin arası oluyor) e bakıcı abla da var. Zaten en düşük memur maaşıyla çalışıyorum. Güya 11 yıllık öğretmenim ama maaşım o tv lerde gordugunuz en dusuk memur maaşına denk geliyor.

İstenilen fiyatla çalışan bir yardımcı aylık benden daha çok kazaniyordur. Ben asgari ücret saati üzerinden hesap yapıp vermeyi teklif ediyorum ama herkes tok satıcı resmen. Kimseye kabul ettiremiyorum. Millet bu paraları nasıl verebiliyor gerçekten artık aklım almıyor. Geçen yıl yarım güne 250-300 verirken şimdi bin ne demek ya. Geçen hafta yarım güne 600 verdim birine ve inanın zerre memnun kalmadım. Salona hiç girmedi mutfağı sadece üstten supurmus bir kere viladayla geçmiş. Yetişmedi dedi. Ki bütün ev toplu düzenliydi. Bir tane eşya katlayıp yana koymadı. Aklım da vicdanım da almıyor. Seneye ikizler anaokuluna başlarsa bulduğum boşluklarda temizlik yapar sıkıntı yaşamam ama bu yıl ihtiyacım var işte 😓

Siz de durumlar nasıl? Piyasa hep mi böyle?

Asla sizi üzmek istemem ama temizlik yapmak çok zor olmamalı. Normal bi evi temizlemek 3-4 saate bitecek birşey. Haftada bir bukadar vakit ayırmak çok zor olmamalı.
Anladığım kadarıyla evinizde çok büyük değil.
Maalesef eve yardımcı çağırmak lüks.

Bilim insanları ölene kadar bilim insanı. Vasıflı vasıfsız çalışanin iş kolayligini çalışma yaşına göre ölçmek ne kadar mantıklı....
Bakın sizin maaşınız belli diye bu insanlar çorba parasına emeğini bırakacak değiller, bu mesele bu kadar basit aslında. İnsanların aldığı para, edindikleri mal çok dillerde, ben de diyorum ki siz 60 yaşına kadar memuriyette tutunabiliyorsunuz, onlar ise oldukları sektörde 50 sini zor görüyor diyorum. 1000 lira size çok onlara az. Olay bu kadar basit.

Bence kimsenin ogretmenlerle sorunu yok. Ulkede ozel, kamu farketmeksizin kimse calisma kosullarindan ve ucretinden memnun degil. Iyi maas alan arkadaslar stresten yakiniyor. Isinden memnun olan cok az adam tanıdım acikcasi. Türkiyede calisma koşulları iyi degil arkadaslar. Ogretmenler bu konuda biraz fazla alingan sadece.
Temizlik görevlisi konusuna gelecek olursak eskiden üniversite okumanin bir anlami vardi. Toplumda takdir gorurlerdi çünkü orayi kazanabilmek icin cok emek verirlerdi. Simdi kolunu çarptığın üniversite mezunu. Spesifik bolumler haricinde okudugun bolumde kendine bir deger katamiyorsan ozel sektorde de yerin yok. Universite okumak hobi isine döndü. Yine bazi bölümleri ayirarak soyluyorum bunu. Egitim guzel birsey, en basta kisinin kendisi icin. Ancak egitim gormus bir birey toplumda ayristirici bir muamele bekleyemez. Biz sigortamiz yatsin istiyorsak o kiside sigortasini elden odemek istiyordur. Biz 58 yasina kadar calisacakken, o kisi yipranmadan ötürü daha az calisabilecegi icin daha fazla kazanmak istiyordur.

Temizlik gorevlisi deyip küçümsemeye devam ettikce bu tip elemanlari bulmak dahada zorlasacaktir. Saygı gormek ve gostermek insanin eğitimi, meslegi, toplumdaki rollerinden bagimsizdir. Alttan alttan o kucumsemeyi hepimiz hissediyoruz. "Biz bunu layik gorduk, nasil kabul edilmez" minvalindeki cumleleri egitim farki ile açıklamak inandirici gelmiyor bana

Peki hanımlar tam olarak bizlerden veya vasıfsız işçi olarak çalışan kişilerden isteğiniz nedir? İnsanlar size piyasa böyle bütçenize uymuyorsa çağırmayın yazmış kızmışsınız. Ne desinler? Veya temizlikçi hanımlar ne yapsın? Öğretmenler şu kadar maaş alıyor onlara ayıp olmasın ben onlar kadar parayı hak etmiyorum deyip daha az mı para istesinler?

Ben piyasayı pek bilmiyorum çok çok nadir temizlikçi çağırırım bayadır da çağırmadım. Ancak geride 2500 tl veren bile olduğunu okudum. Bin tl veren zaten çok varmış. Piyasa böyleyken ve daha fazla kazanma şansları varken daha az mı para istesinler? Belediye akbili gibi öğretmenlere indirim mi uygulasınlar? Beklentiniz nedir tam olara
Hay ağzına sağlık. Demek istediğim tam olarak da buydu. Nasıl bir ogretmen ön yargısı var akıl alır gibi değil. Yatak döşek yatıyorum ama yarın okula gitmek zorundayım. Çünkü gitmesem çocuklar geri kalacak. Takacam maskeyi 8 saat ders anlatcam. Siz 8 saat sahnede kalan bir sanatçı gördünüz mü? Biz her ders sahne performansı sergiliyoruz. Yaşadığımız hiç birşeyi öğrencilere hissettirmeden onların en iyi anlayabileceği, kusaklarina hitap edecek şekilde, bir de malum sıkmadan ders işliyoruz. Bizim tek avantajımız öğrenci okulda yoksa biz de yokuz. Bütün resmi bayramlarda da çalışan tek biziz. Ama bunların lafı asla olmaz tabi... Bunun karşılığı maaş da olamaz. Ders anlatmanın yanı sıra her öğretmen öğrencilerine teneffüste, ders dışında her an destek olma çabasındadır. Boşa mı Atatürk milletvekili maaşı öğretmen maaşını geçmesin demis. Neden çocuklarınızı bu kadar kıymet vermediginiz insanlara emanet ederken evinizin temizliğini beden işi olarak görüyorsunuz. Biz yatarak mi ders anlatıyoruz.
Hocam hergün mü dersiniz var. Mümkünse haftanın 1 günü boş kalacak şekilde dersleri ayarlyabilseniz siz de boş günde temizlik işinizi halledersiniz. Yardımcım uzun süre gelemeyecek. O yüzden hafta içi bir gün boş bırakıyorum çok zor denilen temizliğimi çamaşır ütü dahil yapıyorum. Bir tek cam silmiyorum. Avantajım kendi işyerim olması. Yada eşiniz cumartesi çocuklar ile çıkacak siz halledeceksiniz. Ben size hak verdim. Yarım gün temizliğe 1000 tl çok.

Kendileri çalışmıyorlar demek ki
Evet ya haklısınız, ODTÜ mezunu yüksek mühendis kuzenim yata yata para alıyor devletten. Memnun olmak yatmak değil hanımefendi. Kimse yata yata para kazanmıyor zaten. Sadece kimileri daha az stresli ve is garantili kazanıyor. Yorumlarımı çarpıtmayın.

Ben piyasayı pek bilmiyorum çok çok nadir temizlikçi çağırırım bayadır da çağırmadım. Ancak geride 2500 tl veren bile olduğunu okudum. Bin tl veren zaten çok varmış. Piyasa böyleyken ve daha fazla kazanma şansları varken daha az mı para istesinler? Belediye akbili gibi öğretmenlere indirim mi uygulasınlar? Beklentiniz nedir tam olarak?
Bı beklentim yok fikrimi yazıyorum kendi adıma,evime uzun zamandır yardımcı almıyorum,gerekli makinaları aldım,onlarla gayet yetişiyorum herşeye.Sorun bin TL almasıda değil işlerini hakkıyla yapmamaları,En son eve gelen temizlikçi öğlen pilav üstü döner isterim,tam gün 1300 isterim,hadi dedim neyse gelsin.Geldikten sonra mutfak tezgahın bile silinmemiş,normal süpürmuş,sildiginden şüpheliyim.Biz öğretmenlerin en ufak hatasında veliler coşuyor maşallah,biz ağzımızi açınca maşallah hemen savunma

Evet ya haklısınız, ODTÜ mezunu yüksek mühendis kuzenim yata yata para alıyor devletten. Memnun olmak yatmak değil hanımefendi. Kimse yata yata para kazanmıyor zaten. Sadece kimileri daha az stresli ve is garantili kazanıyor. Yorumlarımı çarpıtmayın.
Ne oluyor okuyunca, Odtüden sadece kuzeniniz mi mezun?

Temizlik yapmak için herhangi bir özellik, nitelik gerekmiyor. Mecbursan, vasfın yoksa evlere temizliğe gidersin bu böyledir. Kamuda memur olmak için ile binbir şart var. Saçma sapan şeyleri kıyaslamayın lütfen. Herkesin emeği kıymetli. Kimse kusura bakmasın hiçbir vasıf gerektirmeyen bir iş için günlük 2000 liralar acayip paralar. Haftanın 5 günü çalışsa 40 bin lira yapar. Bunu normal bulanların para şirazesinin kaydığını düşünüyorum açıkçası. 3.5 asgari ücret normal yani hiçbir vasıf gerektirmeyen işe? Herkes iyi kötü temizlik yapar ama herkes doktorluk yapamaz, öğretmenlik yapamaz, kamuda isteyince memurluk yapamaz. Ama bugün isteyen herkes evlere gündeliğe gider. O yüzden bazı şeylerin kıyası olmaz. Ev temizliğinin daha zor bir iş olması daha çok kazanmadı gerektiği anlamına gelmez. Burada işin nitelik isteyip istememesi mesele.

Temizlikçi nasıl öğretmenden çok kazanır diye fitili ateşleyen sizsiniz. Meslektaşlarınızdan da baya destek aldınız. Şimdi de bizde öğretmenlik ön yargısı var oldu. Bence insanı çıldırtan yorumlarınızı tekrar bir okuyun. Insanların emeklerine kendinizde hak görerek asgari ücreti uygun buyurmussunuz birde. Cidden çok komik bir yorum olmuş.

Merak etmeyin hasta hasta hepimiz ise gidiyoruz. 'Ah canım ya, madem hastasın gelme' diyen pek olmuyor. Rapor alsan cogu işyeri zaten kabul etmiyor ya da sorun çıkartıyor.

Işiniz tabi ki zor, ben hayatta yapmam ama bu kadarı acitasyon.

Hocam hergün mü dersiniz var. Mümkünse haftanın 1 günü boş kalacak şekilde dersleri ayarlyabilseniz siz de boş günde temizlik işinizi halledersiniz. Yardımcım uzun süre gelemeyecek. O yüzden hafta içi bir gün boş bırakıyorum çok zor denilen temizliğimi çamaşır ütü dahil yapıyorum. Bir tek cam silmiyorum. Avantajım kendi işyerim olması. Yada eşiniz cumartesi çocuklar ile çıkacak siz halledeceksiniz. Ben size hak verdim. Yarım gün temizliğe 1000 tl çok.
Full çalışıyorum boş günüm yok. Öğleden sonra boşlugum var bir tek gün onda da iki tane iki yaşında çocuk var. Hafta sonu üç çocuk birlikte... Neyse çok şükür ayarladım. Bir abla tam gün 800 e gelecek. Ya aslında bir cok parametre var. Ben tüm gün temizliğe gelene 1000 versem cocuklarima bakan ablama ayıp değil mi. En az 15-20 vermem gerekir. Hakkı o derim. İkisine de öyle versem benim maaş da ek de gitmiş olur.

Ne oluyor okuyunca, Odtüden sadece kuzeniniz mi mezun?
Ayy siz gerçekten laf anlamazsınız. Size laf anlatmakla zaman harcamak istemiyorum. Herkes kendinden biliyor işi.

Kuzenime gelince üniversite sınavında ilk 1000 e giren çok fazla insan yok, zekası potansiyeli tartışmaya kapalı.

Yarım gün bin lira çok fazla.

Okumuş dirsek çürümüş insanlarda bir zahmet emeği küçümsemesin. Avmlerde, hastanelerde temizlik yapanlara uygun görülen maaş asgari ücretmiş, eve gelen temizlikçi için ücret bu olmalıymış.bak bak... E o zaman devletin öğretmene uygun gördüğü maaşlarda bu?
Eve temizliğe gelen kadının arabasına, kazancına laf etmek hangi level? Sanki çalıp çırpmış kadın.
Kimse kusura bakmasın ama üniversite okudu diye kimse kimseden üstün değil. Maaşını, imkanlarını beğenmiyorsan farklı işler yapabilirsin. Ama hem işim garanti olsun, hem çok kazanayım gibi bir dünya yok maalesef.
Öyle bi dünya var aslında ama ülkemizde yok diyelim.
Elbette kimse kimseden üstün değil ama eğitim de bu kadar küçümsenmesin. Eğitim bir milletin tek kurtarıcısıdır.
Okumuş, öğretmen olmuş bir insan zor şartlarda kalırsa elbette temizliğe gidebilir, çalışmanın ayıbı yok. Ama burada niyetin o olmadığını hepimiz biliyoruz. "Git sen de temizlik yap" lafı çok saygısızca.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X