Temizlik için yardımcı bulmanın aşırı zor olmasi

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Valla aile hekimi zaten rahat, öğretmeni yorumlamıyorum bile, mühendis oturuyor dediğiniz zaman siz onları aşağılamış oluyorsunuz temizlikçi yerinde duruyor yani yücelmiş sayılmıyor. O yüzden aynı kişiler değil kompleks yapanlar tabii ki, kimseyi beğenmeyenler bence. Yalnız geriye meslek kalmadı kamuda lisans mezunu hatırlatayım, savcılardan kaymakamdan memnunsunuz inşallah 😂
Siz konu bütünlüğünü sağlamakta zorlanıyorsunuz bence. Aile hekimliği konusunda yazan diğer arkadaşla aynı düşünüyorum, onaylamisim. Sıkıntı ne? Mühendisler konusunda arkadaşlarımın ve kuzenimin dediklerine göre yorum yaptım, memnunlar. Kaldı ki bende mühendisim, çalışma koşulları hakkinda müsadenizle az çok fikrim olsun... Öğretmenlik konusuna gelince, sitede gerçekten çok saygı duyduğum, yorumlarından bile ne kadar donanımlı olduğu belli olan arkadaşlar öğretmen arkadaşlar var. Birde tabii konudaki gibi yorum yapanlar. ☺️ benim kimseyi asagiladigim yok ayrıca, siz öyle anlıyorsanız keyfiniz bilir. Ama bence kimlerin neyi asagiladigi yorumlarda gözüküyor.

Aile hekimliği konusunda kesinlikle katılıyorum. Genellikle rahat çalışıyorlar, sabahları kan tahlili verilen saatlerde yoğunluk var.

Diğer yazdıklarınıza gelince dedikleriniz tabi ki olabilir ama ben kendi çevremde gördüğüm kadarı ile yazdım. Kuzenim ve arkadaslarim devletin bilindik kurumlarında mühendis, eltimde dahil bir sürü öğretmen arkadaşım var. Özellikle kuzenim özelden çok daha rahat olduğunu söylüyor. Hatta ' özelde kendini öldürmeye gerek yok' demişti zamanında.

Ayrıca özel sektörde öyle sürgün yiyip göreve geri gelemezsiniz, işe gittiğinizde sabah bir bakarsınız kartınız kapıyı açmıyor ya da tam is çıkış saati ik sizi çağırmış güle güle demiş. Yapılan mobingleri zaten saymıyorum, ilk iş yerim korkunçtu. Her gün eve ağlayarak dönerdim ama ailecek zor bir dönemden geçtiğimiz için 1 yıldan fazla ağlaya ağlaya o işe gittim.
Her yer aynı değil ya. Çok yakınımda olan biri aile hekimi, günde 150'nin üstünde hasta bakıyor. Bence nerede olduğuna bağlı.

Ya olaya atılmak olarak bakmayın. Benim şu an yaptığım iş çok riskli düşünmekten uykularım kaçıyor. O nedenle geceleri takılıyorum buralarda. Arkadaşım yeni evlendi. Eşim bıkmasın diye geceleri balkona çıkıp ağlıyorum diyor.
Bundan önceki görev yerimde şefim 1 evrağı gözden kaçırdı diye sürgün edildi. Adam birkaç ayda 15-20 kilo verdi ki çok aşırı çalışkandır. Geçmişe dönük işleri bile çıkarır düzenlerdi. Kardeşim çok kötü bir amire denk geldi çok ciddi soruşturmalar geçirdi nedeni de el ayak öpmedi diye. Birgün aradı ben intihar edeceğim dedi. Uzak bir ilde bize. Aradım polis gitti evine. Rahat olan yerler mutlaka vardır. Ama bilmiyorum riski var mı? Mesela aile hekimliğinde ne doktor ne hemşire bulabiliyorum ben. Saat 10 dan önce ve 15 ten sonra imkansız zaten. Ama belki kendi içlerinde sıkıntıları vardır orasını bilemem
Sen nerede çalışıyorsun öyle ya 😵‍💫

Ders anlatınca beyin yıpranmıyor mu yapmayın hocam lgs matematik anlatırken beynim takla atıyor resmen.. tamam fiziksel güç yorucu olabilir ama beyin de fena zonkluyor akşam eve gidince kendi çocuklarına tahammülün azalıyor
Beynimin zonklaması için günde 6 ders anlatmam lazım 2400₺ eder. Bu sefer temizlikçiden daha yüksek almış oluyorum

Valla aile hekimi zaten rahat, öğretmeni yorumlamıyorum bile, mühendis oturuyor dediğiniz zaman siz onları aşağılamış oluyorsunuz temizlikçi yerinde duruyor yani yücelmiş sayılmıyor. O yüzden aynı kişiler değil kompleks yapanlar tabii ki, kimseyi beğenmeyenler bence. Yalnız geriye meslek kalmadı kamuda lisans mezunu hatırlatayım, savcılardan kaymakamdan memnunsunuz inşallah 😂
Biliyorsun sadece ve sadece özeldeki insanlar çalışır.
Devlet öylesine kendine yük olsun diye mühendis,doktor ve öğretmen alır.
Aslında bütün işler kendi kendine yürüyorda işte hobi olarak memura maaş veriliyor.
Ekşi sözlük gibi öğretmen ve doktor düşmanı başka sosyal medya mecrası bulunmaz diyordum.
Meğer buradaki bazı yorumcular oradakilere rahmet okuturmuş.

Bu konudan sonra çalışmak istemeyen kadınlara kimsenin ağzını bile açmaması gerekir.
Burada yazıyorlardı ben çalışamam çalıştığım para çocukların bakıcısıyla, eve gelen gündelikçiye yetmez diye o konu sahiplerinin hepsini linçlediler.
Bakıyoruz ki temizlikçi hanımların günde 1000 lirayı beğenmemesi normal geliyor.
Asgari ücret +sigortayı hiç bir bakıcı beğenmiyor.
Eee bu kadının kendisi alacak az biraz iyi iş bulduysa asgarinin biraz üstünü çalıştığı sigortasından başka neye yarayacak?
Başka konularda evin tüm işini sizin yapmanız haksızlık en azından eve iki hafta bir gündelikçi çağırın yazılıyor bu konuda senin işin ne? Otur yap deniliyor.

İnsanımızın iş yapmayı sadece bedensel olarak iş yapmak olarak anlamasını, zihin yorgunluğunu hiçe saymasını falan söylemiyorum bile
Çözüm çalışmamak mı? Evlilik kötü giderse evdeki temizliği değil, işi maaşı oluyor insanın arkasında. Diğer türlü “şimdiye kadar hiç çalışmadım, çaresiz katlanıyorum” diyen kadınlara dönüşüyorlar. Eve robot alınır, kocayla haftasonu 1 gün temizlenir, olduğu kadar yapılır ama çalışmamak bir alternatif olmaz. Çünkü çalışmamak=hayatını eşinin insafına bırakmaktır

Yorumları çarpıtıp durmayın Allah aşkına
Bak yukarıda ne yazmışım kendisi asgarinin biraz üstü alan kadın nasıl asgari ücretin fazlasını bir bakıcıya versin?
Demekki çalışamayacaklar.
Zaten çok daha fazlasını kazanıp yatıracak gücü olsa ne konusu olur nede burada konusu yapılır.
Hemen duyar kasacak bir yerden buldunuz aman fırsat kaçırmayın.
Ama deminden beri konuda devlet memuruna hakaretin bini bir para
Siz kendinizi ne sanıyorsunuz? Deniliyor
Yahut senin yaptığın iş mi deniliyor?
Üniversite okumak zaten neymiş ki?
Doktorlar öğretmenler kendini ne sanıyormuş ki?
Hiç onlara verecek cevap yok çünkü o konuların duyarı tutmaz.
İşte işin trajik kısmı siz asgarinin bir tık üstünü aldığınız için diğer insanlardan da kazanabileceklerinin daha azını kazanmasını beklemeniz. Hiç çarpıtmadım dediğinizi temizlikçinin bin lira istemesinin normal bulunmasına laf demişsiniz.

Hanımlar size şunu söyleyim: ilerde temizlikçi çağırmak ve bunun gibi işler sadece zenginlerin yapabildiği şeyler olucak. Herkesin okuması nedeniyle vasıfsız iş gücü nüfusu azalıyor ve maliyeti artıyor. Eskiden türkiyede dünyaca ünlü bir sürü markanın fabrikası varken şimdi fabrikaları hindistan, çin, bangladeş gibi ülkelere taşıyorlar.

Geçen twitterda hollandaya göç eden bir mühendis flood yapmıştı. İstanbulda yaşarken evine her gün kurye geldiğini, hollandada yemek yemeğe dışarı çıkmak zorunda kaldığını çünkü kurye çağırmanın çok pahalı olduğunu, bu tarz işlerde çalışanların kendisinden çok kazandığını vs yazıp linç yemişti. Adam gelişmiş ülkeye gidip işçilerin ucuza çalışmasını bekliyordu.

Eğer çok geri kalmış bir ülkede değilseniz insan bedenini iş görmek için kullanmak zaten pahalıdır. Nitekim bu yaz avrupada gittiğim çok sıradan bir restoranda bile insan garson yerine robot garson çalıştırıldığını gördüm. Pek çok mağaza kasiyer bile kullanmıyor ve hızlı kasayla insanlar kendi ürünlerini kendi okutuyor. Türkiyede kuvvetle muhtemel yakın gelecekte böyle olacak ve bedensel işçi çalıştırmak da sadece zenginlere özel bir hal alıcak

Sen nerede çalışıyorsun öyle ya 😵‍💫
Nasıl diyim kamu kurumları yapıyoruz. Projesinden ihalesinden yapım aşamasına kadar sorumluluğumuz var. Her yerde imzalarımız var. Yani gözümüzden birşey kaçmamalı. Sürekli incelemeliyiz okumalıyız. Görmedim duymadım fark etmedim bilmiyordum deme lüksümüz yok.
Her biten işten 10 yıl sorumluyuz

Çözüm çalışmamak mı? Evlilik kötü giderse evdeki temizliği değil, işi maaşı oluyor insanın arkasında. Diğer türlü “şimdiye kadar hiç çalışmadım, çaresiz katlanıyorum” diyen kadınlara dönüşüyorlar. Eve robot alınır, kocayla haftasonu 1 gün temizlenir, olduğu kadar yapılır ama çalışmamak bir alternatif olmaz. Çünkü çalışmamak=hayatını eşinin insafına bırakmaktır
Ama illaki çocuk küçükse bakıcı tutmak zorunda kalacak.
Ve yetişemeyecek

Ama illaki çocuk küçükse bakıcı tutmak zorunda kalacak.
Ve yetişemeyecek
Yooo benim bebeğim biri 4,5 aylıktı biri 11 aylıktı işe başladım. Kreşe veriyorum alıyorum. Ve maalesef evliliğim kötü gitti ve boşandım. Çocuk oldu çalışmıyorum cesaret işi. Adam çalışmasın mesela. Ama çalışır yani asla sırtını dayamaz kadına. Temizlik olsa da olmasa da olur. Her yer pırıl pırıl olmuyor işte çocuklu evde. Olduğu kadar

Merhabalar, ciddi ciddi dert oldu artık o yüzden konu açmak istedim.

Ankara'da yaşıyorum, ikiz çocuk + bir abileri var. Çalışıyorum. Ya haftasonu bir günümü cocuklarimdan alıp temizliğe vereceğim ya da hafta içi bir yardımcı bulacağım yarım gün için.

Ama fiyatlar öyle ayyuka çıkmış ki birini bulmak dünyanın en zor islerinden biri oldu resmen. Herkes tabiki hak ettiğinin karşılığını alsın ama istenen rakamlara kendi maasimin büyük kısmını (yarım güne 1000 TL diyorlar. Haftada iki yarım günden ayda 8-10 bin arası oluyor) e bakıcı abla da var. Zaten en düşük memur maaşıyla çalışıyorum. Güya 11 yıllık öğretmenim ama maaşım o tv lerde gordugunuz en dusuk memur maaşına denk geliyor.

İstenilen fiyatla çalışan bir yardımcı aylık benden daha çok kazaniyordur. Ben asgari ücret saati üzerinden hesap yapıp vermeyi teklif ediyorum ama herkes tok satıcı resmen. Kimseye kabul ettiremiyorum. Millet bu paraları nasıl verebiliyor gerçekten artık aklım almıyor. Geçen yıl yarım güne 250-300 verirken şimdi bin ne demek ya. Geçen hafta yarım güne 600 verdim birine ve inanın zerre memnun kalmadım. Salona hiç girmedi mutfağı sadece üstten supurmus bir kere viladayla geçmiş. Yetişmedi dedi. Ki bütün ev toplu düzenliydi. Bir tane eşya katlayıp yana koymadı. Aklım da vicdanım da almıyor. Seneye ikizler anaokuluna başlarsa bulduğum boşluklarda temizlik yapar sıkıntı yaşamam ama bu yıl ihtiyacım var işte 😓

Siz de durumlar nasıl? Piyasa hep mi böyle?
İstanbul da yaşıyorum ben de sadece mutfak için 850₺ istedi ve gittiği çoğu kişi memnun bile değilmiş işte sen diyince yapıyormuş o ne öyle ittire ittire diye cagırmadım aradım baya ama yok kimse sorsam güzel yapan birini bulamadım aşırı uçmuş fiyatlar size önerim armuttan bakın

Şimdi polemik gibi olmasın ama devletteki mühendis arkadaşları, doktor eşi olarak saglikcilari bana anlatmayın, öğretmenler konusunda zaten yorum yapmak istemiyorum.
Şimdi siz de bunu genelleyerek emeklerini yok görmüş olmadınız mı anlamadım?

Şu zihniyetler yüzünden ilerliyemiyoruz işte.Evet okuyan daha fazla kazanmalı.Neden? Okumak belli bir emek ve masraf gerektiriyor,kitap parası,dersane parası,yurt parası...say.akla bitmiyor.Onlar evinde kısır partileri müge anlı izlerken ben sınav sınav dirsek çürüttüm,manevi olarak yıprandım.Hayatimda şuan bir diziyi izleyecek vaktim bile yok.Çok yoğun bir hayatın içindeyim.Okuyanla okumayan evet ayrı temizlik yapmanın hiç bir sermayesi yok.Ögretmenim bilen bilir,yeri geliyor cebimizden çok harcama yapıyoruz,en basiti ya yol paramız yemek paramız bile karşılanmiyor.Ama evime gelen temizlik elemanı ekmek arası döner değilde İskender istiyor benden.Kahvaltısı öğlen yemeği yeri geliyor yol parasıni karşılıyoruz.Zamaninda her hangi bir emek harcamadı.Bende yokluk sıkıntılar içinde okuyup bı yerlere geldim.İşlerini hakkıyla yapan çok az üstelik.Havadan fazla para alarak yıllarca okuyanlardan fazla para kazanmak bana göre haksızlık
Ay ne abartınız ya
Üni okumasak nasıl olduğunu bilmeyecez
Bi siz okudunuz bi siz dirsek çürüttünüz
Bukadar emek verdinız madem daha iyi kazandığınız bir meslek için uğrasaydınız
Öğretmen maaşı sanki önceden çok ultra fazlaydıda şimdi düştü.
Ama yok heme senede 4 ay tatilim olsun, hem yarım gün çalışayım hemde işim garanti olsun üstünede herkesden çok kazanayım çünkü çok emek verdim. Olduuu. Yok öyle bir dünya.

Ay ne abartınız ya
Ama yok heme senede 4 ay tatilim olsun, hem yarım gün çalışayım hemde işim garanti olsun üstünede herkesden çok kazanayım çünkü çok emek verdim. Olduuu. Yok öyle bir dünya.
Okumayan mı kaldı artık herkes üniversite mezunu herkes dirsek çürütüyor

Ama illaki çocuk küçükse bakıcı tutmak zorunda kalacaktı.
Ve yetişemeyecek
Kadının kocası yok mu?
Bakıcı, temizlik parasından niye sadece kadına ait bir seymiş gibi bahsediyoruz hep?
Bu giderler aile bütçesinden giderse, kadin sadece bakıcı için çalışmış olmaz.

İşte işin trajik kısmı siz asgarinin bir tık üstünü aldığınız için diğer insanlardan da kazanabileceklerinin daha azını kazanmasını beklemeniz. Hiç çarpıtmadım dediğinizi temizlikçinin bin lira istemesinin normal bulunmasına laf demişsiniz.

Hanımlar size şunu söyleyim: ilerde temizlikçi çağırmak ve bunun gibi işler sadece zenginlerin yapabildiği şeyler olucak. Herkesin okuması nedeniyle vasıfsız iş gücü nüfusu azalıyor ve maliyeti artıyor. Eskiden türkiyede dünyaca ünlü bir sürü markanın fabrikası varken şimdi fabrikaları hindistan, çin, bangladeş gibi ülkelere taşıyorlar.

Geçen twitterda hollandaya göç eden bir mühendis flood yapmıştı. İstanbulda yaşarken evine her gün kurye geldiğini, hollandada yemek yemeğe dışarı çıkmak zorunda kaldığını çünkü kurye çağırmanın çok pahalı olduğunu, bu tarz işlerde çalışanların kendisinden çok kazandığını vs yazıp linç yemişti. Adam gelişmiş ülkeye gidip işçilerin ucuza çalışmasını bekliyordu.

Eğer çok geri kalmış bir ülkede değilseniz insan bedenini iş görmek için kullanmak zaten pahalıdır. Nitekim bu yaz avrupada gittiğim çok sıradan bir restoranda bile insan garson yerine robot garson çalıştırıldığını gördüm. Pek çok mağaza kasiyer bile kullanmıyor ve hızlı kasayla insanlar kendi ürünlerini kendi okutuyor. Türkiyede kuvvetle muhtemel yakın gelecekte böyle olacak ve bedensel işçi çalıştırmak da sadece zenginlere özel bir hal alıcak
Hayır siz benim asgari ücretin üstü + sigortayı beğenmiyorlar (ki dediğim doğru 17 bin lira ve aylık sigorta beğenilmedi bizim burada) yorumuma cevap olarak yazdınız.
Bu yazdığımdanda sigorta yapılmamalı ve asgari ücretin azına çalışmalılar kısmını çıkardınız.
Oysa benim dediğim çok açıktı eğer bir kadın çalışacaksa kendine yardım edecek bir aile üyesi de yoksa bu bakıcı ücretlerini nasıl karşılasındı?
Hadi diyelim sizin dediğiniz gibi artık çok zenginler bu tür işleri başkalarını yaptırabilecek olsun dediğimde buna geliyor bütün yükün tek bir kişinin üzerine kalması kadının hem dışarıda çalışıp hem evdeki tüm işi yapacak olması

Ayrıca merak ediyorsanız söyleyeyim asgari ücretin biraz üstünü almıyorum daha biraz üstünü alıyorum diyelim insanları bu maaşları layık göremezsiniz deyip maaş konusuyla vurmaya çalışmakta ayrı bir ironi olmuş.

Her cümlenizi ayrı ayrı hayretler içinde okudum. Okuma, emek, masraf kısmını geçiyorum. Üniversite okumuş her insan benzer masrafları yapıyor zaten. Temizliğe gelen kişi emek harcamadi ya da bizim gibi imkanlara sahip olamadı diye sizin ayak işlerinizi yapıyor farkında mısınız? Milletin b.kunu temizlemek sizin için havadan para kazanmaksa bişey demiyorum...
Bundan 10 yıl evvel sizin gibi bende düşünüyordum ama artık bu şekilde düşünüyorum,ögretmenliğin zorluklarını tahmin bile edemezsiniz.Bizde ailesinin terbiye edemediği ağzı küfür dolu hatta ve hatta 7.sinif ögrencinin bile sınıf arkadaşını taciz ettiği bı devirde bu işi yapıyorum
eve geldiğimde çocuklarima harcayacak enerjim kalmıyor.Size göre onlar milletin bölümü temizliyor da pardon biz ne yapıyoruz! Esas siz nasıl kıyas yapabiliyorsun,nasıl aynı parayı kazanmalı diye düşünüyorsunuz esas ben hayretler içindeyim

Son düzenleme:
Ay ne abartınız ya
Konuyu saptırmayîn,4 ay tatilimizde yok ayrıca.İnanın eve geldiğimde çocuklara harcayacak enerjim kalmıyor,ağızları küfür dolu saygısız bir yığın ögrenci ile uğraşmak inanın evde temizlik yapmaktan çok daha zor.Esas abartan sizsiniz! Okuyanla okumayan bir olmamalı ben bunu söylüyorum
Ek olarak kucumsediginiz mesleğimizin sahibi olmak için 6 sene doğuda sizin 1 hafta kalamayacağını yerde 2 çocuk büyüterek kaldım.Hayatında hiç cabalamadan birşeylerin sahibi olmak isteyen zihniyet işte sizin ki

Biliyor musunuz benim de hayatta en nefret ettiğim kişiler her şeyi karşı tarafı eziklemek olarak görenler aşağılık kompleksine sahip olanlar. Konu sahibi kendi memur maaşına göre bir meblağ belirlemiş, gelirine göre elden çıkarabileceği bir miktar. Piyasanın durumuna şaşırmış ve konu açmış. Bütün kompleksliler üşüşmüş mesleğini aşağılamış. Ama ne hikmetse yukardan bakan taraf öğretmen hanım olmuş. İşte bunlar hep kompleks.
Kendi memur maaşına göre meblağ belirlemeyecek. Marketdeki ürünler öğretmenede aynı temizliğe gidenede aynı. Ben memurum bana şu arabayı şu fıyata ver diyemiyorsa nasıl paşa paşa o fiyatı ödüyorsa onda da aynı.
Yada meblağ belirledi diyecek ki, yahu ben eve temizlikci alacak durumda değilim demek ki, gelipde burda kimse iş beğenmiyor para beğenmiyor diye ağlanmayacak. Asgari ücret saatinden teklif ediyorum beğenmiyorlar anacığım tarzında eziklemeyecek. Neymiş o okumuş diğerleri okumamış. Okuyanda temizlik yapabilir deniyor, bırak işini git temizlik yap o halde deniyor hiç çıt yok. Çünkü atıp tutmak kolay.
Ayrıca okumakla eve yardımcı almak ile ne alaka var onuda anlamadım. Benim kv dem okumamış ilk okulu zor bitirmiş bir kadın en azından 40 senedir evine düzenli kadın gelir. Yine birsürü siteden komşum veya yakın arkadaşlarım, liseyi anca bitirmişler var aralarında evlerinde devamlı gelen yardımcıları var kiminin çalışmadığı halde çocuklarının bakıcısı ayrı evinin işini yapan ayrı yardımcıları var. Parayı kim verirse ona gider kadınlar, ay bunlar okumamış beni gidimde öğretmen, dr evi temizleyeyim demezler. Yada okadar okumuş şu öğretmene yarı fiyatına gideyim diyenide duymadım. Verirsin emeğinin karşılığını alırsın hizmetini beğenirsin beğenmesin o ayrı konu.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X