Temizlik için yardımcı bulmanın aşırı zor olmasi

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Yengem yatalak hastaydı, tüm Orta Asya Türk boyları amcamların evde buluşmuştu. Özbek gidiyor, Kırgız geliyor. O gidiyor Azerbaycanlı geliyordu. Şirkete bağlıydı bunlar. 17 bin veriyorlardı en son. Onu anlarım, yatılı sonuçta. Ama temizlikçiler gerçekten çok uçukmuş. Zaten Eskişehir’in pahalı memleket olduğunu geçen sene senin verdiğin kreş fiyatlarından anlamalıydım sjsksjksks ilk okuyunca moralim bozulmuştu pahalı diye. Sonra burada oğlanı nerdeyse yarı fiyatına yazdırmıştım kreşe. 😁
Bak bu sene kreş fiyatları normal.
Benim çalıştığım kurum belediyeye bağlı 4.500 yaptılar bu sene yarım günü.
Servis 1100 heralde.
Özel kreşler 6 dan başlıyor 15 bine kadar var 🙄
Ev fiyatları uçtu kiralar feci.
Burada yaşanmaz 🤷

Bak bu sene kreş fiyatları normal.
Benim çalıştığım kurum belediyeye bağlı 4.500 yaptılar bu sene yarım günü.
Servis 1100 heralde.
Özel kreşler 6 dan başlıyor 15 bine kadar var 🙄
Ev fiyatları uçtu kiralar feci.
Burada yaşanmaz 🤷
Eskişehir anca uzaktan sevilir artık. 🥲

Soruşturma yiyen memura ne oluyor acaba? Meslekten mi atılıyor? Örneğin ne zaman nüfus müdürlüğüne gitsem ne sorularıma cevap alabileceğim donanımlı bir memur bulabiliyorum, ne de muhabbet ederken yüzüme bakan birisini. Hatta bir abla var maşallah pazarını falan yapıp geliyor, ya da yerinde olmuyor. Bencede işleri çok zor, üzülüyorum ciddi ciddi... mesela konu sahibine de çok üzüldüm, insan yetiştiren öğretmenimize Ankara'da olsam ben bedavaya temizliğe giderdim.
Ben nüfustaki memurları kastetmedim ki zaten. Lisans mezunu, sağlıkçı mühendis öğretmen gibi belli bir alanın hakimi olanlardan bahsettim.

Vaktim olsa herkesten de alasını yapıyoruz. Şimdiye kadar on kişi degistirdiysem 8inin işi sallapatiydi. Yaptıklarını bile düzgün yapmazlarken biz kolay mı okuduk kolay mı kazanıyoruz. Hakları asgari ücretten kusur aşağısı olamaz ama aylık 20-25 bin de değildir herhalde. O zaman ülkede kimse öğretmen mühendis bankacı vs olmasın. Boşa okumasın.
İnsanları yarım gün diye çagırıp
O pis evlerınızı temızlesın
Ütü yapsın camasır katlasın ıstıyorsunuz
Yarım gunde ancak yer supurur sıler toz alır tvu banyo yıkanır
Düzenlı gelıyor olsa her hafta bıyerden gırısır
Asgarı ucret saatı verseymısmıs
Onun sıgortası var vs vs
Onlarıda hesapladınmı

Ben kazanayım çalıştırdığım insana da vereyim. Ama yok. Ülkenin okumuş kesimi kazanmıyor ki diğerlerini çalıştırırken versin. O zamanda istenenler çok makul üstü kalıyor.
Sorun tam olarak bu işte. Eskiden okumuş insanlar çok kiymetliydi (benim için hala öyle) kazandığı parayla vasıfsız eleman çalıştırabilecek güçteydi.
Aynı zamanda hem bakıcı, hem temizlikçi tutup üstüne normal geçindiğim günleri hatırlıyorum da artık hayal gibi.

Eğitimli insanlar kıymetsizleştirildi. (Artık doktor dövebiliyoruz diyen teyzeler var düşünün) kasiyerlik yapan öğretmenler var. Sizin vasıf dediğiniz olay, tarihe karıştı. Artık vasıfsız insanlardan daha fazla kazanamıyor vasıflı insanlar.
Eğitimin içi boşaltıldı. Çocuklarım okuyor ama okumalarının onlara bir faydası olmayacağını biliyorum. Yeğenim kasiyerlik yapan bir mühendis.
ülkenin yeni şartları bu şekilde. Kabullenirseniz üzülmezsiniz.

Bu konudan sonra çalışmak istemeyen kadınlara kimsenin ağzını bile açmaması gerekir.
Burada yazıyorlardı ben çalışamam çalıştığım para çocukların bakıcısıyla, eve gelen gündelikçiye yetmez diye o konu sahiplerinin hepsini linçlediler.
Bakıyoruz ki temizlikçi hanımların günde 1000 lirayı beğenmemesi normal geliyor.
Asgari ücret +sigortayı hiç bir bakıcı beğenmiyor.
Eee bu kadının kendisi alacak az biraz iyi iş bulduysa asgarinin biraz üstünü çalıştığı sigortasından başka neye yarayacak?
Başka konularda evin tüm işini sizin yapmanız haksızlık en azından eve iki hafta bir gündelikçi çağırın yazılıyor bu konuda senin işin ne? Otur yap deniliyor.

İnsanımızın iş yapmayı sadece bedensel olarak iş yapmak olarak anlamasını, zihin yorgunluğunu hiçe saymasını falan söylemiyorum bile

Sadece süpürüp silme işi kendiniz yapın. Benim de 2 çocuğum var 8-17 çalışıyorum bakıcım da yok. Temizlik lükse girdiği için ne diyorlarsa vereceksiniz işte. Etrafıma bakıyorum 2 maaşlı kira derdi olmayan çoluk çocuk gideri olmayanlar alıyor. Ben sil süpür için yardımcıyı bizim gibi gelirim olanlar için mantıksız buluyorum.

Ben nüfustaki memurları kastetmedim ki zaten. Lisans mezunu, sağlıkçı mühendis öğretmen gibi belli bir alanın hakimi olanlardan bahsettim.
Konu ne bilmiyorum ama ben nüfusun da bir müdürlüğü olan bir alanda çalışıyorum. Valla me öğretmen ne mühendisi o kadar yoruluyor. Tuvaletin kapısında vatandaş bekliyor. Nerdesin diye. Gerçekten yapmakta. En çok korktuğum mesleklerden. Ben teknik bir kurumdayım. Çok ağır mühendislik işlerimiz var ama tuvalet kapısında beklemez vatandaşlar. Vallahi nüfus çok ağır. Ağır cezada yargılanan nüfuslular da oluyor bildiğim kadarıyla. Neyse işte imza varsa sorumluluk da var

Şimdi polemik gibi olmasın ama devletteki mühendis arkadaşları, doktor eşi olarak saglikcilari bana anlatmayın, öğretmenler konusunda zaten yorum yapmak istemiyorum.

Emek piyasasının ötesinde böyle bir piyasa da olduğu gerçeği…
Tam gün temizlikçim bu hafta 9:15 te gelip, 13:00 te çıkmış. İlk geldiğinde çiçeklerimi dahi sulayan kadın, bu hafta birçok şeyi atlamış.

Emek piyasasının ötesinde böyle bir piyasa da olduğu gerçeği…
Tam gün temizlikçim bu hafta 9:15 te gelip, 13:00 te çıkmış. İlk geldiğinde çiçeklerimi dahi sulayan kadın, bu hafta birçok şeyi atlamış.

tüm gün parası almıştır büyük ihtimalle.Bana gelen abla da aynı şekilde yapmaya baslamıstı

tüm gün parası almıştır büyük ihtimalle.Bana gelen abla da aynı şekilde yapmaya baslamıstı
Tabi tam gün parası aldı. Her zaman çok iş olmaz elbet, cam silme, perde yıkama vs sürekli yapılmaz. Dediğim gibi ilk hafta çiçeklerimi dahi sulayan, bulaşık makinasını boşaltan, bu yüzden beğenip önerdiği ücreti normal bulduğum kadının bu hafta farklı davranmasına üzüldüm.
Bu da bir diğer versiyonu olsun.

Tabi tam gün parası aldı. Her zaman çok iş olmaz elbet, cam silme, perde yıkama vs sürekli yapılmaz. Dediğim gibi ilk hafta çiçeklerimi dahi sulayan, bulaşık makinasını boşaltan, bu yüzden beğenip önerdiği ücreti normal bulduğum kadının bu hafta farklı davranmasına üzüldüm.
Bu da bir diğer versiyonu olsun.

Ağlanacak halimize gülüyoruz 😅 Elbette her seferinde cam silinmez ama insan bir yeri de eller ne bileyim bir buzdolabı içi olur ne bileyim bir şey olur yani.Tüm gün parası aşıp da sadece silip süpürüp gitmezsin rutin temizlikte mutlaka ekstra bir şey yapılır farklı farklı her hafta.O bu yapılmaz diye diye günde iki üç tane tam gün parası alıp iki üç eve birden giden birini bile gördüm.Yapılan işin önemli olduğunu isterse üç saatte bitirip isterse akşama kadar yapabileceğimi anlatmıştı.Üstelik kendisi bir kurumda kadrolu memurmuş geldiğinde anlattı.İşten izin alıp alıp temizliğe gidiyormuş kendisi.Çok rahat bir şekilde anlattı.Yok şöyle temizlik yaparım böyle yaparım yok su kadar istedim ama bana su kadar fazla veriyolar o kadar iyi yapıyorum diye gidene kadar söylediğinden fazla almak için psikolojik baskı yapıyordu.İnanılmaz bir piyasa ben anlayamadım artık temizlik piyasasından ben elendim sinir ola sinir ola

Ağlanacak halimize gülüyoruz 😅 Elbette her seferinde cam silinmez ama insan bir yeri de eller ne bileyim bir buzdolabı içi olur ne bileyim bir şey olur yani.Tüm gün parası aşıp da sadece silip süpürüp gitmezsin rutin temizlikte mutlaka ekstra bir şey yapılır farklı farklı her hafta.O bu yapılmaz diye diye günde iki üç tane tam gün parası alıp iki üç eve birden giden birini bile gördüm.Yapılan işin önemli olduğunu isterse üç saatte bitirip isterse akşama kadar yapabileceğimi anlatmıştı.Üstelik kendisi bir kurumda kadrolu memurmuş geldiğinde anlattı.İşten izin alıp alıp temizliğe gidiyormuş kendisi.Çok rahat bir şekilde anlattı.Yok şöyle temizlik yaparım böyle yaparım yok su kadar istedim ama bana su kadar fazla veriyolar o kadar iyi yapıyorum diye gidene kadar söylediğinden fazla almak için psikolojik baskı yapıyordu.İnanılmaz bir piyasa ben anlayamadım artık temizlik piyasasından ben elendim sinir ola sinir ola
Aynı şehirde olma ihtimalimiz aşırı düşük doğuda küçük bir ildeyim, ama aynı şeyleri yaşamışız. Bizde de herkesin önerdiği bir kadın vardı. Numarasını alıp görüşmek için kaydedeyim dedim birim sekreterimiz çıktı🫠 aramadım tabi ki. İlk temizliğime gelen yardımcım ev alıp Bursa’ya yerleşti garipsemedim. Neden bilmiyorum ama burada ev alıp Bursa ve ilçelerine yerleşme furyası var. Artık garipsiyorum:) Bu yardımcım da Bursa’ya gitmek için ev bakıyor:)

Öğretmenim, yardımcı birini bulamadım. Cumartesi günleri sabah 10 gibi başlayıp akşam 6'ya kadar temizlik yapıyorum. Ev büyük, balkonlarla 200 m2, 4+1. Bütün odalar salon dahil aktif kullanılıyor. Allah'tan çok ayrıntılı gereksiz eşyam yok. Cam silme işlerini sadece büyük tatillere bıraktım. Yoksa yetişmem mümkün değil. Hafta içi beş gün okuldayım, gelince yemek, büyüğün odevleri, küçüğün oyunları derken akşam kendimi yatağa zor atıyorum yorgunluktan.

Simdi yardımcı hanımlar bin, bin beş yüz falan istiyorlar. Hadi ayda bir çağırayım vereyim diyorum binbir naz, söz verip gelmeyenine kadar çok şey yaşadım. Kırıp dokeni saymıyorum bile. Sitedekiler Suriyeli bayanlar getiriyormuş daha uygun, ben cesaret edemedim. Bir arkadaş Türkmen yatılı bayana ayda 17 bin ödüyor. Her işini de yapıyor, temizlik, yemek, bulaşık, çamaşır.... Benim tanıdığım çok fazla kadın sosyal yardım, çocuk yardımı, dogalgaz, elektrik indirim yardımı gibi birçok devlet desteği aliyor; çalışmaya da ihtiyaç duymuyorlar. Bu yüzden bu işi yapan emekçi sayısı da azaldi bence.

Ayrıca okulumda calisan ve benden fazla maaş alan kadrolu temizlik personelleri resmen yatıyor. Günde iki defa paspas atıyorlar, ondan sonra odalarında dedikodu yapıyorlar, ortalıkta bile gorunmuyorlar. Taşeron personel ise asgari karşılığı çalışıyor ve birçok işi o yapıyor. Temizlik personelleri kurumlara kesinlikle kadrolu alınmamalı, sözleşmeli olmali.

şimdi de gidebilirsiniz 🙃🙃🙃🙃
Okumuş, dirsek çürütmüş, emek vermiş öğretmen olmuş bir insan neden gidip temizlik yapsın?
Bir öğretmenin temizlikçi tutamayacak hale gelmesini eleştirin eleştirecekseniz.
Ülke tam olarak sizinki gibi kafalar yüzünden bu halde.
Yanlış anlaşılmasın temizlik işini küçümsenmek değil amacım. Ama okumanın, eğitim görmüş olmanın içi de bu kadar da boşaltılmamalı. Para için herkes temizliğe gitsin o halde, öğretmene doktora ne gerek var.

ama onlar işyerine gidiyor, düzenli/sürekli iş.

düzenli/sürekli iş değil de mesela tercümanlık gibi günlük/saatlik işlerde yol ücretini ayrıca verirsiniz, racon böyle. hatta dünyada da böyle +yol + yemek +kalacak yer şeklinde olan işler var
atıyorum noteri de evinize çağırsanız yol ücretini verirsiniz ki o taksiyle gelir :KK70:
atıyorum manikürcünüzü de çağırsanız verirsiniz.
ya da atıyorum usta da çağırsanız uzak bir yerdeyseniz o da bir kaç gün gidip gelecekse yolu katıp fiyat söylüyor. 1 kerelik geliyorsa yol parasını zaten almış oluyor.

valla kimse kusura bakmasın da
zaten öğretmen bir insan için eve temizlikçi almak lükstür - linç is coming
yani dünyada da bu böyledir (belki taylandda filan değildir bilmiyorum ama modern dünyada böyledir)
ortalama düz bir memur ortalama düz bir beyaz yaka eve temizliki filan almaz yani, alamaz.

bizde emek çok ucuzdu, artık değil. buna alışsak iyi olacak...

e bir de bizde "eve kadın almak" hatta "bugün kadın gelecek" filan diye anlatılan bir iş bu. mesela benim babam ve onun nesli için evlere temizliğe gitmek neredeyse o..luktan hallice bir şey... o kadar saçma sapan kafalar var ülkede (erkek adam karısını onun bunun evine mi yollar kafası). evlere temizliğe giden kadınların genelde dul, kocası hayırsız, eğitimsiz kadınlar olduğunu görerek ve öyle içselleştirerek büyüdük biz koca bir nesil. işini yapıyor mis gibi parasını alıyor demedik ki!

üstüne "iş yaptırmak" gerçekten bir sanat! hele mavi yakaya iş yaptırmak için sanatçı değil virtüöz olmak gerekir....

kendi işini yapan bir insan olarak insan çalıştırmak ne kadar zordur iyi biliyorum.

ama kadınlarımız aman Aysun hanım halı sildirmiyor ben sildirirsem bana gelmez ama Çağla hanım 2+1 eve 400 veriyorsa ben 450 vereyim..diye diye diye temizlikçi hanımları tepelerine çıkarttılar.

neyse kısacası beyaz yaka nasıl starbucks'ta maliyti 5 lira kahveye 80 lira verince kendini zengin hissediyorduysa temizlikçi çağırıp da yine zengin hissediyordu. ama ben de doğru düzgün iş yapan temizlikçi kimseden duymuyorum. (hayatımda almadımi bilmiyorum). Bu lüksüne büyük oranda veda ederse şayer (akıllanırsa yani) piyasa da yeni bir denge bulur.
Yorumunuzun alnı olsa da öpsem,bu kadar net herşey

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X