Tek çocuk?

Daha öncede söyledim, eğer şimdiki aklım olsaydı , kırkım çıkar çıkmaz tekrar hamile kalırdım. Gerek kendimden gerek çevremden gördüğüm bu yönde.
Özel günlerde kardeşlerimi yanımda isterim, onlarsız hiçbir şey özel değil zaten. 2 abim var keşke bir kız kardeşim ablam olsaydı…
Elbette çocuk yetiştirmesi kolay değil. Herşeye rağmen yaş araları az olsun evlatlarınızın derim

Ben tek çocuğum, oğlum var 5 yaşında. 2. bir çocuk planlamıyorum. Karı koca çalışıyoruz. Bakacak kimsem yok, oğlumu bu yaşa getirene kadar anam ağladı, hala da aglamaya devam ediyor. Ev kredisi ödüyorum. Çocuğum anaokuluna gidiyor. Devlet yarım gün olduğundan mecbur özele verdim. Sırada yaz okulu var sonra ilkokul. Okul fiyatları almış başını gidiyor. Sadece okulla da kalmıyor. Yüzme kursu, satranç dersi ıvırı zıvırı... ( bende sizin gibi donanımlı bir çocuk olsun istiyorum) Yni diyeceğim bu zamanda 2. çocuk akıl karı değil. Ev hanımı olursun, eşin iyi maaş alıyor olur, yada bakacak insan vardır anca o zaman düşünülebilir.

Bir de şu var tabii kardeş ufakken başka ayrı aileler kurunca ayrı. Destek elbette oluyor ama her zaman değil. Hayat telaşı da oluyor. Eşim üç erkek kardeş yaşlar yakın olunca samimi büyümüşler ama şimdi baksan arada hal hatır sorarlar o kadar. Başka da bir katkıları yok birbirlerine
Garantisi de yok açıkçası.
Benim abim mesela başka ülkede bir hayat kurdu pandemide yalnızdı evinde yardımımız olamadı. Hayatın ne getireceği de belli değil. Yalnız kalmasınlar diye düşünüyoruz belki ama planladığımız gibi de olamıyor.

Şimdi bebek olduğu için masrafı tam anlayamıyorsunuz diye şunu da ekleyeyim. Oğlum bu sene devlet anaokulunda. Aidatı dört yüze yakın, hee ay iki kere sinema tiyatro gibi etkinlikler yapıyorlar en az elli lira istiyorlar. Yüzmeye gönderdik biz belediye olduğu halde yüz küsur oraya gitti. İleride başka kurslar desek yine üç yüz dört yüz bandında ona verecektik.
Özel okul diyorsanız yıllık en az 35 - 40 bin de okulun ödemesi var. Daha kırtasiye ücreti servis hariç bedeller bunlar.

Ben tek çocuğum, oğlum var 5 yaşında. 2. bir çocuk planlamıyorum. Karı koca çalışıyoruz. Bakacak kimsem yok, oğlumu bu yaşa getirene kadar anam ağladı, hala da aglamaya devam ediyor. Ev kredisi ödüyorum. Çocuğum anaokuluna gidiyor. Devlet yarım gün olduğundan mecbur özele verdim. Sırada yaz okulu var sonra ilkokul. Okul fiyatları almış başını gidiyor. Sadece okulla da kalmıyor. Yüzme kursu, satranç dersi ıvırı zıvırı... ( bende sizin gibi donanımlı bir çocuk olsun istiyorum) Yni diyeceğim bu zamanda 2. çocuk akıl karı değil. Ev hanımı olursun, eşin iyi maaş alıyor olur, yada bakacak insan vardır anca o zaman düşünülebilir.
Bir de görüp isteme yaşı da var. Ben 23 nisan be doğumgününde alırım oyuncak çok şımartmam ona rağmen arkadaşında görüyor bilmem ne dinozoru 300 lira. Para biriktirip almayı teşvik ediyoruz alıyoruz bir kaç ay sonra bu sefer bilmem ne arabası çıkıyor arkadaşımda var diyor. Sonu da yok masrafın çocuk büyüdükçe.

Çok doğru. Ben kardeş olmamasının ne gibi dezavantajları olur diye yazdım daha çok 🤷‍♀️
Kardeş güzel tabiki ama illede olsun diye kendinizi yıpratmaya gerek yok
Cinsiyet farklı oluncada anlaşamıyorlar zaten 😁
Benim küçük zırıl zırıl ağlıyor abiyle oynarken
çalışmayı gözden çıkarıp ikinci yapılabilir tabiki
Yaş farkı oluncada yanlızlık oluyor aslında benimkilerin biri kız biri erkek ikiside kendi çaplarında yanlız haliyle 🤷
Yaş farkı olmasın derseniz arkadaş gibi büyürler
Ama bunlar olurken siz işe girip çalışamazsınız yada bütün maaş bakıcıya gider vs
Artıları eksileri bunlar yani

Üniversitede hoca 100 kişilik dersimizde tek çocuk olan var mı? Diye sormuştu...
Bir kişi el kaldırdı kız..
"Hocam yalvardım aileme nolur kardeşim olsun diye olmadı işte çok isterdim ama demişti..."

O yüzden nasip olursa bende ikinci çocuğu istiyorum... :KK200:

Bunları dusunmek icin daha çok erken degil mi?
Bebeğiniz henüz 1.5 aylık bence şu günlerinin tadını çıkarın biraz buyusun bebeginizi bol bol koklayın vakit gecirin sonra lohusalik psikolojisi falanda bitince o zamanin şartlarina gore karar verirsiniz.

Üniversitede hoca 100 kişilik dersimizde tek çocuk olan var mı? Diye sormuştu...
Bir kişi el kaldırdı kız..
"Hocam yalvardım aileme nolur kardeşim olsun diye olmadı işte çok isterdim ama demişti..."

O yüzden nasip olursa bende ikinci çocuğu istiyorum... :KK200:
2010dan sonra doğumlularda bu durum değişecek aslında. Benim çevremde ve oğlumun okulundaki çocuklarda genelde tek çocuk ağırlıklılar. Sırf bu nedenle yapmayın yani siz yine de😁

2010dan sonra doğumlularda bu durum değişecek aslında. Benim çevremde ve oğlumun okulundaki çocuklarda genelde tek çocuk ağırlıklılar. Sırf bu nedenle yapmayın yani siz yine de😁
Tabi bu da beni etkiledi ama herkesin çocuğunun karakteri ya da ev enerjisi farklıdır..Hislerim çocuğumunda kardeşi olmasını isteyecek olması yönünde...Benimde erkek kardeşim var ve şükür ediyorum...Eşimin dahi yanımda olamadığı zamanlarda gece gündüz her işime o koşmuştur...Maddi manevi yanımda o olmuştur..Bugüne kadar onun dışında kimseden maddi yardım istemedim isteyemem de...Aynı şekilde bende her koşulda onun yanındayım...Allah'ın izniylede olucam...Dost,arkadaş benım için fasa fiso...O benim en yakın arkadaşım,sırdaşımdır...

İnşallah evladımda böyle olur kardeşiyle nasip olursa eğer:KK200::21:

Eviniz yok,memur artı asgari ücret geliriniz var. Kendi adıma konuşuyorum ikinciyi asla düşünmezdim.
Çocuk demek para demek kimse kusura bakmasın. Çocuk nasibiyle gelir falan oralar boş.
Yemesi,içmesi,giymesi,eğitimi,sağlık vs derken giderleri ciddi boyutta.

Bu kişinin dusuncesıne baglı bisi .
Yaşta önemli hamilelikte 34 müş yaşınız.
Diğeri 5-6 yaşında gelınce düşünseniz yas ilerliyor bu sefer. İleri yaşta gebelikler rısklı oluyor genelde.

istiyorsanız ertelemeyın derım.
Benim kızım suan 6,5 yaşında ve ben zamanında yaptığımı dusunuyorum. 1,5 yasındayken hamile kalsaydım çok zorlanırdım sanirim.

Sizin yaşınızdan dolayı
Düşünüyorsanız ertelemeyın dedim.

Kızım hep kardeş istedi
Ben de en azından 4 kişilik aile olmak ıstedım

Böyle bir dünyaya insan getirmek akıl karı degil
Ama 1 tane geldi zaten bari 2 tane olsun dedik 😀

Az da olda kalabalık aile severim

Selam kızlar kendime yeni bi dert edindim de geldim.

Bu konu hakkında açılmış çok konu, yapılmış çok yorum vardır ama ben kendi açımdan bi konu açmak istedim. Bebeğim daha çok minik. 1.5 aylık. Çok değil birkaç gün önceye kadar ikinci çocuk fikri hiç aklımda yoktu. Hem maddi olarak hem de biraz kendi bencilliğimden. Eşim de sadece maddi olarak emin olamadığı için çekimser, ikinciyi istememeye daha meyilli. Bu arada ben 34 yaşındayım.

Maddi olarak şöyle; ben bebeğime 3 yaşına geldiğinde kreşe verip çalışmaya başlayacağım. Şu an kiracıyız. Maddi olarak sadece ortalama değerde bi arabamız var. Eşim memur, öğretmen. Ben ise çalıştığımda yaklaşık asgarî ücret kazanırım. Ben işe başladıktan sonra bi şekilde ev kredisine gireriz diyoruz.

Her şeyi bi kenara koyarsam bebeğime bakınca tek olmak hayatı boyunca ona dezavantaj getirir mi... Bu beni gerçekten üzer. İkinci çocuğu sırf bunun için isteyebilirim diyorum çoğu kişi gibi. Biz zaten evlat sevgisini tatmış olduk çünkü.

Not olarak da; iki çocuğa bi şekilde bakarız maddi olarak yeteriz. Ama benim çocuk yetiştirme anlayışım maddiyata bakıyor. Bi hobisi olsun, bi enstrüman çalsın, gerekirse zorlayıp özel eğitim aldırabilelim. Bunu da sadece bu şartlarda kıtı kıtınada olsa bir çocuğa sağlayabiliriz. Beni düşündüren bu.
Valla bırak iki çocuğu tek çocuğa da sağlayamazsınız bunları.hatta çocuk olmasa kendinize bile sağlayamazsınız.fazla iyimser buldum sizi. Iki memur maaşı olsa da sağlayamazsınız.anca sucuk alabilirsiniz lüks olarak.

Ögretmen maasi ve asgari ucretle ev almak cok cok zor suan. Istanbulda oturulacak evler yaklasik milyon tl olmuş, kredi faiziyle yaklasik iki kati, siz hesaplayin artik. 🤷🏼‍♀️

Bu sartlarda tek cocugu masrafli ve donanimli yetistirmek bile zor ve yeterli bence, bir de ikinciye guc yeter mi bilemiyorum.

Ayrica daha once hic cocuk yapmayacagim diye acmistiniz, sonra bire ikna olmussunuz, simdi konu iki, bu boyle uç dört gidecek gibi.😛 Hayirlisi...
Bu tatlı temennileri yapamayacak kadar kötü bir durumda ülkemiz hem maddi hem manevi açıdan.eskidenmiş bu tatlı tatlı takılmalar.

Bu kişinin dusuncesıne baglı bisi .
Yaşta önemli hamilelikte 34 müş yaşınız.
Diğeri 5-6 yaşında gelınce düşünseniz yas ilerliyor bu sefer. İleri yaşta gebelikler rısklı oluyor genelde.

istiyorsanız ertelemeyın derım.
Benim kızım suan 6,5 yaşında ve ben zamanında yaptığımı dusunuyorum. 1,5 yasındayken hamile kalsaydım çok zorlanırdım sanirim.

Sizin yaşınızdan dolayı
Düşünüyorsanız ertelemeyın dedim.

Kızım hep kardeş istedi
Ben de en azından 4 kişilik aile olmak ıstedım

Böyle bir dünyaya insan getirmek akıl karı degil
Ama 1 tane geldi zaten bari 2 tane olsun dedik 😀

Az da olda kalabalık aile severim
Ben bu ekonomiyle bu tatlı hayallere veda edeli çok oldu.bence siz de ortama uyum sağlayıp kendinizi güncelleyin. Bu muhabbetler çok eskilerden geliyor kusura bakmayın. Memurum 1500 liraya 3 gün tatile gittim.kalan 20 gün aç yaşayacağım neredeyse. Ne kalabalık ailesinden bahsediyorsunuz.iyimser olacağım diye de gerçekleri inkar etmek delilik.ekstradan 1500 lira ya 1500.sadece bu.bir de her ay kursa verdiğinizi düşünün pardon yanlış kişiye yazmışım.aynı kafadayız.kusura bakma.

İmkanım olsa ve sorunlarım olmasa 2-3 tane isterdim
Bence oluyorsa ve çocuk seviyorsanız yapın.

Ben bu ekonomiyle bu tatlı hayallere veda edeli çok oldu.bence siz de ortama uyum sağlayıp kendinizi güncelleyin. Bu muhabbetler çok eskilerden geliyor kusura bakmayın. Memurum 1500 liraya 3 gün tatile gittim.kalan 20 gün aç yaşayacağım neredeyse. Ne kalabalık ailesinden bahsediyorsunuz.iyimser olacağım diye de gerçekleri inkar etmek delilik.ekstradan 1500 lira ya 1500.sadece bu.bir de her ay kursa verdiğinizi düşünün pardon yanlış kişiye yazmışım.aynı kafadayız.kusura bakma.
Hiç-bir şey anlamadım.😀 bana yazıp sonra" aynı kafadayız " yazmışsınız.??

Son düzenleme:
X