Bebek Beslenmesi Tecrübesiz anne :( yardım edin lütfen

Bebek Beslenmesi, Ek Besin Önerileri, Mamalar, Anne Sütü, 3 yaştan büyük çocukların çok yeme ya da yememe, obezlik, iştahsızlık, okulda beslenme, beslenirken dikkat edilecek konuların yani her türlü yeme problemlerinin paylaşıldığı alan.

dendendeniz

Ne mutlu TÜRK'ÜM diyene!
Üyelik İptali
Kayıtlı Üye
14 Kasım 2016
199
56
Merhaba,
11 gün önce sezaryan doğum yaptım ancak sütüm çok az iki gögsümden sağdığım halde 30 cc süt çıkıyor bebeğime yetmiyor mama ver dedi hemşire ama günde ne kadar kaç kere dediğimde doğru düzgün cevap vermedi gögüs uçlarım yarıldı ve yara sürekli kanıyor birde bebeğim hırslanıyor memeyi birden kapıyor sadece kuru meme gibi ucunu emiyor tamamını aldıramıyorum bir türlü yenidoğan sarılığı var ağlaya ağlaya emzirmeye çalışıyorum ama süt gelmiyor yavrum doydu sanıyorum sonra ağlıyor sürekli kafama göre mama veriyorum lütfen tecrübeli anneler bana tavsiye verirmisiniz günde kaç cc kaç öğün mama vermeliyim ne yapmalıyım

Önce her memeyi 20 dk emzirin. Üstüne mama verin, mamayı içiyorsa doymamış demektir içmiyorsa doymuştur.

Emzirme sonrası mama verileceği için doyana kadar verilir sabit bir miktarı söylemek zor.

3 saatde bir 30 cc anne sutu 30 cc mama veriyordum anne sutu azaldikca mama miktari artiyordu birde her bebegin istahida farkli

3 saatde bir 30 cc anne sutu 30 cc mama veriyordum anne sutu azaldikca mama miktari artiyordu birde her bebegin istahida farkli

Sarılığı geçsin diye çok emziriyorum süt gitmese bile ne kadar emzirirsen o kadar sütün gelir diyorlar mama 30 cc yetmiyor sanırım dün 60 cc yaptım öyle uyudu ne kadar emsede mamada yese bıraktıktan sonra elleriyle aranıyor hep tecrübesiz olduğum için ne yapacağımı bilemiyorum

Önce her memeyi 20 dk emzirin. Üstüne mama verin, mamayı içiyorsa doymamış demektir içmiyorsa doymuştur.

Emzirme sonrası mama verileceği için doyana kadar verilir sabit bir miktarı söylemek zor.

Ben memeyi verdiğimde kuru meme gibi ucunu emiyor tamamını almıyor bir türlü ilk günden beri bıraksam 2 saat öyle emicek süt geldiğini bilsem tam emebilse sabaha kadar durucam (

Sütün çoğalması için günlük 2 litre su içmeniz lazım ki süt gelsin.
Mama içinde tek seferde 60cc vermek gerekiyor,bizim torunada ilk başlarda mama veriliyordu doktoru bu miktarın yettiğini söylemişti.

Emdikçe süt gelir bende öyle yaptım küçük olduğu için tam kavrayamıyordur siz elinizle destekleyin göğsünüzü , yara da herkeste oluyor nerdeyse ben dört ay ağlayarak emzirdim göğsüm açık yara oldu denemediğim şey kalmadı en son bi doktor nisavit diye bi krem verdi her emzirmeden sonra sürdüm yıkamadan emebilir ,günde iki kere de bebanthol bakım ve onarım kremi sürdüm yıkanıp emziriliyo iki haftada iyileşti şükür . mama vermedim ben sık sık emzirdiğim için o yüzden bilemicrm

Bende acı çeksemde sık sık emziriyorum ama boş boş emiyor yutkunduğunu duymuyorum kuru emzik gibi yavaş yavaş çekiyor sağmaktan yaralar iyice açıldı kanla geliyor süt onu da veremiyorum sarılık olduğu için uyandıramıyorum çok zor kendimi çaresiz hissediyorum

Çok iyi anlıyorum seni ben o duyguyu dört ay yaşadım bebeğim agladıkca bende ağladım bakamıyorum falan dedim hatta bir gün emziremedim o ağladı ben ağladım . ama hepsi unutuluyor ben yaşamadım sanki onları . sen su çok iç yine de sık sık emzir mama takviyesi de yap doktor dediyse ama sabırlı ol . hepsi düzeliyo bol bol dua et inşallah çabucak düzelir bebeginle güzel günler geçirirsin :)

Malt içecekleri var eczaneerde yada e-bebekte bulabilirsiniz bence deneyin bunu.
Ama suyu sakın ihmal etmeyin,birde emzirdikçe sütünüz gelir.

En son bide onları deneyeceğim su içiyorum ama dogumdan sonra psikolojim alt üst oldu bebegime alisamadim halen zaman zaman yabancilik cekiyorum

En son bide onları deneyeceğim su içiyorum ama dogumdan sonra psikolojim alt üst oldu bebegime alisamadim halen zaman zaman yabancilik cekiyorum

Mutlaka deneyin faydasını görürsünüz.
Kolay değil elbette bebeğin emme sorunu var birde,unutmayın ki bu günler geçecek kendinizi sakın üzmeyin çoğuanne yaşıyor bu sorunları.

Benim kızımda öyleydi ilk başta,doğum yaptı bir memeyi alamadı bebeği süt olduğu halde ağlıyordu sinirleniyordu.

Merhabalar,

Öncelikle meme başındaki yaralar, bebiş memeyi doğru kavrayamıyorsa oluyor ne yazık ki. Bebeğinizi doğru pozisyon için yönlendirebilirseniz inanın çok rahat edeceksiniz.

Emzirme sonrası mama verdiğinizde bebek yine de içecektir çünkü şu an sadece açlıktan değil tamamen iç güdüsel, refleks olarak emiyor. Lütfen emzirme sonrası aldığı mamayı doymuyor şeklinde yorumlamayın. Bebek şekeri yükseldiği için mama sonrası uykuya dalıyor. Anne sütünün sindirimi daha kolay olduğu için bebekler daha sık uyanıp beslenmek istiyorlar. Benin kız kardeşim bebeğini mama ile büyüttü, hiç sütü gelmedi. Ben emzirirken mama konusu geçtiğinde "abla, bir porsiyon salata ile de doyuyoruz, iskenderle de. Mama bebek için iskender" demişti. Hep aklıma gelir :)

Ayrıca söylemek isterim ki,10 günlük bir bebek için sağımda 30 cc süt gayet güzel miktar :) Bebek pompanın aşağı yukarı iki katını çeker memeden. O yüzden pompadaki miktarı da çok baz almayın derim.

Size bol bol emzir diyenler haklıdır, bebek ne kadar emerse süt o kadar fazla gelir. Henüz 10 günlük lohusasınız, bebeğinizi kucağınıza alın ve her arandığında bol bol emzirin.

Bu arada lütfen yanlış anlaşılmasın, bebeğini mama ile büyüten annelere hiç bir lafım yok. Mama da anne sütünün muadili sonuçta. Ancak bu annenin sütü var. Sadece memelerine güvenmesi gerekiyor bence :)

Inşallah geçer suan bide bebege alismaya calisiyorum bazen cok yabancilik cekiyorum aglama krizleri geliyor benim oldugunu bazen kabul edemiyorum ne yapicam diyorum nasil basa cikicam nasil bakicam

Insallah gecer kisa surede bir an once bu psikolojiyi atlatirim cok tesekkur ederim

Her arandikca emziriyorum ama biraktiginda agzinda sut yok hic yutkundugunu bile hissetmiyorum birakiyorum 5 dk sonra agliyor yine emziriyorum yinr ayni en son mama veriyorum uyuyor bu sefer onu ac biraktigim icin cok uzuluyorum oturup saatlerce agliyprum ben emiyor doyuyor saniyorum cunku (

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…