Tayin meselesi…

sedefinci

Üye
Kayıtlı Üye
11 Haziran 2023
251
187
33
İstanbulda çok yoğun bir kurumda çalışıyorum memurum. Meslekte 6. Yılım. Artık psikolojik olarak çok yıprandığımı hissediyorum. Burada tanıdık insanlae olduğu için direk kadromu açıklamak istemiyorum ama genel olarak rahat bir meslek değil öyle söyleyeyim. Karadeniz kısımlarında bir tık daha az yoğun olan yerler var. Benim derdim aslında kurumdan çok istanbuldan sıkılmış olmam. İş arkadaşlarımı seviyorum sorunum yok. Biraz daha yeşillik doğa görmek istiyorum. Farklı yerlerde yaşamak istiyorum burda doğup büyüdüm monotonluktan sıkıldım belkide. Ancak nişanlıyım düğünden sonra tercih dönemim olacak ve o özel sektörde çalışıyor. Seninle gelirim diyor ancak atıyorum ben samsuna veya orduya gittim diyelim orda şuanki gibi bir firma asla bulamaz çalışma koşulları çok ama çok iyi ve işini seviyor. Gittiğimiz zaman o kadar emek verdiği pozisyona gelmesi sanmıyorum olacağını. Şimdi ben bu adama vicdanende bırak diyemiyorum. Gidersekte böyle rahat bir iş asla bulamaz. Ya geldiğinde mutsuz olursa? Ya o şuanki gibi bir iş bulamazsa nasıl geçiniriz o sürede o da var çünkü ikimizde kredi ödüyoruz. Muhtemelen düğün borçlarımızda olur. Siz olsanız bu durumda tayin ister miydiniz? Yoksa şartlarınız bu kadar iyiyken gitmez miydiniz?i kimizin ailesi de istanbulda gitmek istediğimiz yerlerde kimsemiz yok tanıdığımız arkadaşımız bile yok. Kafam o kadar karışık ki hayatımdaki insana haksızlık yapmak istemiyorum burda bir hayatı bir çevresi çıkıp bir bardak çay içebileceğimiz insanlar var. Yapayalnız kalır pişman olur muyuz?

Çok riskler var , iyi düşün derim ...

Samsunda yaşamayı Istanbula tabiki tercih ederim, ama sizin durumunuzda iyi düşünmek gerekir
Samsundaki firmalar belli, kariyer anlamında daha düşük seviyeye düşecekse nışanlınız mutsuz olur size yansır.
Şahsen ben Istanbulda yaşamak istemem, bana göre orası gezip alışveriş yapayağım şehir. Gezmek bile birsüre sonra sıkıyor, çünkü görülcek yerler belli bir albenisi yok benim gözümde. Samsun tam yaşanılcak şehir, ne çok büyük ne çok küçük, imkanları güzel. Ama iş konusunda nişanlınız zorlanabilir dediğim gibi. Aileler Istanbulda olması tabii sizi zorlayabilir, ama ailesinden uzakta yaşayan milyonlarca insan var herkes birşekilde çevre ediniyor.

Cevap belli değil mi? İki seçenek var. Yeşil yerleri mi daha çok seviyorsunuz nişanlınızı mı? Başka şehir, yeşillik diyorsanız adamdan ayrılın. Ama nişanlım diyorsanız Başka şehri unutun. Sakın adamı yanınızda getirmeyin. Eğer İstanbul’daki rahatını bulamazsa sizin burnunuzdan getirir

İş arkadaşlarımdan memnunsam tayin riskini göze almazdım. İstanbul yaşanması çok zor bir şehir ama taşrada saçma sapan insanlara denk gelme ihtimaliniz daha yüksek. Çalıştığınız ortamda bulunabilecek odunun teki ya da anlayışı kıt bir idareci 6 yıllık mesai yorgunluğundan daha fazla yorabilir sizi. Ortam kısıtlı olduğu için insan daha çok darlanıyor. Eksi artıları, riskleri iyi değerlendirmek lazım.

istanbulda doğdum büyüdüm. Sonra memur olup doğuda bür ile atandım. Mad olarak burada geçimimiz kolay ama tek bir tane akrabamız yok. 3-5 tane arkadaş da akrabanın yerini tutmuyor. Kapısını çalıp gidebileceğimiz kimsemiz yok. Yani öyle bilmediğiniz kimsenizin olmadığı bi şehire gitmek çok saçma.

Antalyalıyım şuan Trakya’da yaşıyorum bir müddet Trabzon’da yaşadım. Karadeniz i gezdim ama havası insanları yok yani . İstediği kadar yeşil olsun 3 ay sonra o yeşillik sıradan geliyor. İş yerinizdeki insanlarla anlaşamadığınızda yaşadığınız yerde iş dışında bi çevreniz de yoksa geri dönmek için uğraşıp durursunuz. Nişanlınız devlette olsa yine bi deneyin derdim ama özel sektörde birisini böyle bir riske sokmaya gerek. Maddiyat önemli evlilikte. Tatil için çok güzel tabi. Tatillerinizi değerlendirin

Allah affetsin ama Karadeniz yemekleri gerçekten çok kotü....kara lahana yemeği dünyadaki en berbat yemek seçilmişti sanırsam

Doğru her yerden göç almış, Afganından tutun, Suriyelisi, Mozambiklisi bile var, şahane bir kombinasyon gerçekten
Karadenize gelince zorla kimseye yemek yedirilmiyor bildiğim kadarıyla, İstanbul’da ne yemek yapıyorsa orda da yapabilir, çok saçma bir söylem olmuş sizinki..
Ama konusahibi sizin yerinizde olsam yeşillik için gelmezdim, dağ tepedeki köyler hariç merkezde yeşillik yok zaten, köy hayatını da seveceğinizi sanmıyorum.

Hepinize yorumlarınız için teşekkür ederim. Biraz ütopik gelmiş olabilir tabi şartlar güzelken birden arkada bırakmak. İyice düşünüp ölçüp tartıp biçiyorum kafamda ama en azından evlilik oturana ve borçlarmiz bitene kadar burda olmak daha iyi olacak bizim için galiba. Ailelerimizde sıcak bakmadılar fikrime nişanlım beni kırmamak için tamam diyor ama arkadaşlarını ve ortamını bırakmak istemiyor belli hissettim. bakalım en azından şimdilik tercih vermiyoruz ama daha sakin bir şehirde gerçekten yaşamak isterdim zaman ne gösterir bilinmez ileride belki nasip olur kimsesiz yalnız olmakta zordur

Sakarya bolu bursa gibi istanbula da yakın yerler düşünseniz. Evlendikten sonra bu uzaklık zorlar sizi

Karadeniz uzaktan guzel :) gidersin iki hafta kalir temiz hava alir donersen evine ozaman cok guzel. Rizeliyim buyuk konusmayayim ama asla yasamak istemem kucuk sehirler imkan az tutucu onyargili kaba insanlar karadeniz insani geneli boyle

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…