Sürekli Kuran sesi gelen üst komşu

Uyarıp eve geldikten sonra sesi azaldı. Kendimi o kadar açıkladım, aynı şekilde devam ederse de bilemiyorum yani artık. Bir gün değil iki değil. Sessiz ya da kendi duyabileceği şekilde okusa zaten yeterli olur. Ben her gün sesli şarkı söylesem de onlar rahatsız olur. Yani konu genel anlamda sesle ilgili
Daire sizin mi? Biz ses yalıtımı yaptırdık.Böyle birşey düsünebilirsiniz.

Amcanın 2 saat okuyabilmesine bir şey diyemem de, bizimde apartmanda ses sorunu var. Aklınıza gelebilecek her ses direkt evin içinde. Sohbet sesleri çok rahat duyuluyor. Hele karşı dairenin ışığı kapatma sesinin benim yatak odamdan duyulması (eve hırsız girdi sanmıştım)
Bizim apartmanda o derece bir ses sorunu yok. Sohbet seslerini de duymuyorum bu durumda da Kuran okurken yüksek tonda okuduğu sonucuna ulaştım

Selam arkadaşlar. Evde ders çalışıyorum. Tam üst evdeki komşunun eşi emekli. Her gün düzenli Kuran okuyor. Eskiden de okuyordu ama böyle her gün olacak şekilde düzene koyunca artık rahatsız oldum. Günde 1,5-2 saat bile olsa her gün bir erkeğin sesini duymak istemiyorum. Zaten sesler konusunda hassasım. Bu durum da şu stresli sınav sürecimde tuzu biberi oldu. Kendim inançlı bir insanım. Kuran'la bir ilgisi yok. Aynı şey TV sesi olsa da sorun olurdu. Kuran sesinden rahatsız olunmaz diyenler olabilir ama her gün birisi ayeti duyacak şekilde sesli okuyunca stres oluyorum artık. Babam geçen haftalarda camide görünce söylemiş. Tamam dikkat ederim demiş.Yine aynı devam edince gittim kendim söyledim. "Normal sesle okuyorum e Kuran okumayayım mı" dedi. Ben de "normal sesle okuyor olsanız günlük konuşmalarınızın sesi de gelirdi, bizzat Kuran sesinizi duyuyorum, ders çalışırken konsantre olamıyorum, yani konu Kuran değil" dedim.

Bir mırıldanma sesi gelse anlarım da direkt ayeti duymak konsantremi çok etkiliyor. Nezaketli konuştuk umarım anlamıştır ama böyle durumlarda gelecek kaygım bile yükseliyor. Bugün bu komşu olur ileride başka bir ses sorun olur biraz umursamaz olabilmem gerekiyor. Sırf bu ses hassasiyetlerimden dolayı psikiyatriste gittim geçen hafta, kaygılı bir dönemde olduğun için dedi. Sürekli tekrarlayan bir ses olunca kaygılanıp stres oluyorum. Geçmişteki sınav çalışma dönemlerimden kaldı bu sorun. Ama bir yandan da herkesin rahatsız olabileceği sesleri sanki tek ben rahatsız oluyormuşum gibi düşünüyor da olabilirim. Bu konuda ne tavsiye edersiniz seslere olan bakış açımı nasıl normalleştirebilirim çünkü artık gerçekten sıkıldım ?

bitişik duvarlarımız olan komşumun gürültülü kavgaları ve sabah 7'den başlayarak son ses açılan televizyon nedeniyle iyi bir kulaklık aldım. ben de odaklanma zorluğu çeken biriyim, evden çalışıyorum.

açıyorum youtube sekiz saatlik 'brown noise' videosu, takıyorum kulaklığı, geçiyorum işimin başına.

böyle durumlarda, kendi koşullarımızı iyileştirmek için birşeyler yapmamız lâzım, yoksa bu hayat çekilmez. komşunuzun umrunda bile olmazsınız, siz mutsuz olduğunuzla kalırsınız, canınıza yazık...

Seni linçlerler burda Kuran sesi olduğu için.

Zaten bizim dinimiz rahatlık ve kimseyi rahatsız etmemeyi amaçlayan bir din…
Hangi din hangi kitap olursa olsun inancımın gereğini yaparken bir başkasını rahatsız edemem.
Tıp kı her köşe başında cami olmasına rağmen yol ortasında namaz kılanlar gibi.

Yaşlı amcayı değiştirebileceğinizi sanmıyorum.
Kulak tıkacı kullanın.

Daire sizin mi? Biz ses yalıtımı yaptırdık.Böyle birşey düsünebilirsiniz.
Bizim. Ses yalıtımı o derece etkili oluyor mu ? Bir de normalde sesleri gelmiyor. Yani öyle her seslerini duyacak kadar ses sorunu yok. 20 yıllık komşumuzlar. Biraz da bu açıdan üzüldüm biraz. İnsanları uyarınca kendim utanıyorum ilginç şekilde

Bizim. Ses yalıtımı o derece etkili oluyor mu ? Bir de normalde sesleri gelmiyor. Yani öyle her seslerini duyacak kadar ses sorunu yok. 20 yıllık komşumuzlar. Biraz da bu açıdan üzüldüm biraz. İnsanları uyarınca kendim utanıyorum ilginç şekilde
Söyle söyleyeyim bizim binanın ici duvarlar fena sıkıntı.Yüksek sesle konusmalar duyulur.Muzik vs kavga gürültü söylemiyorum bunlar zaten direkt daire icindeymiscesine.Ama heryere izole de sıkıntı.Sadece cocuk odasına yaptırdım cunku;yan dairenin gece yarısı sesleri kızımı uyutmuyordu:KK53:
Kadına gidip az bagır gece de diyemiyorsun tabi:KK70:

O amcanin sesi degildir, boyle saatlerce Kur-an okunan tv kanallari var, onlarin sesidir.

Sizin onceki konunuzu hatirladim onda da bu Kur-an okunmasi konusundan bahsetmistiniz.

Acaba biraz takintili misiniz?
Yok kendi sesi. Evet ses konusunda böyleyim takıldığımda takılıyorum yani. Zaten amacım komşuyu kötületip yazıklar olsun öylesine dedirtmek değil. İlla ki böyle sorunlar olabiliyor. Ses hassasiyeti konusunda psikoloğa gitmeye başladım ama henüz net bir sonuç alamadım

Son düzenleme:
Söyle söyleyeyim bizim binanın ici duvarlar fena sıkıntı.Yüksek sesle konusmalar duyulur.Muzik vs kavga gürültü söylemiyorum bunlar zaten direkt daire icindeymiscesine.Ama heryere izole de sıkıntı.Sadece cocuk odasına yaptırdım cunku;yan dairenin gece yarısı sesleri kızımı uyutmuyordu:KK53:
Kadına gidip az bagır gece de diyemiyorsun tabi:KK70:
İşe yaradı mı izolasyon ?

Bu kadar ponçik bünyeli insanlar benim sinirimi bozuyo gerçekten. Dert edecek bir şey bulamayıp hemen tırnağı kırıldı diye depresyona da girer bu tipler. Kalpli pijamalarla da bizim deprosyan stayla diye tivit de atabilirler.

2 saat kuran okuyabilen amcayı da o çok çok tebrik ediyorum. Hem de komşu rahatsız edilecek düzeyde bir gür ses. Lütfen isviçreli bilim adamlarına bildirin bu gırtlak bu ses telleri bir araştırılsın. Biz 4 hikaye kitabında perte çıkıyoz on dakikada.

Ayrıca da sınavı kazanacak kapasiteniz olmadığı için şimdiden kendinize bahane bulup kendinizi rahatlatmak tek derdiniz.

Babanızgile de söyleyin olur da sınavı kazanırsanız asla yurda vermesin. Zinhar uyuyamazsınız. Böööyle duvarlar ekstra ses yalıtımlı bir ev bulsunlar size. Çünkü üniversitede daha zor sınavlarınız olacak.
Düşüncelerinizin garipliğini dehşetle okudum. İnsanı rahatsız eden tek tük sesler değil düzenli olarak her gün maruz kaldığı seslerdir zaten. Uzun uzun yazmışsınız ama şu çıkarımı yapamamışsınız. Dindar insanların başkalarına olan saygısızlığı dini hassasiyetler gerekçesiyle savunması beni aşırı irite ediyor. Apartman hayatının kuralları vardır, orası özel müstakil villa değil. Kimse kimseyi hiçbir gerekçeyle rahatsız edemez. İnsanlar evinde de rahatça uyuyamayacaksa, ders çalışamayacak veya dinlenemeyecekse daha artık napsınlar? Millet uzaya gidiyo biz hala ortak yaşam kurallarını tartışıyoruz.

Düşüncelerinizin garipliğini dehşetle okudum. İnsanı rahatsız eden tek tük sesler değil düzenli olarak her gün maruz kaldığı seslerdir zaten. Uzun uzun yazmışsınız ama şu çıkarımı yapamamışsınız. Dindar insanların başkalarına olan saygısızlığı dini hassasiyetler gerekçesiyle savunması beni aşırı irite ediyor. Apartman hayatının kuralları vardır, orası özel müstakil villa değil. Kimse kimseyi hiçbir gerekçeyle rahatsız edemez. İnsanlar evinde de rahatça uyuyamayacaksa, ders çalışamayacak veya dinlenemeyecekse daha artık napsınlar? Millet uzaya gidiyo biz hala ortak yaşam kurallarını tartışıyoruz.
Inansam konu sahibine destekleyici yorumlar yazardım. Dindarlıkla kuranla ilgili bir şey demiş miyim?

Valla ben sizi anlıyorum gayet. Aile evindeyken gerçekten binanın ses yalıtımı büyük bir sorundu ve abartmıyorum yan daire sohbet etse ve biz sessiz olsak duyuluyordu konuştukları. Sınav senelerim sırf bu yüzden mahvoldu. Sizin gibi düzenli bir durum yoktu ancak tv olsun misafir gelsin ya da bir çocuk gelsin eve direkt benim odamdaydı tüm ses ben de kütüphanede buldum çözümü çünkü insanlar normal hayatı yaşıyordu benim uyarıp yardım ve empati isteyebileceğim bir ortam yoktu sizin gibi. Yerinizde olsam ama konuşurum ve gayet güzel açıklarım sanırım siz de konuşmuşsunuz. Sürekli devam ederse yapabileceğiniz bir şey yok kuran olduğu için herkes sizi suçlu çıkartır. Yerinizde olsam kütüphaneye alışmaya çalışırım. Ancak kütüphane bile bir maddiyat istiyor malum her şey ateş pahası. Her gün git gel yol parası, öğlen acıksan yemek parası falan derken sizi zora sokmayacaksa bu yöntemi deneyim.

Toplu yaşam alanlarında sorun çıkaranların da temsilcileri aramızda malesef. Onlar da kendi gibi olanların avukatlığını yapıp alaya alıyorlar kendilerince ...

X