Suçluluk psikolojisi.

Ben çok ağlamışım bence bu yüzden tetikleniyorum galiba. Bir de ilk çocuğum bu konuda çok bilinçsizim. Ne yapacağımı tam bilememekte beni rahatsız ediyor.

Ay durun şimdi bir de sizin bebekliğinize ağlarım bakalım bu hafta göreceğiz artık nolacak teşekkürler

Ama ağlıyor yani ağlayacak.
Memeden ayrılırken de ağlıyor, beze geçerken de ağlıyor, büyürken bazı yeniliklerde ağlıyorlar.
Ağladı diye geri adım atılamayacak şeyler vardır.
Benim oğlum 3,5 yaşında başladı ve 2-3 ay ağladı. Sabırla okula gitmesi gerektiğini anlattık kapıda bekliyoruz dedik.
Yani ağlamadan okula başlama yaşı yok. Çok normal. Siz konuşarak sabrederek geçireceksiniz. Ama ağlarsa göndermem diye bir seçenek yok diyeceksiniz. Kendinize de.
Sizin çocuğunuz zaten şu an okul yaşında çünkü. Altı ay büyük olsa anasınıfı yaşında. Normalde 36 ay okul yaşıdır.

Yani evet saatlere dikkat edilmesini istiyorlar. Tam gün dediğimde şöyle aslında sabah 8.30 - öğlen 15.30 arası.
Oğlum 4,5 yaşında tam güne geçtiğimde 8.30 16.30 arasında gidiyordu mesela. Üstelik o sene servise de vermeye başlamıştım ben. Sabah sekizde servis ablasına verirdim 17de inerdi.

Ben de çalışmıyorum, 15 aylık kızımı yarım gün versem mi diye düşünüyorum. Sadece sosyalleşmesini istiyorum.
Yarım günse güzel bence hem ona hem size iyi gelir. Ben de sosyalleşsin istiyorum, geri kalmasın bir şeylerden, çok meraklı çok hareketli bir çocuk evde yetemem diye korkuyorum, başka başka nedenler de var.

Ay durun şimdi bir de sizin bebekliğinize ağlarım bakalım bu hafta göreceğiz artık nolacak teşekkürler
Hadi bakalım çok Stress yapmayın alışır şimdi çoluk çocuk oohoo ne eğlenir annesi sen kafana takma :) çocukların odağı çok çabuk değişiyor gerçekten öyle

Haklısınız. Belkide benim kaygım da çocuğa geçiyor. Eşim çok kızıyor zaten ama işte yapım bu.

Yarım günse güzel bence hem ona hem size iyi gelir. Ben de sosyalleşsin istiyorum, geri kalmasın bir şeylerden, çok meraklı çok hareketli bir çocuk evde yetemem diye korkuyorum, başka başka nedenler de var.
Ben haftada bir gün oyun grubuna götürüyorum, her gün de parka ama yeterli değil sanki, farklı şeyler de istiyor.

Anladım.

Her okulda sistem farklı demek ki.

İnşallah hemen alışır yavrunuz.
Anaokulu kreşten farklı bir kurum. Genelde saatler bellidir. O saatlerde gelinmesini isterler. Çünkü hep geç gelen bir iki çocuk olursa sabah bırakmak zorunda kalan velilerin çocukları da gitmek istemeyebilir.
Kurallar net olur yani.

Haklısınız. Belkide benim kaygım da çocuğa geçiyor. Eşim çok kızıyor zaten ama işte yapım bu.
Kesinlikle hissediyor.
Çocuklar annelerinin her tür duygusunu anlar.
Sizin paniğinizi hisseder. Sizin üzüntünüzü hisseder. Siz ağlarsanız o da ağlar. Ağladığında telaşlanırsanız o da aynı huzursuzluğa devam eder.
Artık büyüdün, okul yaşına geldin. Okulda çok güzel arkadaşların değişik oyunlar olacak ve ben seni burada bekliyorum diyeceksiniz. Ağlasa da aynı kararlılıkla söylemeye devam edeceksiniz.
Yoksa seneye ağlayarak yine okula gidemeyeceğini düşünür ve daha uzun sürer alışması.

Öyle mi?

Yaşayıp göreceğiz bakalım inşallah.

Ne yalan söyleyeyim ben de yavruların ilk çocukluk döneminde ana babadan ve evlerinden uzun saatler ayrı kalmalarından çok hoşlanmıyorum.

Geç bırakın ya da erken alin. Dengeleyin.

Öyle mi?

Yaşayıp göreceğiz bakalım inşallah.

Ne yalan söyleyeyim ben de yavruların ilk çocukluk döneminde ana babadan ve evlerinden uzun saatler ayrı kalmalarından çok hoşlanmıyorum.
Ben okulu severim. Çocuğa da katkısı çok, çocuğa da düzen getiriyor. Ekran haftaiçi en azından açılmıyor.
Bizim toplumda nedense çalışmayan anne okula vermesin evde tablete telefona bağımlı etsin anlayışı var. Halbuki okulda çocuk kuralları da öğreniyor. Arkadaşlık da kuruyor. Edinimleri çok fazla

Oğlum 4,5 yaşında tam güne geçtiğimde 8.30 16.30 arasında gidiyordu mesela. Üstelik o sene servise de vermeye başlamıştım ben. Sabah sekizde servis ablasına verirdim 17de inerdi.
İşte benim bu kadar tedirgin olma sebebim şu galiba; oğlunuz gibi 3 yaşında yarım gün başlatıp bu sene tama geçirseydim düşünmezdim. Benim isteğim bu sene yarım gün başlatıp seneye tam göndermekti o da olmadı. Tedirginliğim direkt tam gün gidecek olması.

Vicdan yapacağınız bir durum yok. Gayet yaşı yerinde kızınızın tam gün kalması okula aidiyet için de iyi olur. Çalışsanız da calismasaniz da çocuk akranlarıyla olmalı. Hiç kendinizi suçlamayın çok iyi yapmışsınız. 4.5 yaşına kadar evde olması büyük nimet. Benim büyük kızım 2.5 ya gitti küçük de aynı olacak Ekim'de. Ben çalışıyorum şuan ücretsiz izindeyim. Ama hiç çalışmasam da en azından 3 yaşında yarım gün 4 te de tam gün yollardım.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…