Şu An İnanın Öleceğimi Bilsem Böylesine Çökmezdim

durumunuz zor gerçekten, doktor gerekli görmüyor ise ilaca başlanmaz tabi. ama ilaç gerçekten lazım ise ben kullanırdım. çünkü bence sosyal ortamlarda istenmeyen, dışlanan biri olması da çocuğuma ilacın yan etkisinden daha fazla kötü etkiler bırakabilir.

bir de benzer durumda bir öğrenci vardı kızımın kreşinde, kızım okulda yaşadıkları yüzünden okula gitmek istemiyordu geçen yıl. çünkü sürekli çocuğumu sıkıştırıyor, itekliyor, oyuncakları elinden zorla alıyor, vuruyormuş. öğretmene rica ettik kızımı biraz koruması için. çünkü kızım aynı şekilde karşılık vermeyip sadece öğretmene söylüyordu. Gerçekten iki taraf için de zor bir durum.

Benm oglum da birinci sınıfa başladı hep çok hareketliydi, sizinki sanırım oğlundan biraz fazlası.
Biz ilaç alma taraftarı değiliz ve baş edebiliyoruz su aşamada.
Dehb dürtüsellik tarafındayız.
Size tavsiyem mutlaka terapi alın, aldırın.
Eyüp Sabri Ercan in kitabını okuyun.
Ve lütfen beslenmesine çok dikkat edin.
Paketli gıda, şekerli gıdalar, meyve bile olsa şeker aşırıya kaçmadan, gluten ve süt içeren gıdaları bir süre hayatınızdan çıkarıp deneyin derim.
Ayrıca ona en çok siz lazimsiniz, bu kadar çökecek bişey yok, dermansız dert değil.
Yorucu ama çaresi var.
Silkelenenin ve güçlenip neler yapabilirize bakın

Benım söyledıgım sekılde yaşına ve hareketlılık durumuna göre spor ilişkisi mi yoksa tam tersi hareketli cocuk gönderim tekvandoya enerjısını atsını mı duyuyorsunuz pdr den? ( ben şiddete meyilli akranlarına zarar veren cocuklara agresif sporları önermedıgım için öğrenmek istedim

Aburcubur tüketiyor mu? Spora gönderiyor musunuz? Gaps diyetine baktınız mı?

Oğlum anaokulundan hep şikayet ederdi. çocukları oturtup sessiz durmalarını istiyorlarmış 4,5 yaşında başlamıştı... sus konuşma vs... anaokulu bu... herneyse şimdi birinci sınıfa bir yerde başladı. çok çok mutlu. aktif oturtmuyorlar çocuğu, hep birşeyler...

Her ikisi de diyeyim
6 yaşında oğlum, hem kardeşine ve olumsuz durumlara aşırı agresif tepkiler veriyor hem de malum hareketli, maymun gibi.
Başkalarına karşı bir şiddet yaşamadık ama okulda zaten boğuşmaca oynuyorlar, oyunları kavga gibi olduğundan bu çocukların hepsine önerildi.
Ben siz gibi tersini düşünüyorum niyeyse, birbirlerini daha sağlam dövmelerinin yolunu açmak istemiyorum

yani bizlerin çocuklarından ne bekliyoruz, ben aklıma geldikçe yine çok şükür diyorum ben gibi değiller

Benim kızda bir dönem aşırı hareketliydi ve aynı bizim gibi sırf çene, eski usg görüntülerine bakıyoruz, babası bu çocuğun önce çenesi oluşmuş galiba diyor
Şimdi sanki o çocuk değil, yetişkin halini gören asla inanmaz çok naif, sakin biri, yüz hatlarından bile kibarlık naiflik akıyor anasının yüzü gibi değil :))))

Çocuklar farklı davranışlar sergiliyorsa elbette uzman yardımı alınsın, gereken terapi, tedavi uygulansın fakat ortada bir tanı yokken de her afacan çocuk dehbli hiperaktiviteli diye yaftalanmasın, sadece enerjisini atamadı diye aşırı hareketli olan çocukların bir çoğu 8-9 yaşından itibaren sakinleşmeye başlıyor zaten.

Bana anaokulu öğretmeni dedi ki çocuğa test yapalım okula hazır mı diye, tamam kaç dakika sürüyor dedim 40dk dedi. 6 yaşına yeni giren çocuk 40dk o testi yapamıyacağını sizde biliyorsunuzdur dedim. ama okulda 40 dk oturmak zorunda kalacak dedi. odaklanamaz mümkün değil. ben bile 40 dk odaklanamıyorum dedim. şimdi 1. sınıf çok güzel oturuyor. öğretmeni yeni idalist bir öğretmen, oyun oynar gibi ders anlatıyormuş. oğlum burası çok güzelmiş anaokulu gibi değil sürekli oyun oynuyoruz, istersek parmak kaldırıp konuşuyoruz diyor.

aslında anaokulunda oyun oynaması gerekiyordu bu çocuğun... anaokullarının amacı tenefüzsüz okula kapatıp oturup sessiz durmaları mı?

her hareketli çocuğa hiper, dikkat bozukluğu konuluyor.

bizde şimdiki sorunumuz "neden çok yazmasını istiyormuş" öğretmeni, öğrendim "gerek yok" dio çatlak oğlum :)

Engelli değil özel çocuk diyeceksiniz.

Benim oğlum 8 aydır ilaç kullanıyor, okb teşhisi var. İlaç kullanmadan önce durumu çok kötüydü.
Siz de olan herkeste olacak diye bir şey yok. Belki çocuğun tedaviye ihtiyacı vardır, belki ilaç kullanmayınca kendine bıçak çekecek.
İlaç kullanıp kullanmayacağına doktor karar vermeli. Kesinlikle ilaç kullanmayın demek belki de çocuğa daha çok zarar verecektir.

Ben hastanede çocuk gelişim uzmanıyım ben ve meslektaşlarım böyle düşünüyoruz pdr bıraz daha egıtımci oldugu için düşüncelerımız farklı olabılıyor . Ben hastanede gelen minik hastalarımın ailelerıne cocugun yaşına davranış türüne göre önerılerde bulunuyorum ve olumlu sonuçlar alıyoruz. Erkek cocugunun eline oyun dönemınde oyıncak silah verıp hadi vuralım öldürelim nasıl yanlış bır davranış ise 4-5 yaşlarındaki vurma ısırma itme zarar verme davranışı gösteren bir cocugu tekvandoya göndermek eşdeğer olumsuz bir davranıştır benim gözümde o yaştaki cocuk tekvandoyu oyun zannedıp akranlarına senı yenıcem hadi gel oynayalım seklınde ona göre masum ıyı cunku aılesı spor ıcın sectı kötü olsa gondermezerdı iyi zannedıp cevresındekılere dövüşme oyunu oynayalım mı adı altında daha cok zarar verecektır. İçiniz rahat olsun dogru olanı düşünüyorsunuz

Birbirlerini sağlam dövmeyi öğretip hastanelik olmaya hiç gerek yok

mune hanım, bizim sokaklarımız vardı aldılar elimizden sonra otur dedik çocuklara, haliyle oturamıyorlar hiper deniyor. bu kadar hızlı tanı alması saçma...

benim oğluma dil terapistine götürdük bi ara, adamı çok sevdi. şımarıklık yaptı yanında, oturmak istemedi vs... hiper doktora götürün demiş eşime. hiper çocuk evde saatlerce oyuncaklarıyla oynayamaz. onun dediğine kalsammm. şimdi öğretmenin dediğini yapıyor uslu duruyor okulda.

Az evvel aynı aynı yorumu yaptım. Kesinlikle ilaç kullanmayın diyenler vebal alıyor.
Benim oğlum 8 aydır ilaç kullanıyor. Temizlik takıntısı var yavrumda. İlaçtan önce kafasını duvarlara vuruyordu "pisim, her yer pis" diye. Şimdi sık sık duş akıyor ama şükür durumu düzeldi eskisine nazaran.
Doktor gibi yorum yapıyor herkes. İçin rahat etmiyorsa iki doktora gösterirsin, ilaç kullanmalı mı diye. Ben öyle yaptım.
İlaç kullanmasın demek çok garip, sanki tıp okumuş herkes.

Maalesef ki bazı anaokulları hepsı demıyorum hakkıyla yapanlar takdir edilesi Ama bazı anaokulları kolay cocuk olsun hareketli olmasın otursun arkasından koşmayayım uslu cocuk olsun istiyor annesının evde bakamadıgına bız mı bakıcaz olarak düşünüyor ki anaokuluna aıle neden gönderıyor enerjısını atsın olumsuz davranışlarını olumluya cevırmek adına gönderıyor oturtacak olsa evde oturtur cocugunu aıle. Ve bu yüzden bizlere hastaneye ağlayarak cok ebeveyn gelıyor ogretmenı cocugunuzda sorun var arkadaslarına zarar verıyor söz dınlemıyor hiç yerınde durmuyor çocuk psikiyatriye götürün ama böyle devam ederse başka okula gönderın seklınde kaygılı ebeveynler gelıyor. Cocuk psikiyatriye gıdıyor aıle ordan bize çocuk gelişimi poliklinigine geliyor ve cocuk ıcıj söylenen ıle klinik gözlem ve gelişimsel degerlendırmem örtüşmüyor cocuk sorularıma amacına yonelık anlamlı cvplar verıyor sıkılmadan yerınde oturuyor bizlerde aıleye bır sorun olmadıgını cocugunuzda davranış problemı olsa aynı okuldakı davranışları burada da sergılerdı cocugunuzun aşırı hareketli yerınde durmuyor zarar verıyor gıbı davranış problemlerı var dıyebılmemız ıcın aynı davranısı ortam gözetmeksızın her yerde sergılemesı gerekıyor dıyoruz ve sonuç raporumuz ıle öğretmenı ıle de zıtlaşmadan cunku cocugumuzu emanet edoyoruz okuluna devam etmesını önerıyoruz seklınde ebeveynlerımızı mutlu yüzle uğurluyoruz

Malesef ilaclarin yan etkisinden .
Ben inanmıyorum kusura bakmayın belliki üstüne gidilmiş 10 yaştan bahsediyoruz ya . Neyse geçmiş gitmiş ama kendiniz yamışsınız çatışmalar yaşadık diye özel bir çocukla tartışılmaz onlar zaten hassalar bazı ailelere ilaçtan önce eğitim verilmeli.

Her hareketli çocuga yapıştırıyorlar etiketi doktor elbette en iyisini bilir ama bir çocugu en iyi annesi babası bilir

Benim kıza yaşına göre geç konuşuyor otistikmi acaba demişti doktor bende hayır kızım yabancıların yanında konuşmuyor dedim neyse bir sonraki kontrolde bunu konuşalım dedi bir sonrakine kızımla konuştu

Biz sabahtan akşama kadar sokaktaydık şimdi alkolikler sapıklar sokaklardayken kim yollar dışarı çocugu
Üzülüyorum bizim çocuklugumuzu yaşayamıyorlar.

Enerjimi kalırdı akşam eve gelir oturdumuz yerde uyurduk

Ama bunun dışında elbette başka belirtiler var ise doktor tavsiyesine gidilmeli.

Bizim insanımız ne zaman 10 kere düşünüp 1 kere konuşmayı öğrenecek merak ediyorum...

Tanı almış çocuklar için bir şey diyemem lakin hiçbir tanısı olmayan ele avuca sığmaz çocuklara biraz toleranslı olmak gerek, çocuktur eve gelen misafire şımarır, onunla oyun oynayana şımarır, az evvel mutfakta bir şeyler yapıyordum pencereden bakarken yan apartmanındaki 5-6 yaşındaki kız çocuğunu oturma odalarındaki koltukların üstünden atlarken gördüm
Annesi lohusa dışarı çıkaramıyor çocuğun enerjisi birikmiş atacak yer arıyor, peşinde koştuğunuz halde durmayan çocuğa da annesine de bir şey diyemem, ki konu sahibesi belli ki elinden geleni yapan ilgili bir anne, ilgili ebeveynleri üzmenin manası yok amma kendi yayılıp çocuğuna dur demeyi bilmeyen, dünyayı çocuğunun etrafında dönüyor sananlara tepki gösteririm şahsen.
Kaldı ki biz yetişkinler dahi işimize gelmeyen kuralları hiçe sayıyorken belli yaşın altındaki çocukların put gibi oturmasını bekleyemeyiz

bizim öğretmende çocuğunuz söz dinlemiyor, buradan git diyoruz diğer taraftan gidiyor, arkadaşlarıyla iletişim kurmak istemiyor dedi. zaten okulda konuşmalarına izin verilmiyordu. anaokulunda.

neyse çocuk psikiyatriste götürdük, konuştu etti. çocuk o, okul disiplini sağlayacak öğretmen dedi. istemezse kimseyle de konuşmaz şuan benimle güzel iletiişime geçti dedi. oturup sessiz durmasını bekleyemezsiniz çocuk çünkü o dedi.. şimdiki okulunda öyle şeyler duymuyorum... anaokulunda sorun varmış. kendini buldu severek gidiyor. geçen sene gitmek istemedi oğlum okula.

Risperdal mi? Ritalin olabilir mi acaba ilacın adı?

Oğlunuzda dehb hastalığı olabilir belki ama, arkadaşlarına zarar verme, tehditler etme, karşı tarafı rahatsız eden davranışlar genelde dehb de olmaz. Evet çok konuşurlar, hareketli olurlar ama, başkalarını dediğim şekilde rahatsız etme gibi bir durum olmaz.

Acaba öncelikle bir pedagogla mı görüşseniz? Belki de arkadaşlarına karşı bu hiddetli davranışlarının başka bir nedeni vardır. Yani vurma tehditi, yalamak vb den bahsediyorum. Belki de sizin bilmediğiniz bir şeyler yaşamıştır okulda, ona tepki veriyordur. Bir deneyin derim pedagogu

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…