Şu An İnanın Öleceğimi Bilsem Böylesine Çökmezdim

Bu konu buradan yorumla cozebileceginiz birsey değil. Doktor içinize sinmemis daha kapsamlı bir hastahaneye gidebilirsiniz
Tek söyleyebileceğim Paketli gıdayı kesin
Bugünler geçer demişler ama bu süreçte etrafa verdiği rahatsızlık diğer çocukların yaşadıklarıda önemli aşırı hareketlilik veya duyarsızlık şiddet eğilimi arasında çok ince bir çizgi var lütfen ayrımı iyi düşünün
Okul sonrası yüzme tekvando gibi spor kurslarına başlarsa enerjisi yönlendirilmiş olur bu konuda doktorunuzdan fikir alabilirsiniz

Burada doktor gibi ilacı bırakın diyenleri anlayamıyorum. Bazı çocukların ilaç kullanması şarttır, hiçbir anne veya doktor kafasına göre ilaç vermez. Burada bir denge vardır, çocuğun sosyal hayatında ve okul hayatında ilaç kullanmamasi ona daha fazla zarar verecekse ilaç kullanır. Herkes çok bilmiş, herkes iyi anne, herkes doktor. İnsanlar boşuna yıllarca tıp okumuş.

Benim çocukluğumu anlattınız ben de bir dönem ısırma huyu vardı eve geliyorlardı şikayete artık doktor büyüdükçe sakinleşicek demişti öyle de oldu tek yapabileceğiniz onu hiç boş bırakmamak sürekli hobiler bulmak ben aynı gün hem baskete hem folklore hem tekvandoya gidiyordum akşam 8 de tavuk gibi pert olup uyuyordum tekvando ona çok iyi gelicek vurma kırma hevesi orda baya gider merak etmeyin dövüş sanatlarına verin hem yorulur yaramazlık yapmaya hali kalmaz hem de başka çocuklara vurma huyu gider

Düzelecek... Sadece zamana ihtiyacı var. Her çocuk sus pus olacak diye birşey yok. Siz gereken eğitimi verin. İnşaallah düzelir.. Daha küçük.

Gerçekten bilemiyorum, yorumlarken yanlış bir şey yazmak da istemiyorum çünkü hiperaktiflik, dikkat bozukluğu nedir çok da bildiğim şeyler değil bilmiş bilmiş konuşuyor gibi olmak istemem ama 0-6 yaş grubu çocuklarda ani duygu değişiklikleri olduğunu biliyorum, çocuk aniden bağırıp çağırabiliyor, kendini yerden yere atabiliyor, yapmaması gereken şeyleri inatla gözünüzün içine baka baka yapıyor ve o yaşlardaki bir çocuk enerjisi fazla olduğundan bir şeye en fazla 10 dakika odaklanabiliyor, o yüzden bir çocuğun okulda 10 dakikadan fazla sabit durması, bir aktiviteye odaklanması o kadar da kolay değil bence.

O yaşlardaki beni düşünüyorum bir kız çocuğu için fazla hareketliydim, tv dolabının üzerine tırmanıp koltuğa atlardım, eski tüplü tvleri bilirsiniz o tv yaramazlıklarım yüzünden kaç defa üzerime düştü, dizlerimin kanamadığı bir günü hatırlamıyorum, annemler ayakkabı giydiremezdi sokaklarda çıplak ayak koşan annemin kızacağı bir şey yaptığımda soluğu ağaç tepesinde alan bir çocuktum, nerede haşarılık nerede yaramazlık ben oradaydım, esmer kıvırcık saçlı biraz da erkeğe benziyordum, sokakta yalınayak koşup hoplayıp zıplarken görenler başımı okşayıp düşersin oğlum diye severdi

Eşimin çocukluğu da benimki gibi geçmiş, şimdi kumral ama 4-5 yaş arası çekilmiş fotolarına bakıyorum sarı kafalı, gözlerinden afacanlık akan bir çocukmuş, başında o günlerinden kalma dikiş izi var

Şimdi bir görseniz sanki o çocuklar değiliz, ben yine bahçe duvarlarından atlıyorum lakin eşim direkt erişkin yaşta doğmuş gibi Bir tek çenemiz aynı kaldı soluksuz konuşuyoruz

Bizim gibi çocukken düz duvara tırmanan arkadaşlarımızın çoğu da sakin birer yetişkin oldu, hareketli yaramazlık yapan çocukla dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu olan çocuk aynı kefeye konuyor sanırım, uzmanı tarafından teşhisi konulmamış çocuklara direkt hiperaktivite bozukluğu var demek yanlış o yüzden.

Sınıfta öğretmen etkinlik yaparken o sıralarının altında dolasiyormus , herkesin dikkati dağılıyor tabi .Onlar da oynasınlar diye dürtüyormuş onları.
ben de acaba basite mi indiriyorsunuz diye düşünmüştüm.. ilkokulda daha da sorun oluyor. öğretmenler ders işleyecek onlara yapma etme demekten derse adapte olamıyor. benim oğlumun snıfında da var 2 kişi bu şekilde. sürekli doktor desteği alıyorlar.

Bu işte olan biri olarak siz bile mi engelli diyorsunuz Niye duyar kasıyorsunuz diyebilirsiniz ama özel durumlu bi çocuğum olsa ve ondan engelli diye bahsedilse üzülürdüm
Özel eğitim öğretmeniyim yazmıştım başta ama hiç bilmeyen aileler özel öğretmen zannedebiliyor. Günlük hayatta kullanmıyorum, yazı dilinde herkesin anlaması açısından daha anlaşılabilir oluyor. Ama dediğiniz gibi dikkat edebilirmişim bir acele ile öyle yazmış bulundum birşey söylemeden de geçmek istemedim.

Hayır vurma itme arkadaslarına zarar verme gibi davranışı olan çocuklara tekvando gibi agresıf sporu tavsıye etmıyoruz ( 12 yaş ve üstü ise olabılır 12 yaş altında ise önermıyoruz cunku zarar vermenin farkında olmuyor kucuk oldugu ıcın seni yendim ben kazandım seklınde oyun gibi düşünüyor) tekvandodan ogrenmıs oldugu agresıf hareketlen arkadaslarının uzerınde deneyecek cunku bunu bır spor oyun gıbı goruyor ve şiddeti vurması daha da artacaktır bu yüzden tekvando yerıne jimnastik yüzme gibi agresıf olmayan onun vurma davranısını tetıklemeyen ama yıne harekerlo olmasını saglayacak jimnastik ve yüzme daha saglıklı secenek olacaktır

Bize de doktor önerdi tekvandoyu erkek kardeşimde de aynı sorun vardı ve işe yaradı sadece tekvandoya gitmedik basket yüzme ve başka bir sürü aktiviteyi aynı gün yaptık yaş ilerledikçe de hareketlerimiz yavaşladı zaten

Yukarda yazdım 12 yaş ve üstü ise onerılebılır 12 yaşın altında ıse agresıf sporları önermıyoruz hareketlı fakat daha yumusak sporlar ole enerjısını atmasını onerıyoruz gıdecegı spor ıle yaş ilişkisi önemli oluyor .14 yaşındaki birine de jımnastıge gıtsın demıyorum futbol basketbol tekvando olabılır dıyoruz

Ve çocuk 5.5 yasındaymış bu yüzden yüzme jimnastik gıbı hareketlı ama tekvando gıbı agresıf olmayan sporlar bıraz daha ıyı gelecektır ama tamamıyle gecer denılemez yorumlarda anne dr un verdıgı ılacı kullanmayı ıstemıyor her dr ki söz konusu cocuk olunca ılacı zararı ıcın vermıyor onun durtusellıgını ve asırı hareketlılıgını minimal sevıyede tutup sosyal ılerısımını olumsuz yonde etkılememesı adına verıyor

Aynen öyle, sanki kimse bilmiyor ilaçların yan etkilerini.

İlacın yan etkileri elbet geçecek, peki süreçte aldığı ruhsal yaralar aynı hızla geçecek mi, ailenin psikolojisi ne olacak.

İlacın yan etkileri elbet geçecek, peki süreçte aldığı ruhsal yaralar aynı hızla geçecek mi, ailenin psikolojisi ne olacak.
Süt veremeyen anneye süt ver diye baskı yaparlar, normal doğum yap diye baskı yaparlar, ilaç verme diye baskı yaparlar... İnsana kendini kötü hissettirmek umurlarinda değil, empati sıfır.

Bir nevi katiliyorum ailenin yiprandiğina dahil .
Bende sağlik sektöründe çaliştim ,ilaclarida iyi biliyorum .
Evet uzun vadeli kullanildimi ilacar daha zararli ,mecbursa hastaliği onu tehlikeye atiyorsa ,şizofreni ,alzheimer veya daha dehişik ruhsal rahatsizlik varsa elbette ilac ilk yardim .
Yada kisa vadeli kendini toplamasi için,panik atak,vesvese veya okb gibi durumlarda verilmeli .
Bu çocuğa doktor ne kadar bakti ?
Nasil tani koydu? Iki üç kere annesini dinlemeklemi ?
Pedagog ve çucuk psikologlarla devam edilebilir .
Bazi arkadaşlar yazmiş bu çocuk
peluş ayicik değil

Çocuk ne yaşadıda eline bıçak alıp intihara kalkıştı 10 yaşındaki çocuk Nasıl böyle birşeye kalkışır

Benim akrabamın çocuğuda çok şikayet alan bir çocuktu sınıftan gitsin diye veliler imza bile topluyodu akrabam çok uğraştı doktorlara götürdü tv de çıkan ünlü psikologlara bile götürdü paralar harcadı ilaç kullandı çünkü gerekli oluyo bi yerden sonra ilaç. Yüzde yüz iyi olmadı ama şuan çocuk 19 yaşında hala sorunları var sanırım biyerden sonra karakter meselesi malesef ama umarım sizin çocuğunuz büyüdükçe olgunlaşır

Öncelikle sakin olun. Bir otizmli annesi olarak yaziyorum ben ogluma hic ilac kullanmadim dusunmuyorumda gece uyurken cok uyanirdi aglardi. Ilac yazdilar kullanmadim onun yerine yatmadan 1 saat once tum Elektronik esyLari kapattim banyo yaptirdim kitap okuyarak yatirdim. Faydasini gordum. Suan hic uyanmadan uyuyor sukurler olsun . Yediklerine dikkat edin seker un bunlar zararli paketli gidalar yedirmeyin. Pekmez kesinlikle cok faydali ama bizim cocuklarimiz icin degil. Önce sakin olun sabirli olun siz iyi olunki cocugunuzda iyi olsun. Veee tabiki terapi alin.

Bunu sıklıkla duyuyorum ben, özellikle büyük oğlum için pdr servislerinden.
Lakin zaten hareketli ve vurdu kırdılı bir çocuk, iyice stil mi dövüşsün kardeşiyle, teknik mi dövsün diye reddediyorum.
Aksine su sporları, müzik gibi ruhu dinlendiren, beyni sakinleştiren şeylerin nacizane olarak çok hareketli çocuklara daha iyi geleceğini düşünüyorum.

Maalesef ben de öyle bir çocuktum, eşim de öyleymiş.
3 4 yaşında daha bilmem ki ben kaydıraktan kaydığımı, ona tırmanıp yan demirlerinden korkuluğu aşıp itfaiyeci gibi aşağı kayardım.
Dönme dolapların içine binmez üstüne otururdum, çok arkadaşımın beyni patladı düşüp kafasını kaldırdığı için, ben akıllı tabi asla kaldırmazdım yoksa atlı karıncanın ayak demiri yarardı kafamı
Eşim mesela camdan uçmaya kalmış, yani bizlerin çocuklarından ne bekliyoruz, ben aklıma geldikçe yine çok şükür diyorum ben gibi değiller

Ama şuan toplumun bu hareketli çocuklara tahammülü yok.
Herkes fişleme peşinde, gerçekten dehb bu değil ve gören tanık olan bir birey hayatı boyunca unutamaz bunu zaten.
Bir ağlar bir güler, saçma sapan dürtüsel hareketler yapar, 4 sn sonra pişman olur biri ölmüş gibi ağlar sebepsiz sonra bu duygu durum geçer ve binaya tırmanıp atlayacağımlar başlar.
Pislik vb konularına değinmiyorum, mide bulandırıcı onlar.
Sırf bir şey olsun diye toplum içinde indirip tuvalet yapmaya kalkar bu hastalar.
Utanma duyguları yoktur, aksine dikkat çekmek en büyük arzularıdır.

Her yerde görüyorum bir etiket aktivite kitabı, otur çocuğum yap bunu.
Yahu çocuk dışarı onu yapmaya mı çıktı, sabit kalması enerji birikimidir ve sonu öfke patlaması olarak geri döner.
20 dk oturdukları zaman ben kaldırırım, hadi bir kalkın koşun şurada çimde ya da evdeysek koridorda, kan gitsin ayaklarımıza nefesimiz değişsin diye.
En olmadı leslie açıyorum hopla zıpla yapsınlar

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…