Sokak hayvanları bakımı

Atlantistebiranka

Thank you mario but princess is in another castle.
Kayıtlı Üye
27 Temmuz 2019
2.693
9.189
Merhabalar.
Ben, sokak hayvanlarını elimden geldiğince besleyen biriyim. Maddi durumum el verdiğince kedi yuvası, köpek yuvası yapıp; özellikle bu havalarda kıyıya köşeye bırakıyorum. Apartman kuralları gereği kapı önünde beslemiyorum.
Apartmanın arka bahçesinde ve rüzgarın daha az vurduğu kuytu bir yerde, buraya terk edilmiş yavru kedilere yuva yaptım. Önlerine de yavru kedi maması, yaş mama ve su koydum. Hepsinin ayrı ayrı kabı var. Yani ortalığı kirletmek gibi bir konu yok.
Bizim, tam bir hayvan düşmanı ve kafasına göre aldığı kararları apartmanın kapısına yapıştıran bir yöneticimiz var. Gayet yersiz ve atarlı giderli bir üslupla yazılmış bu yazılara 1 susuldu 2 susuldu apartmanın huzuru kaçmasın diye. Ancak şu an hem yavru kedileri dağıttı hem yuvayı çöpe attı hem de mamaları çöpe attı, yetmedi yine saçma sapan bir yazı yazıp asmış. Buna bir kaç apartman sakini "yeter artık, başımıza çıktı iyice bu. hayvanlardan ne istedi" diye tepki gösterdi.
Bu adamı şikayet etmek istiyorum, apartman kurallarına göz gezdirdim ama hukuksal işlerden anlamadığım için napacağımı bilmiyorum.
O yazdığı yazının fotoğrafını çektim. Bu konuda bilgisi olan birileri yardım edebilir mi?

Ne zalim insan var ya.. masum dilsiz hayvanlardan ne istiyorlar anlamıyorum.

Haydi polisini arayın hemen, çok ilgileniyorlar

Kendi yuvası da dağılsı toparlanmasın inşallah.
O kadar büyük ah ettim ki. Bu kış ayazında yavrular yuvasız kaldı.
Çok güzelmiş bu, bi araştırayım.
Boyle insanlarin hirsini hayvanlari zehirleyerek çıkarmasından cok korkuyorum. Sozlu olarak anlaşma yoluna gidemez misiniz? Kendisi bir alan belirlese, siz orada besleyip baksaniz, buna yanaşmaz mı?
Büyük bir köpeğim vardı beslediğim, görseniz durağa kadar tin tin getirip götürürdü. Zehirlediler, gözümün önünde ağlaya ağlaya öldü hayvan. Günlerce toparlanamadım.
Bu kediler konusunda konuştum olmadı, tepki verdim yine olmadı. Artık şikayet edeceğim cidden yeter. İnsanlıktan nasibini almamışlar. Dünya sadece bunlara özel yaratılmış sanki.

Üzüldüm.
Adama birisi haddini bildirene kadar başka hayvana yuva yapmayın orada.
Adam için değil, hayvanları korumak adına.
Dışarısı o kadar soğuk ki...

Ben çok takdir ediyorum sizin gibi insanları.
Ben yapamıyorum.
Herkes yoğundur ama hayatımın içinde yer veremiyorum.
Bizim sitede mesela kediler için konteyner getirildi.
Sitedeki bir kaç komşu geceleri sıcak su torbaları taşıyor üşümesinler diye.
Battaniyeler oyuncaklar vs götürüyorlar.
Allah da sizin yüzünüze baksın

Gucleri dilsiz, kendini koruyamayan hayvanlara yetiyor. Ne Allahtan korkuyorlar ne kuldan utaniyorlar. Hayvanlarin yiyecegini dagitabilecek kadar vicdansiz bir adam oldugu icin inatlasmayin demek istedim. O adamda azicik merhametli olsa yuvayi, mamayi dagitmak yerine alip baska bir yere taşıyabilirdi. Hayvanlarin yasayip yasamamasi umrunda degil belliki

Bu ısrarınız neden anlamadım. Apartman ortak yaşam yeridir orda veya etrafında bir kişinin bile rızası yoksa hayvan besleyemezsiniz ahlaklı ve doğru olan budur. Bu insanlar iyice delirip hayvanları zehirlese eziyet edip öldürse daha mı mutlu olacaksınız. Sizin gibi zorla güzellik yapmaya çalışan insanlar yüzünden olan masum hayvanlara oluyor böyle tipler hayvanlardan hırsını alıyor. Bir insanın hayvan sevmek kadar sevmemek de hakkı. Bunu anladığımız zaman medeniyet öğreniriz biraz belki.

Ne saçma sapan bir yorum bu ya, bir gram mantık yok içinde. Zorla güzellik yapmak kış kıyamette el kadar yarım kilo kedi yavrularına bir kutu koymak mı? Peki sevmeyenin sevmeme hakkı var diyelim ki evet var, bunun da bedelini masumlar mı ödesin donarak? Neresinden tutsam elimde kaldı yani.

Nerende kalırsa kalsın valla üslubun bile nasıl bi insan olduğunu gösteriyor. Medeniyet dedim zaten anlamaman normal, karşılıklı saygıdan uzaksınız. Sürekli saygı görmeyi bekleyip sıfır saygı duymak asıl saçma sapan olan. Zaten mantık kurabilen bi insan olsan saygının ne olduğunu bilir böyle saçma sapan konuşmazdın. Sen hayır kurumu musun sen vicdanını tatmin edicen diye insanlar kedi köpek pisliği çekmek zorunda mı. Adam istemiyosa istemiyodur yani bu kadar basit çok üzülüp acıdıysan evine al buz gibi soğuklarda. Ortak yaşam alanlarında insanlar kafalarına göre karar alamasın diye site yönetimleri, apartman yöneticileri var. Ortak kararlar bu yüzden alınır. Boş yapmayın artık.

Sokaktaki kedi köpeği sevmemeyi anlamıyorum ama neyse, bakmıyorsunuz bari bakana engel olmayın. Kışın soğukta karda hayvanlar yemek bulamıyorken sitenin bahçesinde sokakta bakılan hayvan niye sizi rahatsız ediyor?
Hayvana yapılan hiç bir şiddet kişiyi haklı çıkarmaz.

Bunu gösterin ve kibarca “biliyorum siz rahatsız oluyorsunuz, karşılıklı anlaşalım istiyorum. Sizi komşumuzsunuz, başımıza bir şey gelse birbirimizden başka yardıma ilk gelecek insanlarız.
Farklı yetişme tarzlarımız var. Her birimiz farklıyız ve bir şekilde uyum gösteriyoruz. Sizinle konuşarak problemi çözebileceğimize inanıyorum. Lütfen siz de adım atın, ortaya yol bulalım.
Hayvana şiddete çok karşıyım ve lütfen karşılıklı anlaşalım. Böyle sürtüşmeyle giderse hayvanlara bakmayı kesmeyeceğim, benim için vicdani sorumluluk bu. Siz apartman dışında sokakta hayvan beslemeye karşı fikirlerinizi söyleyebilirsiniz ama bunu engelleyecek veya hayvanlara zarar verecek davranışlar sergilerseniz suç işlemiş olursunuz. Rica etsem görmezden gelseniz. Çünkü devamında sizin zarar görmenizi istemem.”
Diyebilir misiniz?

Hayvanları çok seviyorum hanfendi. Sayısız kedi köpek balık kuş tavşan kaplumbağa besledim. Sayısız sokak hayvanı tedavi ettirdim kucağımda ağlayarak veterinere götürdüm. Ama kusura bakmayın da benim de yaşadığım bir yerde benim rızam olmadan komşum zorla hayvan getirip besleyemez bu açıkça saygısızlıktır. Ayrıca sokaklara mama fırlatmakla hayvansever hiç ama hiç olunmuyor. Sapla samanı ayırt edin artık. Hayvan sevmek iyi bir şey yapıyorum diye herkesi rahatsız ederek bildiğini okumak demek değildir. Toplum olarak bir şeylerin anlamını bilmeden devşirmek gibi bir huyumuz var maalesef bu da öyle bir konu.

Kuytu köşede kimseye zararı olmayan bir yerde ise ona ne olmuş ki. Ne yazmış yazıya tam olarak? Hani kimler şikayetmiş bir göster bakalım deyin bakalım ne tepki verecek.
Hayır bir de var olan konulmuş mamaları dökmek ne demek. Bırak onları yesin hayvanlar en azından.

Yeni yuva koydum, yine bahçe dışında köşede. Ellemeyeceksiniz yuvayı size dokunan bir noktada değil dendi. Yavrular büyüse gidecekler zaten, az daha bi kendilerine gelsinler.
E değil elbette. Kaldı ki hayvanlar arka tarafta. O kadar apartmana düşkün yöneticimiz arka taraftaki çöp ve otları temizletmiyor ama bir avuç yavru kediyi gözüne almış.

Haddinizi bilin öncelikle. Öyle eli belinde benim konuma bilip bilmeden sallayamazsınız. Bi siz biliyorsunuz medeniyeti verdiğiniz örnek de "benim bilmem ne tanıdıklarım da var" eksenindeki bomboş kendini saklama cümleleri. Hayvanseverliğime sizin gibi tiplerin laf etmeye hakkı da gücü de yetmez. Hayvanlar ortak alanda değil, bahçenin dış köşesinde. Kimsenin pisliğini gördüğü yok. Basbaya hayvan düşmanı pisliklerin, temizliği bahane ederek kullanmalarına sebep bir sorun var ortada. Temizliği çok önemseyen yönetim önce apartmanın iç temizliğini sonra çevresindeki çöpü otu temizletir.
Ya haddinizi bilerek yorum yapın ya konumdan çıkın gidin. Hayret bir şey bi bitmediniz.

Hakaretvari bir yazı. Yani had hudut kalmamış adamda. Bir de kafasına göre kararlar alıp alıp asıyor. Ne toplantı ne karar bir şey yok.
Zaten mamalara çok üzüldüm çünkü bu havada hayvanlar mama bulamıyor. Pis suları yalıyorlar. Her gün inip düzenleyip temizliyorum çevreyi.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…