Seslerden rahatsız olmak ,hayat kalitemin düşmesi ve artık bıkmış olmamm :(

Komşunuzu kuran okuyor diye uyarmanızda ayrıca garip geldi ne kadar sesli okuyabilir takıntınız var belliki psikolojik destek alın mutlaka sadece siz değil aileniz içinde sorun bence
gece gece bir yerden gelen Kuran sesi duysan sen de korkarsın bacım. ne o öle kabristan gibi. biz de müslümanız ama dinimizi kimsenin boğazından aşağı sokmuyoruz.

onun dışında ülkenin insanları hayvanlaştı. hiç evlerin ince duvarına, müteahhitine falan da kızmayın. eski binaların duvarları daha kalitesizdi ama biz ses falan duymazdık. gece dendi mi insan dikkatli olacak, ahırdaki eşek gibi bas bas bağırmayacak. ama bugün bakıyoruz, iki kuruş verip kafasına çatı geçiren "istediğimi yaparım, istediğimi gibi bağırırım gürültü yaparım" kafasında. bu insan değil hayvan kafası.

Seslere karşı aşırı hassasiyet beni de mahvediyor. Şu sıralar daha da çok etkileniyorum. Annem ve babam yanımda kalıyor. Annem yüksek sesle kadın programları izliyor. O programlarda herkes bağıra bağıra konuşuyor zaten. Babam da telefonu eline alıyor yüksek sesle video izliyor veya TV sesi açıkken telefonla konuşuyor bağıra bağıra. Hoş bağırmasalar da TV açıkken birinin aynı odada telefonla konuşması beni çok rahatsız ediyor.
Ben zaten tek başımayken bile TV açmam rahatsiz oluyorum.

Oturduğum evin planında çamaşır makinası ve kurutma makinası koridorda duruyor. Çamaşır makinasında ses yok ama kurutma çalışırken aşırı geriliyorum, onun sesi midemi bulandırıyor. Mesela kurutma çalışırken aynı anda robot da oralarda geziyorsa seslerden geriliyorum başım dönüyor midem bulanıyor ellerim titremeye başlıyor. Çocuklar da evdeyse zaten tam bir işkenceye dönüşüyor benim için 😔

Şu sıralar biraz da gerginim, daha fazla etkileniyorum. Bugün kardeşimle bu konuyu konustm. Artık çözüm bulmak istiyorum hiç iyi değilim dedim ağladım. Yüksek sese maruz kalmak algılarımı da bozuyor, kaotik bir ortamın içindeymiş gibi hissediyorum bayılacak gibi oluyorum.

Mizofoni. Ben tedavi olmadım, çok rahatsız olunca kulaklığı takıp yağmur odun yanma sesi açıyorum

Selam arkadaşlar. Bu durum stresli dönemlerde mi oluyor yoksa bu sorun mu beni strese sokuyor bilmiyorum ama beni dönem dönem olumsuz etkileyen,hayat kalitemi düşüren bir şey :KK43: Buzdolabı sesi bile rahatsız ediyor. Yeni bir buzdolabı ama biraz titreşimli gibi ses çıkartıyor olması bile rahatsız ediyor. Odamdayken sesi gelmez ama mutfaktayken rahatsız oluyorum. Annem abarttığımı düşünüyor onu rahatsız etmiyor mesela. Bunun dışında şapırdatma, boğaz temizleme, dişlerinin arasından cıyk cıyk ses çıkartma gibi seslere de sürekli maruz kalırsam bir süreden sonra rahatsız ediyor çıldırtıyor içten içe. Yani bir insan durduk yere neden dişlerinin arasından ses çıkarır ki? Sürekli tekrarlayarak yaptıklarında çok aşırı rahatsız oluyorum. İlkokuldan beri sessiz bir evde büyüdüm mesela ve cadde üstünde bir evde yaşama fobim var neredeyse.Sessizliği çok seviyorum. Çevresel uyaranlara karşı çok hassasım. Bu sorunum daima devam eden bir şey değil ama o sesler ortadan kalkıyor diye mi bilmiyorum. Buzdolabı sesi uzun zamandır umrumda değildi. Hatta aklıma gelince "yaa o kadar da sesli değil neden takıyormuşum ki kafaya" diye düşündüğüm zamanlar da oluyor ama bazen de takıyorum.

Komşumuz Kuran okuyor mesela sesi geliyor. Normalde rahatsız olmuyordum o sesten. Bu aralar o da rahatsız ediyor. Babam nazikçe uyarmış, tamam dikkat ederim demiş. Gece 11buçukta okuyordu az önce. Duvara vurdum çubukla. Anladı sustu. Yani her insan belki böyle sorunlar yaşayabilir ama ben çok mu içselleştiriyorum bu durumu acaba.

Normalde sakin bir insanım ama bu dönemler beni kaygılı bir insana çeviriyor.Çünkü huzursuz,kaygılı,her sese karşı tetikte birine dönüşüyorum. Bu konudaki hassasiyetimi nasıl kontrol edebilirim, bu zamana kadar net bir çözümünü bulamadım. Sesleri önemsemeyen birisi olmayı çok istiyorum.
Tavsiyelerinizi bekliyorum 🍀
Bu sprun bende de vardı nasıl aştım bilmiyorum ama hala ara ara bazı sesler beni çok rahatsız eder sanırım oğlum olduktan sonra onun ağlama sesinden dolayı diğer sesleri duymaz oldum 😁 babam elma yerdi kafayı yerdim odama giderdim ordan bile duyardım annemin sakız çiğnemesi yurtta kalırken arkadaşım pantolonu giyerdi bacağına değerken bir ses çıkar ya ona uyanırdım hep banyoda giyini4ri benim yüzümden 😁 bu sorunu yaşamayan insanlar abartığomızı düşünüp bizi anlamıyor kendini daha gazla ses maruz bırakmayındene kalabalıknortamlara gir gerçi kalabalık ortamda o sesler belki rahatsız etmeyebilir

Ay aynı bensiniz. Bir de elinde tespih şakır şukur sallayan var. Otobüste minibüste. Zikir çekmiyo elimde şakır şakır oynuyor. Ay deli oluyorum.
Bir de cak cuk sakız çiğneyenler... Avaz avaz bağırmak istiyorum. Normal çiğneseler neyse. Ağız sesini duymak zorunda mıyım. Linç etmeyin lütfen istemsz rahatsız oluyorum :KK43:

Terapi şart ama Loop kulak tipasi işinizi görür.
Evde uyurken ve çocuk parkina gidince takiyorum.
Hayatimda aldığım en verimli ürünlerden biri

Mizofoni deniyor bende de var. Sebebi kaygı bozukluğu ne yazıkki. İlaç desteği almıştım bu sebepten çok iyi gelmişti. Birazda sessiz sakin mizaçlı olmaktan kaynaklanıyor.

İlaç desteği kalıcı bir tedavi sağladı mı peki ? Etkileri neler oldu
İlacı bırakalı iki yıldan fazla oldu bazen kaygılı olduğum dönemlerde tahammülüm azalıyor ama genel olarak umursamıyorum artık. Gerçekten çok sinir bozucu bir durum bu şekilde yaşamaya çalışmakta haksızlık yaşamayan anlayamıyor

İlacı bırakalı iki yıldan fazla oldu bazen kaygılı olduğum dönemlerde tahammülüm azalıyor ama genel olarak umursamıyorum artık. Gerçekten çok sinir bozucu bir durum bu şekilde yaşamaya çalışmakta haksızlık yaşamayan anlayamıyor
Evet kesinlikle dönem dönem artması çok zor bir durum oluyor. Ben psikiyatriye gitmedim çünkü verdikleri ilaç 6 aylık oluyor. Benim bu sorunlar 1-2 ay içinde geçiyor. Bilemiyorum yani

X