Sadece erkek anneleri lütfen!

Onların dediği gibi yetişen erkekler pekte ilerde sağlıklı bireyler olmuyor maalesef canım odun diye tabir edilen cinsten oluyorlar ilerde evlendiğinde eşine anlayışlı yardımcı olan eşiyle empati kurabilen bireyler olmaları için ağacımızı yaşken eğiyoruz ki büyüdüklerinde çok geç olmasın kadınlarına iyi davranan erkekler babalar yetişsin diye oysaki onların dediği gibi yaparsak ne Kadın cinayetleri ne haberlerde izlediğimiz şiddet haberlerinin sonu gelmeyecek ne yazıkki bu yüzden bende oğluma bana yardımcı olması gerektiğini aynen öğretmeye çalışıyorum viledamız var morlu pembeli bana silerken oda yardım ediyor henüz 21 aylık bulaşık makinasını birlikte boşaltıyoruz evi süpürüp topluyoruz yardım ediyor annesine hayvan sevgisini aşılıyoruz kitaplardan köylerde kedi köpeklerle oynuyoruz merhametli olsun diye arabası da var topuda pembeside var maviside kesinlikle ayırt etmiyorum etmeyeceğim siz doğru yoldasınız

Ya bu tüketim topluluğunun gereksiz dayatmalarına aşırı sinirliyim. Sırf oyuncak da değil, okuduğumuz hikayeler, masallar, ninniler, geleneksel çocuk şarkıları... Hepsinde çocukları belirli bir cinsiyet rolüne oturtma çabası var, çocuklar böyle yetişiyor. Bir prensin onu kurtarmasını bekleyerek kızlara pasifliği öven ve erkeksiz yaşayamayacağı mesajını alttan alta veren masallarla büyüdük, ben ataerkil toplumun oluşmasında masalların etkisini asla küçümsemiyorum mesela.

Çocuklar zaten cinsiyet rollerini oyuncaklarla öğrenmez. Yani çocuk zaten görüyor babasının evde musluk tamir ettiğini, annesinin yemek yaptığını. Aileler ve çevre cinsiyet ayrımı yaparak çocuğa bunun "anormal" olduğunu öğretiyor.

"Oğlum sen kız mısın Barbielerle oynuyorsun?" veya "Kızım sen erkek misin araba sürüyorsun nerede senin bebeklerin bakayım?"

Sağlıklı bir kimlik gelişimi olsun istiyorsanız çocuk her oyuncakla oynamalı ve deneyimlemelidir. Tam tersine ay neden tencere tavayla oynuyor diye paniklerseniz ve çocuktan uzaklaştırmaya çalışırsanız asıl o zaman çocuk saplantılı hale gelebilir; neden yasakladığınızı anlamlandıramayabilir.

Aşiret dizilerinde falan denk gelmişsinizdir, Mahsun Kırmızıgül hatta çok yer verir filmlerinde. Aşırı erkeksi roller atfedilmiş bir ailede büyüyen erkek çocuklarında feminen rollerin aileden gizli ortaya çıktığını gösterir. Erkek çocuğu dışarıda takım elbise giyer, evin içinde yemeni bağlayıp salınarak çamaşır asıyor gibi davranır. Bu cinsel yönelim ya da cinsiyet rolleri oyuncaklarla kazanılıyor olsaydı bu tarz ataerkil aşiret ailelerinde büyüyen çocuklarda bu durumlara rastlamazdık.

Özellikle ninniler

Hop hopun olsun oğlum..
Basmadan beğenmez oğlum..
Kardas atlı, bacı yayan..bunlar ben bildiğim ninniler.

Kizlarima kendim ninni uydurdum sinir oldum da.

Ben bu konuda babaların örnek olması gerektiğine inanıyorum. Benim eşim işlere yardım eder oğlum 6 yaşında onu da bir şeyler yaptırırım.

Ama oğluma soruyorum babalar yemek yapar mı, yapar der. Ne pişirir derim mangal makarna patates sucuk. Peki baba kuru fasulye pilav yapar mı diyorum O annenin görevi der. Yani çocuk gördüğünü yapıyor doğru örnek olmalıyız evlatlarımıza.

Yaa bakar mısınız yani ninnilere... Elbette çocuk ailede gördüğünü yapacak, baba yemek pişirmiyorsa kafada kodlanan "Baba yemek yapmaz mangal yapar, patates sucuk yapar; gerisini anne yapar". Evlenince eşine ne diyecek ileride? "Ben anca mangal yapabilirim, gerisi senin görevin." Oyuncakların ne rengiyle ne şekli şemaliyle öğreniyor çocuklar; aileden ne kaparsa onu görüyor. Eşi için öğretmek şart değil, her an arkasını toplayacak biri olmayacak hayatında. Vallahi 70 yaşında dedeleri "Karım öldü yemek yapan yok temizlik yapan yok" diye evlilik programlarında görmeye utanıyordum. Kendisi için öğrenmeli. Erkek yemek yapmayı, temizliğini yapabilmeyi bilsin; kız da yeri geldi mi bir çivi çakabilsin, sigorta atınca nereye bakacağını bilsin, arabanın bakımından anlasın.

guzel bir noktaya deginmissin , ogluma hic masal kitabi okumadim ama her gece kendi kafamdan uydurdugum cinsiyetcilik icermeyen masallar anlattim
nefret ediyorum masallardan

Benimde 2 yaşında bir oğlum var ve herşeyle oynuyor bebek alıp ayağındada sallıyor yıkıyor giydiriyor ama arabada sürüyor... Benimle birlikte ev işlerinide yapıyor kuzenlerinin kıyafetlerindende giydiriyorum bunlar için pipisi düşecekse yapacak bişey yok :) Hurafemi denmeli bilmiyorumki insanların saçma takıntıları bence boşver takılma :)

Şekilcilik işte. Siz doğru olanı yapıyorsunuz. Ben kamyonla, arabayla, ninjalarla oynardım küçükken. Erkek olmadım.
Aa bak çok güzel bir noktaya değinmişsin bende kayış kızdı oynardım kuzenlerim hep erkekti onlarla araba yarış dövüş acaba erkekmiyim

guzel bir noktaya deginmissin , ogluma hic masal kitabi okumadim ama her gece kendi kafamdan uydurdugum cinsiyetcilik icermeyen masallar anlattim
nefret ediyorum masallardan

Asi Kızlara Uykudan Önce Hikayeler diye bir kitap var, ismine bakıp biraz önyargılı yaklaşmıştım ama okuyunca cidden güzel, cinsiyet kalıpları içermeyen, tarihteki pek çok ünlü kadının ilham verici hikayeleri var. Erkeklere de okunabilir. Tavsiye ederim.

Masallar ve toplumsal cinsiyet

Kitabi mutlaka öneririm.
Yüksek lisans tezi normalde.
Öyle de okumayı tercih ederseniz google amca bulur :)

Pipi önemli tabi

Bu arada konu sahibi çok güzel anlatmışsınız. Büyük çocuğum erkek, dediklerinizin bir çoğunu yaşadım, umursamadım ama. Bizim de evde mutfak setimiz, sebzeleriniz filan vardı. Araba da aldık, ama top aldığımızı hatırlamıyorum, istemedi pek. Her renk kıyafet giydirdim, anaokuluna başlayana kadar pembe rengi çok severdi, sonra tutturdu o kız rengi diye şimdi pek istemiyor(8 yaşında), en sevdiği renk yeşil. Birlikte mutfağa da gireriz, kek tarifi verebilir bile size.

Kızım doğduğunda birçok şeyini pembe aldım, kendim çok sevdiğim için pembeyi. Ama abisinden kalan kıyafetleri de giydirdim. Doğduğundan beri aldığımız topun haddi hesabı yok, en sevdiği oyun basketbol, hiç bebek almadık, kendi de istemedi.

Renklerin de oyunların da cinsiyeti olmadığını düşünenlerdenim. Bu sebeple sizi de tebrik ediyorum. İhşallah çocuklarım çocuklarını sizin gibi yetiştiren insanlarla karşılaşır.

supermis alicam mutlaka , hem oglana hem kiza okurum :)

Ortalama 30 sayfa olmuş.
Her sayfada 6 kişi " Ben çocuğumu öyle yetiştirmiyorum" demiş gibi.
30×6=180 ediyorsa,bu ileride 180 kadının kafasının rahat edeceği anlamına gelir.
Yalnız dışarıdaki değişik anne ve çocuklar kim peki?
Bulalım o kımıl zararlılarını. Aramıza da sızmış olabilirler.

Konuyu yeni gördüm.Yazildi mi bilmem bunun bir de kız versiyonu var...Kiz çocuğunun akülü arabaya binmek istemesini yadirgamisti buradan biri :) Bizde de araba,kamyon ,tamir eşyası falan var,oynaya oynaya pipileri cikarmi acaba :))

Bir de soylemeden geçemeyeceğim ,ben erkeklere pembe rengini çok yakistiririm :)

onlar konuya yorum yapmayip uzaktan izleyenler

Konuyu okurken direk 'asi çocuklara öyküler' gelmişti benim de aklıma. Orada tamamen cinsiyetsiz olarak yetiştirilen 'x' ve bu duruma çok bozulan konu komşu akrabayla ilgili bir hikaye vardı.

Çok yakın arkadaşımın oğlu var 3.5 yaş,benım de kızım 3e yaklaştı. Kızımın bır dolu traktör arabalar,kamyonları da var erkek arkadaşının pembe fıncanları kırmızı ayılarıda. Fıtrat falan bozulmuyor gayet kızım oturup bebekle oynadığı da oluyor arkadaşı ise uçaklar örümcek adamlar vs. Bız ayrıştırmıyoruz. Çok da iyi yapmışınız sizde

Ay hic takilmayin lutfen istedikleri kadar laf etsinler. Benim oglumun da lila battaniyesi var ne olacak yani. Renge gore mi cinsiyet?

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…