Sadece erkek anneleri lütfen!

Benim oglumda 3yasinda aglar amooo kizlar aglar erkekler aglarmiymis hic denir. Yahu cocuk cocuk. Benim oglumda benle camasir asar toplar katlar bunda ne sakinca varr. Benimkisi araba meraklisi ama kuzeninin yanina gittiginde barbiede oynar bebeklede oynar.her rengide giydiririm. Boyle seylere takilan insanlari anlamiyorummm

Benimle yasit kuzenim var erkek. Kucukken hep beninle evcilik oynardı hatta bu konuda benden daha yetenekliydi. Simdo de esine cok yardimi dokunur her türlü isten anlar.Esi cok bence. Zamaninda onada kiz ahmet derlerdi ya bizim milletimiz tuhaf gerçekten...

Boyle insanlara çocukların yanında cinsiyetçi konuşmalar yapmıyoruz diyorum. Genelde bu erkek anneleri bir yaşındaki kızım çocuklarıyla oynamak için peşinde gezerken istemeye gelelim gibi salak şakalar yapabiliyor. Ben de bu cevabı buldum kendimce.

Başlık ironi içerir.
Ciddi değilim.

Ama kiskaniyirum artık kız annelerini. Cunku düşecek pipi yok, hayat size güzel.

2 oğlan annesiyim. 3 yaş ve 6 ay

Oğlumun son 1 aydır en sevdiği oyuncak hani şu pembe mutfak esyaları oluyor ya, tenceresi, fincanı falan. İşte o.

Ama bir oyuncak nasıl bela olur bu kadar insana.
Çocuk seviyor diye saf saf gittiğimiz yere de götürdüm oyuncağı.
Ve kocaman kocaman gözlerini açıp bana nasıl oğlumu kız oyuncağı ile oynattigimi sordular.
Özenir sonra, fitratını Bozuyorsun dediler.

iki çocukla yetebilmemin bir yolu da ev islerini oyuna çevirip birlikte yapmak.
Bulaşık/çamaşır makinesi boşaltma, çamaşır asma vs oğlum eşlik eder.
Çokta keyif alıyoruz.
Ama ama nasıl yani? Erkek çocuğuna ne gerek?
Mazallah ya pipisi duserse??

Bitti mi? Tabiki Hayır.
Küçük için kullandığım sling var, rengi Lila.

Eki Görüntüle 2091755

Şöyle bir şey. Yani bence annenin aksesuarı. Rengini de anne bilir
Ama siz siz olun sakin oglunuzu Lila bir kumaşla sarmalamayin :))
Zira bırakın çevrenizi, sokaktaki insanlar tarafından bile hunharca eleştirilirsiniz.

Şimdi ben bu cocukları ne yapayım?
Ellerine araba, uçak, tabanca verip
Meyvelerini soyup dilimleyip ağızlarına koyup,
Baştan aşağı mavi giydirsem,
Hafta bir kaç gün de kurtar vadisi izletsem, kurtarır mıyız pipileri?
Kimseyi dinlemeyin. Sizce hangisi dogruysa onu yapin. Oglum ufakken ben mutfakta yemek yaparken tencere tavayla oynardi. Ben temizlik yaparken elimden toz bezini alirdi boyunun yettigince kapi silerdi. Oyuncak tabanca haric butun oyuncaklarla oynattim. Oyle silahli vurdulu kirdili filmleri izletmedim. Simdi genc bir erkek. Isten geldiginde ben yemek masasini hazirlarken masaya ne gelecekse getirir goturur arada cayimi doldurur. Ilerde evlendiginde esine de yap derim. Odun gibi adamlardan olma derim.

Valla erkek cocugunu ne kadar el bebek gul bebek buyutursen ilerde o kadar tepene cıkıyorlar ev isi yaptrman cok guzel yarın oburgun senin evde bi yıgın isin oldugunda annee bana su getir diyen bi 20 yasnda oglun olursa iste o zaman yandın inan benim erkek kardesim evde arkadaslaryla dogum gününü kutladı biz annemle eve gittigimizde inanamadk ortada tek bir pis çatal yoktu ama mesela benim esimde hep hizmet bekler cunku kayınvalidem o erkektir yapamaz yapmaz diye diye tepesine ckarms
Oyuncak konusuna gelince silah gibi kotu bir oyuncakla oynayacagna tencerelerle oynasn bosver cocuk iste de gec baskalarnı takma belki tencere tavalara alısır ilerde iyi bir ascı olur

Buyuk oglun kiz esyalarina cok ilgili mi... oyuncaklar yemek temixlik genel olarak yani...

Benim kızlarım araba sürer,birlikte ayak topu filan da oynarız.
(3yaş)

Ve hatta yatak örtüsü aldım yeni.
İkisininki de mavi..biraz turkuaz belki ama mavi:63:

Birçok örneklendirme yapabilirim böyle.

Fıtratı bozacak,farklı yöne meyledecek davranışlar değil bunlar.
Ağzı olan konuştuğu için çok da şaapmamak lazım.

Benim oglum 3 yasina girecek bebekliginden beri mutfaga cok meraklidir yemek pasta yaparken hep yanimda olur cokda güzel bana yardim eder mikserle cirpar hamuru.
suyunu ununu döker hamura masallah temizde çalişır. Ben çamaşır yikarken bana yardim eder kirlileri mesela makineye koyar sonra seleyi taşımaya yardim eder. herzaman onu yaptigim işe dahil ediyorum kiz erkek fark etmez ben süpürge makinesini kullanirken oda kendi makinasini alıp oda ortalığı süpürüyormuş gibi yapar işimiz bitincede bir bakarimki kendi makinasini kendi odasına değilde gercek süpürge makinasının yanina koyar ama tam aynı benim koyduğum gibi. Örneklerim bitmez oyuncak ütü de aldım ogluma ben ütü yaparken benim yanima gelir kendi ütüsüyle oda ütü yapar. Hic de oglumdan süphe etmedim pipisi düsecek diye :KK50:
Ama benim eşimde herzaman ev ile ilgilidir bana yardim eder belkide buradan kaynaklaniyor birde yazdigim yoruma bakilirsa oglum sanki cok usluymus gibi görünüyor ama yaramazliklari da var tabii bütün gün ev işi yapmiyoruz :-)

Aynen öyle
Pipisi düşmez ya
Çocuk çocuktur
Tebrik ederim

3nity 3nity ,
çevrenin söylediklerine kulak asmayın, 2 tane mutfak araç gereçli oyuncakla oynadı diye oğlunuzun fıtratı değişmez ya da lila rengi babyslingteki erkek çocuk birden kız çocuğa dönüşmüyor, kızıma küçükken mavi battaniye aldım, yeri geldi tornavidaları bile kendine oyuncak yaptı, kız bebekti ama babasından gördüğü için tamiri işlerini seviyordu, ben elinde zımparayla, spatula raspa, alyan anahtarla büyümüş bir çocuğum, gördüğünüz üzere cinsiyetim değişmedi, kızıma da bakıyorum hala kız çocuğu :)

Elinde iğne iplik veya tencere gördükleri erkek çocuklarına bilgisizce yaklaşanlar utansın, ne biliyorlar belki ileri de çok tanındık bir şef olacak oğlunuz, belki bir restaurant işletmecisi olacak, belki ünlü bir erkek terzisi olacak böyle çocuklar, ellerine tencere tavayı mesleki sebeplerden alınca cinsiyetlerine birşey olmuyorsa, oyuncak olarak aldıklarında da birşey olmaz.

Kimseyi takmayın kafanıza, sağlıkla büyütün oğullarınızı :nazar:

Son düzenleme:
Kızım çok erkeksi şeyleri seviyor arabalar uçaklar düz renksiz kıyafetler üstünde asla desen olmayacak..takıcıya giriyoruz sec kızım istediğini alayım diyorum o okadar incik boncuk içinde nasıl buluyorsa benten araba lı saatler alıyor 7 yasında pipisi çıkacağını düşünmüyorum:confused::KK48:

Yemek yapmak çay içmek sadece kadınlara özgü bişeymi ki bunların oyuncaklarıyla sadece kız çocukları oynasın? Aynı şekilde sadece erkeklere özgü değil araba ,uçak, gemi kullanmak. Ayrıca oğullarınız bütün ev işlerini bilmeli. Allah korusun hastalık var sağlık var. Kimseye muhtaç olmamalılar. Öğretin öğretebildiğiniz kadar.

Kız çocuğunun pembe, erkek çocuğunun da mavi ile bütünleştirilmesi bana hep saçma gelmiştir.
2 yaşında bir oglum var, ikincisi de erkek.
Ne zaman bulaşık makinası açılsa koşar gelir içinde araba sürer, tabakları alır bana verir ya da çorba yaparken salçası yağını felan o atmak ister. Öğrenmeli bence herşeyi. İleride evde tek başına kaldığında başının çaresine bakabilmeli.

Elalemi susturmak mümkün mü ayrıca ?
Her şeyi diyorlar ama kendilerine
''bana ne'' demekten acizler..
Gerçekten bu tarz insanlar annelerin psikolojisini bozuyor, moralini sıfıra indiriyor. O kadar sorumsuzlar ki..
Mesela eltimle mağazaya gittik, oğlumda meraklı haliyle herşeyi incelemek istiyor, yapma desen de anlamıyor. Eltimin bana dediği şey şu '' Çocuğun karakterini annesi babası oluşturur, siz buna çok yüz vermişsiniz hiç dur demekten anlamıyor.. ''
Çocuk merak etmesin, evi dağıtmasın, dur diyince dursun, bir köşede öyle kös kös otursun.. E bu çocuk nasıl öğrenecek, kimin rehberliğinde kendini geliştirecek, kime bağlanacak?

Bi bitin artık yeminle, sizsiz daha mutlu insanlar. Her halta karışma gereği duymayın. Size ne kardeşim?

Sonuç olarak cahil olmak harika birşey herşeyi biliyorsun :halay::duduk:

Ben bu sorunu bir kiz annesi olarak yasiyorum.
Turkuaz rengi cok severim. Her ne alacaksam once turkuaz secenegi var mi ona bakarim yoksa yine mavi tonlara bakarim oyle alirim. Daha hamile kalmadan soylerdim. Kizim olsa bile bircok seyini turkuaz yapacagim diye. Ve cok sukur Rabbime bir kiz cocugum oldu. Ben olabildiginde mavi tonlarinda esya almaya calistim ama imkan yok istediginiz rengi secip cocugunuza giydirmeye. Bebekler icin satilan her sey pembe - mavi (pembeyi pek sevmem) tabi elim hemen maviye gidiyor. Bir de ne goreyim. Erkek cocuklarina uyarlanmis butun mavi esyalar. Yok uzerinde araba var yok kiyafetinde papyon var vs. Resmen renkleri dayatiyorlar. Cinsiyetcilik yapmaya zorluyorlar. Nitekim, ne kadar istemesem de kizimin gardobu pembe kiyafetlerle dolu :KK43:
Kizimin turkuaz bir battaniyesi var. Gecen ona sarip cikardim disari. Arkadasim israrla, bunun pembesi yok muydu. Neden bu renk aldin. Bulursan pembesini al gibisinden seyler soyledi.:mad:

Daha hamile iken baslamisti sekilcilik.pijamami mavili aldim herkes kız olmayacak mıydı dedi evet dedim şaşkın bakışlar pembe alsaydın.doğum sonrasi hastane icinde yuruyusumde de ayni muhabbet... Slingi kırmızı aldım ona pek laf eden olmadi.simdi oglum kizim her rengi kullanıyor bu ne sacma sey cidden.Kızım da maviyi severdi bebekken montu da maviydi neden pembe almadin allahim yaaa sanki şart.ama malesef ureticiler de yönlendiriyor kizsa pembe ve çiçekli erkek ise mavi ve arabalı modellerle dolu her yer

Hahahaha gerçekten çok güldüm, çok tatlı anlatmışsınız :))

Benim de bir oğlum var ve herşeyi birlikte yapıyoruz. Şuan 18 aylık. Evde çamaşır, bulaşık, evi süpürme, silme herşeyde oğlum da müdahil oluyor ve olmasını da istiyorum. Bu bir kız-erkek karmaşası yaratmaz ve sorumluluk alıp öğrenir. Şuan eline plastik tabak kaşık verip bizimle sofra kurdurtuyorum ve tabi fazlası.

Oyuncakların cinsiyeti yoktur. Ama buradaki psikolog arkadaşlar daha doğru bilgi de vereceklerdir. Oyun oynarken çocuğun büründüğü rol önemli.

Kamyonla oynarken, ben anne şoförüm, bebeklerle oynarken de arkadaşına ben senin annenim, kızım gibi rollere bürünüyorsa orada müdahele etmek gerekiyor. Yani özellikle çocuğun cinsiyet kimliğinin geliştiği 3-6 yaş arası ki buna fallik dönem denir, çocukların girdiği rollere, kendini tanımlamalarına dikkat etmek ve cinsiyet eğitimini doğru yapmak gerekir.

Güneşi gördüm filmini biliyor musunuz bilmem ama orada bence çok iyi işleniyor bu konu. Yani erkek çocuk dediğiniz gibi 24 saat kurtlar vadisi de izlese :) eğer bir problem varsa ne olursa olsun ortaya çıkıyor. Önemli olan çocuğumuzu çok iyi anlamak ve tanımak, farklılıkları görebilmek.

Başkalarının ne dediğine de hiç takılmayın. Ben genelde siz kendi oğlunuza öyle yaparsınız veya torununuza :) diyorum :))

Benim de 3 yaşına girecek bir oğlum ve 9 aylık kızım var. Oglumla çamaşır katlarım yemek yaparız bulaşık makinesini boşaltırız çok da zevk alırız tabak çanak aldım ben de çok güzel oynuyor bir kaç kişi laf edecek oldu lafları ağızlarına tıkadım ben egitimciyim. Kızım da ilerde arabalarla oynayabilir mavi de giyer şimdi oğluma kırmızı ve pembe giydirdigim gibi.

Bu geri kafalılık hiç bitmez cankm benim oğlan ekmekte açıyo bulaşık makinasınıda beraber boşaltıyoz çamaşır asıyom bana veriyo çamaşırı süpürür viledayla siler 2 yaşında daha yerde yemek yediğimizde sofrayı toplarım ben götürecem diye bekler başımız sorumluluk vermek lazım çocuklara iyi bişe yani bu sonradan zaten bırakır sıkılır pembe oyuncakmış falan pipisi düşer diyolar birde yaaa:KK70: bu zihniyetler yok mu ya

27 aylık oğlum var, kekte yapiyoruz birlikte bulaşık makinasını da yerleştiriyoruz evi süpürüp siliyoruz komsuculukta oynuyoruz pespembe çıtçıtlı badi de giydi ama pipisi yerli yerinde. Eskiden bir çocuğa giydirilen bütün çocuklara giydiriliyordu onlara birşey olmuş mu? Saçmalık tamamen.

Erkek annesiyim oğluma turuncu giydirdim benim çocukken oynadığım bebeklerimle oynadı şuan 11 yaşında pipi düşmedi :KK53:
Hatta benimle kurabiye yapar pasta yapar salata yapar evi toplamada yardımcı olur üniversiteye gidip ayrı eve çıkınca yada evlenip eşi yapamadığında en iyi şekilde yapacak eminim
Kızımda abisinin arabalarıyla topuyla askerleriyle oynadı.
Mavi tişörtte giydirdim büyüdüğünde giyeceği belki bizim kadar çok seveceği mavi rengi neden giydirmeyeyim ki.

Son düzenleme:
X