Sadece erkek anneleri lütfen!

Allah aşkına zaten anneler erkek çocuklarına ev işi falan yaptırmayıp pohpohladıkları için bu halde değilmi millet niye oda insan kendi işini kendi yapsın ilerde karısınada yardım etsin .böyle çocuklar yetiştirelim sizi tebrik ederim ayrıca yıllar öncesi izlediğim bi skeçte çoğuğu barbie ile oynayan çocuğu erkek bebekle oynayan aile dalga geçiyorlardı büyüdüğü zaman barbie ile oynayan çocuğun kolunda barbie gibi güzel bi kız erkek bebekle oynayanın kolundada iri yapılı bi adam vardı .hala unutamam siz başkalarının cocuğunuzu yetiştirmenize karışmalarına izin vermeyin

İşte ben bunu anlatamıyorum. Çocuk istiyor bi yana ben de ilerde bir maganda yetişmemesi için destekliyorum konuşuyorum. Ama o görüşte eril üstünlükle yetişmiş bir aile olduklarından başedemiyorum
Çözeriz inşallah

3 yasa kadar cinsiyet kavramlari tam oturmuyor. Ne gorurlerse onu yapiyorlar cok normal durum. Bu oyuncaklarla oynamalarinda sakinca yok. Erkek ogrencim sacina toka takmak biyiklarini iple almak istiyordu . Anneden onlari goruyor cunku. Suan 4 yasinda eser kalmadi gayet erkek yani

Normaller vardir ya insanlar arasinda... hepsi ondan.. mavi erkek rengi pembe kiz :) bende kizima abisinin kiyafetlerini giydiriyorum laf atanlar oluyo :)bu kdr dert etmiyorum ama :)

Daha doğmadan kırmızı bebek arabası aldırmayan eşim bigün çocuğumuz böyle yapsa napar acaba çok gülerim heralde :)

Bir erkek ogrencim var. Universitede. Gecen sene ilk donem kaslarini alip kirpiklerine rimel suruyordu. Bu sene saclarini uzatmis balyaj yaptirmis. Ancak ben onun bunun barbie bebeklerle oynadigi icin oldugunu dusunmuyorum, bu icten gelen birsey.
Kucukken babam da bize arabalar alirdi. Benim hic bebegim olmadi ama ben kendimi hic erkek gibi hissetmedim.

Lanet olası toplumsal cinsiyet rolleri. Bakın ne demiş Pakize Suda hanımefendi yıllar önce bu konu hakkında,

Erkekler ağlamaz.’’

‘‘Erkekler korkmaz.’’

‘‘Erkekler karı gibi gülmez.’’

Derken ortalık dul kadından geçilmiyor. Zira zavallı erkekler genç yaşta Hakk'ın rahmetine kavuşuyorlar.

*

Siz hiç kapı komşusuna sabah kahvesine gidip karısını çekiştiren erkek gördünüz mü?

Fare görünce bağıran?

‘‘Bu ara sinirlerim zayıf’’ deyip habire ağlayan?

Oysa onlar da kadınlarla aynı duygulara sahip olarak geliyorlar dünyaya.

Lakin daha ilk gün ayaklarına mavi patik giydirmek suretiyle ‘‘Ağır ol bakalım!’’ diyoruz.

‘‘Ne alákası var mavi patikle?’’ demeyin. Mavi soğuk ve ciddi bir renktir. Kime isterseniz sorun. Ve katiyen tesadüf değildir o patiklerin rengi. Düşünülmüş, taşınılmış, seçilmiştir.

Ayağa giydirildiği anda kulağa şunlar fısıldanmış demektir: Sen erkeksin.

Erkek olmanın gerekleri vardır. Ömrünün sonuna kadar bunları yerine getirmekle yükümlüsün. Ömrünün süresi ise çatlama kat sayına bağlı. İçine ata ata ne kadar yaşayabilirsen artık. Bize sorarsan pek uzun süreceği kanaatinde değiliz.

Dikkat edeceğin husus, en dramatik hallerde bile mavi patikli olduğunu unutmamandır.

Misal,
Aşık oldun.

Sakın belli etme. Bırak karşındaki yansın tutuşsun. Sen ağır ol. Molla desinler yeter ki áşık demesinler.
Misal,

Sevgilinden ayrıldın.
Sakın ağlayıp sızlama. Yine bırak karşındaki yıkılıp sürünsün. Gözyaşı dediğin kadın kısmına yakışır. Zaten senin gözyaşı bezlerin mavi patik operasyonuyla alınmış bulunuyor.
Misal,
Eve hırsız girdi.

Karınla yataktasınız. Tıkırtı duydunuz ya da hırsızla burun buruna geldiniz. Kim boğuşacak adamla? Bak bakalım karının ayaklarına! Ne renk patikleri? Pembe. Ya hırsızınkiyle seninki? Mavi.

Kural,

Mavililer boğuşacak.

Pembeliler bağıracak.

Herkes görevini bilsin. Ta doğumhanede yapıldı bu iş bölümü.

Misal,
Eşinle kavga ettin.

Ne yapacaksın? Hiç. İşine gidip hiçbir şey olmamış gibi çalışacaksın.

‘‘Ay İsmail çok sinirim bozuk, benimki sabah sabah anneme laf etti’’ diyemezsin.

Karın o esnada telefonun başında, bir sigara ve bir kahve eşliğinde arkadaşlarına seni çekiştiriyor olabilir. Olsun. Onun mazereti var, patikleri pembe.

Misal,

Evde aniden bir böcek peydahlandı.
Kim gidecek üstüne? Tabii ki sen. Zira karının gitmesi hiçbir işe yaramaz.

Böcek renk körü mü? Maviyle pembeyi ayıramaz mı? Ve sorarım sana, hangi böcek pembeden korkar? Tam tersine aşka gelip karının üzerine tırmanmaya bile kalkışabilir.

Ama mavi... Bırrrrr.
Misal,
Savaşa gidilecek.
Kim gidecek? Tabii ki Mehmetçik. Sen hiç ‘‘Vatan sağolsun’’ diye bağıran Ayşecik gördün mü? Benim bildiğim Ayşecik kameranın karşısında ‘‘Size baba diyebilir miyim amca?’’ diyordu ve hatırladığım kadarıyla omuzunda tüfek falan da yoktu.
Diyeceğim,
Mavi patikli olmak zor zanaat.

(Yazı ironi içerir aman diyeyim yanlış anlama olmasın)

Daha doğmadan kırmızı bebek arabası aldırmayan eşim bigün çocuğumuz böyle yapsa napar acaba çok gülerim heralde :)

O pembe tencerede öyle güzel çorba karıştırıp
Anne bak bakalim tadına diyor ki.
Sonra sarı caydanlikla yine pembe fincanlara caylarimizi koyuyor.
Birlikte içiyoruz. :))
Babaya selam

Aynı baskı bende de var..

Ayy çok güldümm bütün çocuklar her oyuncakla oynar benim oğlumda oynuyor mutfak eşyaları ile ama asla kızkardeşinin pembe çorabını iç çamaşırını giymez o kız kıyafeti der Bn mecbur kalınca bazen bişey olmaz önemli olan ayağını sıcak tutması desemde giymez yani renklerle çocuk bozulmaz ,pipisi de düşmez bunu kafaya takarsak bilemem tabiii

Daha geçen gün 19 aylık oğlum, oyun evinde başka bir kızla, oyuncak bebeği paylaşamadılar.
Kimse aa sen erkeksin ne bebeği demedi.
Ama mavi dışında her renkte kız mı diyorlar, hayır deyip geçiyorum.
Hatta yine bir etkinlik grubundaki bir anne oğlum peluş ayısını ayağında sallıyor diye birşeyler söylemişti.
Yahu bebek bunlar, etek giydirip makyaj mı yapıyoruz.
Saçmalıyor insanlar.

5 yaşından önce çocuklarda cinsiyet algısı oluşmaz kız yada erkek oyuncaklarını ayırmaya gerek yoktur 5 yaşından sonra dikkat edilebilir ama tw de pedegogdan dinlemiştim
Etraftaki insanları önemsemeyin çocuk ne ile istiyorsa onunla oynasın daha çok küçükler
5 yaşından sonra farklı bişeyler hissedersiniz o zaman belki bi uzman yardımı alabilirsiniz

Bebegim 4aylıkkeb dişlerini rahat cıkarsın diye nette okudugum herseyi yapıp belki faydası dokunur diye kehribar kolyede almıştım.ve dısarda her gören ne sevimli kız adı ne kızınozın adı ne vs vs sordular.birgün biri kızmı erkekmi haaa kolyesi varmıs kız deyince niye herkesin israrla kızınızın adı ne diye sordugunu anladım.oysaki oglumda gayet güzel kolye takabilirdi ve faydalı oldugunada inanıyorum.herkes cok sekilci

Erkek çocuklarına tabanca almak yerine barbi bebek almayı 1000 defa tercih ederim . Daha o yaşta ellerine tabanca veriliyor sonsa büyüyünce gerçeği ile kadınları öldürüyorlar .

Birde ne bu bizim Türk milletinin pipi takıntısı , Hintliler ineğe tapıyor bizimkilerde pipiye ayyy alt tarafı et parçası .

Cok guzel ve espiri bi dille anlatmissiniz okurken yuzumde tebessum olustu :) benimde kizimla oglumun arasinda 11 ay var ksin oglum usumesin diye disari cikarken pantolonun altindan kizimin taytlarinda giydiriyorum e haliyle cocuk oynarken gorunuyor gorenler kiziyor bana kiz gibi hissederse diye ve cocugum 2 yasinda

Tatlim haklisin ama ben acikcasi pembe mutfak esyalariyla oynamasini tercih etmem pek oglumun ha pembe oyuncagi yok mu var bi iki ama onda da mecbur kaldigim icin baska renk olmadigi icin aldik, camasir bulasik makinesi bosaltmaya gelince onlari oglum da yapiyo tencere tava ile oynamak filan en sevdigi seyler hem de oyalamak icin isime yariyo iyi oluyo :)

Yine sizin sadece servis takımınız varmış bizim oğlanların mutfağı vardı küçükken. Sen doğru yoldasın canım

Beyinize söyleyin lütfen arada sırada ağzınızın ortasına bir tane patlatsın çocuklar şöyle bir pipisinin kudretini anlasın.

Toplumun dayattığı kimliklerle yaşıyoruz; doğarken içgüdüsel olarak anneyi emiyoruz lakin bunun yanında pembe yada mavi severek doğmuyoruz; dayatılan kişilikler kalıba sıkıştırılmış insanlar olarak verimsiz ve tekdüze oluyoruz; içimizdeki yaratıcılık zanaatkarlık uyanmadan ölüyor ; çocuğunuz neyinseviyorsa onunla oynasın giysin ; kulak ardı edin; benimse küçük oğlum var ablasının tişörtlerini giydiririm onun dışında kendine ait pembe nar çiçeği renklerde tişörtleri var çokta yakışıyor ; kimin ne dediği umrumda olmaz lafı yapıştırırım

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…