Premature Bebekler Rahim ağzı yetmezliği yüzünden erken doğum yapan var mı??

37 haftadan önce gerçekleşen doğumlar prematüre doğum olarak adlandırılır. Bu haftadan önce doğan bebeklere de prematüre bebek denir.
Evet size katılıyorum ileri haftada yapılan müdahaleler insanı korkutuyor sorun şu Erzincan da olan doktorum net birsey demiyor ben Erzurum’a perinatologa gidiyorum bir hafta sonra çağırdı ona gidicem ama açıkçası gitmek de istemiyorum kötü şeyler duymayı da artık kaldıramıyorum evde hareketsiz şekilde yatım gittiği yere kadar diye düşünüyorum ne zor süreçmiş işin sonuna geldiğim günleri görecekmiyim bilmiyorum 25 mm her an doğum olabilir demek mi bazısı çok daha diplerde doğum yapıyor bir kaç hafta daha gitse tek temennim 30.hafta

25mm her an doğum yapabilir demek değil. Hatta 24mm altına rahim ağzi yetmezligi teşhisi konuluyor. Siz bir çogumuzua gore iyi durumdasiniz.

Benim rahim ağzı uzunluğum 20mm'nin altında şu an. Bebeğim cok aşağıda. Dikişlere de baski yapiyor üstelik. Bebegim neredeyse 2500gr yani ağirlaşti da. Tam ölçüyü doktorum söylemiyor bile. 20mm altinda dedi en son, o kadar. Daha ben bile doğum çantamı hazirlamadim.

Kasilmalariniz yoksa doğumunuz muhtemelen başlamaz. Stres cok zararli. Çogu gitmiş sizin de azı kalmiş. Bir kac haftaya zorlu zamanlari geçeceksiniz. Doktor kontrolunuze gidin. Stres oldugunuzu da soyleyin doktora. Belki telkinde bulunur size.

Çok teşekkür ederim gerçekten moral olarak iyi geldi sözleriniz inş herkes emeğinin karşılığını alır 2,500 kilo da gayet güzel zaten doğsa da küvöz durumu çok sürmez ama rabbim 39 ları görmeyi nasip etsin inş

K Karma_Baby haftamiz yakın oldugu icin sormak istedim.Biraz uzun süreli uzanip kalktiginda sende de asağida baskı oluyor mu? Mesela yarım saat 1 saat uzanıyorum sonra ayağa kalktığımda aşağıya doğru doluluk baskı hissediyorum.Bu zamana kadar genel olarak stressiz sakin geldim evham yapmak istemiyorum ve bebek artık büyüyüp ağırlaştığı içindir diye kendimi telkin ediyorum ama umarim yanilmiyorumdur.

Uzun sureli durmama bile gerek yok. Mesela 3 hafta once ki o zaman 31. haftamdaydim. Kısacık hemen mağazaya girdim, bir ürün aldim ve kasada ödemek için sıra beklerken ki 10 dakika bile sürmemiştir hemen baskıyı hissetmeye başladım.

Hatta, bu haftalarda da en ufak yürüyüşte, ayakta durmada, uzanirken ayağa kalkinca mesela göbek deliğimin altindan vajina dudaklarimin ustunde bir yerde karıncalanma gibi garip bir baskı hissediyorum.

Bir de gun icerisinde sayisiz kez karnim sertlesiyor. Braxton Hicks kasilmasi olduklarini düşünüyorum. Ters bir durum olsa geçmeyen ağrim olur, dikişlerin orası acır diye dusunup evham yapmamaya calisiyorum.

Hatta bana doktorum dedi ki lekelenme tarzı kanamalarım bile olabilirmiş bebeğin baskısından dolayi. Kan görürsen hemen korkma, bebeğin baskisindandir dedi. Hemen doguruyorum diye panik yapma sakın dedi

Evet birebir tarif ettiğin şekilde oluyor. Bir de bu hafta 2 kişi doğuma kaç gün var karnın inmiş diyince kendi kendime evham yaptım biraz.Malum bizim milletin her konuda mutlaka bir fikri vardır.Adeta herkes birer kadın doğumcu,birer prof. :)))
Geç yumurtlamadan dolayı gebeliğin başında doktor adet tarihimi 10 gün ileri almıştı.şu an normal adet tarihimi göre 33+5 doktorun duzelttigi tarihe göre 32+1 haftadayim.ilk hedefim 32 haftaydı.şimdide 35 :) doğumu ultrasona göre mi yapacağım hala bir fikrim yok.dogurana kadar sorular bitmeyecek sanırım :))

Bu arada kasılma bende de oluyor.ben de braxton hicks olduğunu düşünüyorum.daha önceki 2 dogumumda da doğum sancısı ile hastaneye gittim.cok uzun zaman oldu ama doğum sancısını ayırt edememek pek mümkün değil bence.şu andaki kasılmalar ağrısız karnin bir tarafa toplanması şeklinde olup çok uzun sürmeden ve pozisyon değiştirdiğinde geçiyor ve düzenli aralıklarla değiller.dogum sancisinda düzenli aralıklarla dalga halinde gelip gittikçe artıyor.

Aynen sizin tarif ettiğiniz gibi oluyor. Doğum sancisi olsa anlariz. Dediğiniz gibi kendini belli eder. Bu benim ilk gebeligim gerçi. Tecrübesizim. Tek düşüncem bu kadar sık braxton hicks olmasi normal mi? Saatte en az 3 kez falan oluyor. Gerçi içerde bebek de hareketli, onun da hareketleri karnimi sertleştiriyor olabilir belki. Amannn ne olacaksa olacak. Allah büyüktür

Kasilmalari enfeksiyon bile tetikleyebiliyor.Ustelik sadece idrar yolunya da vajinal enfeksiyon olması şart değil.vucudun herhangi bir bölgesindeki enfeksiyon bile etkiliyor.benim en büyük korkum bu.cunku 30 haftalik olan kaybımda büyük ihtimal enfeksiyon sebep oldu.doktorum son kontrolde hiç kasilma olmaması da sorun sık olmayacak dedi.sık olmamasından kastınız nedir diye sordum.o an yatıyorsan doğrul,ayaktayken otur yani pozisyon değiştir normal kasilma ise geçecektir dedi.bir de normal kasılmalarda ağrıdan ziyade rahatsızlık hissi olur ve kısa sürüp geçer dedi.sık olduğunu düşünüyorsan takip et 15 dakika aralıklarla hafif de olsa ağrılı geliyorsa nst ye baglanabilirsin dedi.

Ben kendimi hiç doğuracak gibi de hissetmiyorum bu arada. Bence o da bir gösterge olacak. Hadi bakalım, sizi takipteyim. Güzel haberlerinizi bekliyorum.

Bir de benim doktor dikişi alacağı zamanı da değiştirdi. Önceleri 37. haftada alırım diyordu. En son gittiğimde doğumda alırım, sancilarin başlayınca gelirsin dedi. Acaba 37'yi göremeyeceğimi mi düşünüyor?

Sancilar başlaman dikişleri almasini istiyorum ki rahim ağzıma tahribat yapmasin. Sancilarim saçma sapan bir saatte başlarsa eğer hastanede doktorla buluşana kadar saatler geçebilir. 36. haftami görürsem dikişlerin alinmasi icin baski yapacağım.

Daha 3 haziranda kan ve idrar verdim. Sonuclar temiz çikmiş. Enfeksiyon veya problem yok, rahat olun diye bilgi verdiler hastaneden. Kasilmalarim sadece rahatsizlik hissi yaratiyor. Böyle çok yemek yemişim de karnim, midem şißmiş gibi bir his oluyor. Uyumama, dolaşmama veya işlerimi yapmama engel değil. Yatınca, dönünce veya ayağa kalkınca geçiyor. Cok kisa suruyorlar bir de

Doğuracak gibi hissetmemek güzel bence :)) umarım 37 ye kadar öyle devam eder.
Dikisin alınma zamanı çok sorun değil bence.yeterki 37 yi görelim.aynen tarif ettiğiniz şekilde 36+2 de ciddi doğum sancısı ile gittim ben ve doktorun gelmesi epey sürdü.o arada çok sancı çektim ve doktor muayene edip şu an alsam hemen normal dogurursun sen.fakat ben sezeryan oldum ve ameliyat sonrası taburcu olmadan 2 dk da aldı hissetmedim bile.buyuk ihtimal sancı esnasinda açılmıştı dikislerim.

O zaman hiç endişelenecek birsey yok.serklaj olunca bir de kendini de fazla dinliyor insan ister istemez.doktor bana en rahat gebelikler de bile kasilmam olmuyor diyen hastan yok çok normal birsey diyor.bilemiyorum belki beni mi rahatlatmaya çalışıyor diyorum ama sanmam gayet de ketumdur yanii :))

Teşekkürler cvp için. Sizinle yazisinca daha cok rahatladim. Benim de doktor sizin gibi rahat. Benim ilk kasılmalarım 31. haftamda olmaya başlamıştı. Kontrolde doktora söyledim. Braxton Hicks mi acaba diye. Olabilir, olmaya da bilir. Durup dinleme kendini dedi. Sancılanirsan geleceksin zaten buraya diyip yolladı beni eve. Ben 34. haftama girdim halen daha nst'ye bile sokmuyor beni.

Bir de bebegim cok hareketlendi. Karnimin icinden disariya baski yapiyor. Galiba onu da karistiriyorum yalanci kasılmalar ile.

Hangi gebe son ayında gün yüzü görmüş ki? Eminim cok normal bu yasadiklarimiz

Benim dikişlerimde problem yoktu. Dikişe destek olsun diye yaptı sanırım.
Bana da 28. Haftada pesser takacağını söylediğinde aklıma ilk bunlar geldi, takarken de baya uğraştı. Çok şükür bir sıkıntı olmadı ama riskli bir şey.

Bu arada 36+2'de doğan bebeginiz hiç kuveze girdi mi? Kac kg dogmustu, hatirliyor musunuz?

Bu arada 36+2'de doğan bebeginiz hiç kuveze girdi mi? Kac kg dogmustu, hatirliyor musunuz?
Küveze girmedi sadece sarılık değeri yüksek çıktığı için 3-4 gün kadar ışın tedavisi alıp çıkmıştık.3200 gr doğmuştu,ciddi bir sorun yaşamadık.bazen 34 haftada 35 haftada doğan bebekler bile kuveze girmiyorlar yada 38 de dogup kuveze giriyorlar.ben o gebeligimde ciğer geliştirici iğne de olmuştum bunda henüz olmadım sormadım da doktora.bir dahaki kontrolde soracağım.

31. haftamda bana da ciğer geliştirici iğnelerimi yaptilar. Ama hedefim 37. haftayi gormek

Anladım, gebeliğin miadına ulaşması için baya etkili bi yöntem diyebiliriz. Sizin de az bi zamanınız kalmış doğuma maşallah Allah sağlıcakla kucağınıza almayı nasip etsin inşallah Siz istanbulda mısınız? Serklaj için Eray çalışkan diye bi dr var Okan üni. hastanesinde çok başarılı olduğunu söylediler, bilginiz var mı?

Amin inşallah.hepimiz sağlıcakla kucağımıza alalım inşallah.
Eğer servikal yetmezlik tanısı kesinde serklajin başarı oranı yüzde 80 lerde.benim kaybimdan sonra buji ile tanı konmuştu ama ona rağmen doktorlar emin olamadı.cunku 30 hafta servikal yetmezlige bağlı bir kayıp için geç bir hafta dediler ve bebeğimle yoğun enfeksiyon vardı.enfeksiyon dolayısıyla kaybettiğimi söylediler.bir de uetmwzl8ge bağlı kayıplarda ağrısız sancisiz olir dendi.ben bildiğiniz doğum sancisiyla gidip yarım saatte doğum yaptım.yine de doktor riske atmayıp serklaj atmıştı.su andaki gebelikte de hiç bekleyelim muhabbeti olmadı.serklaj olacagim en başından belliydi.cunku daha önce serklajla ileri hafta başarıya ulaşan bir gebelik geçirmiştim.bana beklemek çok yersiz geliyor açıkçası.hele bazı doktorlar 2 ya da 3 kayiptan sonra dikisi atıyorlar.bir şüphe varsa erken haftada atılması en mantıklısı bence.serklajin da riskleri var evet ama erken haftalarda çok düşük riskler ve bir kayıp yaşamaktan daha zor değil.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…