Premature Bebekler Rahim ağzı yetmezliği yüzünden erken doğum yapan var mı??

37 haftadan önce gerçekleşen doğumlar prematüre doğum olarak adlandırılır. Bu haftadan önce doğan bebeklere de prematüre bebek denir.
Balkes15 Balkes15
@Samara96
@icecreamm
Ve etiketlemeyi unuttuklarım, merhabalar hepinize.
Uzun bir aradan sonra ben geldim tekrar.
Nasılsınız? Bebekleriniz nasıllar? Annelik nasıl gidiyor?
Size soru sormaya geldim ben :)
Serklajlarınız atılırken kaçıncı haftaydı,açılmanız veya kısalmanız varmıydı?
Hangi ilaçları kullandınız? Evde sürekli yattınız mı? Yatarken sağ sol sırt üstü nasıldınız?
Kaçıncı haftaya kadar yattınız?
Tetenoz aşısı oldunuz mu?
Cevap verirseniz sevinirim aklımda deli sorular var. Yardımınıza ihtiyacım var
Merhaba 🤗 iyiyim sen nasılsın? Annelik cok yorucu olsa da güzel gidiyor🙏 hayirli olsun bebegini sag salim kucagina alirsin inşallah. 12. Haftada atıldı dikişim 20. Haftada kısalmam başladı 23 de sadece dikiş tutuyordu hatta oda gevsedigi icin yeniden dikişim çözup bağlandi. Adalat progestan proluton depot magnezyum ve kan sulandirici kullandim. Son haftalarda adalati birakip nidilata gectim yan etkisi olsada mucizevi bi ilac gercekten etkisi çok yuksek. Sürekli yattim dr kontrolunde de en kısıtlı adımlarla gidip geldim. Yemegimi çayi corbayi yattigim yerden ayagimi bile indirmeden yedim ictim. Sirt ustu ve ayaklar 80 derece yukardaydi. Sag sol donmemde yasakti yikanmadim da 3 ay kadar. Wc seyyardi annem esim gidip yikayip dokuyordu.dogumdan 1 gun oncesi kalktim ayağa.teteonoz vurulmadim doktorum istemedi aklimizda süphe olmasin dedi. Umarim yardimci olabilmişimdir

Balkes15 Balkes15
@Samara96
@icecreamm
Ve etiketlemeyi unuttuklarım, merhabalar hepinize.
Uzun bir aradan sonra ben geldim tekrar.
Nasılsınız? Bebekleriniz nasıllar? Annelik nasıl gidiyor?
Size soru sormaya geldim ben :)
Serklajlarınız atılırken kaçıncı haftaydı,açılmanız veya kısalmanız varmıydı?
Hangi ilaçları kullandınız? Evde sürekli yattınız mı? Yatarken sağ sol sırt üstü nasıldınız?
Kaçıncı haftaya kadar yattınız?
Tetenoz aşısı oldunuz mu?
Cevap verirseniz sevinirim aklımda deli sorular var. Yardımınıza ihtiyacım var
Selamlar. Benim de 21. haftamda rahim ağzi uzunlugum 19mm ölçüldü, hunileşme ve açilma da vardı. 22. haftamda dikişim atıldı.

Serklaj öncesi 2 gün fitil kullandim. Işlem sonrasi antibiyotik içtim. Şimdi de sabah 200+ aksam 200 progestan fitil ve haftada 1 de proluton depot igne oluyorum.

Işlem sonrası uzunluk 31mm ölçüldü ama ilerleyen haftalarda yine kisalma başladi. Şu an uzunluğu bilmiyorum. Doktor söylemiyor. Dikiş yerinde durduğu müddetçe ve kasılma, açılma olmadigi müddetçe korkma diyor.

Bana yatak istirahati vermedi doktorum. Ağır iş yapmamı yasakladı sadece. Araba kullanmam, işe gitmem serbest. (Ama ben yapmadım) Hatta hergun 1 saatlik yürüyüşlere de çıkmamı istiyor doktorum. Ben hafif ev işi yapıyorum ve gün aşırı 30 dakikalık yürüyüşlere de çıkıyorum.

Herşey yolunda giderse Haziran sonunda dikişlerim alinacak.

Merhaba canim benim hayrlı olsun sağ salim bebisinj alasın kucağına dikişim 12ci haftada atıldı 12ci haftadan buyana hep yatarak geçirdim belkide her kessen çok ilaç kullanan benim serumlar nidilatlar endoller hepsini kullandım 24cu haftada kısalma basladi ağrılarım endol alıyordum nidilat aliyodum bide Türkiye'de serumla izun vermiyorlar qaliba hastanede yapılmalı benn özel olarak hemşire cagrtip haftanın 3 günü magneziyum serumu damar yoluyla veriliyordu haftanın 4 günü ise 8 saatlik bir serum vardı onu damar yoluyla yapılıyordu ginipraldi ismi hemde bu serum oğlumun gelişimine de iyi oldu 28 Ci haftada acilmam başladı hastanede yattım 2 hafta 4 haftada evde yattım 35 haftaya kadar dayandım açılmayla canım insAllah yardimimim dokunmuştur bide bol bol maden suyu içtim her gün 3 litre su içtim bide kızılcık suyu içtim
Anladım canım çok sağol, bende proluton progestan estrofem duphaston antibiyotik kan hapı ve kan sulandırıcı kullanıyorum.
Dün akşam üzerinden beri sol yanım ağrıyordu. Sabah geldim Dr rahim ağzı kapalı dikiş yerinde dedi. Başka drda böbreklerim e baktı taş yok ama sol tarafım ağrıyor.
Serum verdiler, antibiyotik iğne yaptılar, endol fitil koydular ama ağrı devam ediyor. Sancı mı diye korkmaya başladım. Bu arada ben Krmzblk :)

Merhaba 🤗 iyiyim sen nasılsın? Annelik cok yorucu olsa da güzel gidiyor🙏 hayirli olsun bebegini sag salim kucagina alirsin inşallah. 12. Haftada atıldı dikişim 20. Haftada kısalmam başladı 23 de sadece dikiş tutuyordu hatta oda gevsedigi icin yeniden dikişim çözup bağlandi. Adalat progestan proluton depot magnezyum ve kan sulandirici kullandim. Son haftalarda adalati birakip nidilata gectim yan etkisi olsada mucizevi bi ilac gercekten etkisi çok yuksek. Sürekli yattim dr kontrolunde de en kısıtlı adımlarla gidip geldim. Yemegimi çayi corbayi yattigim yerden ayagimi bile indirmeden yedim ictim. Sirt ustu ve ayaklar 80 derece yukardaydi. Sag sol donmemde yasakti yikanmadim da 3 ay kadar. Wc seyyardi annem esim gidip yikayip dokuyordu.dogumdan 1 gun oncesi kalktim ayağa.teteonoz vurulmadim doktorum istemedi aklimizda süphe olmasin dedi. Umarim yardimci olabilmişimdir
Allah bağışlasın size ,darısı biz bekleyenlere inşallah.
Cevabın içinde çok sağol, bende proluton progestan estrofem duphaston antibiyotik kan hapı ve kan sulandırıcı kullanıyorum.
Dün akşam üzerinden beri sol yanım ağrıyordu. Sabah geldim Dr rahim ağzı kapalı dikiş yerinde dedi. Başka drda böbreklerim e baktı taş yok ama sol tarafım ağrıyor.
Serum verdiler, antibiyotik iğne yaptılar, endol fitil koydular ama ağrı devam ediyor. Sancı mı diye korkmaya başladım. Bu arada ben Krmzblk :) ha birde 10.haftaya kadar lekelenmem kanamam oldu progesteron içerikli ilaçları çoğaltınca kesildi.
Dikişli olmak beni tedirgin ediyor.
İlk eve dönünce nasıl yatacağımı bile bilemedim.
Wc salon arası git gel oluyor başka kalkmıyorum ama çok korkuyorum bir şey olacak diye. Şimdide bu ağrı iyice korkuttu beni

Selamlar. Benim de 21. haftamda rahim ağzi uzunlugum 19mm ölçüldü, hunileşme ve açilma da vardı. 22. haftamda dikişim atıldı.

Serklaj öncesi 2 gün fitil kullandim. Işlem sonrasi antibiyotik içtim. Şimdi de sabah 200+ aksam 200 progestan fitil ve haftada 1 de proluton depot igne oluyorum.

Işlem sonrası uzunluk 31mm ölçüldü ama ilerleyen haftalarda yine kisalma başladi. Şu an uzunluğu bilmiyorum. Doktor söylemiyor. Dikiş yerinde durduğu müddetçe ve kasılma, açılma olmadigi müddetçe korkma diyor.

Bana yatak istirahati vermedi doktorum. Ağır iş yapmamı yasakladı sadece. Araba kullanmam, işe gitmem serbest. (Ama ben yapmadım) Hatta hergun 1 saatlik yürüyüşlere de çıkmamı istiyor doktorum. Ben hafif ev işi yapıyorum ve gün aşırı 30 dakikalık yürüyüşlere de çıkıyorum.

Herşey yolunda giderse Haziran sonunda dikişlerim alinacak.
Maşallah az kalmış inşallah sağ salim sonuna gelirsiniz ve kavuşursunuz.
Benimde uzunluk iyi ama alt tarafta bir cm açılma var dedi dr serklajdan önce vajinal ölçerek.
Şimdilik yatak istirahati verdi ki ben zaten vermese de yatardım. Korkuyorum çünkü.
Kullandığım ilaçları bir üst mesajda yazdım , magnezyum vermedi ama maden suyu içiyorum günlük.
Ne yapacağımı hiç bilmiyorum Allah ım bebeklerimizi korusun sağ salim zamanında doğsunlar inşallah.
Maddi manevi çok yıpranıyor insan.

Soruyu gördüm cevap vermek istedim ne kadar çok cevap o kadar çok bilgi 😊 Ben 14. Haftada serklaj oldum ve hafif hunileşme başlamıştı serklajdan sonra kapandı. Haftada 1 prolüton depot, sabah akşam 200 lük progestan ağızdan, magnezyum , kan sulandırıcı iğne, aylık kanda crp idrar ve idrar kültürü tahlili sonucu bol bol antibiyotik, serklajdan sonra 3 gün endol fitil, 28. Haftadan sonra kasılma için ihtiyaç duydukça nidicard kullandım. Gündüzleri hep soluma yattım gece sağ- sol değiştirerek uyudum ama son haftalara doğru sadece sol tarafta rahat edebildim. 38. Haftada doğum yaptım bir gün önce bile yattım çünkü ani ve acil bir şekilde hastaneye gitmeye çok korkuyordum. Doktorum tetanoz aşısı olmamı istemedi ben de olmadım.
Rahim boyunuz da kısalık oldu mu

Selam kızlar. Az once doktor kontrolünden çıktım. Bebegim 1743gr olmuş ama tam rahim ağzinda oturuyormuş. Ağırlığını biraz hissediyordum zaten ayakta çok kalınca. Doktor tedbir amaçli ciğer geliştirici iğnenin ilk dozunu yaptı. Korkma, daha sancın yok bebek gelmez ama temkinli olalım dedi. Sizlere de ciğer gelistirici igne yapildi mi kızlar?

Selam kızlar. Az once doktor kontrolünden çıktım. Bebegim 1743gr olmuş ama tam rahim ağzinda oturuyormuş. Ağırlığını biraz hissediyordum zaten ayakta çok kalınca. Doktor tedbir amaçli ciğer geliştirici iğnenin ilk dozunu yaptı. Korkma, daha sancın yok bebek gelmez ama temkinli olalım dedi. Sizlere de ciğer gelistirici igne yapildi mi kızlar?
Kaçıncı haftadasınız

Kaçıncı haftadasınız
31+3. Doktora sordum acikça ters bir durum mu gördünüz dedim. Hayir, serklaji olanlara rutin yapilmasi önerilir dedi. Sonucta erken dogum riskin hep var dedi bana. Hemşireye sordu daha once yapilmiş mi bu iğne diye. Yok yaptırmadım deyince yapılsın o zaman dedi. Zarari yok, faydasi olur eğer bebek gelirse dedi. Yine 2 hafta sonraya randevu verdi.

Allah bağışlasın size ,darısı biz bekleyenlere inşallah.
Cevabın içinde çok sağol, bende proluton progestan estrofem duphaston antibiyotik kan hapı ve kan sulandırıcı kullanıyorum.
Serum verdiler, antibiyotik iğne yaptılar, endol fitil koydular ama ağrı devam ediyor. Sancı mı diye korkmaya başladım. Bu arada ben Krmzblk :) ha birde 10.haftaya kadar lekelenmem kanamam oldu progesteron içerikli ilaçları çoğaltınca kesildi.
Dikişli olmak beni tedirgin ediyor.
İlk eve dönünce nasıl yatacağımı bile bilemedim.
Wc salon arası git gel oluyor başka kalkmıyorum ama çok korkuyorum bir şey olacak diye. Şimdide bu ağrı iyice korkuttu beni
Tahmin ettim canim senin oldugunu🤗 cok sevindim gercekten. Surekli yatmaya bagli agrilar oluyor bende son zamanlar oluyordu bobrek buyumesi yasiyormusum ondanmiş dogumdan sonra gecti. Dikiş bizim mucizemiz korkma hic o olmazsa kork asıl. Kalbini Allaha bağla hic bisey olmayacak de psikoloji cok etkiliyor agrilari. Ben son hafta hep ayaktaydim sadece dikis tutuyordu korkmadigimdan agrim bile başlamadi oncedeb banyodan salona gelene kadar dogum sancim basliyordu korkudan. Bol bol su iç ve yat ,gunler zor skici geciyor ama bitiyor sonra uyumaya hasret kaliyorsun🤭

Önceki serklajli gebeligimde yapilmisti epey zaman geçti,kacinci hafta olduğunu hatırlayamadım.2 doz yapılıyordu yanlış hatırlamıyorsam.doktor her ihtimale karşı önlem amaçlı yapalım demişti.36+2 de dogum yapmıştım bebeğim küveze girmedi.

Bebegin icin cok faydali dogsa da kuveze girmeden toparliyor igne sayesinde,banada 8 doz yapilmisti sesi oyle guclu ki dogumhaneyi inletmişti ben hep o ignelere bagliyorum🤓

31+3. Doktora sordum acikça ters bir durum mu gördünüz dedim. Hayir, serklaji olanlara rutin yapilmasi önerilir dedi. Sonucta erken dogum riskin hep var dedi bana. Hemşireye sordu daha once yapilmiş mi bu iğne diye. Yok yaptırmadım deyince yapılsın o zaman dedi. Zarari yok, faydasi olur eğer bebek gelirse dedi. Yine 2 hafta sonraya randevu verdi.
Bende ilk serklajlı gebelikte oldum ikinci gebelikte olmadım ciğer geliştirici iğne

Tahmin ettim canim senin oldugunu🤗 cok sevindim gercekten. Surekli yatmaya bagli agrilar oluyor bende son zamanlar oluyordu bobrek buyumesi yasiyormusum ondanmiş dogumdan sonra gecti. Dikiş bizim mucizemiz korkma hic o olmazsa kork asıl. Kalbini Allaha bağla hic bisey olmayacak de psikoloji cok etkiliyor agrilari. Ben son hafta hep ayaktaydim sadece dikis tutuyordu korkmadigimdan agrim bile başlamadi oncedeb banyodan salona gelene kadar dogum sancim basliyordu korkudan. Bol bol su iç ve yat ,gunler zor skici geciyor ama bitiyor sonra uyumaya hasret kaliyorsun🤭
Hasret kalayım önemli değil. Yeterki sağ salim kucağıma alayım. Dr şimdi geldi ağrı nereye dönsem orda dedim. Gaz sancısıdır dedi, kabız değilim ama anlamadım. Gaz bu kadar rahatsız eder mi ki?
Dün etim ağrıyordu şimdi kemiklerim ağrıyor. Safra kesemde taş varmış o yapar mı bunları bilmiyorum.
Allah ın mucizesi zaten karnımdaki minik.
Aşılama ile oldu o süreçte bir sürü terslik oldu, eşim kaza yaptı. Aşılama günü bile bir sürü sıkıntı oldu. Olmaz derken nasip etti Allah.Kaç kere kanama ile hastaneye yattım. Birinde altımı ıslattım sandım. Çok korktum.
İnşallah sağ salim zamanı gelince de kavuşuruz hayırlısıyla.
Suyuda biliyorsun tüp mideliyim 2 litreyi zor içiyorum. Havalar ısındıkça oda çoğalır.
Duanı eksik etme lütfen. Çok ihtiyacım var

Önceki serklajli gebeligimde yapilmisti epey zaman geçti,kacinci hafta olduğunu hatırlayamadım.2 doz yapılıyordu yanlış hatırlamıyorsam.doktor her ihtimale karşı önlem amaçlı yapalım demişti.36+2 de dogum yapmıştım bebeğim küveze girmedi.
Evet. Bana da 2 doz yapilacak. Ilk doz bugün yapildi. 2. si 24 saat sonra (yarin) yapilacak. Evham yapmıyorum, korkmuyorum. Kaderde ne olacaksa o yaşanacak, biliyorum. Vakti geldiyse yarin da doğabilir, gelmediyse 40. haftayi bile görebiliriz. Zaten doğumu neyin başlattığı tıbben bilinemiyor. Bebek mi, bir hormon mu? Doktorlar açıklayamıyor. Şükür ki bu haftalara geldik, şükür ki bebeğimin gelişimi haftasına göre gidiyor, güvendiğim doktorum var, eşim yanımda bana destek, bebek için buyuk alişverişi de gecen haftalarda yapmiştik zaten... Bakalim yaşayıp gorecegiz🙏

X