Premature Bebekler Rahim ağzı yetmezliği yüzünden erken doğum yapan var mı??

37 haftadan önce gerçekleşen doğumlar prematüre doğum olarak adlandırılır. Bu haftadan önce doğan bebeklere de prematüre bebek denir.
Bebegin icin cok faydali dogsa da kuveze girmeden toparliyor igne sayesinde,banada 8 doz yapilmisti sesi oyle guclu ki dogumhaneyi inletmişti ben hep o ignelere bagliyorum🤓
Ay ne güzel. Insallah benimki de öyle guclu olur. Erken de dogsa sağliği, gucu yerinde olsun, beraber cikalim hastaneden sağlikla evimize gelelim istiyorum. Sizin kaçinci haftada dogmuştu bebişiniz? Kuveze girmedi demissiniz, kac gun kaldiniz hastanede?

Geçmiş olsun nasılsınız kaçıncı haftadasınız
İyiyim şükür 19+1 günlüğünüz planlı serkilaj olacaktı ama 2 hafta önce ölçümde 24 mm çıkan rahim boyum bugün 8 mm düştü ve hunilesme oluşmuş. Hiç bekletmen operasyona aldıklar şükür su an iyiyiz ama tabi ki bu bir önlem kesin cozum degil. Bu günümüze şükür dua edinde hiç yoktan 30 haftayı görelim.

İyiyim şükür 19+1 günlüğünüz planlı serkilaj olacaktı ama 2 hafta önce ölçümde 24 mm çıkan rahim boyum bugün 8 mm düştü ve hunilesme oluşmuş. Hiç bekletmen operasyona aldıklar şükür su an iyiyiz ama tabi ki bu bir önlem kesin cozum degil. Bu günümüze şükür dua edinde hiç yoktan 30 haftayı görelim.
İnsallah görürsünüz benim operasyonu yapan perinatolog sen kesin erken doğurursun dedi ama şükür önce 28 i sonra 34 ü atlattım darısı başınıza

Amin insallah, Allah razı olsun sizde bebeğinize sağlıklı bir şekilde kavuşun insallah. Operasyon öncesi kaç mm rahim boyunuz. İnanin msj içime su serpti rabbim razı olsun.

31+3. Doktora sordum acikça ters bir durum mu gördünüz dedim. Hayir, serklaji olanlara rutin yapilmasi önerilir dedi. Sonucta erken dogum riskin hep var dedi bana. Hemşireye sordu daha once yapilmiş mi bu iğne diye. Yok yaptırmadım deyince yapılsın o zaman dedi. Zarari yok, faydasi olur eğer bebek gelirse dedi. Yine 2 hafta sonraya randevu verdi.
Evet haklı hep bir riskimiz var belki sonunu da göreceğiz ama tedbir de şart maşallah haftanız da baya olmuş rabbim sonunu görmeyi nasip etsin 🤲

Amin insallah, Allah razı olsun sizde bebeğinize sağlıklı bir şekilde kavuşun insallah. Operasyon öncesi kaç mm rahim boyunuz. İnanin msj içime su serpti rabbim razı olsun.
Benim bu hamilelikte 20 mm. İdi ama ilk hamileliğimde 26.haftada rutin kontrolüm esnasında hunileşme farkedildi yanlış hatırlamıyorsam 3 mm demişlerdi acil serklaj oldum operasyondan sonra 34.haftaya kadardı sanırım hep istirahat ettim iş güç yapmadım annem baktı

Benim bu hamilelikte 20 mm. İdi ama ilk hamileliğimde 26.haftada rutin kontrolüm esnasında hunileşme farkedildi yanlış hatırlamıyorsam 3 mm demişlerdi acil serklaj oldum operasyondan sonra 34.haftaya kadardı sanırım hep istirahat ettim iş güç yapmadım annem baktı
Bana da nasip olsun o günler insallah 🙏

Kızlar size saçma belki ama aklıma takılan bir şeyi sormak istiyorum.

32 - 34 haftadan sonra herhangi bir zamanda suyumuz geldi diyelim ama bebek daha doğum kanalına girmemişse hemen sezeryana mi aliyorlar? Hic normal doğum şansi yok mu?

Yoksa suyumuz geldiyse demek ki bebek de yolda gelecek mi demek bu?

Rahim boyunuz da kısalık oldu mu
Benim dr hiç bana söylemedi ama 34. Haftada boy 3 cm demişti başka dr. Benim sıkıntım hunileşmeydi 23. Haftada başladı 28. Haftada baya ilerlemişti dr ek önlem olarak rahim ağzı halkası ( pesser) taktı ona rağmen bebeğin başı dikişe dayanmıştı tam haftasını hatırlamıyorum. Hiç yukarı çıkmadı benim bebeğim o minik kafası hep çıkışa yakın durdu 😊

Senin de benim gibi acın taze daha benim de normal doğum oldu ama sonrasında pıhtılaşma oldu vakumla temizledi o da beni çok yordu neyse bir şey kalmadı şu an daha yeni regl oldum bu hafta doğumdan 7 hafta sonra olmuş oldum doktor bana da 2 regl dönemi geçsin ondan sonra düşünebilirsiniz dedi ama ben biraz da kilom var zayıflayıp öyle denemek istiyorum yani aradan 7-8 ay geçmiş olacak şu an zaten psikolojim hiç uygun değil bir de doktora düşükten sonra kontrole gittiğimde normalde rahimin kapanmış olması gerekirdi ama sende hafif bir açıklık var kesinlikle serklaj olmalısın dedi inşallah bir dahaki hamileliğimde serklaj işe yarar da hamileliği sonuna kadar getirip bebeğimi kucağıma alabilirim
Kilo çok önemli hamileyken benim dr kesinlikle kilo almıcaksın dedi. Şekerli meyve bile yeme diyodu. Göbeğin büyüdükçe aşağı baskı yapar sıkıntı olur dedi . 18 kilo vermiştim hamile kalmadan önce hamilelikte sadece 4.5 kilo aldım. Kilo vermen senin de çok işine yarar.

Çok sağolun, bende 12+2 de serklaj oldum. Üst değilde alt tarafta 1 cm açıklık var dedi dr ama uzunluk iyi dedi.
Kullandığım ilaçlar, günlük kan sulandırıcı,proluton haftada 1
Sabah çift estrofem, sabah akşam 1 duphaston, akşam çift progestan ağızdan.
Serklajdan sonra antibiyotik verdi dr.
Öncesinde 2 defa kültür aldı temizdi bu kontrolde alırız tekrar dedi.
Bende yatıyorum wc harici kalkmadım,çok nadir mutfağa su almaya gidiyorum.
Sağıma soluma sırt üstü derken gün geçiyor. Ama soluma çok yatınca böbreğim ağrıyor bu konuda ne yapabilirim🤷🏻‍♀️
13+5 olduk dr 26.haftayı geçmemiz lazım ilk hedef bu dedi.
İnşallah nasip olur sağ salim zamanında doğar.
Haftan daha küçük şu an ille de soluna yatman gerekmez ama böbrek konusunda doktorunu bilgilendir. Hamileyken böbrek sorunu olanları okumuştum önemli olabilir. İnşallah hedefini büyük tut. Ben hep dua ederken en az 38. Haftada doğsun diye ederdim çok şükür kabul oldu. Darısı başına inşallah.

Selam kızlar. Az once doktor kontrolünden çıktım. Bebegim 1743gr olmuş ama tam rahim ağzinda oturuyormuş. Ağırlığını biraz hissediyordum zaten ayakta çok kalınca. Doktor tedbir amaçli ciğer geliştirici iğnenin ilk dozunu yaptı. Korkma, daha sancın yok bebek gelmez ama temkinli olalım dedi. Sizlere de ciğer gelistirici igne yapildi mi kızlar?
28. Haftada 2 doz 35. Haftada 2 doz ciğer geliştirici iğne yapıldı.

Benim dr hiç bana söylemedi ama 34. Haftada boy 3 cm demişti başka dr. Benim sıkıntım hunileşmeydi 23. Haftada başladı 28. Haftada baya ilerlemişti dr ek önlem olarak rahim ağzı halkası ( pesser) taktı ona rağmen bebeğin başı dikişe dayanmıştı tam haftasını hatırlamıyorum. Hiç yukarı çıkmadı benim bebeğim o minik kafası hep çıkışa yakın durdu 😊
Evet haftaya göre rahim boyu çok iyi hunileşme sorunmuş acaba bana da takılsa olur mu pesser halka

X