Premature Bebekler Rahim ağzı yetmezliği yüzünden erken doğum yapan var mı??

37 haftadan önce gerçekleşen doğumlar prematüre doğum olarak adlandırılır. Bu haftadan önce doğan bebeklere de prematüre bebek denir.
gurbetcii
daha önceki durumu: ?
Sorun: Ray
tedavi:
Hamilelikten once bemiksc folbiol coraspin..
Hamile oldugumu ogrendim devam ettim
4,5 haftalikken kese gorundu dr coraspini kesti clexan 0.4 basladim
sonra 7. Haftada magnezyum aldim
9. Haftada kahverengi lekem gelince proluton 500 luk haftalik kullandim
14+3 te serklaj oldum 17 de vajinal progestan aldim 200*3
suan progestan 200*3
haftalik 500 mg proluton
magnezyum gunde 3 kez
her gun clexsan
ferrum ford
folbiol
bemiks c
balik hapi gun asiri aliyorum
elevit
doğum: (şunda 29.haftada)

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

chnb
daha önceki durumu: Bir sağlıklı doğum, 7 ve 8 haftalık düşük, 25 haftalık erken doğum
sorun: Ana değeri, pıtılaşma testi(?), kromozom sorunu eşinde, ray
tedavi:
Hamilelikten önce
folibol, apikobal
hamilelikte folbiol, coraspin, cleksan 0.6 lekelenme olunca iğneyi bıraktı. 3 gün arka arkaya proluton depot vuruldu.
Günde 200 x2 vajinal olarak progestan
serklaj sonrası elevite geçtik. 20 lerde mağnezyum pozitive
osteocare 2 kez kullandım
serklaj sonrası da 2 farklı antibiyotik zimaks ve azitro
doğum: 36+4 sezeryan

arkadaşlar bu düzen içerisinde özelime mesaj atarsanız buraya eklerim. Tablo oluşturmayı bilmiyorum... Daha iyi düzenleyecek arkadaşlarımız varsa tekliflere açığım...

Bugün doktora gittim arkadaşlar perşembe günü klomen bitmişti cumartesi kontrol edelim demişti.Bugün baktı yine sağ tarafımda 1 tane yumurta varmış ama yumurta güzel 21 mm olmuş dediki gel bunu aşılama yapalım dedi birşey diyemedim tamam dedim bugün çatlatma iğnesi verdi gece 11de vurucam.pazartesi 11de de aşılama olacak en azından tüp bebeğe gidene kadar aşılamayla şansımızı arttırırız kendi kendimize yapacağımıza olmadı eylülde yine tüp bebek yani kızlar pazartesi aşılamam var bendende dualarınızı esirgemeyin olur mu...

BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM

WAYYYYYYYYYYYYYYY bu yumurta catlar döllenır ve rahıme inş tutunur hayırlısıyla

belki okumuşsunuzdur o da hem iğne kullanmış hemde dikiş atılmış

- 20. haftamda bir akıntım oldu. Doktorum suyun keseden gelip gelmediğini anlamak için bir test yaptı ve birkaç gün sonrası için tekrar kliniğe çağırdı. Fakat o gece geç saatte aradı, “Beklemek istemiyorum, yarın gel” dedi. Muayenede tatsız bir durumla karşılaştığımızı anladım. ıki dakika sonra doktorum “Ambulans çağırdık. Seni şimdi en yakın hastaneye yatırıyoruz” dedi. Bebek ağırlaştıkça vücudum onu taşıyamıyormuş. Doktorum rahim ağzına dikiş atılacağını, doğuma kadar hastanede kıpırdamadan yatacağımı söyledi. şok geçirdik tabii… Yine de şükrediyordum. Çünkü doktorum “yarın gel” demese, bebeğimi çoktan kaybetmiştim. Mucize eseri ameliyat ve sonraki süreç çok iyi geçti.

9 HAFTA AYAKLARIM TAVANDA YATTIM

Hastane sürecinde neler yaşadınız?

- 10 Aralık’tan 24 şubat’a kadar hastanede yattım. Kaldığım odayı evimiz gibi yaptık. Doğum katındaki hemşirelerle dost olduk. 28. haftaya kadar her şey kritikti. 31’inci haftadan sonra başta doktorum Mehmet Bey olmak üzere tüm hemşireler ve biz rahatlamıştık çünkü artık bebeğimiz doğsa da bir tehlike arz etmiyordu. Dokuz hafta boyunca ayaklarım tavanda yattım. Sonra beni yürütmeye başladılar. Bu sefer kan dolaşımım sorun oldu. Meğerse, 30’uncu haftadan itibaren kan dolaşımı yavaşlarmış ki, eğer doğum olursa anne hayatını kaybetmesin. Gereğinden fazla yavaşlarsa anne ve bebek için riskli bir durum oluyormuş. Ben uzun süre yattığım için, benimki fazla yavaşlamış. Ayaklarım kan kırmızısı oldu bir anda. Hemen iğnelere başlandı. Bu iğneler sayesinde kızımın hayatı bir kez daha kurtuldu.

Doğumun erken olacağını öğrendiğinizde ilk tepkiniz ne oldu?

- 31’inci haftanın sonunda doktorum, “Artık doğum olsa da sorun değil. Git biraz da evinde yat” dedi. Eve geldiğimizin üçüncü gecesiydi, 05:30’da azar azar suyum gelmeye başladı. Doktorumu aradım. Sancım olmadığı için “Bir kahvaltı et, bir saat sonra tekrar konuşalım” dedi. Heyecandan kahvaltı filan edemedim. Birkaç saat sonra Engin’e dedim ki “Hastaneye gidelim. Bence doğum başladı”… Engin inanmadı. “Gidelim ama göreceksin eve döneceğiz” dedi. Ben hiç sancı hissetmiyordum ama NST aletine göre sancılarım çoktan başlamıştı bile. Öğleden sonra doktorlar artık beni ameliyata almaya karar verdiler. 02:45’de doğdu kızım. 1 kilo 990 gram’dı. Ama sonra bir takım terslikler olduğu anlaşıldı ve yoğun bakım sürecimiz başladı. Yoğun bakım sürecinde de Tamer Bey kızımın hayatını kurtardı. Ama her şeyi sonunda atlattık…

Kizlr nasilsinz gurbetci basin sagolsn mekani cennet olsn
happkelebek canm rabbimdn sonra sen bana umit oluyosn iki gun sonra bende 28e girecm rabbm izin verirse bundn sonra bebegm yasayabilir insaallah senin bebegn yasiyo ya insaallah bizlrde ogunleri gorurz canm sende dikis varmiydi dogum neden basladi bide en onemlisi sen ciger gelistirici igne olmusmuydn ben daha olmadm ani dogm olsa igne vursalr faydasi olurmu acaba

dikiş vardı benim birinci gebelikte rahim agzı yetmezliğim anlaşılmıştı zaten.bunda ray dan dolayı deil bebğin kalp atışları yavaşladıgı için alındı 2 doz yapıldı akciger geliştirici ama 24 saat olmadan alınmak zorunda kaldı.normalde 48 saat gecmesi bekleniyor. ciger geliştirici yani surfaktan benim bebeğime dokdoktan sonrada 2 kez verildi çünkü bi türlü toparlayamamıştı solunumu.kafana takma böyle şeyleri güel düşün güzel olsun Allahım gerek etmez inşallah. evet sacları vardı 2 cm kadardı hemde ama damar yolunu kafasından açtıkları için sonradan kazıdılar eve gelincede biz tamamını kazıdık

arkadaşlar bu düzen içerisinde özelime mesaj atarsanız buraya eklerim. Tablo oluşturmayı bilmiyorum... Daha iyi düzenleyecek arkadaşlarımız varsa tekliflere açığım...

Canim ozeline atmayi beceremedim,telden yaziyorum toparlarsan sevinirim.ray var bende .ilk gebelikte 13 haftada dikis ve 39.hafta icinde saglikla sezeryan dogum.ikinci gebelik 8.haftada kalp durmasi,sonrasinda pihtilasma da oldugu anlasildi.gebelik oncesi folbiol ve corasprin kullaniyom,gebe kalinca clexane igne vurulcam ve serklaj yapilcak

Kızlar bugün bir arkadaşımız yazmıştı Serklaj bebeğin kalp atışını etkiledi gibi bişey sonradan aklıma geldi ben bir kadın doğumcuya gitmiştim yaşını almış bir Hanımdı oda bana öyle bişeyler söyledi çok gerekliyse yapılmalı ama bebeği strese sokuyor dedi ben çok ciddiye almamıştım ama görüş işte ...

evet o bendim bu beim fikrim deil dogumumu yapan doktor söyledi.benim ilk hamileliğimde 22. haftada kanamam oldu sancım falan yoktu doktorum dogum başlamış dedi 3 cm açıklıgım vardı.dogsada yaşamaz deedi 400 grdı.rahim agzında hunileşme var boyuda kısa ray var sende dedi.yatarak nidilatla Allahın izniyle en başta 34. haftaya kadar ilerledi ve sağsalim bi kızm oldu normal dogumla.bu gebeliğimde 5. haftada kanamam başladı ara ara hep oldu progestan kullandıgım halde.14. haftada profilaktik amaçlı serklaj yapılacaktı ama doktor zaten rahim agzı boyutun 1.8 cm dedi.14. haftaya kadar gümüşhanede sonra 24 e kadar hatayda sonra yine gümüşhane takip edildim.dogumum kuvez ihtiyacı için trabzın tıp fakültesinde oldu yani dogumumu yapan dokor beni takip eden kişi deildi.bebeğin kalp atışları yavaşlayınca bi türlü nedenini bulamadılar ve serklajı sorumlu tuttular dikiş attırıyosunuz sonra böyle sıkıntıları oluyo işte falan dedi bilemiyorum işte 1. de dogum başladıgı için dikiş atamadılar 2. de attılar o suçlu oldu insanın kafası karışıyo ne yapılmalı peki diye

Bugün doktora gittim arkadaşlar perşembe günü klomen bitmişti cumartesi kontrol edelim demişti.Bugün baktı yine sağ tarafımda 1 tane yumurta varmış ama yumurta güzel 21 mm olmuş dediki gel bunu aşılama yapalım dedi birşey diyemedim tamam dedim bugün çatlatma iğnesi verdi gece 11de vurucam.pazartesi 11de de aşılama olacak en azından tüp bebeğe gidene kadar aşılamayla şansımızı arttırırız kendi kendimize yapacağımıza olmadı eylülde yine tüp bebek yani kızlar pazartesi aşılamam var bendende dualarınızı esirgemeyin olur mu...

Maşallah maşallah
Hadi bakalım Rabbim hayırlısyla aratmayacak inşallah. Eylül'e kalmayacak hayırlısyla.

Metal41
Önceki durumu: 24+5 acil serklaj31+5 sezeryanla doğum,2.gebelik 8.haftada kalp atımı durması3.gebelik15.hafta serklaj34.hafta sezeryanla doğum
Sorun:rahim ağzı yetmezliği
Gebelik boyunca
Haftada bir proluton
Günde bir ağızdan progestan
Bir adet ostecare
Bir adet multitabs vitamin
Bir adet mağnezyum diosporal saşe
Bir adet gayno feron kan ilacı
Serklaj öncesi zitro antibiyotik
28.haftada 2gün üst üste ikişer doz celestone
32.haftada 2gün üst üste ikişer doz celestone
32. Haftandan onea hastaneye yatış günde 6 kez nidilat
34. Hafta sezeryanla doğum.
31. Haftada 34. Hafta kadr crp yüksekliğinden dolayı yüklü antibiyotik tedavisi günde altı saat arayla anpisilina1 gr 15 kullanıldı
Hastanede11gün damar yoluyla alındı.

Son düzenleme:
GURBETCİİ
Daha önceki durumu: ?
Sorun: ray
TEDAVİ:
hamile oldugumu ogrendim devam ettim
Sonra 7. Haftada magnezyum aldim
Suan progestan 200*3
Haftalik 500 mg proluton
Magnezyum gunde 3 kez
Her gun clexsan
Ferrum ford
Folbiol
Bemiks c
Balik hapi gun asiri aliyorum
Elevit
Doğum: (şunda 29.haftada)
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
CHNB
Daha önceki durumu: bir sağlıklı doğum, 7 ve 8 haftalık düşük, 25 haftalık erken doğum
Sorun: ana değeri, pıtılaşma testi(?), kromozom sorunu eşinde, ray
TEDAVİ:
Hamilelikten önce
Folibol, apikobal
Hamilelikte Folbiol, coraspin, cleksan 0.6 lekelenme olunca iğneyi bıraktı. 3 gün arka arkaya proluton depot vuruldu.
günde 200 x2 vajinal olarak progestan
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
DUYGU 173
Daha önceki durumu: dikiş+39.haftada sezeryanla doğum,2.gebelik 8.haftada kalbin durması
Sorun: ray, pıhtılaşma
TEDAVİ:
gebelik oncesi folbiol ve corasprin kullaniyom,gebe kalinca clexane igne vurulcam ve serklaj yapilcak
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
BURCİM
Daha önceki durumu: 22 haftalık erken doğum,15 haftalık düşük
Sorun: ray, mthfr677 heterezigot
TEDAVİ:
Gebelik öncesi elevit+folibol+apikobal
Gebelikle beraber elevit+folibol+apikobal+bebek asprini+progesteron200*1
Purlaton depot haftada bir, clexan0.4 iğne hergün
Doğum:daha keseyi bile göremedi :)
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Metal41
Önceki durumu: 24+5 acil serklaj31+5 sezeryanla doğum,2.gebelik 8.haftada kalp atımı durması3.gebelik15.hafta serklaj34.hafta sezeryanla doğum
Gebelik boyunca
Haftada bir proluton
Bir adet ostecare
31. Haftada 34. Hafta kadr crp yüksekliğinden dolayı yüklü antibiyotik tedavisi günde altı saat arayla anpisilina1 gr 15 kullanıldı

Son düzenleme:
Gunaydin kkizlar..
Dr gelwn arkadaslar hos gelmisler masallah artik dikisler nasil alinir konusmasi yapiliyor darisi bana olsun insallah:)
Chnb ablacim dr bana hic d vitamini ile alakali bisey demedi sen bi ara yazmistin bende bari gunesleneyim dedim:)
Sen nasilsin iyi oldun mu bari
Demek minito hamile cok sevindim bana sonuc cuma dedi unutmusum bak..Allahim tamamina erdirsin insallah bi daha aci yasatmasin insallah:)
Merra bende yogunum arkadaslar saolsun yanliz birakmiyor gercwkten kalabalik olunca gun daha iyi geciyormus:)
Ben gece deli gibi yatiyorum bi sadece tuvalet canimi cok sikiyor onada gozum kapali gidiyorum uykum acilmasin diye :))
Merry cnm hakkinda hayirlisi dun gece bileydim burdasin dertlesirdim seninle dun aglaya aglaya uyudum:KK43:
Esim yuzunden hep :KK43:
Aradim yarin kacta cikarsin dedim:KK43:
Bana bagirarak birakta acimi yasiyim dedi telefonu kapattim hungur hungur agladim iki aydir hic bu kadar aglamamistim bu kezde zor.durdurdum kendimi.kizimi hayirlisiyla kucagima aliyim ilk isim aglamak
olucak valla bi doya doya agliyim:)

Ağla cnım bebiş doğunca...Bade de demiş eşin annesini kaybetmiş seni kırdığını anlamamıştır çok da takılma.Benim eşim de babasını kaybettiğinde yıkılmıştı. Eşler de küçük çocuk gibi öksüz yetim kalıyor ...

D vitamini olur iyi olur güneşlen:))

Hay maşallah Rabbim sağlıklı bi gebelik geçirip zamanında sağlıkla kucağına almayı nasip eylesin.

Amin.....

Maşallah canımmmm çok sevindim iyi yaptın bu güzel yumoşa değer inşallah.... Dualarımdasınnnn...

ayyyyyyyyyyyyyy çok ok çok sevindim demek melekleri çabuk göndermiş kardeşini rabbim sağ salim kucaklamayı nasip etsin doğal yoldan mı acaba?

Yok canım ikiz yine ohss olmuş su toplamış karnı pcosu var:KK43:( Yine ikizmiş inşallah sağlıkla kucağına alır amin...

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

CHNB
Daha önceki durumu: bir sağlıklı doğum, 7 ve 8 haftalık düşük, 25 haftalık erken doğum
Sorun: ana değeri, pıtılaşma testi(?), kromozom sorunu eşinde, ray
TEDAVİ:
Hamilelikten önce
Folibol, apikobal
Hamilelikte Folbiol, coraspin, cleksan 0.6 lekelenme olunca iğneyi bıraktı. 3 gün arka arkaya proluton depot vuruldu.

---------------------------------------------

Canım sağlıklı doğum 38 haftada(Başta düşük tehdidi, 29 artı 4 te 4 cm açılma 35 e dek yatak istirahati, 38 de sezaryen)
düşükler 2 si de 8 haftalık
ana pozitive
pıhtılaşma: mthfrc677t homozigot, protrombin heterozigot

evet o bendim bu beim fikrim deil dogumumu yapan doktor söyledi.benim ilk hamileliğimde 22. haftada kanamam oldu sancım falan yoktu doktorum dogum başlamış dedi 3 cm açıklıgım vardı.dogsada yaşamaz deedi 400 grdı.rahim agzında hunileşme var boyuda kısa ray var sende dedi.yatarak nidilatla Allahın izniyle en başta 34. haftaya kadar ilerledi ve sağsalim bi kızm oldu normal dogumla.bu gebeliğimde 5. haftada kanamam başladı ara ara hep oldu progestan kullandıgım halde.14. haftada profilaktik amaçlı serklaj yapılacaktı ama doktor zaten rahim agzı boyutun 1.8 cm dedi.14. haftaya kadar gümüşhanede sonra 24 e kadar hatayda sonra yine gümüşhane takip edildim.dogumum kuvez ihtiyacı için trabzın tıp fakültesinde oldu yani dogumumu yapan dokor beni takip eden kişi deildi.bebeğin kalp atışları yavaşlayınca bi türlü nedenini bulamadılar ve serklajı sorumlu tuttular dikiş attırıyosunuz sonra böyle sıkıntıları oluyo işte falan dedi bilemiyorum işte 1. de dogum başladıgı için dikiş atamadılar 2. de attılar o suçlu oldu insanın kafası karışıyo ne yapılmalı peki diye

Ah bu dr ler sanki biz keyfi attırıyoruz serklaj...

burcim bulantı için zofran zydis da kullandım. şu an hatrlamıyorum adını ama bir vajinal beyaz jel de kullandım serklaj öncesi...

Canim ozeline atmayi beceremedim,telden yaziyorum toparlarsan sevinirim.ray var bende .ilk gebelikte 13 haftada dikis ve 39.hafta icinde saglikla sezeryan dogum.ikinci gebelik 8.haftada kalp durmasi,sonrasinda pihtilasma da oldugu anlasildi.gebelik oncesi folbiol ve corasprin kullaniyom,gebe kalinca clexane igne vurulcam ve serklaj yapilcak

Arkadaşım sendeki pıhtılaşma hangi tahlilde?Açıkça yazarsan daha iyi olur.

Ağla cnım bebiş doğunca...Bade de demiş eşin annesini kaybetmiş seni kırdığını anlamamıştır çok da takılma.Benim eşim de babasını kaybettiğinde yıkılmıştı. Eşler de küçük çocuk gibi öksüz yetim kalıyor ...

D vitamini olur iyi olur güneşlen:))

Amin.....

Maşallah canımmmm çok sevindim iyi yaptın bu güzel yumoşa değer inşallah.... Dualarımdasınnnn...

Yok canım ikiz yine ohss olmuş su toplamış karnı pcosu var:KK43:( Yine ikizmiş inşallah sağlıkla kucağına alır amin...

Canım sağlıklı doğum 38 haftada(Başta düşük tehdidi, 29 artı 4 te 4 cm açılma 35 e dek yatak istirahati, 38 de sezaryen)
düşükler 2 si de 8 haftalık
ana pozitive
pıhtılaşma: mthfrc677t homozigot, protrombin heterozigot

Ah bu dr ler sanki biz keyfi attırıyoruz serklaj...

aaa gerçekten mi
Allah yardımcısı olsun o zaman..

bugün yine çok hüzünlendm kızımı kucaklayınca kızlarımın acısı sardı yine yüreğimi :KK43: allah hepinizin yar ve yardımcısı olsun..

GURBETCİİ
Daha önceki durumu: ?
Sorun: ray
TEDAVİ:
hamile oldugumu ogrendim devam ettim
Sonra 7. Haftada magnezyum aldim
Suan progestan 200*3
Haftalik 500 mg proluton
Magnezyum gunde 3 kez
Her gun clexsan
Ferrum ford
Folbiol
Bemiks c
Balik hapi gun asiri aliyorum
Elevit
Doğum: (şunda 29.haftada)

CHNB
Daha önceki durumu: sağlıklı doğum 38 haftada(Başta düşük tehdidi, 29 artı 4 te 4 cm açılma 35 e dek yatak istirahati, 38 de sezaryen)
düşükler 2 si de 8 haftalık, 25 haftalık erken doğum
Sorun: ana değeri sınırda pozitif, pıtılaşma testi(pıhtılaşma: mthfrc677t homozigot, protrombin heterozigot), kromozom sorunu eşinde, ray
TEDAVİ:
Hamilelikten önce
Folibol, apikobal
bulantı için zofran zydis
kabızlık için de duphalac şurup, magnezi calcine... farklı dönemlerde
vajinal beyaz jel de kullandım serklaj öncesi

DUYGU 173
Daha önceki durumu: dikiş+39.haftada sezeryanla doğum,2.gebelik 8.haftada kalbin durması
Sorun: ray, pıhtılaşma
TEDAVİ:
gebelik oncesi folbiol ve corasprin kullaniyom,gebe kalinca clexane igne vurulcam ve serklaj yapilcak

BURCİM
Daha önceki durumu: 22 haftalık erken doğum,15 haftalık düşük
Sorun: ray, mthfr677 heterezigot
TEDAVİ:
Gebelik öncesi elevit+folibol+apikobal
Gebelikle beraber elevit+folibol+apikobal+bebek asprini+progesteron200*1
Purlaton depot haftada bir, clexan0.4 iğne hergün
Doğum:daha keseyi bile göremedi 

Metal41
Gebelik boyunca
Haftada bir proluton
Bir adet ostecare

Canım Rabbim sağlıkla kucağına almayı nasip eylesin. Demişsinki bebek sağ sola dönüyor. Canım kasılma şeklinde değil değilmi. Yani sertleşme olmuyor? Gerçi sen kasılmayı biliyorsundurda. Yinede hatırlatayım dedim. Çünkü birçok anne adayı kasılmaları bebeğin yerdeğiştşrdiğini ve toplandığını zannediyor Muş.
Ev kalabalık olunca insan çok fazla kendini dinlemiyor güzel oluyor fakat yoruluyorsa. Bizler yatarken yalnızlığa alışıyoruz. Ben hala evde kimse olunca yoruluyorum.

uyardığın için çok sağol canım dönüyor gibi sanki yaaa sertleşme olsada o anlık oluyor 1-2 saniyeliğine dönüyor gibi:KK43:
nst deyken de olmuştu böyle enfazla 30 lara çıkıyordu değer ve sancı yok yazıyordu makine de.bir tuhat oldum şimdi

X