Premature Bebekler Rahim ağzı yetmezliği yüzünden erken doğum yapan var mı??

37 haftadan önce gerçekleşen doğumlar prematüre doğum olarak adlandırılır. Bu haftadan önce doğan bebeklere de prematüre bebek denir.
canım niye hoş olmasın beni Arda beye hataydaki dr m yönlendirdi. bir dee geçen sene ben düşük yapmadan fakülteye de bir yar doça gidiyordum dr min haberi vardı. ağzını ara fuat beye de arada gideyim gibilerinden. canım boş ver ya sorun olsa sıkıntı sen çekersin...

önce kalp atışlarını duyalım dedi ben bi sürü sorunca,bi o gün gelsin inşallah bu ölçme meselesini uzun uzadıya konuşuruz,maşallah diyeyim can kulağıyla dinliyor,küstürmek istemem,çünkü bu rapor konusunda kendi şeker doktorumla konuşmuştum,işte aral bey bana rapor veremzse ben fakülteye gitsem orda serklaj olsam sorasında takibimi yapar mı diye (iki doktorum yakın arkadaş) cevap olarak ben rapor veririm bulurum olmuş

duyaydın anladım caanım. şu şeker ve serklaj ilişkini ben de merak ettim. peki dr nin serklaj deneyimi var mı hangi teknik olacak bunları merak ettim.

merhaba kızlar çok şükür doğumum oldu, bebişim ve ben çok iyiyiz, dün akşama doğru çıkışımız oldu, doğumum pazar günü öğlen 12.15 de oldu, sabah 7.de hastanedeydim 3 santim açılmam vardı evdeki ağrılarımdan sonra, ama 7buçuk gibi aniden hastaneden sularım geldi nişanla birlikte ve hemen suni sancı verdiler..biraz zorlandım ama şimdi çok iyiyim şükür çabuk toparlandım diyebilirim..sizlere o sancılı anlarda hep dua ettim hepinizin tek tek ismini aklıma geldikçe söyledim birçok kez...inşallah Allah kabul eder..biraz emme problemimiz var sütüm geldi şükür ama kızım tembel biraz emmek istemiyor yoruluyor hemen çay kaşığına sağıp veriyoruz onu yutuyor hemen birde kendi kendine emse rahat edicez, iyi doymadığı için sıkta uyanıyor, şu anda bile yazının başından kalkmak zorunda kaldım, geçmişi okuyamadım, ama hepinize dualarınız ve güzel dilekleriniz için çok çok teşekkür ediyorum kızlar, güldenazda iyidir inşallah acele bir göz attım doğum yapmamış galiba, inşallah oda hayırlısıyla yaptım diye gelir..Rabbim hiçbir kadının kucağını boş bırakmasın dileyen herkese dilediği kadar hayırlı evlat nasip etsin, kızımdan vakit buldukça girmeye çalışıcam kızlar, kendinize çok iyi bakın..

yarenciğim bbu bebeğinde de bu haberi vereceğin günler gelecek inşallah... darısı bizlere...

duyaydın anladım caanım. şu şeker ve serklaj ilişkini ben de merak ettim. peki dr nin serklaj deneyimi var mı hangi teknik olacak bunları merak ettim.

vardır herhalde diyorum çünkü "bazı hastalarımızda işte kısalma olmuyor da ikinciy dikiş atmıyoruz bilmem ne vs vs " gibi yorumlar yapmıştı daha önce,para kesesi gibi büzeceğinden bahsetmişti sanırım mc donald denilen,yine de takip eidcem şimdiden ne yapacağımızı söylememiz doğru olmaz diyor ancak anti parantez açıp da %90 serklaj diyor,pesser için de etkinliği kanıtlanmış değil dedi ama o da ihtimaller içindeymiş,bir de bulunduğu tüp bebek bölümünde 4 kadın doğumcu olarak çalışıyorlar ve büyük bi sorunda birbirlerinin fikirlerini alıyorlar

yok canım bana da kimse derin nefes al filan demedi...:KK9::KK9::KK9: yalnız amniyo sıvısı mı değil mi kontrol edecek memorialde bir dr biraz acıyacak yardımınıza ihtiyacım var demişti...

canım ben hamileliğimin 12 artı 4. günü Arda beye geldim öncesinde hataydaki drm hülya hanım baktı ama karından ölçümleri de hep karından yaptı. yalnız Arda bey karından ölçümü doğru bulmuyor. bence şimdi gittiğinde vajinal baktır şu an kaç 12. haftada ne kadar kısalma olmuş mu kıyaslarsın...

paşam canım ne diyeyim valla eşin bu aileden nasıl böyle iyi bir insan çıkmış. bu da şans senin için... ama mesafe koy bence arana ve annesi bu ev vermeyi nasıl yaptı ya sanırım mahkemeye verebilirsiniz...
:KK9::KK9::KK9:canım vallahi bilsem dicem nasıl çıkmış bu eşim onlardan aman boşverdim gitti zatem ömürümdede stresi eziyeti çektim kaynanam o gün bitmişti benim için boşverdim gitti atrkadaşım ya allaha havale ettim onları bir anne evladı için asla böle yapmaz:KK20::KK20:evlatlıklı diye düşünüyorum artık :26::26:eek:kadar eşim dedi anne evi üstüme yapıyım diye yok deyip diretti sonra duydum kayınlarımın üstüne verdim evilerini:KK53::KK53::KK53:eşimede dedim boşver hanım ya deyip beni teselli etti eşimede dedim artık bana karışmasın yeter annensen anneligini bilsin dedim adam haklı buluyo tabe beni onun için boşverdim gitti kadım 10 milyolluk parasını alıyoda benden evimi üstüme vericek:KK53::KK53:geçen parayı hazır edin veriyim üstünüze evi dedi eşime eşimde param varken istedimde vermedin şimdimi veriyosun dedi benim bebegim için paraya ihtiyacım var dedi ev umrumda degil dedi adam haklı eşiim sen üzülme ben herşeyi halledicem dedi onun içinde artık herşeyi oluruna bıraktım rabbim ne eylerse güzel eyler güzel bacım ondan başka sahibimiz yok çünkü:KK14::KK14::KK14:
sen de kendini iyi bak,üzülme,seni üzmelerine izin verme

canım beni artık kimse üzemez künkü dün birkere daha benim için öldüler eşimin sülaleri bundan sonra kimse umrumda degil yiyosa bir laf desinler lafı kokarım oturular aşagıyo görsünler bakalım paşa nasılsmış :KK47::KK47:

canım dediğin gibi tecrübe. malesef 2 yıl içinde bir sürü şey öğrenmek zorunda kaldım. şu kromozom sorunu yüzünden pgt li tüp bebek bile yaptırdım. şimdi de doğal denedik ya korkuyorum Allaha sığınıyorum sadece...

orada özel yok mu canım bir sor rahim filmini ya da sivasta ya da kayseride sor bakalım. kist yoksa rahim filmini çektirdiğin aya düşünebilirsin bebek...

burada 2yıl önce varmıs özel tabi hastane degil muayenehane şimdi yok küçük bir yer zaten canım devlet hastanesi var oradada yapılmıyomus az önce aradım sordum bende öyle düşünüyorm araştırdm zaten rahim filmi cekildigi aydan sonra hamilelik olma ihtimali yükseliyormus hani yapısıklık tıkanıklık falan varsa diye eşimin kuzenini aradım amasyada yoksa dedigin gibi ya kayseriye ya sivasa gidecem
rabbim yardımcın olsun insaallah bebegin saglıklı olur cok sıkıntılar cektin rabbim ihmal degil imtihan eder önemli olan imtihanlardan gecebilmek asla pes etmedn kötü düşünmedn en önemlisi bizim bildigimz kadarıylada isyan etmedn rabbim sabrının mükafatını verir insaallah her zaman ümit vari olmak lazım rabbim bize sıkıntıları sesimizi daha cok duymak için veriyo bol dua ve tevekkül lazım sonu mutlaka selamet olacaktır rabbim gönlüne göre hayırlısını versn arkadasım sen beni cok uyardn dua ediyorm insaallah hersey güzel olsn

Canım,benim çok yakın bir arkadaşım hamile onda rahim ağzı yetersizliği yok ama onunda akıntalırı çok oluyor doktoru ona normal olduğunu söylemiş ve evde zaman zaman iç çamaşı giymemesini gecelik gibi bişeyle dolaşmasını istemiş dediğine göre hava aldığı zaman akıntıları azalıyormuş.Yapabilirsen dene istersen ama tabi doktoruna sor işine yarar umuduyla yazdım Sevgiler

ben de yapıyordum da şimdi kalabalık ev, yapamıyorum...:KK9::KK9::KK9:

efulim inşallah sağlıklı olur hepimizin bebeği...
senin de için rahat eder yaptırınca...

paşam canım güzel vakit geçir ailenle...:KK16:

ben de yapıyordum da şimdi kalabalık ev, yapamıyorum...:KK9::KK9::KK9:

efulim inşallah sağlıklı olur hepimizin bebeği...
senin de için rahat eder yaptırınca...

paşam canım güzel vakit geçir ailenle...:KK16:

teyzesi eymenimi uyuttum yatak odamda yatıyo annesi benim aldıgım takınları giydirmiş ay birde güzel olmuş sorma demin yıkadım kokladım öptüm annesi uyuyordu bende mutfakta bulaşıkları makinaya diziyordum deidm plastikleri elimde yıkıyım nerde yıkıyım başladı aglamaya elimi yıkadım geldim oglum dedim aldım öptüm kokladım sallamaya başladım eymeni sonrada olan oldu hem ninni söyledim hem agladım :KK14::KK14:eşim beni gördü yanıma geldi hanım ne oldu gene dedim gözlerimdeki yaşı görsen için acırıd dedim canım ne zaman bizimde bebegimiz olucak bende ak sütümle emzirip ninniler söyleyip yatırıcam dedim vallahi o an sanki eymeni ben dogurmusumda benim oglummuş gibi oldu sanki eşimle ben vardık evde eşimde geldi annımdan öptü sabrem canım rabbim bu sefer yüzümüze gülücek dedi durdu oda belli etmiyor ama oda üüzlüyo onunda gözleri doldu ben aglıytorum diye dedimki kendi kendime keşke benim olsan eymen çok güzel bir bebeksin :KK43::KK43::KK43::KK43:rabbim anasına babasına bagışlasın 17 sonra memlekete gidicek eylüle kadar gelmicek ben eymensiz ne yaparım :KK43::KK43::KK43:işşallah hayallerde kalmıcak düşüncelerim birgün buruya gelipte sevincimi paylaşıcam tek istedigim yaradandan eli ayagı saglıklı sattli evlatlar hepimize vermesi genede kaygılarım yok degil 17 hafta girince heyecan oluyor bende eger gebede kalırsam çizelge yapmıcam işşallah 20 haftadan sonra yapıcam bir gönüllü olur işşallah:KK16::KK16::KK16:bu sefer başarmalıyım başarabiliirm allahım yardım ette bu sefer alnımın akıyla çıkıyım bana sakat damgası vuranlar utansın :KK47::KK47:

yarenciğim bbu bebeğinde de bu haberi vereceğin günler gelecek inşallah... darısı bizlere...

inşallah canım, seninde inşallah böyle mesajlarını okuyucaz ben yürekten inanıyorum..bu arada bu mesajı yazdıktan sonra bile hiç okumamıştım galiba şimdi okuyunca çok duygulandım:KK5:
bende cumartesi kontrole gittim şimdilik bebek ve ben iyiyiz bir sorun yok ayın 17sinde çapada tarama testine giricem sonra cemil beyde bende bakarım onlarınkini incelerim dedi ve sonra serklaj için çapadan gün vericekler..ayın 20veya 25 arası olucak herhalde 13 buçuk haftada yapılması lazım dedi zaten ultrasonda rahim boyuna baktı ince bir çizgi belirmiş ama şu anda korkulacak bir durum yok dedi, sadece yol kendini göstermeye başlamış dedi, sezinde de aynı görüntü vardı serklajdan önce çünkü..şimdilik beklemedeyim yani canım, geçen hafta biraz kabızlık sorunum vardı, magnezyum verdi cemil bey dün aldım rahatladım bugün, birde yirmilik dişim çürük ağrı yapmaya başlamıştı onuda artık çektirebilirsin sorun olmaz dedi onuda bu hafta halledicem canım..

sende iyisin galiba şükür bu aralar...

kizlar benim de randevu cok gece sarkti,doktor yogundu ama newyse ki haberler iyi cok sukur.benim kizim ataga gecmis cok sukur herhangi biwr sikinti yok butun olcumler haftasiyla uyumlu sadece karin cevresi 1 hafta kadar geride o da bizim icin sorun degil dedi Ismail bey.nst istedi o da iyi dedi,kizim 1580 gr olmus masallah :nazar: cok sukur her sey yolunda gozukuyor,insallah sonuna kadar da boyle gider
sizde durumlar nasil bir bakicam bugun yazilanlara birazdan,gunduz bir goz attim ama okuyamadim tam,malum kizla daha fazla ilgilenmem lazim simdi annem yokken,umarim herkesin keyfi sihhati yerindedir.

teyzesi eymenimi uyuttum yatak odamda yatıyo annesi benim aldıgım takınları giydirmiş ay birde güzel olmuş sorma demin yıkadım kokladım öptüm annesi uyuyordu bende mutfakta bulaşıkları makinaya diziyordum deidm plastikleri elimde yıkıyım nerde yıkıyım başladı aglamaya elimi yıkadım geldim oglum dedim aldım öptüm kokladım sallamaya başladım eymeni sonrada olan oldu hem ninni söyledim hem agladım :KK14::KK14:eşim beni gördü yanıma geldi hanım ne oldu gene dedim gözlerimdeki yaşı görsen için acırıd dedim canım ne zaman bizimde bebegimiz olucak bende ak sütümle emzirip ninniler söyleyip yatırıcam dedim vallahi o an sanki eymeni ben dogurmusumda benim oglummuş gibi oldu sanki eşimle ben vardık evde eşimde geldi annımdan öptü sabrem canım rabbim bu sefer yüzümüze gülücek dedi durdu oda belli etmiyor ama oda üüzlüyo onunda gözleri doldu ben aglıytorum diye dedimki kendi kendime keşke benim olsan eymen çok güzel bir bebeksin :KK43::KK43::KK43::KK43:rabbim anasına babasına bagışlasın 17 sonra memlekete gidicek eylüle kadar gelmicek ben eymensiz ne yaparım :KK43::KK43::KK43:işşallah hayallerde kalmıcak düşüncelerim birgün buruya gelipte sevincimi paylaşıcam tek istedigim yaradandan eli ayagı saglıklı sattli evlatlar hepimize vermesi genede kaygılarım yok degil 17 hafta girince heyecan oluyor bende eger gebede kalırsam çizelge yapmıcam işşallah 20 haftadan sonra yapıcam bir gönüllü olur işşallah:KK16::KK16::KK16:bu sefer başarmalıyım başarabiliirm allahım yardım ette bu sefer alnımın akıyla çıkıyım bana sakat damgası vuranlar utansın :KK47::KK47:

paşam bana da kocamın ailesi sakat diyorlar özelliklede bi tane gıcık görümcem var o her seferinde sölüyor düşnmeden konuşuyolar ne kadar üzüldüğümü bilmiyolar benmde yaşadıklarım sennle hemen hemen aynı bende iki bebeğimi kaybettim ilki 4 ikincisi 5 aylık bu benm üçüncü gebeliğim senn yazdıklarını olkuyunca kendimi görüyorum. allah senn de benmde isteyen herkesinde yüzünü güldürsün inşallah istediğin kadar sağlıklı çocuların olurr. İnşşşalllaahhhhh..

inşallah canım, seninde inşallah böyle mesajlarını okuyucaz ben yürekten inanıyorum..bu arada bu mesajı yazdıktan sonra bile hiç okumamıştım galiba şimdi okuyunca çok duygulandım:KK5:
bende cumartesi kontrole gittim şimdilik bebek ve ben iyiyiz bir sorun yok ayın 17sinde çapada tarama testine giricem sonra cemil beyde bende bakarım onlarınkini incelerim dedi ve sonra serklaj için çapadan gün vericekler..ayın 20veya 25 arası olucak herhalde 13 buçuk haftada yapılması lazım dedi zaten ultrasonda rahim boyuna baktı ince bir çizgi belirmiş ama şu anda korkulacak bir durum yok dedi, sadece yol kendini göstermeye başlamış dedi, sezinde de aynı görüntü vardı serklajdan önce çünkü..şimdilik beklemedeyim yani canım, geçen hafta biraz kabızlık sorunum vardı, magnezyum verdi cemil bey dün aldım rahatladım bugün, birde yirmilik dişim çürük ağrı yapmaya başlamıştı onuda artık çektirebilirsin sorun olmaz dedi onuda bu hafta halledicem canım..

sende iyisin galiba şükür bu aralar...

Yarencim,canım inşallah serklajını olup bu bebeğinide sağlıkla kucağına alacaksın.Diş meseleleri hamilelikte hep sorun oluyor malesef benimde hiç ağrımayan dişlerim hamilelikte sorun çıkarmıştı çok geçmiş olsun..Ben bebeği kaybedince diş hekimine gidip hepsini gözden geçirdim dolgu vs yaptırdım aslında hamilelik öncesi hazırlığa eklenmesi gereken bir durum..Bundan sonrada güzel haberlerini bekliyoruz canım

kizlar benim de randevu cok gece sarkti,doktor yogundu ama newyse ki haberler iyi cok sukur.benim kizim ataga gecmis cok sukur herhangi biwr sikinti yok butun olcumler haftasiyla uyumlu sadece karin cevresi 1 hafta kadar geride o da bizim icin sorun degil dedi Ismail bey.nst istedi o da iyi dedi,kizim 1580 gr olmus masallah :nazar: cok sukur her sey yolunda gozukuyor,insallah sonuna kadar da boyle gider
sizde durumlar nasil bir bakicam bugun yazilanlara birazdan,gunduz bir goz attim ama okuyamadim tam,malum kizla daha fazla ilgilenmem lazim simdi annem yokken,umarim herkesin keyfi sihhati yerindedir.

Canım, çok güzel haberlerle gelmişsin 41 kere maşallah kızına hep böyle güzel haberler verirsin inşallah

Kızlar,ben bugün akşam üstü sonuçlarımla ilgili Arda Bey'e mail atmıştım..Biraz önce cevap yazmış bana yarın klinikten arayın görüşelim yazmış:KK16::KK16: bu kadar hızlı cvp yazması,arayın demesi çok hoşuma gitti :KK16:..Bakalım yarın ne diyecek ayrıntıları paylaşırım sizle

paşam bana da kocamın ailesi sakat diyorlar özelliklede bi tane gıcık görümcem var o her seferinde sölüyor düşnmeden konuşuyolar ne kadar üzüldüğümü bilmiyolar benmde yaşadıklarım sennle hemen hemen aynı bende iki bebeğimi kaybettim ilki 4 ikincisi 5 aylık bu benm üçüncü gebeliğim senn yazdıklarını olkuyunca kendimi görüyorum. allah senn de benmde isteyen herkesinde yüzünü güldürsün inşallah istediğin kadar sağlıklı çocuların olurr. İnşşşalllaahhhhh..

Canım,ya bu insanlar nasıl böyle şeyler düşünebiliyor ve nasıl böyle şeyler söyleyebiliyorlar..Paşamın yazdıklarını okuduğum zamanda senin yazdıklarını okuduğum zaman öfkeden deliriyorum:KK47:..İnşallah Allah bu bebeğini sağlıkla kucağına almayı nasip etsin:nazar: Paşamda sende uzak durun böyle insanlardan yüzlerine bakmayın:KK47:..Hem hayattta kimin başına ne geleceği hiç belli olmaz Allah korkusu olan böyle cümleler kuramaz sakat demek ne demek ya:KK47::KK47::KK47: Allah akıl,vicdan versin ne diyeyim yaa

maşallah..benim ikinci büyük hedefimdi 1500gr üstü:KK66:) nede olsa immatür den prematüre geçiyor..yinede miadında 3,5 kilolarda sağlıklı sıhhatli nasip olsun inşallah hepimize...
bu gün incim ayak parmağını ağzına soktu başka anneler kızabilir ama ben tebrik ettim kendisini..küvözdeyken hayal ederdim bu günleri.. çok şükür..ne kadar şükretsem az..

Kızlar,ben bugün akşam üstü sonuçlarımla ilgili Arda Bey'e mail atmıştım..Biraz önce cevap yazmış bana yarın klinikten arayın görüşelim yazmış:KK16::KK16: bu kadar hızlı cvp yazması,arayın demesi çok hoşuma gitti :KK16:..Bakalım yarın ne diyecek ayrıntıları paylaşırım sizle

su adam iyice gozume girmeye basladi :)) saka bir yana insanin hosuna gidiyor guven veriyor isine olan yaklasimi,hadi bakalim senden de guzel habewrler bekliyoruz regrete :KK66:

paşam canım ben inanıyorum ki sen de sağlıkla alacaksın bebeğini... bak her şey güzel olacak...

yaren çok sevindim bebiş iyiymiş. cemil hoca ayarlayacak sanırım dr işini serklaj için...inşallah 2 li test de güzel çıkar...
inşallah 2. bebeklerimize kavuştuğumuzu da yazarız...

sofika canım çok sevindim suyu da iyi değil mi? sormuşsundur...

sezen kayaalp canım dengesiz insanlara cevabını vereceksin. sanki kendilerinin durumu kendi eseri... çok şükür benim ve eşimin ailesi el üstünde tutuyorlar beni bir kere olsun bu konuda kırmıyorlar. kayınvalidem bu kızın çektiği ne diye ağlamış üzüntüden... kızım bunu da al kucağına daha çocuk filan yapma diyor kendinin 9 çocuğu var:))

regrete hadi canım bu gazla bu ay senden güzel haberler gelecek...

ben iyiyim bugün... dün meleğimmmmmmmmm diye bir arkadaş yazmıştı inşallah bebeği iyidir...

maşallah..benim ikinci büyük hedefimdi 1500gr üstü:KK66:) nede olsa immatür den prematüre geçiyor..yinede miadında 3,5 kilolarda sağlıklı sıhhatli nasip olsun inşallah hepimize...
bu gün incim ayak parmağını ağzına soktu başka anneler kızabilir ama ben tebrik ettim kendisini..küvözdeyken hayal ederdim bu günleri.. çok şükür..ne kadar şükretsem az..

maşallah canım çok tatlı olmuştur şimdi kızın... ben o görüntüyü çok severim bebeklerde...:KK16:

paşam canım ben inanıyorum ki sen de sağlıkla alacaksın bebeğini... bak her şey güzel olacak...

yaren çok sevindim bebiş iyiymiş. cemil hoca ayarlayacak sanırım dr işini serklaj için...inşallah 2 li test de güzel çıkar...
inşallah 2. bebeklerimize kavuştuğumuzu da yazarız...

sofika canım çok sevindim suyu da iyi değil mi? sormuşsundur...

sezen kayaalp canım dengesiz insanlara cevabını vereceksin. sanki kendilerinin durumu kendi eseri... çok şükür benim ve eşimin ailesi el üstünde tutuyorlar beni bir kere olsun bu konuda kırmıyorlar. kayınvalidem bu kızın çektiği ne diye ağlamış üzüntüden... kızım bunu da al kucağına daha çocuk filan yapma diyor kendinin 9 çocuğu var:))

regrete hadi canım bu gazla bu ay senden güzel haberler gelecek...

ben iyiyim bugün... dün meleğimmmmmmmmm diye bir arkadaş yazmıştı inşallah bebeği iyidir...

valla canım açıkça öyle birşey demedi bana seni orda şuna yönlendiririm ben ayarlarım doktorunu gibi, bende üsteleyip sormadım henüz şimdi geçen sefer yapabiliyordu çapada ücret almadan yaptı, şimdide bana ordan iyi bir doktor ayarla demekte ayıp olur, hemde ben söylemeye utanırım yani, ben kendim gidip geçen ay kan tetlerimi orda yaptırınca zaten anladı yine niyetimin orda yaptırmaktan yana olduğunu kendi hiç ağız yoklamadı zaten, testinede orda git sonuçları bana getirirsin burda da ben ölçümlerimi yine yaparım dedi, 13 buçuk haftada serklaj şart dedi birde belki ordan tarih için yanlış bir zaman verilirse veya zorluk çıkarsa belki müdahele edebilir zaman açısından, yoksa yardımcı olurmu olmazmı bilmiyorum, zaten ordaki doktorda öyle söylemişti 2li testin iyi çıkarsa serklajını yaparız dedi sorun çıkarmadılar, inşallah boş yatak veya ameliyathane sorunu falan çıkmazda hemen gün alabilirim tek o sorun çıkar diye düşünüyorum

X