Premature Bebekler Rahim ağzı yetmezliği yüzünden erken doğum yapan var mı??

37 haftadan önce gerçekleşen doğumlar prematüre doğum olarak adlandırılır. Bu haftadan önce doğan bebeklere de prematüre bebek denir.
şimdi benim kontrolüm bir ay sonra. hatayda ağrım olunca endol kullanıyordum. şu an önemli bir sancım yok biraz fazla olursa ne yaparım? hiç konuşmadık. eda da kullanmamış gerçi...

canım sen simdi elimin altında bulunsun da kasılmam olursa kullanırım diyorsun ama oyle dusunme.Hafif kasılmalarda zaten bir seye gerek yok,siddetli olursa da evde vakit kaybetmeden hastaneye gider serum alırsın zaten.Kendini hep kotuye hazırlama canım,iyi bekle iyi gelsin.

canım sen simdi elimin altında bulunsun da kasılmam olursa kullanırım diyorsun ama oyle dusunme.Hafif kasılmalarda zaten bir seye gerek yok,siddetli olursa da evde vakit kaybetmeden hastaneye gider serum alırsın zaten.Kendini hep kotuye hazırlama canım,iyi bekle iyi gelsin.

haklısın canım... Eşim de gitti dün sabah Hataya sağ olsun görümcemler bakıyor. gündüz de eltim geldi az önce yemek yapıyor...

amin, ilk kontrolümüz keseciği görmeye bu cumartesi gidicez :) öncesinde hiç bu kadar takılmamıştım hatta kalp atışlarını duyduğumuzda doktorum br çok kadın ağlar bu sesi duyduğunda demişti ben bu sefer ağlayabilirim işte:KK14:

Ah canım ben ilk ve 3. hamileliğimde hiç duymadım. ilkinde kalp atışı filan bilmiyordum zaten hastanede yattım kendiliğinden kanama oldu gitti.3. de erken doğumdan 8-9 ay sonraydı hiç aklıma gelmedi bu ihtimali serklajı konuşayım diye gittim hatta yolda paşamla telefonlaştık kalp atışını duymaya gidiyorum dedim olmadı o an çok ağladım.

bunda ağlarım diyordum dondum kaldım ağlayamadım...
gelince anlat ayrıntılı...

haklısın canım... Eşim de gitti dün sabah Hataya sağ olsun görümcemler bakıyor. gündüz de eltim geldi az önce yemek yapıyor...

Ah canım ben ilk ve 3. hamileliğimde hiç duymadım. ilkinde kalp atışı filan bilmiyordum zaten hastanede yattım kendiliğinden kanama oldu gitti.3. de erken doğumdan 8-9 ay sonraydı hiç aklıma gelmedi bu ihtimali serklajı konuşayım diye gittim hatta yolda paşamla telefonlaştık kalp atışını duymaya gidiyorum dedim olmadı o an çok ağladım.

bunda ağlarım diyordum dondum kaldım ağlayamadım...
gelince anlat ayrıntılı...

canım yaa :KK43: bu güzel günde Alllah'ım dualarımızı kabul etsin,bir daha ne sana ne bana ne de diğer arkadaşlara,kimseye böylesi acılar yaşatmasın,beterinden korusun,AMİN

chnb oglun da gitti mi
bu arada esin kadar ailesi de iyi insanlar besbelli,sana nasil sahip cikip bakiyorlar Allah razi olsun

inşallah canım sen de dün gidecektin dr ye gittin mi nasıl?

Gittim canım ben daha cok rapr icin gittim tabi gitmisken utrasyona girdim bendim bası gövdesi belli maşallah sırt üstü yatıyordu:nazar:Ama kalp sesini duyamadim doktor küçük daha dedi 8+5di kalp atış var ama dımı dedim var dedi temmuzun 18 de Zeynep kâmilden randevu aldım ikili test icin belki o zaman duyarım kalp atisini

chnb oglun da gitti mi
bu arada esin kadar ailesi de iyi insanlar besbelli,sana nasil sahip cikip bakiyorlar Allah razi olsun[/QUO

canım ben ilk gelinim başlarda biraz sıkıntı yaptılar ama sonradan alıştılar ardımdan 3 gelini görünce:))
allah razı olsun çok bakıyorlar...
oğlum görümcelerimden birinin anaokulunun yaz okuluna gidiyor... yüzmeye, at binmeye, gezilere, ders de yaptırıyorlar... yoksa evde tv ve bilgisayar istiyor. ben de hep gezdirirdim artık olmayınca...

sen kızını ne yapıyorsun çıkarıyor musunuz?

Gittim canım ben daha cok rapr icin gittim tabi gitmisken utrasyona girdim bendim bası gövdesi belli maşallah sırt üstü yatıyordu:nazar:Ama kalp sesini duyamadim doktor küçük daha dedi 8+5di kalp atış var ama dımı dedim var dedi temmuzun 18 de Zeynep kâmilden randevu aldım ikili test icin belki o zaman duyarım kalp atisini

hadi gözün aydın. rahim ağzı uzunluğu ölçümün yapılacak mı?
ben bir de şunu merak ediyorum.. hamilelikte ilk gidince ölçtürüp sonra 12. haftayla kıyaslamak. hemen 12 de gidip değerlendirmemek. mesela ilk gittiğinde 5 cm se ölçülmemişse, 12. de 4 cm çıksa dr ölçüm güzel sorun yok deyip farketmeme durumu olur mu? ya da bebek küçük o haftaya dek hiç mi kısaltmaz ağırlığı?

serklaj için cemil hoca ile görüştün mü telefonda filan yoksa zeynep kamilde mi düşündün?

tuba yeni isimleri yazayım artık bizim devreye geldim sayılır yeni isim çıkmaz pek...:KK16:

delikanlıyı öptüm...

tuba selen k nın baktım geçmişi okurken son mesajına 2 ay önce başka topiğe yazmılş demek bebek bahane:KK43:(

chnb benim ilk hamileliğimde 13+6da fark edilmişti ve dikilmeli demişti dr bana hiç güven vermediği için 3 dra gittim 2si hiç bi sorun yok dikişe gerek yok dedi şimdiki drm orçun bey de ölçümün iyi (3,2m) şuan bi problem yok sık sık takip ederek devam edebiliriz ama bu karar şuan benim gördüğümün sonucudur, senin baştan beri gittiğin doktorun bir değişiklik görmüş ve serklaja gerek duymuş olabilir ben bu şartlarda serklaj yapmam dedi(önceki drun ölçümleri de yoktu elimde bana hiç bilgi vermiyordu) istersen onunla devam et yada sık sık biz takip edelim dedi.. tabi ben daha sonra yine başka dra gittim malum amniyosentez olayı ve 20.haftada tekrar orçun beye gittiğimde sonuç 6cm açıklıktı
2.de de serklaj öncesi ölçümlerde 4ün üstünde çıkıyordu hep sonra giderek kısaldı

tuba yeni isimleri yazayım artık bizim devreye geldim sayılır yeni isim çıkmaz pek...:KK16:

delikanlıyı öptüm...

tuba selen k nın baktım geçmişi okurken son mesajına 2 ay önce başka topiğe yazmılş demek bebek bahane:KK43:(

tamam canım bende ozmn hepsi yazarım
yaaa üzüldüm şimdi keşke bizede bi slm verseler
sağol canım uyuyordu şimdi uyandı ben gidip bakayım
senin büyük oğlun nasıl yanında mı okul nasıl geçti zorlanıyordunuz başlarda
yazmışsın ben okumadn yazmışım :)

Son düzenleme:
hadi gözün aydın. rahim ağzı uzunluğu ölçümün yapılacak mı?
ben bir de şunu merak ediyorum.. hamilelikte ilk gidince ölçtürüp sonra 12. haftayla kıyaslamak. hemen 12 de gidip değerlendirmemek. mesela ilk gittiğinde 5 cm se ölçülmemişse, 12. de 4 cm çıksa dr ölçüm güzel sorun yok deyip farketmeme durumu olur mu? ya da bebek küçük o haftaya dek hiç mi kısaltmaz ağırlığı?

serklaj için cemil hoca ile görüştün mü telefonda filan yoksa zeynep kamilde mi düşündün?

Saol canım bu sefer alttan bakılmadı 2 hafta önce alttan bakıldı kalp atışı varmı bakmak icin muayeneden sonra doktorla konuştum dikiş atilcagni söyledim o da diğer doktorlar gibi bir kayıplar rahim agzi yetersizlig teshisi konulamaz dedi ayrıca suan rahim boynu uzunluğun iyi dedi ama sormadım kaç diye aklıma gelmedi tabi devlet hastanesinden bahsediyorum isim devlete kalırsa dikiş atmazlar Zeynep kâmile 2li test icin gidicem her devlet hastanesinde yapılmıyormuş gecenki hamileliğimde medicalparkta yaptırmıştım ikili testimi üstelik SSK indirimide vardı(olmasa ne yapardık)500tl vermistim simdi daha tecrubeliyim testleri i devlette yaptırmayı duusnuyorum testen sonra Cemil hocaya gitmeyi düşünüyorum 12. Haftada dikişi sırasıyla ya Cemil bey ya Arda bey yada yunus bey 3 den biri hiç biri atmazsa eski doktoruma gitsem atar diye düşünüyorum çünkü teşhisi koyan o fakat vaktin farketmedigi icin onada kizginim

Zeyhat- serklaj yok-d.t: 02.06.2010 bebek erkek isim:? - dr fatih durmuşoğlu

Canzi3445- serklaj var- 16.07. 2010 erkek bebek

DEBA- Serklaj var- 06.2010- kız erkek ikiz- isim:? serklaj ve takip: celal latif küpeli

nermn- serklaj yok- 26.05.2010- bbebek:?isim:? normal doğum 33 artı 4 te

guldenaz takip vve serklaj: tahir aslan- istanbul

tamam canım bende ozmn hepsi yazarım
yaaa üzüldüm şimdi keşke bizede bi slm verseler
sağol canım uyuyordu şimdi uyandı ben gidip bakayım
senin büyük oğlun nasıl yanında mı okul nasıl geçti zorlanıyordunuz başlarda
yazmışsın ben okumadn yazmışım :)

Canım uyandı demek. canım oğlum çok akıllı aslında ama şu okuma eylemini sevemedi malesef zorla okutuyoruz...

aslında çok kişi var ama serklajım var demiş uğramamış o yüzden onları yazmadım biraz belli olanları yazdım kimi doğğum tarihini yazmış bebek cinsiyeti isim yok. mesajlarda ipuçlarından doldurdum.Aslında çok kişi var ama akıbetini yazmamışlar...

Saol canım bu sefer alttan bakılmadı 2 hafta önce alttan bakıldı kalp atışı varmı bakmak icin muayeneden sonra doktorla konuştum dikiş atilcagni söyledim o da diğer doktorlar gibi bir kayıplar rahim agzi yetersizlig teshisi konulamaz dedi ayrıca suan rahim boynu uzunluğun iyi dedi ama sormadım kaç diye aklıma gelmedi tabi devlet hastanesinden bahsediyorum isim devlete kalırsa dikiş atmazlar Zeynep kâmile 2li test icin gidicem her devlet hastanesinde yapılmıyormuş gecenki hamileliğimde medicalparkta yaptırmıştım ikili testimi üstelik SSK indirimide vardı(olmasa ne yapardık)500tl vermistim simdi daha tecrubeliyim testleri i devlette yaptırmayı duusnuyorum testen sonra Cemil hocaya gitmeyi düşünüyorum 12. Haftada dikişi sırasıyla ya Cemil bey ya Arda bey yada yunus bey 3 den biri hiç biri atmazsa eski doktoruma gitsem atar diye düşünüyorum çünkü teşhisi koyan o fakat vaktin farketmedigi icin onada kizginim

500 mü canım çok değil mi ben de hatayda 55 tl verdim özelde sgk geçiyor ama.allianz indirimli 4 lü test bile 160 mı ne tuttu 500 çokmuş. bu dr lerle görüşeceksen önceden randevu al cemil bey de arda bey de dolu ve tattil sezonu yunus beyi bilmiyorum... o eski dr ne kızma gerçekten kayıp yaşamadan bunu anlayan dr çok zor bazen hiçbir şey yokken birden kısalıyor. ben erken doğum yaptığım dr me hep devam ettim ayrıca da ilgilendi çünkü. şu da var yarene cemil hoca kaybı var diye tedbiren atacaktı hunileşme de görünce attı. twikse de kayı var diye tedbiren attı. bu arkadaşlar da kayıplarını cemil hocada yaşadılar ki prof, bence ölçmüştür ama birden farketmeden olmuştur açılma demek istediğim o dr ne kızma fazla. ama serklaj deneyimi var mı araştır. hatta buradan o arkadaşların geçmiş mesajlarına baş. Tuba- ŞEKER Yunus beyde yaptırdı...

kızlar sizin doktora Arda beye mail yoluyla soru sordum,bakalım cevap gelecek mi,gelirse paylaşırım burdan

chnb oglun da gitti mi
bu arada esin kadar ailesi de iyi insanlar besbelli,sana nasil sahip cikip bakiyorlar Allah razi olsun[/QUO

canım ben ilk gelinim başlarda biraz sıkıntı yaptılar ama sonradan alıştılar ardımdan 3 gelini görünce:))
allah razı olsun çok bakıyorlar...
oğlum görümcelerimden birinin anaokulunun yaz okuluna gidiyor... yüzmeye, at binmeye, gezilere, ders de yaptırıyorlar... yoksa evde tv ve bilgisayar istiyor. ben de hep gezdirirdim artık olmayınca...

sen kızını ne yapıyorsun çıkarıyor musunuz?

kıymetini anladılar sonradan demek :) hep oyle oluyor simdi iyi olsunlar da onemli olan o
oglun cok enerjik bir cagında,evde otrmaya gelemez,benim yegenim var o yaslarda hatta bugun bizde dakika oturmadı yerine surekli bir kativite arayısında ve hemen canı sıkılıyor
oglunun oyalanacak seyleri olması iyi olmus hele senin bu doneminde
ben kızımı 40`ı cıktıgından beri nerdeyse yaz kıs her gun cıkarırım cok sever gezmeyi dısarısını insanları kalabalıgı,hamileligimin baslarında da devam ettik simdi simdi pek cıkaramıyorum,gunduz zaten aşırı sıcak .ama haftasonu esimle cıkarıyoruz,aksamları yine az da olsa site parkına iniyoruz,annem arada cıkarıyor parka falan derken idare ediyoruz.cok sukur zorluk cıkaran bir cocuk degil,kendi kendine de baskalarıyla da guzel oynuyor,benim de fazla hareketli olmamama alıstı sayılır.

Canım uyandı demek. canım oğlum çok akıllı aslında ama şu okuma eylemini sevemedi malesef zorla okutuyoruz...

aslında çok kişi var ama serklajım var demiş uğramamış o yüzden onları yazmadım biraz belli olanları yazdım kimi doğğum tarihini yazmış bebek cinsiyeti isim yok. mesajlarda ipuçlarından doldurdum.Aslında çok kişi var ama akıbetini yazmamışlar...

500 mü canım çok değil mi ben de hatayda 55 tl verdim özelde sgk geçiyor ama.allianz indirimli 4 lü test bile 160 mı ne tuttu 500 çokmuş. bu dr lerle görüşeceksen önceden randevu al cemil bey de arda bey de dolu ve tattil sezonu yunus beyi bilmiyorum... o eski dr ne kızma gerçekten kayıp yaşamadan bunu anlayan dr çok zor bazen hiçbir şey yokken birden kısalıyor. ben erken doğum yaptığım dr me hep devam ettim ayrıca da ilgilendi çünkü. şu da var yarene cemil hoca kaybı var diye tedbiren atacaktı hunileşme de görünce attı. twikse de kayı var diye tedbiren attı. bu arkadaşlar da kayıplarını cemil hocada yaşadılar ki prof, bence ölçmüştür ama birden farketmeden olmuştur açılma demek istediğim o dr ne kızma fazla. ama serklaj deneyimi var mı araştır. hatta buradan o arkadaşların geçmiş mesajlarına baş. Tuba- ŞEKER Yunus beyde yaptırdı...
Evet canım 500tl tuttu icinde idral tahliller vardı benim doktoruma kızma nedenim bebeğimi kaybettiğim gecenin gündüzünde sancım ve kanama var diye yanına gittim üstten utrasyonla baktı bebek ve eşiyle ilgili bı kanama değil bu dedi idral yolu enfeksiyonu olabilir dedi tahlil yaptırıp eve yolla sancılarında bebegin büyüdüğü icin olur dedi alttan baksaydi mutlaka anlardi ama bakmadi belki bebeğimi kurtaramazdi demekki bu dünyada nasibi yokmuş ama en azından farkedebilirdi belki dikiş bile atabilirdi ben eve geldikten 4-5 saat sonra şiddetli kramplar gelmeye başladı ama doktorum normal dedig icin bende kotu bisey düşünmedim o sancıları evde çektim
Yaz tatili olayı benide düşündürüyor bugün yarın Cemil Bey'den randevu alırım yani alabilirim insallah

ANNE ve BEBEKLERİMİZ
Adı----------------------cinsiyeti----------adı-------------------------doğum tarihi------------serklaj
:nazar:dibircik-----------------erkek-------------Barış-----------------------...05.2088--------------var
:nazar:hidennisko--------------erkek-------------Ege------------------------04.07.2008-------------var
:nazar:Tiwiks------------------erkek-------------Çağan----------------------10.03.2009-------------var
:nazar:hemşin53---------------kız---------------Elif-------------------------18.06.2009-------------var
:nazar:salihas------------------kız---------------Eylül-----------------------06.09.2009-------------var
:nazar:Yağmurcn---------------erkek------------YusufBora------------------15.10.2009--------------yok
:nazar:Tuğba-ŞEKER-----------erkek-------------:KK50:-----------------------24.10.2009--------------var
:nazar:nermn------------------:KK50:--------------:KK50:-----------------------26.05.2010--------------yok
:nazar:NarMik------------------kız&erkek---------SelinAlmina&SerkanÇınar-----02.06.2010-------------var
:nazar:Zeyhat------------------:KK50:-------------:KK50:------------------------02.06.2010-------------yok
:nazar:DEBA-------------------kız&erkek----------:KK50:-----------------------....06.2010--------------var
:nazar:sofika-------------------kız---------------Filiz Erin------------------------01.07.2010----------var
:nazar:cananur-----------------erkek-------------AhmetKaan-----------------07.07.2010-------------var
:nazar:Canzi3445---------------erkek-------------:KK50:------------------------16.07.2010-------------var
:nazar:DERİSS------------------kız&erkek---------Ecrin&Barış-----------------23.12.2010-------------var
:nazar:Edamecrin---------------kız----------------Gözde---------------------2010-------------------var
:nazar:Yaren-------------------kız----------------Sezin----------------------20.02.2011-------------var
:nazar:Güldenaz----------------kız----------------:KK50:------------------------:KK50:---------------------var
:nazar:Tatlışoğlu---------------kız-----------------İlke-----------------------03.03.2011-------------var
:nazar:Nuray-------------------kız----------------Özge----------------------20.03.2011-------------var
:nazar:Şafak-------------------kız----------------:KK50:-------------------------:KK50:--------------------var
:nazar:Ayer82------------------erkek-------------:KK50:------------------------21.04.2011-------------var
:nazar:Özlem-------------------kız----------------Deniz----------------------02.05.2011-------------var
:nazar:Eylem-------------------kız----------------Duru-----------------------16.05.2011-------------yok
:nazar:Ardatuana---------------kız----------------Esila-----------------------13.06.2011-------------var
:nazar:Elifce--------------------kız----------------EsmaEla--------------------18.06.2011------------var
:nazar:sbl1980------------------kız----------------Duru-----------------------01.07.2011------------var
:nazar:Mavilinilay----------------kız----------------Ekin-----------------------01.08.2011------------var
:nazar:Selen_k------------------kız----------------Beren----------------------18.08.2011------------var
:nazar:minimini------------------kız----------------Beril------------------------05.09.2011------------var
:nazar:samyeli------------------erkek--------------Eymen---------------------09.09.2011------------var
:nazar:Crameren----------------erkek--------------Mert-----------------------13.09.2011------------var
:nazar:melekceren--------------kız-----------------Melis----------------------16.09.2011------------var
:nazar:gamze81----------------erkek---------------ErsanÇınar-----------------17.09.2011------------yok
:nazar:elza81------------------erkek---------------Demir----------------------21.09.2011------------yok
:nazar:erdennazlı---------------kız-----------------Beren----------------------22.09.2011------------var
:nazar:arzufirdevs--------------kız-----------------İnci----------------------- 22.09.2011-------------yok
:nazar:tuubaaoz---------------erkek---------------Kıvanç----------------------28.10.2011------------var
:nazar:sumeyye25--------------kız-----------------NisaNur---------------------29.10.2011------------var
:nazar:medusa_0403------------kız-----------------ElvinEce--------------------20.11.2011-----------var
:nazar:nursin1981--------------kız&erkek-----------Elvinİpek&EymenKaan--------09.12.2011-----------var
:nazar:ceylinirem---------------erkek---------------Enes------------------------16.12.2011-----------var
:nazar:kardelen086------------kız&kız--------------Almina&Destina-----------------:KK50:-----------------yok
:nazar:Boncuk26---------------erkek---------------Kerem-----------------------07.01.2012-----------var
:nazar:deryak53----------------:KK50:----------------:KK50:--------------------------:KK50:-----------------var
:nazar:Bermel------------------erkek---------------:KK50:---------------------------:KK50:----------------var
:nazar:girl85--------------------:KK50:----------------:KK50:--------------------------:KK50:----------------var
:nazar:sinannuray--------------erkek----------------:KK50:------------------------08.05.2012------------var
:nazar:Fadik-------------------erkek----------------:KK50:------------------------01.07.2012------------var

HAMİLELERİMİZ

Adı----------------------cinsiyeti--------------------------beklenen doğum tarihi------serklaj:
:nazar:melikee------------------:KK50:--------------------------------:KK50:------------------------var
:nazar:arzufirdevs-------------erkek------------------------------06.09.2012--------------------yok
:nazar:sofika-------------------kız-------------------------------09.09.2012--------------------var
:nazar:sinem8484-------------kız&erkek-----------------------------27.10.2012--------------------var
:nazar:chnb--------------------erkek------------------------------08.12.2012-------------------laparoskopik serklaj
:nazar:sezen_kayaalp-----------:KK50:------------------------------30.12.2012---------------------yok
:nazar:hidennisko---------------:KK50:------------------------------25.01.2013---------------------yok
:nazar:yaren58-----------------:KK50:------------------------------:KK50:----------------------------yok

HAMİLELİK HABERİ BEKLEDİKLERİMİZ

Adı-----------------------Müjdeyi vereceği tarih
Regrete---------------------:KK6:
jorjet-----------------------:KK6:
paşam3405------------------:86:

Evet canım 500tl tuttu icinde idral tahliller vardı benim doktoruma kızma nedenim bebeğimi kaybettiğim gecenin gündüzünde sancım ve kanama var diye yanına gittim üstten utrasyonla baktı bebek ve eşiyle ilgili bı kanama değil bu dedi idral yolu enfeksiyonu olabilir dedi tahlil yaptırıp eve yolla sancılarında bebegin büyüdüğü icin olur dedi alttan baksaydi mutlaka anlardi ama bakmadi belki bebeğimi kurtaramazdi demekki bu dünyada nasibi yokmuş ama en azından farkedebilirdi belki dikiş bile atabilirdi ben eve geldikten 4-5 saat sonra şiddetli kramplar gelmeye başladı ama doktorum normal dedig icin bende kotu bisey düşünmedim o sancıları evde çektim
Yaz tatili olayı benide düşündürüyor bugün yarın Cemil Bey'den randevu alırım yani alabilirim insallah

Anladım canım.Dr ler niye düşünmüyor bu ihtimali? Kader demek ki...

İnşallah senin için hayırlısı ne ise o şekilde gelişsin...

tuba kelebek ssaslan rhn.... başkalarını da yazmıştım görmüştün di mi onları?

X