Premature Bebekler Rahim ağzı yetmezliği yüzünden erken doğum yapan var mı??

37 haftadan önce gerçekleşen doğumlar prematüre doğum olarak adlandırılır. Bu haftadan önce doğan bebeklere de prematüre bebek denir.
bana da dr.um yaptırmaya gerek yok dedi riskli gebeliksin dedi bide 2 doz diğer hamileliğimde yaptırmıştım..sağlık oçağı banada yaptır dedi ama ben yaptırmadım bide benim kayınvaldem ebe oda gecmişte seminerde tetenoz aşısında erken doğum yaptırdığını söyledi :KK43:(

Kızlar tetanoz ve erken doğumla ilgili topik açılmış. Baktım şu şekilde. Ancak cevaplarda doktorlara sorulduğunu ve yok öyle bir şey dendiğini okudum...

tetanoz aşısı lütfen acil yardım
selam arkadaşlar,hamileliğimin 24 haftasındayım.daha once amıyosentez yaptırdım.doktorum bu yuzden tetanoz aşısı yapılmasını ıstemıyor.erken doğum rıskı yasamamdan endise duyuyor.fakat saglık ocagı ısrarla vurmak ıstıyor.rısklerı var zarar gorebılırsın dogum esnasında dıyor.suandada dogudayız ardahanda fakat dogumumu erzurumda yapıcam.doktorumda orada.benımde bu konuda kafam cok karıstı.aynı durumda olan arkadaslar varmı.lutfen yardımcı olun.

sanırım benim de amniyo sıvısı geldi diye yaptırma dedi.

bir de tuba da birkaç arkadaş da tetanozdan sonra erken doğum yapmışlar belki tesadüf ama işkilleniyor insan işte...

Kızlar tetanoz ve erken doğumla ilgili topik açılmış. Baktım şu şekilde. Ancak cevaplarda doktorlara sorulduğunu ve yok öyle bir şey dendiğini okudum...

selam arkadaşlar,hamileliğimin 24 haftasındayım.daha once amıyosentez yaptırdım.doktorum bu yuzden tetanoz aşısı yapılmasını ıstemıyor.erken doğum rıskı yasamamdan endise duyuyor.fakat saglık ocagı ısrarla vurmak ıstıyor.rısklerı var zarar gorebılırsın dogum esnasında dıyor.suandada dogudayız ardahanda fakat dogumumu erzurumda yapıcam.doktorumda orada.benımde bu konuda kafam cok karıstı.aynı durumda olan arkadaslar varmı.lutfen yardımcı olun.

bir de tuba da birkaç arkadaş da tetanozdan sonra erken doğum yapmışlar belki tesadüf ama işkilleniyor insan işte...

bu konuda bilgilendirdiğin için çok sağol,tetanoz aşısının erken doğuma sebebiyet verdiğini ilk kez duydum,ben Allah izin verseydi 20. haftamdan sonra yaptıracaktım çünkü doktor 20. haftaya kadar organ gelişimi devam ediyor demişti ama sağlık ocağı 16. haftada ol diye tutturmuştu,gerçi ben başka bir kadın doğumcuya gitmiştim adam çok da mühim değil tetanoz aşısı demişti artık ameliyathaneler gayet steril diye bilmiyorum tabi ne kadar doğru,gerçi bir doğum atlattık aşım yoktu ama Allah 'a şükür sıkıntı olmadı

canım bilimsel bir kanıt yoktur bence binlerce kişi oluyor ama belki benim şu sıvıdan dolayı yaptırma demiş olabilir dr. cevap ngeldi mi sana?

canım bilimsel bir kanıt yoktur bence binlerce kişi oluyor ama belki benim şu sıvıdan dolayı yaptırma demiş olabilir dr. cevap ngeldi mi sana?

olsun insan gereken her türlü tedbiri almak istiyor,çok ama çok mühim olsaydı senin canını tehdit ediyor olsaydı ne olursa olsun aşıyı yaptır derdi bence
yok canım cevap gelmedi,tip 1 diyabette serklajın ekstra bir zararı olur mu bir de kasılma önleyici ilaçların şekerime dokunup dokunmayacağını sormuştum bekliyorum

olsun insan gereken her türlü tedbiri almak istiyor,çok ama çok mühim olsaydı senin canını tehdit ediyor olsaydı ne olursa olsun aşıyı yaptır derdi bence
yok canım cevap gelmedi,tip 1 diyabette serklajın ekstra bir zararı olur mu bir de kasılma önleyici ilaçların şekerime dokunup dokunmayacağını sormuştum bekliyorum

umarım cevaplar keşke rahim ağzı yetmezliği topiğinden yazsaydın:))
ben yaptırmıyorum zaten şimdi hijyen şartları her yerde güzel...

sofika dr ye mi gitti hiç yazmadı?:44:

umarım cevaplar keşke rahim ağzı yetmezliği topiğinden yazsaydın:))
ben yaptırmıyorum zaten şimdi hijyen şartları her yerde güzel...

sofika dr ye mi gitti hiç yazmadı?:44:

yok yazdım zaten hastalarınız var dedim forum sayfasından onların arkadaşıyım dedim öyle sordum ama bakalım adam yoğun,sizleri bile zor cevaplıyor ama fikrini merak ettim doktorun

evet yaa genelde topikte olurdu,dediğin gibi dr kontrolü olabilir

Son düzenleme:
kızlar, daha önceden Gamze81 arkadaşımızın kayınvalidesi(hemşire ya da ebeydi) tetanoz aşısının erken doğuma neden olabileceğini söylediğini hatırladım hayal meyal. bu konu da konuşulmuştu içim rahat etmedi aradım hemşire hanımı sordu Arda bey yaptırmasın demiş...

hmm bak bende tetanoz ve erken dogum iliskisini ilk defa duyuyorum,bana da aile hekimliginden sordular tetanozu ama ben baska bir yerde yazın bir kaza dolayısıyla yaptırmıstım ve 5 yıl koruyuculugu oldugunu soylemislerdi,tamam dedi hemsire de o zaman.Arda bey yaptırma dediyse yaptırma canım.

ruyan da hayırlara cıksın insallah canım,bana pozitif bir ruya gibi geldi,ben de serklaj olmadan onceki gece ruyamda kızımı erkek olarak gormustum(o zaman daha cinsiyetini bilmiyorduk) ve cok zayıf bembeyaz bir bebecikti,senin ruyandaki gibi ben de emzirmeyle ilgili bir seyler gordum-bir haftadır emzirmeyi unutmusum yavruyu,sonra aklıma gelmis emzirecegim diyorum annem de kızıyor bir haftada sende sut mu kaldı sanıyorsun diye :)) bence hayırlı ruyalar bunlar,insallah

kızlar tahmin ettiginiz gibi bugun fakultede kontrolum vardı
genel olarak hersey iyi cok sukur,bebegin olcumlerinde biraz gerilik var yine ama ciddiye alınacak bir fark yok dedi doktor.ben simdi geldim,birazdan kendim de onceki olcumlerle bir karsılastırma yapacagım ama ilk bakısta bana da her sey normal geldi,en azından boyu ve kafası haftasıyla uyumulu,karın cevresinde biraz gerilik var o da sadece zayıf bir bebek oldugunu gosteriri dedi doktor,buna gerilik diyemeyiz dedi :nazar:.
cok ilginc suyum sınırda,yani dusuk sınırda
nst iyi cıktı,sancı falan da yok cok sukur
dun aksam ustu kızım cok acayip hareketler yaptı karnımda,esime dedim hatta bu cocuk donuyor galiba diye,haklıymısım kızım donmus,daha gecen hafta makattı bugun bas asagı-Filiz de bu haftalarda donmustu.
kan ve idrar tahili sonuclarıma doktor normal dedi ama benim dikkatimi cekti eritrosit 4 yazıyor
daha dogrusu kimyasal ozellikler baslıgı altında lokosit eritrosit negatif yazarken mikriskobik analizde eritrosit 4,lokosit 1 cıkmıs-bunu bilen var mı kızlar aranızda,telas edecek bir durum var mıdır sizce.
pazartesi <ismail beyle randevum var ona daha rahat soracagım ama gidene kadar da bos duramıyoruz biliyorsunuz :))

sofika maşallah kızına. su işi de ilginç diğerinde fazlaydı aynı anne ama her gebelik farklı demek...

dönerken nasıl oluyor ben hiç anlamadım önceden hiç...

inşallah yormamışsındır kendini...

değerleri bilmiyorum ama sorun olsaydı bence antibiyotik verirdi...

özledim seni:)):KK16:

benim de erken açılma kriterlerimden biridir kendisi malesef net bir sebep olmayınca herşey bir sebep..bu sefer zaten yıl geçmedi üzerinden ...sağlık ocağındaki hemşirede bizzat dedi vurmayalım erken doğum hikayen var diye..
sofika lökosit gebelikte 15 i aşarsa antibiyotik veriyorlar mış..benede 8_10 çıktı birşeye gerek yok dedi..

Son düzenleme:
benim de erken açılma kriterlerimden biridir kendisi malesef net bir sebep olmayınca herşey bir sebep..bu sefer zaten yıl geçmedi üzerinden ...sağlık ocağındaki hemşirede bizzat dedi vurmayalım erken doğum hikayen var diye..
sofika lökosit gebelikte 15 i aşarsa antibiyotik veriyorlar mış..benede 8_10 çıktı birşeye gerek yok dedi..

hımmmm demek ki böyle bir şey var... maşallah bu sefer iyi ilerliyorsun belki de sende neden buydu...

sofika maşallah kızına. su işi de ilginç diğerinde fazlaydı aynı anne ama her gebelik farklı demek...

dönerken nasıl oluyor ben hiç anlamadım önceden hiç...

inşallah yormamışsındır kendini...

değerleri bilmiyorum ama sorun olsaydı bence antibiyotik verirdi...

özledim seni:)):KK16:

canım valla bende ozledim :)
ilk is girip bakıyorum topıge eve gelir gelmez
donerken hissediyorum ben,Filizde de hissetmistim,bayag boyle 5 dk boyunca siddetli hareketleri oluyor,gobegimin bir tarafi sisiyor sonra diger tarafı derken bir sukunet sonrasında :))
yorulmadım cok sukur,bayag hareketlli gecti yine ama cok sukur bir sıkıntı olmadı

sagol canım,dediginiz gibi sorun olsa antibiyotik verirdi

chnb su isine gelince bana hala bu celestonla alakası var gibi geliyor,annem bile bugun suyum az bile sayılırmıs dedigimde senin o igneler yaptı igneler bir oncekinde diyip duruyor kadın.Elbette benimki cok buyuk bir tesaduf de olabilir ama yine de buralari okuyup da suyu igeneden sonra artan baska birileri cıkarsa belki bir faydası olur paylasımlarımızın :KK66:

canım valla bende ozledim :)
ilk is girip bakıyorum topıge eve gelir gelmez
donerken hissediyorum ben,Filizde de hissetmistim,bayag boyle 5 dk boyunca siddetli hareketleri oluyor,gobegimin bir tarafi sisiyor sonra diger tarafı derken bir sukunet sonrasında :))
yorulmadım cok sukur,bayag hareketlli gecti yine ama cok sukur bir sıkıntı olmadı

sagol canım,dediginiz gibi sorun olsa antibiyotik verirdi

canım ben 25 haftalık oğlumu normal doğum yaptım. normalde bu haftalarda bebek ters doğarmış. kızlardan da öyle okuduğum oldu ama benim baş gelişti. 800 gram diye hissetmemişim demek...

yorulmadığına sevindim canım. ben 700 sayfalara yaklaştım ben de 700 başlarında yazmaya başlamıştım:))

sanırım şu an serklajlı sen ben sinem var. melike epeydir yazmıyor. sinem de yazmadı bugün...

canım ben 25 haftalık oğlumu normal doğum yaptım. normalde bu haftalarda bebek ters doğarmış. kızlardan da öyle okuduğum oldu ama benim baş gelişti. 800 gram diye hissetmemişim demek...

yorulmadığına sevindim canım. ben 700 sayfalara yaklaştım ben de 700 başlarında yazmaya başlamıştım:))

sanırım şu an serklajlı sen ben sinem var. melike epeydir yazmıyor. sinem de yazmadı bugün...

evet senin dogum yaptıgın haftalarda genelde ters olur diye biliyorum bende,donerken uyudugun bir ana da denk gelmis olabilir farkedemeyebilirsin canım
ben simdi hala en bastan okuyorum biraz biraz ama arada ortalara da giriyorum karısık karısık iste,senin ilk yazıların denk gelmedi bir ara bakarım onlara da :KK66:
evet serklajlılar bu kadar,melike benim de aklıma geldi gecen gun kac kaftalık olması lazım onun yakındır dogumu diye dusunuyorum
umarım sinem de iyidir

melike riskli haftaları geçti şükür. inşallah sinem iyidir...eylülgülü ve duyaydın gelecek ama senin son dönemlerine yakın olur:))

bir de Elzaydı sanırım iç çamaşırı giymiyordu. ben de giymiyordum gecelikle duruyordum. şimdi eltimler burada o yüzden yine giymeden pijama giyiyorum akıntım olmuyor bundan sanırım...

bir de Elzaydı sanırım iç çamaşırı giymiyordu. ben de giymiyordum gecelikle duruyordum. şimdi eltimler burada o yüzden yine giymeden pijama giyiyorum akıntım olmuyor bundan sanırım...

ben ic camasırsız duramıyorum canım yaa,ust bacaklarım kalın ve camasır olmazsa degiyor daha cok terliyorum,durabilirsen camasırsız dur zaten hava alsın,nemli kalmasın en guzeli

inş canım...
rabbim sabır ve kolaylık versin...

canım yolun uzun diyorsun ama 30 haftadan hesap etsek üçte biri ancak kaldı(maşallah)...
40 haftadan hesap etsek( bu biizm için zor 4 haftası olmasada olur) yine yolu yarıladın...
çok şükür canım bu güne kadar geldin...
inş sağlıcakla 36-38 leride görürsün...

fadikin geçmişte bir mesajı :)):KK9::KK9::KK9:

ben ic camasırsız duramıyorum canım yaa,ust bacaklarım kalın ve camasır olmazsa degiyor daha cok terliyorum,durabilirsen camasırsız dur zaten hava alsın,nemli kalmasın en guzeli

canım brnim de kalın yatıyorum diye yoksa yürüsem sürtünmrdrn dolayı tahriş oluyor:))

eşim gelse de özgürlüğüme kavuşsam...:KK9:

X