Premature Bebekler Rahim ağzı yetmezliği yüzünden erken doğum yapan var mı??

37 haftadan önce gerçekleşen doğumlar prematüre doğum olarak adlandırılır. Bu haftadan önce doğan bebeklere de prematüre bebek denir.
İyi olmuş canım sorduğun
En azından soru işareti olarak kalmamış olur aklımızda,
Benimde bugün vajinal kültür sonucum çıkmış Arda bey aradı.sorun yokmuş Allah a şükür.
Bugün belim cok ağrıyor , hep yatmak istiyorum
Yemek yiyip yatıyorum
Kesin 100 kilo olacağım ben
Oğlumda bu kadar agirlasmamistim ilk haftalarda, şimdi resmen 7 aylık hamile gibi hareketlerim ve tipim

çok sevindim bugün femicaldeydi sanırım. çok iyi sonuca sevindim. her hamilelik farklı demek ki...benim de ağrıyor belim vücudum eşim masaj yapıyor arada..

bugün sofika, fadik de yazmadı. fadik doğurdu mu yoksa?

chnb canim yazamiyorum alintili cevap istedikce sayfayi terk ediyor benim pc de sorun var sanirim,ayri ayri arkadaslara da yazmak istedim gunduz ama olmayinca okuyup ciktim.

sen nasilsin,bulantilarin ne durumda,hastaneden ciktin mi ?oh be normal hamile sorulari sorabilmek ne guzel sana :))
ben gecen konustugumuz o yagli karisimi yaptim,cok iyi oldu,vicik vicik :) evde sizma zeytinyagi(zeytinyagini benmari usulu kaynatip da kullanmak gerekiyor,nedenini bilmiyorum ama kizimin cocuk doktoru ilk dogdugunda hep oyle surmemizi tembih etmisti) vardi ona aktardan aldigim tatli badem yagi ve kakao yagini ekledim ve simdi gunde en az bir defa suruyorum.
bir de bana sirekli su yaramadi kizlar,tahris oldu hafiften gecen gun bende simdilik ara verdim.serklajdan beri hala gunde bir defa az baticonlu su ile temizligimi yapiyorum,cok sukur bir srun yok gibi ama bebegime zarari olmasindan da korkuyorum acikcasi.Yabanci bir sitede kadinlarin serklajdan sonra haftada bir defa batinconlu su ile vajinal dus yaptigini ve bunu doktorlarinin tavsiye ettigini okudum ve cok sasirdim.ben cesaret edemem acikcasi.persembe kismetse tip fakultesinde aylik kontrolum var,insallah her sey yolundadir,cok sukur benim bir sikayetim yok.Allah yardimcimiz olsun sonuna kadar saglicakla gidebilelim insallah.

[SUB][/SUB]

Âmin canım saol sen cemil beye gidiyordun sanırım benim bı kaybım var Cemil bey tedbir amaçlı dikiş atmaktan yanamı yoksa takipten yanamı? Bende Suna ilk olarak Cemil beye gitmeyi düşünüyorum

benimde bir kaybımdan sonra cemil bey serklaj yaptı, ama tarama testinden sonraki hafta 13. haftaydı galiba vajinal ultrasonla alttan baktı ve ultrasonda rahimin alt kısmında aşağıya doğru v şeklinde hunileşme gördü ve bu görüntü dikişin şart olduğunu gösterir dedi, aslında elle muayenede edip rahim boyunu ölçücektim ama bu görüntüden sonra gerek yok dikiş şart dedi, bana böyle karar verdi, şimdiki gebeliğim içinde geçen sefer olduğu için bu seferde muhtemelen olur diyor yine ikili testen sonra bakıcak herhalde, ama ben bu sefer istiyorum zaten çünkü bebeğim var ufak çok hareketliyim,dikişsiz son aylar benim için riskli olur diye düşünüyoruz..
sende kafanda varsa cemil beye gitmek bir gidip fikir alabilirsin zaten dikişini yaparsa da evel Allah kendisi çok başarılı bir doktor bu konuda..

kızlar bugün bizim randevu vardı ama doktorumuz sehir dışındaymış yarıngidicez galiba inşallah güzel haberler alırız dün bebişlerim çok sık oynuyordu ama bugün biraz hareketleri yavaş netten araştırdım bu haftalarda dengesiz olabiliyormuş hareketleri inşllah öyledir inşallh bebişlerimize bişey olmaz

chnb canim yazamiyorum alintili cevap istedikce sayfayi terk ediyor benim pc de sorun var sanirim,ayri ayri arkadaslara da yazmak istedim gunduz ama olmayinca okuyup ciktim.

sen nasilsin,bulantilarin ne durumda,hastaneden ciktin mi ?oh be normal hamile sorulari sorabilmek ne guzel sana :))
ben gecen konustugumuz o yagli karisimi yaptim,cok iyi oldu,vicik vicik :) evde sizma zeytinyagi(zeytinyagini benmari usulu kaynatip da kullanmak gerekiyor,nedenini bilmiyorum ama kizimin cocuk doktoru ilk dogdugunda hep oyle surmemizi tembih etmisti) vardi ona aktardan aldigim tatli badem yagi ve kakao yagini ekledim ve simdi gunde en az bir defa suruyorum.
bir de bana sirekli su yaramadi kizlar,tahris oldu hafiften gecen gun bende simdilik ara verdim.serklajdan beri hala gunde bir defa az baticonlu su ile temizligimi yapiyorum,cok sukur bir srun yok gibi ama bebegime zarari olmasindan da korkuyorum acikcasi.Yabanci bir sitede kadinlarin serklajdan sonra haftada bir defa batinconlu su ile vajinal dus yaptigini ve bunu doktorlarinin tavsiye ettigini okudum ve cok sasirdim.ben cesaret edemem acikcasi.persembe kismetse tip fakultesinde aylik kontrolum var,insallah her sey yolundadir,cok sukur benim bir sikayetim yok.Allah yardimcimiz olsun sonuna kadar saglicakla gidebilelim insallah.

canım ben bugün hiç kusmadım şükür ama koku hassasiyetim devam ediyor bana gaz olmasın diye salata filan da vermiyorlar yalnızca pilav yiyorum diğerlerini eşim yiyor. sirkesini çok mu koydun eskiden benim de olmuştu...

karışımı biraz erteledim. jojoba yağı koymadın mı bir de kuşburnu yağı...

akşam bir dr geldi dedim o sızan yer kapanmış acaba o bölge hassaslaşmıdır dedim yok dedi.

kızlar bugün bizim randevu vardı ama doktorumuz sehir dışındaymış yarıngidicez galiba inşallah güzel haberler alırız dün bebişlerim çok sık oynuyordu ama bugün biraz hareketleri yavaş netten araştırdım bu haftalarda dengesiz olabiliyormuş hareketleri inşllah öyledir inşallh bebişlerimize bişey olmaz

güzel haberlerle gel inşallah. ben daha hissetmedim..

bi süredir giremedim biraz okuduğum kadarıyla herkes iyi, herşey yolunda
ayrıntılı okuduğumda yazarım yine öpüyorum hepinizi aklım sizde tabi dualarımda..

chnb masallah yavas yavas bulantilarin da bitiyor , 1-2 haftaya tamamen kesilir ve dogru duzgun yemek yemeye baslarsin insallah.hastaneden ne zaman taburcu edecekler bilgin var mi.
evet sirek konusunda ayarimi tutturamamis olabilirim,cok az olunca sanki etkisizmis gibi geliyor,cok olunca da tahris ediyor,ikisnin ortasini bulmam lazim.
jojoba yagi cok dusundum ama son anda vaz gectim,gerek gormedim,diger yaglar yeterince besleyici zaten.zeytinyagindan dolayi oldukca kivamli bir yag oluyor zaten,e haliyle kokusu da azcik agir ama biraz bolca kakao yagi ekledin mi cikolata gibi kokuyorsun :))

fadikkkk :nazar: bu gidisle neden dogurmuorum hala korkulari da yasayacaksin sen,darisi basimiza insallah
hazir mi herseyiniz,bebeginin kiyafetleri,hastane cantan,susunuz pusunuz,fotograf makineniz,videonuz vs ...cok heyecanli degil mi :))

chnb masallah yavas yavas bulantilarin da bitiyor , 1-2 haftaya tamamen kesilir ve dogru duzgun yemek yemeye baslarsin insallah.hastaneden ne zaman taburcu edecekler bilgin var mi.
evet sirek konusunda ayarimi tutturamamis olabilirim,cok az olunca sanki etkisizmis gibi geliyor,cok olunca da tahris ediyor,ikisnin ortasini bulmam lazim.
jojoba yagi cok dusundum ama son anda vaz gectim,gerek gormedim,diger yaglar yeterince besleyici zaten.zeytinyagindan dolayi oldukca kivamli bir yag oluyor zaten,e haliyle kokusu da azcik agir ama biraz bolca kakao yagi ekledin mi cikolata gibi kokuyorsun :))

fadikkkk :nazar: bu gidisle neden dogurmuorum hala korkulari da yasayacaksin sen,darisi basimiza insallah
hazir mi herseyiniz,bebeginin kiyafetleri,hastane cantan,susunuz pusunuz,fotograf makineniz,videonuz vs ...cok heyecanli degil mi :))

canım sorma şimdiden ya kırktan sonra gelmesse korkularıda başladı...
açıkcası benim bu kadar bekleyeceğim hiç aklıma gelmezdi....
etrafımızdaki herkeste erken gelir diye bekliyordu....
biliyorsun artık özel dr a da gitmiyorum en çok merak ettiğimşeyde eyer kırk haftadan sonra gelmessede zeynep kamilde ne karar verirler...
orda sezaryan işi çok nadir oluyor suni sancıda zor tabi...
isteğe göre epiduralde yapmazlar...
ne bileyim canım gördüğün gibi illa takılacak birşeyler bulunuyor:)
hayırlısı olsun sağlıcakla gelsinde...darısı bütün erken doğum riski olan arkadaşlara inş...
canım hazırlık olarak bir ara birşeyler yapmıştım ya az daha kıyafet ekledim ama yinede çok fazla birşey almadım...hele bir gelsinde yetmezse bir şeyler daha alırız...
canım süs işine o kadar düşmedim başta bazı korkulardan süslemedim şimdide ne bileyim öyle kaldı...
beşiğini dolabını kuralı baya oldu baktım sıpanın geleceği yok uyku seti kirlenmesin diye üzerine çarşaf bile örttüm:))
evet canım çok heyacanlı ve güzel şeyler rabbim bütün isteyen arkadaşlara da nasip etsin....amin...

Son düzenleme:
QUOTE=esbil;25153994]Merhaba;
Ben de bu topiğin sessiz takipçilerindenim. Özellikle sizin haberlerinizi merakla bekliyorum. Çok sevindim güzel haberlerinize, Allahım umarım elinize almayı da nasip etsin.

Ben de rahim ağzı yetmezliği yüzünden ilk hamileliğimi 17. haftada ani su boşalması ile, ikinci gebeliğimde ikiz bebeklerimi ise geçen hafta 22+3. haftada ani doğum sancısı sonrası normal doğum ile kaybettim. Maalesef iki bebeğim de yaşamadı. ikinci gebelikte 18. haftada dikiş atılmıştı, sonrasında da sürekli istirahat ediyordum, ama olmadı maalesef :KK43: Doktorum da çok net bir açıklama yapamıyor, bu sefer de abdominal serklajdan bahsetti. Ama ayrıntılı henüz konuşimadık, cuma günü kontrole gidince konuşacağız sanırım. Doktorumu ve yaklaşımlarını seviyorum, çok güveniyordum da ama iki gebeliğim de böyle sonuçlanınca şimdi bir riskli gebelik uzmanına mı görünsem diyorum. Çünkü biz maalesef normal yolla hamile kalamıyoruz, iki gebeliğim de tüp bebekti. Maddi ve manevi külfeti tahmin edersiniz.

Tavsiyeleriniz ve bu konuda tecrübeleri olan arkadaşlar varsa önerilerinizi alabilir miyim? şu anda hiç hamilelik falan düşünecek durumda değilim ama bir daha kendimizi hazır hissettiğimizde nasıl bir yol izlememiz gerektiğine karar veremiyorum. Şimdiden teşekkürler,[/QUOTE]

Arkadaşım,Allah sabır versin :KK43:( yaşadıkların gerçekten çok zor ..Takip ediyorsan biliyorsundur burda bir çoğumuzun kaybı var hatta bazılarımızın bir den fazla :KK43:(..Bende 17 haftalık bebeğimi kaybettim :KK43:( üzerinden 1,5 yıl geçti önce psikolojik sonra başka nedenlerle tekrar bebek düşünemedim ama geçen bu sürede hep araştırdım burayı buldum Arkadaşlardan çok şey öğrendim :KK16: Çok fazla sayıda dr ye gittim ..Rahim ağzı yetersizliğine neden olabilecek bir operasyon geçirdin mi bilmiyorum ama Rahim ağzı yetersizlidir bu seferde Abdominal yapalımla işin ucunu bırakma pıhtılaşma ve bağışıklık teslerini yaptır Mutlaka riskli gebelikle ilgilenen bir doktora git ...İnşallah bu yaşadığın son sıkıntı olur ve sağlıkla bebğini kucağına alırsın..

şimdilik iyi sayılır canım, şu dönem tek sıkıntım yorgunluk hissi ve iştahsızlık canım birşey yemek istemiyor, bulantım yok ama yemiyorumda, bu sabah ilk defa biraz çıkardım..bir ay daha devam eder diyorum sonra belki rahatlarım biraz..kızım ufak biraz onu düşünüyorum onu ihmal etmekten endişeleniyorum, bebekte şimdilik iyi geçen hafta doktora gittik sekiz haftam yarın bitiyor hideniskoyla hemen hemen aynı gidiyoruz galiba benim adet tarihim belli olmadığı için 15-17 nisan gibi baz alıp öyle takip ediyor doktorum şimdilik böyle canım..sende inşallah temmuzda hamile kalıp bize eşlik edersin..

Maşallah canım rutin hamilelik etkileri dışında bir sıkıntın yok:nazar:..Bulantılar vs yavaş yavaş biter sende rahat edersin inşallah..Hayırlısıyla size hamilelik haberi veririm inşallah..

İyi olmuş canım sorduğun
En azından soru işareti olarak kalmamış olur aklımızda,
Benimde bugün vajinal kültür sonucum çıkmış Arda bey aradı.sorun yokmuş Allah a şükür.
Bugün belim cok ağrıyor , hep yatmak istiyorum
Yemek yiyip yatıyorum
Kesin 100 kilo olacağım ben
Oğlumda bu kadar agirlasmamistim ilk haftalarda, şimdi resmen 7 aylık hamile gibi hareketlerim ve tipim

Hidennisko,cnm boş ver takma o kadar kiloyu şimdi ilk zamanlar vicudun hamileliğe adapte olmaya çalışıyor..Zamanla alıştıkça daha dikkat eder,kontrollü kilo alırsın Önemli olan senin ve bebeğin sağlığı fazla kilo alırsan doğumdan sonra güzelce halledersin ..

çok sevindim bugün femicaldeydi sanırım. çok iyi sonuca sevindim. her hamilelik farklı demek ki...benim de ağrıyor belim vücudum eşim masaj yapıyor arada..

bugün sofika, fadik de yazmadı. fadik doğurdu mu yoksa?

Canım,bugün arayacaktım işten vs geç oldu yatmışsındır diye arayamadım..Hastaneden ne zaman çıkacaksın?

41 kere maşallah sana bundan sonra artık sıkıntı vs konuşmayacağız .. Hamilelik,doğum,bebek gelişimi rutin konularımız olsun İnşallah:nazar::emir_bebek:

kızlar ben daha doğurmadım...gündüz evde yoktum akşamda annemlerdeydim bu yüzden gelemedim....
hepinizi öpüyorum:KK16:

Canım,nazlı bebekler bunlar binbir sıkıntıdan,üzüntüden sonra Allah'ın hediyesi ..O kadar olacak yani :KK1:..Biraz bekletecek heycanlandıracak ama demi:KK16::KK1::nazar:

bi süredir giremedim biraz okuduğum kadarıyla herkes iyi, herşey yolunda
ayrıntılı okuduğumda yazarım yine öpüyorum hepinizi aklım sizde tabi dualarımda..

tuba ben de merak etmiştim iyisindir sorun yoktur inşallah...

kızlar ben daha doğurmadım...gündüz evde yoktum akşamda annemlerdeydim bu yüzden gelemedim....
hepinizi öpüyorum:KK16:

maşallah çoğu arkadaş yaşamıştı 40 haftada doğum yapmıştı. 40 haftaya da kalmasın da kafanda soru işareti kalmasın ... Arda bey pazar seni sordu daha doğum yapmadı dedim. Bekliyoruz:))

canım bu zeytinyağın marketlerdeki sızma yağı değildir di mi? ben almadım zaten daha karnım pek büyümedi 2o haftada inşallah başlarım olmazsa...

ben yarım litreye 2-3 damla elma sirkesi koyduruyorum. çünkü benim de senin gibi kötü olmuştu. geçen benden idrar tahlili aldılar ondan önceden vajinal hijyen için bir kullanımlık pakette ıslak mendil gibi bir şeyle sildim önce...

Canım,bugün arayacaktım işten vs geç oldu yatmışsındır diye arayamadım..Hastaneden ne zaman çıkacaksın?

41 kere maşallah sana bundan sonra artık sıkıntı vs konuşmayacağız .. Hamilelik,doğum,bebek gelişimi rutin konularımız olsun İnşallah:nazar::emir_bebek:

Canım,nazlı bebekler bunlar binbir sıkıntıdan,üzüntüden sonra Allah'ın hediyesi ..O kadar olacak yani :KK1:..Biraz bekletecek heycanlandıracak ama demi:KK16::KK1::nazar:

inşallah canım inşallah. biraz sağa sola da yatmaya başladım. Bugün çıkacağım inşallah. oğlum da evde. onu da ders çalıştırıp ilgilenmem lazım yattığım yerden...

kızlar Arda bey geldi çok yorgundu yeni bir hasta gelmiş yan tarafa 21 mi 23 mü şimdi unuttum tüp bebek ikizmiş suyu gelmiş. Çok üzüldüm. beni de pazartesiye kadar göndermiyor sen bombasın korkuyorum ben senden gidip de 2 gün sonra gelmek var dedi. burdayım yani... o sızıntı bölgesi hassasmış daha...

başın sagolsun... Allah çok sabır versin..olacağa çare yok hepimiz biliyoruz ama üzülüyoruz..seni metanetli gördüm inşallah zamanı gelince yeniden umutlanacaksın... aman bu kez riskli gebelik uzmanına git..bende normal dr gidiyorum ama stresini de çekiyorum..sende dikişte atılmış..geçen geçti kısmet değilmiş ne yapılsa durmazmış....ama dikişten sonra nasıl bir tedavi uygulandı neden ani sancı oldu paylaşırsan bizede yardımcı olur belki..tekrar sabır diliyorum..birde ben geçen doğumumda aynı yerde doğan 24 hf için bile baş hekim yaşatın diye ağlayan anneye bu bebeğin çekeceklerini risklerini bilsen böyle demezsin..demişti..Allah yardımcın olsun.

Teşekkürler dileklerin için. Evet, bu sefer biraz daha metanetliyim, çünkü içimde en ufak bir vicdan azabı yok. Dr.umun dediği her şeyi yaptım. Dikicez dedi, dikildi, istirahat dedi, tuvalet ve yemek dışında 1 ay boyunca yattım. Dikiş sonrası haftada bir rahim kasılmaları için prolutan iğne kullandım. Kasılmalarım oluyordu arada, ama dr.'um düzenli olarak kasılman olmadığı sürece problem yok dedi. Aslında benim sancılarım böbrek sancısı gibi başladı(Daha önce de iki adet taş düşürmüşlüğüm vardır.). Sonrasında rahimde de kasılmalarım düzenli olmaya başladı. Gece gittik hemen acile. ben hem böbrek hem de rahim kasılmalarım var dedim. NTS'ye bağladılar, ama erken doğum gibi bir risk yok dediler. idrar tahlili oldum, kum/taş düşürdüğüm çıktı ortaya. bebeklere ve suyuma baktılar problem yok dediler. Dr.'umu aradılar, bu bilgileri verince o da serum ve ağrı kesici ile hastaneye yatırın demiş. o gece bütün gece sancı çektim. ikinci sefer de nts ye bağlandım yine erken doğum değil dediler. ama ben diyorum rahim kasılıyor. nts'de birşy çıkmıyor diyorlar. sabah dr.um geldi, hemen ultrasona aldı, sonra vajinal ultrason ile baktı, dikişten kese sarkmaya başlamış dedi. %98 kaybedeceğiz bebekleri dedi. ve o gün kaybettik :KK43:

Yani biraz böbrek tetikledi diye düşünüyorum. Ama sonrasında dr.umla ayrıntılı konuşmadım, bu cuma konuşacağım. o zaman konuşabilecek durumda değildim. Gece gelse birşey yapabilir miydi bilmiyorum. Erken doğumu engelleyici iğneler 24. haftadan sonra etkili oluyormuş diye duydum. Ama bana da uyggulanabilir miydi bilmiyorum. Uygulandı mı onu da bilmiyorum. Belki serumla verilmiştir. Açıkçası bir neden bulmak da istemiyorum. Allah nasip etmedi. Alttaki bebeğim serklajdan değil, yan tarafından rahmi yırtarak çıkmış. o nedenle şu anda dikiş de var bende. Yani serklajın tutmaması gibi bir durumda değil herhalde. bir de kafamdaki sorulardan biri 18. haftada dikiş atıldı, acaba daha erken mi atlmalıydı? Cumaya bunları soracağım.

Dün eşimle de karar verdik, birkaç riskli gebelik uzmanına hikayemizi anlatıp önerilerini alalım, sonrasında hangisi içimize sinerse o yolda ilerleyeceğiz. Hem tüp bebek hem sonrası için bu yöntemi deneyeceğiz. Allahtan İstanbuldayım, şimdilik Prof. Atıl Yüksel ve Prf Dr. Rıza Madazlı gibi iki isim aldık. Ama bir süre daha araştıracağız.

[
Kızlar merhaba bizim salı günü randevumuz vardı doktorumuz şehir dışında olduğu için yarına kaldı off ne güzel bebişlerimi görcektim yaaa geçmek bilmiyor saatler birde riskli olunca akıntım vardı biraz onu sordum normal dedi kanaman birde doğum sancın olmadığı sürece sorun yok dedi bende serklaj olduğu için korkuyorum herşeyden inşallh yarın sorunsuz bi şekilde atlatırız​

Son düzenleme:
chnb canim o zeytinyagi halamdan geliyor,kendi zeytinlerinden,acikcasi marketlerdeki gibi midir bilmiyorum ama ben yemeklerin tamaminda sadece bu yagi kullaniyorum-sizma diye bilyorum bir de.Evde bol miktarda oldugu icin de hic aktarlarda kozmetik amacli var mi diye bakmadim,farklidir yuksek ihtimalle ama bence hic muhim degil.Onemli olan nem saglamasi,simdilik benim isimi fazlasiyla goruyor ve dogalligindan da suphem yok en azindan.
Sirke konusunda haklisin,cok daha az miktarda denemek lazim.

Teşekkürler dileklerin için. Evet, bu sefer biraz daha metanetliyim, çünkü içimde en ufak bir vicdan azabı yok. Dr.umun dediği her şeyi yaptım. Dikicez dedi, dikildi, istirahat dedi, tuvalet ve yemek dışında 1 ay boyunca yattım. Dikiş sonrası haftada bir rahim kasılmaları için prolutan iğne kullandım. Kasılmalarım oluyordu arada, ama dr.'um düzenli olarak kasılman olmadığı sürece problem yok dedi. Aslında benim sancılarım böbrek sancısı gibi başladı(Daha önce de iki adet taş düşürmüşlüğüm vardır.). Sonrasında rahimde de kasılmalarım düzenli olmaya başladı. Gece gittik hemen acile. ben hem böbrek hem de rahim kasılmalarım var dedim. NTS'ye bağladılar, ama erken doğum gibi bir risk yok dediler. idrar tahlili oldum, kum/taş düşürdüğüm çıktı ortaya. bebeklere ve suyuma baktılar problem yok dediler. Dr.'umu aradılar, bu bilgileri verince o da serum ve ağrı kesici ile hastaneye yatırın demiş. o gece bütün gece sancı çektim. ikinci sefer de nts ye bağlandım yine erken doğum değil dediler. ama ben diyorum rahim kasılıyor. nts'de birşy çıkmıyor diyorlar. sabah dr.um geldi, hemen ultrasona aldı, sonra vajinal ultrason ile baktı, dikişten kese sarkmaya başlamış dedi. %98 kaybedeceğiz bebekleri dedi. ve o gün kaybettik :KK43:

Yani biraz böbrek tetikledi diye düşünüyorum. Ama sonrasında dr.umla ayrıntılı konuşmadım, bu cuma konuşacağım. o zaman konuşabilecek durumda değildim. Gece gelse birşey yapabilir miydi bilmiyorum. Erken doğumu engelleyici iğneler 24. haftadan sonra etkili oluyormuş diye duydum. Ama bana da uyggulanabilir miydi bilmiyorum. Uygulandı mı onu da bilmiyorum. Belki serumla verilmiştir. Açıkçası bir neden bulmak da istemiyorum. Allah nasip etmedi. Alttaki bebeğim serklajdan değil, yan tarafından rahmi yırtarak çıkmış. o nedenle şu anda dikiş de var bende. Yani serklajın tutmaması gibi bir durumda değil herhalde. bir de kafamdaki sorulardan biri 18. haftada dikiş atıldı, acaba daha erken mi atlmalıydı? Cumaya bunları soracağım.

Dün eşimle de karar verdik, birkaç riskli gebelik uzmanına hikayemizi anlatıp önerilerini alalım, sonrasında hangisi içimize sinerse o yolda ilerleyeceğiz. Hem tüp bebek hem sonrası için bu yöntemi deneyeceğiz. Allahtan İstanbuldayım, şimdilik Prof. Atıl Yüksel ve Prf Dr. Rıza Madazlı gibi iki isim aldık. Ama bir süre daha araştıracağız.

canim oncelikle basin sagolsun,Allah sabir versin,bir daha boyle sinamasin kimseyi insallah.Sen elinden gelen ve sana bagli olan herseyi yapmissin.Dikkatimi ceken o kadar siddetli sancilarin nts de cikmamis olmasi,bu mumkun mu gercekten,yani sancilarin rahmi yirtacak kadar duzenli ve siddetli gelmis,nihayetinde de korkunc bir son yasanmis.kimsenin gunahini almak istemem tabii ki ama acaba o geceki hemsireler mi anlamadi acaba,yani o alet bu is icin degil mi,onda da mi guven yok :KK43: yanlis mi anladim yoksa serklajim hala duruyor mu demek istedin,yada rahimdeki yirtiktaki dikisten mi bahsediyorsun.Rahimde agzinda ciddi bir zedelenme soz konusu olabilri ve bu bir dahaki serklajini etkileyebilir,butun bunlari bir dahaki doktorunla mutlaka paylasmalisin,belki sana da chnb gibi abdominal serklaj uygun gorulebilir.benim okudugum kadariyla rahim agzinda dogumdan kaynakli bir zedelenme olmasa bile her serklaj isleminde yipranip deforme olmasi soz konusuyumsu haliyle de her sonraki gebelik ve serklaj daha zor oluyormus.
kendini toparladiginda bir kac tane doktorun fikrini alip sana en guven verende karar kilman en dogrusu ama burdan ve kendi tecrubelerimden de biliyorum ki bazen en prof doktorlar bile hatalarin en sacmalarini yapabiliyorlar.hangi doktor olursa olsun bizim durumuuzda en once kendi gebeligimizi kendimiz takip etmek zorundayiz,kendi vucudumuzu tepkilerimizi tanimak zorundayiz ve gerektiginde cekinmeden doktorlairmizi uyarip yonlendirmemiz lazim.Ilerleyen zamanlarda senin de heyecanli ve guzel haberlerini okumayi umuyorum,saglicakla.

[
Kızlar merhaba bizim salı günü randevumuz vardı doktorumuz şehir dışında olduğu için yarına kaldı off ne güzel bebişlerimi görcektim yaaa geçmek bilmiyor saatler birde riskli olunca akıntım vardı biraz onu sordum normal dedi kanaman birde doğum sancın olmadığı sürece sorun yok dedi bende serklaj olduğu için korkuyorum herşeyden inşallh yarın sorunsuz bi şekilde atlatırız​

canim ne oldu,randevun yine mi iptal oldu,guzel haberlerini beklyoruz insallah

[

inşallah canım. ikisine de ayrı bakılıyor diye epey uzun sürüyorur cinsiyetleri ne?

chnb canim o zeytinyagi halamdan geliyor,kendi zeytinlerinden,acikcasi marketlerdeki gibi midir bilmiyorum ama ben yemeklerin tamaminda sadece bu yagi kullaniyorum-sizma diye bilyorum bir de.Evde bol miktarda oldugu icin de hic aktarlarda kozmetik amacli var mi diye bakmadim,farklidir yuksek ihtimalle ama bence hic muhim degil.Onemli olan nem saglamasi,simdilik benim isimi fazlasiyla goruyor ve dogalligindan da suphem yok en azindan.
Sirke konusunda haklisin,cok daha az miktarda denemek lazim.

hatayda da güzel zeytinyağı var ama burda aktarda da satılıyor. benim eşim sürgü tutyor hala sirkeli tuvalet kağıdı ile siliyor...

bu arada göbeğimin üstünde altında sağ ve solunda 1 ve 2 cm lik dikişler var. Alıncak mı dedim kendi düşecekmiş...

X