Premature Bebekler Rahim ağzı yetmezliği yüzünden erken doğum yapan var mı??

37 haftadan önce gerçekleşen doğumlar prematüre doğum olarak adlandırılır. Bu haftadan önce doğan bebeklere de prematüre bebek denir.
Fadik canım sağ ol. İyi yapıyorsun canım götür yanında. Oğlumuzu heyecanla bekliyoruz...

sen 70 ol, söz verdim süprizim olacak sana:KK37: .magnumu zaten oldu bil:KK54:
bak çok pis merak ettim şimdi:KK52::KK52::KK52:ip ucu versene bebem kız 70 düşüyüm ben sana alırım magnumu :KK9::KK9:
canım benim operasyonda mesanemin sezaryen dikişime yapışık olduğu anlaşılmış bu yüzden mesanem çok zarar görmüş. Evet canım seklaj olunca rahatlarım diyordum beter oldum... Bana çok antibiyotik verdi ampisina, flagly, progestan 200 bir kere, haftada bir yarım proluton depot. çarşamba kontrolüm var nidilat, mağnezyum filan vermedi.. Allah korktuğumuzu göstermesin...

Canım ne bileyim biliyorsun ben 2 yıldır testlerden öyle olumsuz sonuçlar aldım ki alışmışım galiba:)) için rahat etsin sor tabi...

Geçmiş olsun canım... Sen nasılsın?
allahım yardımcın olsun güzelim bemin nidilat deyilde arkadaşa prepan vermişlerdi kızı duruyoda şimdi korkusundan bebege vesile olamıyo yatmak bana göre degil bir bebek yeter dedi galiba bizim gözümüz aç:KK9::KK9:aman diyim o karnındaki sıpaya söyle zamanı gelince çıksın yoksa döverim onu haberi olsun:KK55::KK55:
kızlar sohbet güzel ama benim çıkmam lazım...eşim işten gelmedi daha...ama gelmek üzere sizlere şöyle bir bakayım dedim...
Bu arada ben maşallah iyiyim beni merak etmeyin...

iyi geceler bende yorum yapmıştım ama neyse:KK53::KK53:kızlar sabah erken kalkıcam ablama gidicem yokda çok yprdu beni sanırsınızki sırtımda yük taşıdım:KK53::KK53:sizlere doyum olmaz vallahi allahıma hepiniz emanet olur ben gidiyimde yatıyım inanın gözlerim kapanıyo:KK5::KK5:regretecim sonra bir ara görüşelim teldebn olurmu :KK48::KK48:ben gidiyimde 12.30 uyku matinesini kaçırmıyım ben namazı kılar yatarım bebeler :KK5::KK5:

Kızlar birkaç gün önce kk dan Dr Bora Cengize soru sormuştum. Cevaplamış çok sağ olsun...

Merhabalar, ben 14 haftalık gebeyim. 3 gün önce 3 saat süren bir laparoskopik serklaj oldum. Operasyon esnasında daha önceden olan (8 sene önce) sezaryen dikişine mesane yapışmış. Operasyonda ayırmışlar. Sonda ile bir hafta geçirmem gerekiyor. Çok zor bir operasyon olmuş 12. haftada rahim ağzı uzunluğum 2 cm indiği için daha önce 2 düşük bir de 25 haftalık erken doğumum olduğu için dr m bu yöntemi seçti. Ama çok zorlanıyorum hala. Bu sezaryen dikişine mesana neden yapışmış olabilir ben tekrar vakti gelince normal doğum yapabilir miyim? Artık bu acılardan sezaryen olmak istemiyorum . Serklaj dikişim vajinal alınamaz mı sezaryende mi alınmak zorunda?Bir de pıhtılaşma problemi için 0.6 cleksan kullanıyorum.
Daha önceden sorduğum soruya cevap vermiştiniz yine cevaplarsanız çok sevineceğim...

çOK GEÇMİŞ OLSUN. Yapılanlar sizi endişelendirmesin. Doktorunuzun önerileri doğru. Sezaryen sorası mesane sezaryen kesisine sıklıkla yapışmaktadır. Zor bir operasyonu başarı ile gerçekleştirmişler, tebrik ediyorum. Maalesef sezaryen ile doğum yapacaksınız. doğum yaptığınızı duymak, sağlıklı olduğunuzu duymak isterim.

fadik

siteye çok yazamasamda sürekli takip ediyorum yazılanları..senin mazinde az çok benimkine benzediği için senin bu mutlu sona ulaşman beni ayrı heyecanlandırıyo ve mutlu ediyo..Allah bebeğini sana ve eşine bağışlasın..hayırlısıyla sağlıklı bir doğum diliyorum.Dualarım seninle..sende doğuma girerken bizler için dua et :)

chnb

canım , sıkıntılı günler geçiriyorsun ama maalesef bizler vazgeçemediğimiz bu sevda uğruna tüm bu zorluklara metanetle ve sabırla göğüs germeliyiz..
şöyle bir geriye dönüp bakıyorum..iki rahim ameliyatı,sayısını bilemediğim kürtaj (sonuncusu narkozsuz) ..yücel karamanın literatüründe yer alan fakat başka hiçbir doktorun bahsetmediği balon tedavisi denen bir uygulama ( ölüyorum sanmıştım o derece ağrılı bi işlem ,kendiside çıktığımızda zaten normal doğumun birkaçkatı sancılı bi işlem demişti -ki benim ağrı eşiğim inanılmaz yüksektir) vs vs vs..
ama gördüğün gibi hala vazgeçemiyorum..beni hamile kaldığımda çok sıkıntılı günlerin beklediğini biliyorum..normalde soğukkanlı ve olaylar karşısında paniklemeyen ben resmen bambaşka biri oluyorum ..tedirginlik ,korkular,acabalar doğupta kucağıma alana kadar sürecek eminim..ama geçicek Allah ın izniyle..bu günlerde geçicek..

daha önce bahsetmiştim ,benim yan komşum beş defa kaybetmiş bebeğini 4-4 buçuk-5-6 aylarında..o bana hep derdi..kucağına aldığın saniye hepsi siliniyo zihninden..sende sabret şimdi ...

paşammmmmm

seni tebrik ediyorum canımm diyet konusunda gösterdiğin azim takdir edilecek cinsten ..keşke bende uygulayabilsem :KK43: 61 kiloyum şuan ve hamile kalmadan 58 olmalıyım ...nasıl olcaksa bu :KK70:D

regrete

sana hayranım,bu araştırmacı halin çok hoşuma gidiyo :)) bence bu testleri yaptırmakla çok iyii ettin..riske atma ,benim gibi deneme tahtası olma :KK43:
bu arada ben kılıç beye gitmek için senden haber bekliyorum :)

Jorjet canım 61 kilo çok değil gayet iyi gördüm ben seni 1-2 kilonun ne önemi var.

Biliyorum canım ne kadar acılar çektin bu defa olacak dediğinde yarı yolda kalmanın hüznünü yaşadığını biliyorum. Sen, Regrete, ben hemen aynı dönemlerde yazmaya başladık. Senin acın çok tazeydi daha. Ama yeniden hamile kalmadıkça ne olacağını bilemezsin ki... Biz kadınların aleyhine işliyor zaman. Bence şu an içinde rahim filmi konusunda tereddütlüsün. Çektir bismillah de Arda Bey eminim rahatlatacaktır seni. Önce Allaha sonra dr mize güvenelim canım... İnşallah o bu güzel duyguya vesile olmuş olsun...

Fadik dediğin gibi sana benziyor tamamlamak üzere. Çok beklemeyin Regrete ile katılın aramıza...:KK16:

Jorjet canım 61 kilo çok değil gayet iyi gördüm ben seni 1-2 kilonun ne önemi var.

Biliyorum canım ne kadar acılar çektin bu defa olacak dediğinde yarı yolda kalmanın hüznünü yaşadığını biliyorum. Sen, Regrete, ben hemen aynı dönemlerde yazmaya başladık. Senin acın çok tazeydi daha. Ama yeniden hamile kalmadıkça ne olacağını bilemezsin ki... Biz kadınların aleyhine işliyor zaman. Bence şu an içinde rahim filmi konusunda tereddütlüsün. Çektir bismillah de Arda Bey eminim rahatlatacaktır seni. Önce Allaha sonra dr mize güvenelim canım... İnşallah o bu güzel duyguya vesile olmuş olsun...

Fadik dediğin gibi sana benziyor tamamlamak üzere. Çok beklemeyin Regrete ile katılın aramıza...:KK16:

:) katılıcaz canımm..rahim filmi konusunda tereddütlüyüm evet..zorluğu vs önemli değil ben herşeye katlanmaya razıyım ama zırt pırt rahim içine müdahele edilmesi canımı sıkıyo..

yaz sonuna doğru işte temmuz ayındaki regl den sonra başlıcaz inşallah :) ilk ay tuttuğunu varsaysak bile öğrendik ettik diyene kadar ağustos ortası olur yaz bitti sayılır :) sana yetişicez inş.canım..

doktorumuz gerçekten Allah bozmasın :) gerçekten çok iyi..seni aramaları falan çok hoş cidden..
seni ziyarete geldiğimde eşimi aşağıda görmüş otoparkta, adımı söyleyip hatırlaması,sonra eşime ''eee nasıl şimdi,hazırmı ? morali nasıl'' falan deyip sorması hoşuma gitti..inşallah bu ilgisi bööle devam eder..

saol sanada geçmiş olsun.. ölçülere bakarsak evet aynı şeyden bahsediyoruz senin formun burası bence bende eylül annelerindenim güya ama o topikte şunu mu alsak bunu mu bize çook uzak ...........başka dertlerimiz var maalesef..eylülde doğurmak benim için ütopik.. sen de yatıyorsun galiba burada tüm sorularına cevap bulabilirsin...

hemde aynı doğum zamanındayız senin ölçün nedir benden başka kimsede bu yokmuş gibi geliyordu.herkes dediğin gibi laylaylom yapıyor.tabi herkes iyi olsun o ayrı birşey fakat insan kendini yalnız hissediyor

Nigar, nasılsın?:KK16: Bebiş ve kızın nasıl?:KK3:

iyiyim canım bugün kontrolümüz vardı ense kalınlığı normal çıktı ikili tarama için kan verdik 10 gün sonra çıkacak benim iyi gidiyor seni merak ediyorum sende zor günler geçiriyorsun canım inşallah çektiğin cefanın karşılığını alırsın dularım seninle kızımda iyi bugün onuda götürdüm çok mutlu oldu bol kalsiyum al dedi bundan sonra daha iyi beslenmelisin dedi öpüyorum

:) katılıcaz canımm..rahim filmi konusunda tereddütlüyüm evet..zorluğu vs önemli değil ben herşeye katlanmaya razıyım ama zırt pırt rahim içine müdahele edilmesi canımı sıkıyo..

yaz sonuna doğru işte temmuz ayındaki regl den sonra başlıcaz inşallah :) ilk ay tuttuğunu varsaysak bile öğrendik ettik diyene kadar ağustos ortası olur yaz bitti sayılır :) sana yetişicez inş.canım..

doktorumuz gerçekten Allah bozmasın :) gerçekten çok iyi..seni aramaları falan çok hoş cidden..
seni ziyarete geldiğimde eşimi aşağıda görmüş otoparkta, adımı söyleyip hatırlaması,sonra eşime ''eee nasıl şimdi,hazırmı ? morali nasıl'' falan deyip sorması hoşuma gitti..inşallah bu ilgisi bööle devam eder..

Çok haklısın canım her işlem can sıkıcı. İnşallah Regrete ile beraber ilk aydan olur. Arda Beyin hafızası gerçekten çok iyi. Muayenede senin adını soy adını bile söyledi. Bir de benim öykümü yanındaki genç dr lere kadar hiç kağıda bakmadan söylemişti büyük oğlumun tek testisli olduğunu bile. En azından ayrıntıları kaçırmaz diyorum kendimle ilgili. İnşallah sonumuz da güzel olur...

iyiyim canım bugün kontrolümüz vardı ense kalınlığı normal çıktı ikili tarama için kan verdik 10 gün sonra çıkacak benim iyi gidiyor seni merak ediyorum sende zor günler geçiriyorsun canım inşallah çektiğin cefanın karşılığını alırsın dularım seninle kızımda iyi bugün onuda götürdüm çok mutlu oldu bol kalsiyum al dedi bundan sonra daha iyi beslenmelisin dedi öpüyorum

Maşallah canım size. Ay topiğini pek takip etmiyorum pıhtılaşmayı da edemiyorum seni de merak ediyorum yaz sık sık. Rahim ağzı uzunluğunu da ölçtürüyorsun di mi? Beslenmek benden uzak çok az şey yiyebiliyorum şu bulantılardan şükür biraz azaldı gerçi... Senin var mı?

hemde aynı doğum zamanındayız senin ölçün nedir benden başka kimsede bu yokmuş gibi geliyordu.herkes dediğin gibi laylaylom yapıyor.tabi herkes iyi olsun o ayrı birşey fakat insan kendini yalnız hissediyor

Burada serklajsız senin durumunda geçmişte yazan arkadaşlar vardı dinlen hep.Ben büyük oğlumda 29 artı 4 te 4 cm açıkla 35 e dek hep yatmıştım 38 de doğmuştu... yAZ SIK SIK...

chnb nasılsın canım...
bu aralar girip okuyamıyorum günler yoğun geçiyor, girmişken listeyi yayınlayayım yeni bişey varmı değişecek eklenecek..

:nazar::ben de serklajlıyım 13+6 günlükten takibimi üniversite hastanesinde pror.olan doktorum yaptı dikişimi (schidrodkar usulü-bunu da her dr yapamıyor kolay kolay 1 saat sürdü ameliyetım -mc donalds 15 dk)ipimide drum medikalden aldırdı 20.haftama girdim geçen sene biri kız biri erkek ikiz bebeklerimi rahim ağzı yetersizliğinden kaybettim tüp bebek yöntemiyle hamile kalmıştım.8 ay sonra bu bebeğimde geçen tedavimde dondurulmuş embriyolarım ile oldu bu sefer oğlum olacak yanılma olmazsa.ben bebeklerimi kaybettikten sonra drma gitmek istemiyordum ama ne olduysa yine ona gittim bu sefer çok temkinli aslında geçen sefer de 3 cm demişti rahim boyuma ama dikiş atılmamıştı kanamalarım vardı tüp bebek drum enfeksiyon riski olabilir diye atmamış olabilir ve her düşüğün sebebi collum yetersizliği değildir dedi hamile kaldığımdan bu yana raporluyum heyet raporuna geçtim.yemek tuvalet ve banyo için arada da kısa gezinmeler içinkalkıyorum haftada 1 e düşürdüm banyoyu ilk zamanlar ayakta şimdi oturarak duş şeklinde yıkanıyorum.gezmiyorum sadece dr ve iğne için arabayla gidiyorum.ameliyattan sonra cok az 1 hafta boyunca lekelenmem oldu .hamile kaldığımdan beri 3 ay progeston adında ithal biri ğne kullandım vitaminlerime ve demir hapıma hala devam ediyorum haftada bir pruluton iğne oluyorum ameliyattan sonra 2 gün 15 dk ve sonra 6 saatte bir nidilat kullandım serum ve antibiyotikve progestan kapsul (günde 3 defa verdiler -2 hafta boyunca)pruluton verdiler hiç kasılma olmadı Allaha şükür bir sıkıntım yok drum yatmaya devam dedi dikişim şu anda sağlam :Saruboceq:bir de arada sancın olursa diye dr magnezyum verdi bir kere kullandım bu ilacı ada vajinamda sızı olduğu için akıntım normal yeşile dönerse ve kokusu ağırlaşırsa o zaman korkarım acı bir tecrübem var bu da bana ders oldu :eek:klava:artık birbirimize destek oluruz burada oğlumu kucağıma almak istiyorum evde yatmak zor eşim yapıyo herşeyi ama yine de gezmek alışveriş yapmayı cok özledim arada bunalıyorum bebeğim için değer ilk bebeklerimi kaybettiğimde yaşadığım acıyı unutamamışken yenisini yaşamak istemiyorum yatın arkadaşlar mümkün olduğunca kolay değilbir can taşıyoru ve taşıyacağız ben paylaşımlarıma devam edeceğim kendinize iyi bakın YAREN arkadaşım seninle drumuz aynı sanırım dikişi sormuşsun ben sana biraz anlattım yazarsan tanışırız.

Kızlar geçmişe ara ara bakıyorum. Cemil bey farklı teknik uyguluyor diye konuşulmuştu ya öğrenmiş olduk.

Tuba arada geçmişte kim nerede kime serklaj yaptırmış not edeceğim yazarsın di mi sonradan yazan arkadaşlara fikir olur...

Topiğin ilk bebeği
Dibircik Ankara- Prof. Süleyman Eserdağ- Barış bebek serklaj var. Mayıs 2008 d. tarihi

saslan- İzmir- 20. haftada acil serklaj- Prof. Namık Demir

bak çok pis merak ettim şimdi:KK52::KK52::KK52:ip ucu versene bebem kız 70 düşüyüm ben sana alırım magnumu :KK9::KK9:

allahım yardımcın olsun güzelim bemin nidilat deyilde arkadaşa prepan vermişlerdi kızı duruyoda şimdi korkusundan bebege vesile olamıyo yatmak bana göre degil bir bebek yeter dedi galiba bizim gözümüz aç:KK9::KK9:aman diyim o karnındaki sıpaya söyle zamanı gelince çıksın yoksa döverim onu haberi olsun:KK55::KK55:

iyi geceler bende yorum yapmıştım ama neyse:KK53::KK53:kızlar sabah erken kalkıcam ablama gidicem yokda çok yprdu beni sanırsınızki sırtımda yük taşıdım:KK53::KK53:sizlere doyum olmaz vallahi allahıma hepiniz emanet olur ben gidiyimde yatıyım inanın gözlerim kapanıyo:KK5::KK5:regretecim sonra bir ara görüşelim teldebn olurmu :KK48::KK48:ben gidiyimde 12.30 uyku matinesini kaçırmıyım ben namazı kılar yatarım bebeler :KK5::KK5:
okumuştum ama yorum yazmamışmıyım....
canım kusuruma bakma çok acil yazmıştım...
hem yazmasan bile benim için güzel dileklerini biliyorum:KK16:

fadik

siteye çok yazamasamda sürekli takip ediyorum yazılanları..senin mazinde az çok benimkine benzediği için senin bu mutlu sona ulaşman beni ayrı heyecanlandırıyo ve mutlu ediyo..Allah bebeğini sana ve eşine bağışlasın..hayırlısıyla sağlıklı bir doğum diliyorum.Dualarım seninle..sende doğuma girerken bizler için dua et :)
canım şimdi mutluluk sırası sende inşç bundan sonra senin içinde herşey güzel olacak...
öpüyorum seni:KK16:

chnb nasılsın canım...
bu aralar girip okuyamıyorum günler yoğun geçiyor, girmişken listeyi yayınlayayım yeni bişey varmı değişecek eklenecek..
canım yazmayı hep unutuyorum sinannuray arkadaşımız doğum etmişti 8 mayıs olması lazım...
maşallah bir sıkıntı yok oğluşu iyi diye biliyorum...

benim tahmini doğum tarihi 24 haziran istersen yaz istersen doğumdan sonra tam doğumu yazarsın...
cinsiyette erkek...

yarencim dikişim genel anaztesi altında yapıldı.Gerçekten drumuz diye demiyorum ama ona biraz kırgın olsamda seviyorum güveniyorum her aradığımda ulaşıyorum ve sorularıma cevap veriyor beni yönlendiriyor ameliyatım bir saat sürdü.Ameliyatıma asistanı da girdi Cemil hocamın bu dikişle rahimin en tepesinden ve içerden dikiş atılıyor anestezi biraz ağır geldi bana ama uyandıktan sonra hafif lekelenmelerim 1 hafta açık pembe şeklinde akıntı oldu sonra normale döndü akşama kadar ağrı kesici bile almadım hemen geçti sonda takılıyor ama ben uyutulunca takıldı.ertesi gün çıkardılar aslında hastaneden ertesi gün çıkıyorsun ama ben 2 gece kaldım drum öyle istedi bir sürü ilaç kullandım inan bana dikiş korkulacak birşey değil bebişi de kontrol ediyorlar her zaman inşallah sende hamile kalırsın yeniden ama gerçekten bu sefer yine olacak bir kere hamile kalman şansını artırıyor ve aynı siklüste dondurulan embriyoların şansı çok yüksek canım benim 4 tane daha donmuşum kaldı benimde 11 taneydi ama blastosist transferi yapıldı bana 2 si o seviyeye kadar eldi 4 ü hala bekliyor beni ve seninkiler de kaliteli bence baksana 3 üz olmuş ilkinde ama bu sefer tek olsun inan bana ben çok rahatladım tek olunca taşıması da bizim gibiler için kolay ve problemi yarıya indiriyor dikiş den de korkma Allaha şükür ne ağrım oldu ne kasılmam ve sürekli yatıyorum dışarı çıkmıyorum ve yazdığım ilaçları sende kullanacaksın zor ama güzel olacak herşey inanıyorum herkese Sağlıklı hamilelkler diliyorum arkadaşlar kendinizi yormayın boşverin işleri falan ben herşeyi bıraktım ben hep sana ve diğer arkadaşlar yardımcı olacağım zafere ulaşıncaya kadar bana sorabilirsin herşeyi benden önce dr a o gerçekten çok bilgili öpüyorum canım bide gerçekten dikişten önce ultrasonda bebeğimin kesesinin ucu huni gibi olmaya başlamıştı görsel olarak bile anlaşılıyordu 12.haftada ve şimdi kese normal şeklinde bu da dikişin başarısını gösteriyor

MC Donalds tan daha iyiymiş demek. Benim de üstten atıldı acaba daha da mı üstten?

arkadaşlar birde cumartesi günü doktoruma gittiğimde bu rahim ağzı ölçümü ile ilgili konuyu görüştüm. bu bahsedilen 3cm- 5cm ölçüsü hiçbir garanti vermiyor çünkü bu ölçümün normal zamandaki değilde gebelikteki boyutu önemliymiş, bazı kadınların bu ölçülerden bile daha kısa halde hiçbir sorun yaşamadan doğum yaptıklarını..ve yine bu da bir fikir vermiyormuş ki bir çok kadında 2cm 3cm açıklıkla bile gebeliğini 40. haftaya kadar götürebiliyormuş bir çoğu farkında bile olmadan doğum yapıyormuş zamanı gelince.. yani kısaca her kadının bir gebelik hikayesi olmadan rahim ağzı yetmezliği olup olmadığı anlaşılamazmış..

Geçmişte ne değerli bilgiler verilmiş. Çoğumuzun hikayesi var gerçi...

Çok haklısın canım her işlem can sıkıcı. İnşallah Regrete ile beraber ilk aydan olur. Arda Beyin hafızası gerçekten çok iyi. Muayenede senin adını soy adını bile söyledi. Bir de benim öykümü yanındaki genç dr lere kadar hiç kağıda bakmadan söylemişti büyük oğlumun tek testisli olduğunu bile. En azından ayrıntıları kaçırmaz diyorum kendimle ilgili. İnşallah sonumuz da güzel olur...

Maşallah canım size. Ay topiğini pek takip etmiyorum pıhtılaşmayı da edemiyorum seni de merak ediyorum yaz sık sık. Rahim ağzı uzunluğunu da ölçtürüyorsun di mi? Beslenmek benden uzak çok az şey yiyebiliyorum şu bulantılardan şükür biraz azaldı gerçi... Senin var mı?

ben seni burdan takip ediyorum rahim ağzı bende hiç ölçülmedi ayın 21 inde kendi doktoruma randevum var o zaman hatırlatayım bari benim muayenelerde öncelikle tansiyona bakılıyor geçmiş hikayemize göre öncelik ona veriliyor tabi rahim ağzını ihmal etmemek gerek canım benimde bulantılar biraz azaldı benim esas sıkıntılarım 20. haftada başlıyor inşallah bu sefer yaşamam kendine çok dikkat et

ben seni burdan takip ediyorum rahim ağzı bende hiç ölçülmedi ayın 21 inde kendi doktoruma randevum var o zaman hatırlatayım bari benim muayenelerde öncelikle tansiyona bakılıyor geçmiş hikayemize göre öncelik ona veriliyor tabi rahim ağzını ihmal etmemek gerek canım benimde bulantılar biraz azaldı benim esas sıkıntılarım 20. haftada başlıyor inşallah bu sefer yaşamam kendine çok dikkat et

Geçmiş hikayende yoksa ölçen pek yok ama söyle canım tedbir tedbirdir...

burda hic yalnız degilsin,bir cok soruna cevap bulabileceginden eminim,arada bende ugruyorum eylul anneleri topigine,gerci henuz hic yazmadım

MC Donalds tan daha iyiymiş demek. Benim de üstten atıldı acaba daha da mı üstten?

canım sen bayag eskilere donmussun sanırım,simdi cok ilginc seyler de karsına cıkar senin paylas mutlaka ara ara
bende merak edip baktım,bu tipte de sezeryan sart ve bunun icin de kalıcı serklaj deniliyor,yani dogum sonrası da kalabiliyormus,sanırım bu tarzlarda enfeksiyon riski daha az

X