Psikiyatr ve Psikolog Önerileri...

izmirde terapist gibi bişey arıyorum yani hemen antidepresanı yazıp yollamıcak ilgilenen birini yardım edermisiniz

kardeşimi goturbılecegım dr arıyorum organık akıl bozuklugu teshısı kondu tedavısı varmıdır bılmıyorum ama ıyı bır dr ıhtıyacımız var kardesım 23 yasında kızlar yardım edın bana

merhabalar.. bu yıl üniversite sınavına girdim smdi tercih dönemindeyim. her zaman psikoloji istemiştim çünkü çok ilgilendgim bir bölüm. istanbuldaki devlet üniversitelerine puanım yetmiyor. bazı özellerde yüzde yüz burslulara yetiyor.ışık üniversitesinde yetiyor meselaa. yazmak istiorum ama emin deilim çnkü böle özellerden okuyan insanların daha zor işe kabul edildigini söylüyorlar. birde çok yorucu ve ugraş isteyen bir bölüm oldgnu sölüolar. iş olanakları nasıl acaba? söylenenler gbi kötü mü? çalışmann okumann karşılıgını alablirmiyim? çok kararsızım lütfen bu meslekten biri varsa bana yardmcı olsun sınıf ögretmenligide yazacagm sizce psikoloji mi yoksa ögretmenlik mi?

mellyyyh sana "psikoloji bölümünü tercih edeceklere TODAP' tan açık mektup" başlıklı yazıyı bulup okumanı tavsiye ediyorum. bu iş google senin için çok kolay yapacaktır, okuması sana düşüyor tabi...
psikoloji bölümü Türkiye'de oturmamış bir sistemle eğitim vermektedir, Türk Psikologlar Derneği'nin yasa için çalışmalarını kendi sitelerinden inceleyebilirsiniz. İyi düşünüp yazmanı tavsiye ederim.
Sınıf öğretmenliğini ise kpss ye iyi çalışırım diyorsan yaz bence; ama eğitim bakanının son zamanlarda yaptığı açıklamadan haberin vardır. en fazla birikmiş elemanı olan sınıf öğretmenliğiymiş ve tercih yazacklara yazmamalarını söylemiş. bunu da google'da aratıp bulabilirsin.
umarım yardımcı olabilmişimdir.
hoşçakal :)

sanirim fiyatlar ortalama öyle arkadasimin bu hafta carsamba randevusu var terapistte 200 tl seansi

bencede insanin dokturu kendisidir benim pek doktorla hastahaneyle isim olmuyor ama esim de hastaneden cikmiyor hapsirsa hastaneye gidiyor hastalik hastasi yapmis kendini benim ona verdigim ögutler ve yapmasi gerekenleri doktora gittiginde aynisinida doktordan duyuyor bende herzamanki gibi ben biliyordum ben sana söylemistim demekten gina geldi artik bisae olsa eskisi kadar gitmiyor doktora bana danisiyor.....artik ben esimin evdoktoruyum

Herkese merhabalar,
Bir klinik psikolog olarak hepimizin isine yarayacagini dusundugum birkac bilgiyi paylasmak istedim...
Oncelikle hasta tedevi edebilen, psikoterapi yapabilen bir psikolog olabilmek icin oncelikle universitelerin psikoloji bolumu mezunu olmak ve bunun uzerine de 2 yillik klinik psikoloji uzmanligini tamamlamak gerekmektedir. Ancak bu egitimi almis uzmanlar hasta kabul edebilir.

Ayrica, aile terapisi, evlilik terapisi gibi ozel bir alanda terapi yapabilmek icin bunun uzerine de ozel bir egitim daha almak gerekmektedir.

Bu yuzden psikolog tercihi yaparken mutlaka hangi universitede ne egitimi aldigini, uzmanliginin ne oldugunu sorunuz... Seans basina 150-200 lira, bir de seanslarin ortalama 10-12 kere tekrarlanacagini dusunursek maddi kaybiniz bir yana, ehil olmayan kisiler size faydadan cok zarar da verebilir.

Bursa da bi sürü psikolog buldum ama hangisine gitmeliyim neye göre karar vereceğim bilmiyorum yardımcı olabilecek olan var mı?

İstanbul'da psikoloğum, yardım almak isteyen arkadaşlar bana ulaşabilirler.

merhaba..özeldn msjla ulaşılamıyor size galiba..burada mantıklı olurmu bilmiyorum ama yinede izin verirseniz danışmak istiyorum..
Kızım bu seneki ünv sınavında yeditepe ünv psikolojiyi kazandı..tercihinde öğrtmnlrinin ısrarıyla yzmştı..asıl isteği hep hukuk okumakdı...halada öyle..
biz anne ve baba olarak nasıl yaklaşacğımızı bilemiyoruz..bu bölüme ikna edelimmi zorlayalımmı okadar şaşırdıkki..çok realist bir çocuk..herzaman hak hukuk adalet dile getirir evin içinde...
Sizden yol göstermnizi istiycem..Bu sene okulu dondurup dersaneyemi gitse..yoksa hem okula zorumuzla devam edip seneye sınava tekrar girse..birde yeditepenin ilk sene ingilzce hazırlık sınıfı varmış yıl sonu sınavıda çok ağır oluyomuş..siz nedersiniz bu konuda..
birde PDR bölümü kızımın kazandığı psikoloji bölmyle farklı bir bölüm değilmi?..hastane psikoloğu nasıl olunuyor?..
şimdiden çok teşekkür ederim..bir anne olarak beni aydnltırsanız çok sevinirim..bayramınız mübarek olsun...

Merhabalar;
Oncelikle hayirli olsun... Oncelikle pdr ve psikoloji bolumlerinin farkini soyleyerek baslayayim. Pdr bolumu mezunlari psikolog degildir, olamazlar... Pdr bolumleri ulkemizde okullara rehber ogretmen yetistiren bir bolum olarak bilinmektedir. Egitim fakultelerine bagli olurlar ve pedagoji (cocuk gelisimi) ve psikolojisi uzerine detayli egitim alirlar.Mezun olduklarinda milli egitimden atamayla ya da ozel okullarda rehber ogretmen olarak calisabilirler.

Psikolog olmak icin ise fen-edebiyat fakultelerinin psikoloji bolumunu bitirmek gerekmektedir. Sizin sordugunuz gibi hastane psikologu olabilmek icin 4 yillik universite bitirmek de yetmemektedir, uzeri e 2 yil da uzmanlik okumak gerekir.

Kizinizin okula devam etmesi, etmemesi konusunda ise 3 secenekli dusunebilirsiniz:
1) kiziniz su an kazandigi okula baslamaz ve seneye hukuk icin calisir
2) su an kazandigi okula devam eder ve mezun olur
3) su an kazandigi okula baslar, ilk sene derslerini alir ve bu arada da hukuk icin yine universiteye hazirlanir.

Bir psikolog olarak benim onerimi sorarsaniz, burada karar verme sorumlulugu kizinizda olmalidir. Sizin yorumlarinizi elbette ki dinlemeli, siz de ozellikle kazandigi okul ozel bir okul oldugu icin maddi-manevi ne kadar destek olabileceginizi acikca belirtmelisiniz. Ama nihai karari yine kiziniz vermelidir.

Universiteye hazirlik ve ilk yillar, ergenlerin yetiskinlige geciste atlamalari gereken onemli bir basamaktir. Bircok gencimiz buh donemde ilk defa kendi hayatlarinin sorumlulugunu almayi ogrenirler. Kiziniz da simdi bu sorumlulukla karsi karsiya gelmis... Birakin kendi hayatini kendi yonlendirsin, boylece ileride herhsngi bir pismanlik durumunda sizi de suclamamis olur.

Sevgiler

Kendimce halledemediğim sorunlarım için psikoloğa mı gitmeliyim psikiyatra mı? .....Bilemiyorum....Yardımcı olacak biri var mı acaba?

Kendimce halledemediğim sorunlarım için psikoloğa mı gitmeliyim psikiyatra mı? .....Bilemiyorum....Yardımcı olacak biri var mı acaba?

Öncelikle bir psikologa gitmelisiniz. Eğer ilaç kullanmanızı gerektirecek ya da psikiyatr takibi gerektirecek bir rahatsızlığınız varsa o zaten sizi bir psikiyatra yönlendirecektir.
Aksi takdirde normalde terapiyle çözebileceğiniz sorunlarınız için psikiyatriste gidip gereksiz yere ilaç kullanmış olabilirsiniz.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…