Pkolular buraya,hamile kalamayanlar ve kalanlar tedavi sürecimizi paylaşalım.

bendede pko war gecen ay ogrendım 9 aylık ewlıyım hıc korunmadık ama olmadı adetlerım 3 4 gun oynuyodu ben hc onemsemedım hormon testınde hersy normal sadece yumurtlamayı saglayan hotmon dusuk cıktı ılac werdı 5 gun kullandım gun ara werdım we 5 gun kontrole gıttım 22 cm lık bı yumurtan war ctlatma ıgnesı yazdı onu yaptırdım dayanamıyacagım bı agrı olmadı umarım bu catlatma ıgnesı ıse yarar serep.... addında bı ılac werdı daha etkılı bı ılac yokmu acaba daha cok yumurta daha cok sans bu ay gıttıgımde bunu sorcam ayrıca sag yumurtalıgın cok fazla calısmıs dedı we hstaneden sewınerek cıktım umudum yoktu aslında korkarak gıttım ama tebessumle cıktım sewındım umarım en kısa surede olur

merhabalar arkadaşlar,
seviniyorum benim dilimden anlayanların olduğu biryer olduğu için ama bir o kadarda üzülüyorum böyle uğraşmak zorunda olduğumuz için..

bende 5 yıllık evliyim,2 yıl çocuk istemedik,daha sonra olmayınca testler ,doktorlar falanlar filanlar koşturmaca arada durulmaca zaman geldi çattı dedik artık geç olmadan bebeğimizin olma zamanı dedik.neden böyle uzattık hep aşılama veya tüpbebek dediler,hiç birşey sölemediler,herşey normal bilinmeyen kısırlık dediler.bekleyelim dedik.kimi para için tüpbebebği,kimide devlet olduğu için aşılamayı önerdi.meğer eşimdede varikosel varmış,bunu 2 sene sonra öğrendik ve 5 ay önce ameliyat oldu.anlıyacağınız doktor mağdurlarrıyız.nasıl oluyorda kısırlık tadavisinde sadce kadın inceleniyor sorusunu sormadan edemedik!
neyseki şuana tedaviye niyetlendik,e doktor pco durumu var dedi,şu anda 5 gündür GLUKOCOPHAGE ,LUTENLY kullanıyorum .adetin 2,günü doktor tekrar bekliyor testler falan olcakmış.forumlardan okuduğum kadarıyla bendede aynı durum var ve biz hemen aşılma veya tüpebbek istemiyoruz,eşimin değerleride süpermiş onda problem yokmuş,
ama şu pcoyu bana detaylı olarak anlatacak olan varsa dertleşmek konuşmak isterim,hep kendi kendime araştırıp duruyorum ,artık çalışmıyorumda kendimizi tamamen bebeğe adapte ettik evdeyim temennim herkes için herşeyin hayırlısı....

merhaba cnm sende kocaelidesin gördüğüm kadarıyla az evvel bende doktor mağduriyetlerimizden bahsettim,yeniyim aranızda ama seni anlıyorum çünkü kocaelide elle tutulur doktor bulmak çok zor! istanbullara kadar oştum herşey iyi güzel orlarda ama gidip gelmesi sorun ,su bahsettiğin doktor eminim devlet hastanesinde ve erkek bir doktordur,benimde canımı çok yaktı o aynı kişiden bahsediyorsak davranışı bile umutsuzluğa düşürüyor insan:a015:ı...

canım ben aslında güzel bir doktor buldum, ama rapor almak için devlet hastaneye gitmem gerekmişti, gerçi artık rapor sorunumuda hallettim... şimdi kendi doktoruma gidiyorum ve çok memnunum ondan, istiyorsan sana tavsiye ederim. ben yarın gidicem yine doktoruma, 1 yumurtam gelişmişti yarında çatlayıp çatlamadığını kontrol edecek, inşallah çatlamıştır bu ay tutmuştur. 2 yıldan fazla bebek hasretiyle yanıyoruz biz, allahım inşallah bu ay nasip eder bize, eşime güzel doğumgünü hediyesi olur.

zemuszemus:sm_cool:Arkadaslar ben cooook mutluyum! Pko'yu yendim. sakin vazgecmeyin siz de yenebilirisiniz. umudunuzu yitirmeyin, stres yapmayin, herkesin her soyledigine de kulak asmayin, sadece doktorunuzu dinleyin. pko ilac tedavisi + kilo vermeyle gecebilecek bir hastaliktir...

canım hamile misin yoksa ???? eğer öylese inan kendim hamile kalmış kadar sevindim senin için. bende kilo vermeye başladım, 6 kilo verdim 2 haftada, doktorumada uyuyorum, yumoşşlarımda çatlamış bu ay, şimdi progestan içecekmişim 10 gün, ondan sonra inşallah bende çift çizgimi görürüm artık kaydirigubbakcemile2kaydirigubbakcemile2kaydirigubbakcemile2

Merhaba,
Bende tedaviye yeni başlayanlardanım.3 yıldır çocuğum olmuyor.doktora gittim rahimde septum var dedi.onun ameliyatını oldum 6 ay bekledim şimdi tekrar denemelere başladım yine olmadı.doktor pco lusun dedi.hormonlar normal adetler düzenli sadece kilo ve hafif kıllanma problemim var.klomen verdi.adetimin 3.günü başladım günde 1 tane 5 gün boyunca kullandım.bugünde kontrole gidicem çok heyecanlıyım acaba yumurtlama olmuş mu olduysada kaç cm e ulaştı...dilerim Allah kimsenin kucağını boş bırakmasın...

canım stres etme kendine. stres çok önemli bir faktör. mesela ben 1 1/2 yıldan beri tedavi oluyorum. bende öncellikle klomen kullandım günde 2 tane, fakat hiç büyüme olmadı. günde 4 tane klomene kadar çıktık 5 ay içinde, ama hiç büyüme olmadı. eşimin iş nedeniyle şehir değişikliği yaptık ve ben tedaviye devam etmedim. 6 ay dkh kullandım, sonra yeni evimizi yakın güzel bir doktor buldum. neyse daha fazla uzatmayım, en son olarak kist oluştu diye tekrar 2 ay dkh kullandım ve doktorum klomeni tekrar denemek istedi, yumurtalıklarımı fazla uyarlamamak için. günde 2 tane içtim 5 gün boyunca, aslında hiç umut etmemiştim büyüceğini, ama doktorum dediği olsun diye dediğini yaptım işte. sonuç : toplam 3 yumurta ve 1 tanesi ideal boyutlarda, çatlama iğneside vermedi kendiliğinden çatlasın diye ( eğer mmkünse). dün kontrole gittim ve çok güzel büyümüş yumurtaların dedi, dün son kez ilişki önerdi ve progestan verdi bana tedbir olarak.

canım hiç stres yapma, bende hep stres yaptım hiç bir gelişme olmadı bu yüzden. şu mübarek günlerde inşallah allahda senin de benimde kucağıma sağlıklı hayırlı bir evlat verir.

doktorda ne olduğunu yaz bana merak ettim canımopuyorumnanaktanopuyorumnanaktan

marhabalar canım adına sevindim umarım dileğin gerçek olur hepimizin İnşallah..:Saruboceq:merak ettim doktorunu tavsiye edebilirim demişsin söylersen sevinirim,teşekkür ederim.Güzel haberlerini alırız umarım:ecrin_bebek:

Merhaba kızlar aranıza yeni katıldım uzun süredir takip ediyordum
bende hamile kalmak istiyorum evlendiğimiz günden beri korunmadık kasımda 2 sene olacak evleneli doktora gittim haziran ayında prolaktin yüksek çıktı dostinex ve serephone ilaçlarını verdi 4 yumurta oluştu çatlama iğnesi oldum ama bugün adet olucam herhalde tam sökülmedi ama gerçekten çok üzülüyor insan eşimde çok istiyor rahim filmi çekicez demişti doktor gebe olmazsan ona gidicem İnşallah bu durumda olan varmı arkadaşlar? lütfen yardım .Allah isteyen herkese nasip etsin İnşallah

canım nerde oturudğunu bilmiyorum ama benim gittiğim hastane özel tahsnin özbek derince, dr. özgür barış gül, kendisi uzman ve ben çok memnunum, eğer sende gidersen umarım sende memnun kalırsın canım. inşallah tez zamanda bebeğine kavuşursun. ben şimdi en azından 19una kadar bekliycem, inşallah çift çizgiyi görürürüm bu ay

çok teşekkür ederim,şuan gittiğim doktorumu bende çok beğendim fakat daha tedaviye yeni başladık,kendimizi biryere bağladık diye düşünüyorum artık.Eğer memnun kalmazsam deniycem,deneyimler önemli benim için çok iyi oldu öğrendiğimyaşayan biliyor çünkü, ama kesinlikle artık doktor gezmek istemiyorum.Merak ettim umarım istediğin sonuca kavuşursun:))iyi haberlerini alırız..

canım bende çok çektim, daha önce ankarada yaşıyorduk, orda bi doktora gidiyordum kadındı ama hiç tecrübesi yokdu pko ila. nerden bildiğimi sorcak olursan, kadına ne zaman bi ilaç hakkında soru sorsam beni azarlıyordu, mesela şeker hapı sordum; ben sana şekerhapı vermem illede istiyorum diyorsan başka bi doktora git yazdır,demişti, asıl komik olan ne ama biliyomusun, 3 gün sonra yine kotrole gittiğimde, bana demez mi ; ben sana şekerhapı vercem o şekerini biraz düzenler diye, ağlarmısın gülermisin bu duruma?
ama şimdi gittiğim doktor bi kere olsun azarlamadım, herşeyi açıklıyor bana sordukça, neden bu tedavi yöntemi uyguladığınıda açıklıyor bana. inan çok kibar efendi biri, eşim bile sevdi bu doktoru. inşallah canım bu ay tutmuş olur inşallah, bir hafta bekliycem daha ama bu bir hafta bana bir ay gibi geliyor... allah sonunu hayır etsin...

sende beni gelişmelerinden haberdar et canım, meraklandırma beni

Nasıl yani? kimse yokmu??? huhuhu??? PKO'lular???

Merhaba kızlar,
10 yıldır doğum kontrol hapı kullanıyordum (yurtdışındaki doktorum adet sancıları için vermişti) 4 ay öncede adet düzensizliğinden dr. a gittim ve hayatımda ilk defa duyduğum Polikistik over hastalığımı öğrendim. Sadece bel ve karın çevresinde kalınlaşma ve adet düzensizliği var. Neyse, ultrasondan sonra Farlutal verdi ve adetimin 3. günü hormon testi yaptı...Hiçbirşey çıkmadı ve bunu 1 yıl önce olduğum liposuction ameliyatına bağladı! O andan itibaren o doktora bir daha gitmeyeceğimi anladım. Neyse haftalar sonra işim gereği tekrar yurtdışına gidince orada bir doktora gittim ve tekrar adetimin düzenlenmesi için diana35 kullanmamı (6 ay) önerdi. Sonra gebe kalmak istiyorsam, bazal ısı ölçme ile denememi söyledi. Ben 3 yıllık evliyim ve artık çocuk düşünüyorum. Bu arada net de araştırmalar yaparken, İ. Saraçoğlunun soğan kürü hakkında okudum ve hemen uyguladım, mucize bir şekide adet oldum o ay! Sonra yine adet düzensizliğim devam etti ve İzmirde çok meşhur bir Kadın hastalıkları ve Tüp bebek merkezine gitmeyi ve oradaki doktorlara muayane olmayı karar verdim. Geçen hafta gittim ve Hormon tesmime baktı doktor ve normal dedi, sonra yine ultrason yaptı ve dört dörtlük polkistik over dedi. Kistlerim bayağı var sanırım ...
O anda zaten insanın morali bozuluyor, ve ağlamamk için zor tuttum kendimi...
Glifor verdi, şimdi 2 gündür kullanıyorum, ayrıca her öğle bir bebe aspirini ve folik asit! bu glifor acaip midemi bulandırıyor kızlar...sizlerede oluyormu? 1 hafta sonra geçermiş yan etkileri? Bu arada kilo vermem gerektiğini (sadece 6 kilo) fazlalığım var ..söyledi. Özellikle karın bölgemdeki yağları eritmem gerektiğini ve metopolizmamı hızlandırmam gerektiğini söyledi. Bende şimdi günde 5 kere yemeğe çalışıyorum. İşimden zaten istifa etmiştim, allahtan...bu halde zaten çalışamazdım. Sanırım adeimin düzenlenmesi ve yumurtlamam için kullanıcam 3 ay boyunca bu ilaçları...Umarım işe yarar, çünkü tüp bebek ya da aşılama bana çok zor geliyor. Tabiii keşke hepimiz doğal yldan hamile kalsak değilmi???

Yorumlarınızı bekliyorum kızlar....opuyorumnanaktan

Merhaba Naray,sonuç ne adet oldunmu dün?rahim filmi bende çekilmiştim bu tür durumlarda mutlaka bakılması gereken bir film üzme kendini bazen o filmi çekildikten sonra bile hamile kalanlar olabiliyormuş,eğer ufak tefek yapışıklıklar varsa kanallarda açabiliyormuş umarım herşey gönlünce olur tabi..opuyorumnanaktan

sana kısaca benim hikayemi anlatayım,5 yıldır evliyim 3 yıl önce çocuk istemye başladık,sopalı devlet hastanesine gidip ismi lazım değil ünlü bir doktora gitiim ,aynen dediği klomeni al 3 ay kullan olmazsa gel.ok başladık olmayınca gittim ve bana ne dedi biliomusun? rahim filmi olmadan bişey diyemem!he bu arada yumurta takibi falan da yok yani.yanımda 5 tanede hamile bayanın ortasında nasıl çıktığımı şaşırdım,hikaye böle başlıyor :) he bide üniversitde çekilirsem uygunmuş eğer oraya gidersem ona bidaha gitmeme gerek yokmuş,eğer ona gideceksemde kartını uzattı bana muayyehaneme gel ben sana yardımcı olurum dedi!olayı anlamışsındır PARA!sorun olmayan şeyi sorun haline getirttiriyorlar insana gereksiz yere üzüntü yaşadım,o sıra çalışıyordumda çokzor olacaktı üniversitede her türlü araştırma yapıldı rahim filmide çekildi hiçbirşey yok,bilinmyen kısırlık tanısı kondu.LHhormonun yüksek dediler.Aşılama önerdiler direk.tabi biz 1 yıl bekledik olmayınca İstanbulda Küçükköyde Duygu hast.ne gittik ve doktor ne dedi biliyomusun eşin ürolojiye bir gitsin bakalım,evet eşimde varikosel çıktı!gelde kafayı yeme!
kısırlık araştırmasında neden sadece bayanı araştırılar bilmem yani ist.gitmesek bunu bilemiyecktik.Neyse eşim 5 ay önce ameliyat oldu ve çoook memnun kaldık hastaneden fakat doktorum ordan gitmişzor olcak gidip gelmesi diye,bundan evvel içimn rahat etmesi için birde Memoriale giitk Direk tüp bebek dediler ya verdiğim parayla kaldım,benim niyetimse daha evvel başka yöntemleri denemkti ve en nihayetinde geçen hafta burda bir doktoru öneriyorlardı son ümit giitik gerçekten azımı açmama gerek kalmadı adam herşeyi çok güzel anlattı ve bahsi geçen ilçları şuan kullanıyorum adetimin 2,gününü bekliyorum,pko dedi bana tam olarak tedavime başlamadık ....İşta 3 yıl aralıklrala bunları yaşadım ama asla psikolojik olmadığını biliyorum,hiçbirzaman isyan etmem ben vardır herşeyde hayır dedim ve çalıştım buda benim kafama takmamam engel oldu,benim sorunum sağlığa ve insana verilen değerle ilgili,şimdi artık işi bıraktım kendimi bebişe adapte edicem herkes için hayırlısını diliyorum,sizin nasıl oldu ben tam olark bilmiyorum anlatırsan sevinirim görüşmek üzere..

canım senin hikayen nerdeyse benimkisine benziyor. bende evlendikden sonra adet düzensizlik başladı, biz baştan çocuk istiyorduk bu yüzden korunmadık hiç. o zaman daha ankarada yaşıyorduk, 2 defa polikliğe gittim düzensizliğimden dolayı, sadece ultrasona bakıldı bişeyin yok denildi gönderildim. öylece daha 2 ay bekledim sonra özel hastaneye gittim, ve oradaki doktor hemen tahminde bulundu gereken testleri yaptı ve pko çıktı. tedavime başlayacaktı adetim 3cü günü ama ya benim doktorum orda olmuyordu, diğer doktorlarda bana bakmak istemedi başkasının hastasıyım diye, ayrıcada randevu sorunları yaşadım, mesela ultrason takibi yapılcakdı ama bi türlü randevu alamıyordum hep 1-2 hafta sonrası için veriyorlardı. baktım buda olmuyor, başka özele gittim oradaki doktorda, pek akıllı çıkmadı ama yinede umudumu kesmedim klomenle tedaviye başladım orda. ilk olarak günde 2 tane içtim, ilk ay hiç yanıt vermedi yumurtalıklarım, 2 ay 3 tane oldu ve yine bişey yok, benim uyarmam üzere 3.ay ek olarak glukofen mı nedir hatırlmıyorum artık şekerhapı verdi ve günde 4 tane klomen buda olmadı ve iğne tedaviye başlıycaz dedi. bu arada bizim taşınma mevzumuz oldu ve ben tedaviyi bıraktım, zaten artık hap manyağı olmuştum. kendimce diane 35 aldım, en azından adet olayım diye, 4 ay da böyle geçti. en yakın hastane tahsin özbek olduğu için ona bi gideyim dedim, derdimi söyleyim belki anlar diye, barış bey sağolsun hemen, gereken testleri tekrar yaptı güncel olsun diye, klomen yanıt vermediği için iğne tedaviye başlıycaktık, ama rapor almam gerekiyordu. ayrıca eşimdede spermiogram istedi, tedaviye başlamadan önce. eczanelerde bu arada özel hastane raporu geçerli değil diyordu ve sopalıya gittim aynen senin gibi. belkide senin gibi aynı kasaba denk geldim, çünkü hikaye nerdeyse tıpa tıp aynı, aynı yine 5 kadınla beraber odada, ben pko hastasıyım diyorum oysa senin ne şikayetin var diyip diyip durdu, sonrada ben başkaların hastalarına bakmam dedi, bende dedim eh siz benim tedavimi devam ettirin, yok dedi üniversiteye gitmen lazım rahim filmi falan çektircen dedi, bide üstüne üstlük senin hamile kalmam çok zor hiç bir zaman çocuk sahibi olmama fikrine şimdiden alışsan iyi olur dedi. ben kendi doktorum gittim oda sağolsun iyice araştırdın rapor davasını ve özel hastane raporu geçerli olduğunu öğrendi. böylece devletlerde sürünmekden kurtuldum. adet ol yine gel dedi, adet olup gittim bu seferde kist oluşmuşdu kısmet işte ne diyecen. dkh verdi bana bir ay için 2 hafta sonra yine gel dedi, küçülmeye başlamıştı ama 1 kutu daha önerdi tam temizlensin diye. eh şimdi hikayemin sonunda geldik, doktorum değerlerim normal seviyede olduğu için, klomeni denemek istedi son bir kez daha, iğneler konsantre olduğu için fazla uyarılıp kist oluşabilir dedi ve bu sefer amelyat gereke bilir dedi. günde 2 klomen önderdi kullandım ve büyük mucize ilk defa yumurtam gelişti ve bu ay en büyük mucizemi bekliyorum işte... hikayem bu baya uzun oldu sanırım beklemem gereken 8 gün daha var off off

bana da 2 sene once pko teshisi kondu. adetlerim duzenliydi, ağrısızdı , normal kilodaydım ancak pko'ydum. asırı derecede sac dokulmem vardı, tepelerim acılmıstı, cildim - sacım cok yaglanmaya baslamıstı. soyle ki normalde 3-4 gunde bir yıkadıgım saclarım sabah yıkanıp 7 gibi eve donerken yaglı gorunuyordu. hergun mutlaka saclarımı yıkamam gerekıyordu. 1 sene yasmin ve diana35 kullandım; hiçbir degisiklik olmadı yumurtalıklarımda.
sonra da bu hapları bıraktım.
hıc duzenli surduremesem de birkac kez sogan kurune basladım. 3-5 gun maksimum devam edip bırakıyordum. bir-iki kez de incir kuru yaptım cocugum olsun diye ama onu da anca bi hafta yapabilmisimdir.
sonra bu hayıt tohumunu okudum netten. cay-kahve alıskanlıgı olmayan biri olarak isyerinde gunde bir sefer bu hayıt tohumunu ictim. sıcak suya atıyordum bir cay kasıgı kadar kiminde cok bekliyordu, kiminde az bekliyordu; kimini sıcak kimini soguk iciyordum. bu sekilde 2 tane 100er gramlık paket ictim.
sonra da yine aktardan civanpercemi aldım. onu da aynı sekilde sıcak suya bir tutam attım. bir demetin yarısı anca bitmisti ki doktora gittim. pko oldugumu, cocuk ıstedıgımı fılan soyledım ancak o da kontrolde pko filan olmadıgımı yumurtalıklarımın gayet saglıklı oldugunu soyledi.
hamile miyim, degilim, ama pkoyu atlatmak (en azından bir surelik bile olsa) gayet iyi.
yani bosuna degilmiş su yazılanlar.
size onerim doktor kontrollerinizi aksatmayın, cok kafaya takmayın bu hastalıgı ama bu otlar da gercekten rahim-yumurtalık destekleyici-koruyucu ki dogum kontrol haplarının yapamadıgını 6 ay gibi bir surede basardı.
benim de moralim bozuluyor, ben de hamile degilim, ancak en azından sorunların bir kısmı kaybolmus durumda.
acil sifalar diliyorum hepimize.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…