Hamile kalmak yapmamiz / yapmamamiz gerekenler listesi :)

bence de oyle olmali ama inanin ben kime soylesem daha cok erken, bi problem yok, ilk gebelikte dusuk olur, kimyasali gebelikten saymiyoruz diye diye gecistiriyolar, sonra paranoyak damgasi yememiz de cabasi, ondan pes ettim. dusuk doz asprin aldim kendim kullaniyorum olasi bir gebelik durumunda da doktora soyler ya devam ederim ya birakirim diye dusunuyorum :KK43:
su an Türkiyedeyseniz en azından aklınızdan bu endiseleri atabilmenize yarayacak bir kaç tahlıl onerebilirim. Doktor değilim tabi ki ama en azından elemiş olmanız adına :) ya da danısmak istediğiniz bir şey varsa bilgim dahılınde yardımcı olmak isterimmm.

uff oyle mi diyosunuz, ya tereddut ederek aliyorum 4 gun oldu baslayali zaten ama bilemedim kii, izledigim bir kiz da dusuk yapmis, doktor ona onlem olarak 81mg basla demis, ben de oyle basladim cunku inanin yani kimse bakmiyor, dogru tamam olmadi ben birakiyim yarindan itibaren 4 gunden bisey olmaz sanirim heralde?
siz düşük yapmadınız ama kimyasal gebelık oyle bir şey değil :)

Kizlar selamlar, hepimiz aylardir yillardir cocuk sahibi olmayi bekliyoruz bazilarimiz cok kotu tecrubeler yasiyor ben de dahil. Ama bu surecte kendimizi o kadar yipratiyoruz ki, testler erken gebelik testleri defalarca kan vermeler, erken ogrenip uzulmeler stresle beklemeler. Ben bu surecte benim icimi cok cok rahatlatan, cok sevdigim doktor Banu Ciftci`nin paylastigi bir yaziyi paylasmak istiyorum sizinle, benim tum paranoyalarimi giderdi, kafamin gercekten daha rahat etmesini sagladi. Okuyun, umarim size de iyi gelir ve robot gibi davranmaktan vazgeceriz bir sure sonra.

Cocuk sahibi olmak istiyoruz.
Doğurganlığı artırıcı yöntemler nelerdir?
Nasıl gebe kalabilirim?
Deniyoruz ama olmuyor?
🌸
Öncelikle gebe kalmaya karar verdiğinizde korunmayı bırakmadan önce muayene olmanız gerekiyor.
Muayene oldunuz, her şey yolunda.
Denemeye başladınız ama olmuyor.😞
Ne kadar beklememiz gerekiyor?
🌸
Kadının yaşı 35 altıysa 12 ay korunmasız ilişki, 35 üstüyse 6 ay korunmasız ilişki sonrası gebelik olmazsa tekrar muayene olmanız ve rahim filmiyle eşinizin sperm analizi ilk basamak tetkikler olarak gerekiyor.
🌸
Gelelim öncesine...
henüz yeni deniyorsunuz ya da 1 yıl dolmadı.
Neden gelmiyor bu bebek?
🌸
Nedenini söyleyeyim...
Bu aynı zamanda doğırganlığı artırıcı en iyi yöntem...
🌸
Lütfen yumurtlama gününüzü hesaplamayı bırakın...
🌸
Muayene ettiğim ve her şeyi yolunda olan henüz 1 yılı doldurmamış hastamda öncelikle telefonundan o yumurtlama günü hesaplayıcı uygulamaları sildiriyorum.
Hele ki yumurtlama günü testleri aldıysa, attırıyorum.
Bunlar sadece gereksiz stres yapar çünkü.
Psikolojinizi daha da bozar.
🌸
Yumurtlama günü, gecesi hesaplanıp cinsel ilişkinizi ona göre planlayarak gelmez o bebek.
“Her şeyi biz kontrol ediyoruz.” sanıyoruz ya hani, izin verelim de yeni bir canlının rahme düşeceği ana biz karar veriyor olmayalım.
🌸
Yumurtlama günü önemli tabii ama yumurtlamanın olduğu an ilişkiye girmeniz gerekmiyor.
Spermler kadın üreme sisteminde 5 güne kadar canlı kalabiliyor.
24 saat de yumurtanın ömrü.
Ortalama 6 günlük bir pencereden “fertile window” bahsediyoruz.
6 günü geçmemek üzere lütfen normal cinsel yaşamınız nasılsa öyle devam edin.
🌸
Ya olmazsa, ben bir şeyleri eksik yapıyorsam, geç kalıyorsam, eşim de bugün şehir dışında ?
Anne ve babamın bu stresiyle ben de bebek olsam gelmezdim. 😊🐣
🐣🐣
Lütfen bir rahat olun önce.
Gelelim ilişki sıklığına...
Haftada 2 den az ilişki olursa döllenme olasılığı azalıyor.
Yani gün aşırı, her gün deyip de aynı şekilde cinsel yaşamınızı programlamayın.
(Not: Eşiniz her zaman yanınızda değilse o ayrı)
🌸
Peki ilişkiden sonra sırtüstü yarım saat yatayım, ayağımı kaldırayım...
Bunların döllenme üzerine hiçbir etkisi yok.
Boşalma sonrası 2 dk içerisinde sperm çoktan tüplere ulaşmış oluyor. Ve de yer cekimiyle degil, molekuler duzeyde, kuyrugunu kullanarak ilerliyor, Pozisyonunuzun bir onemi yok yani.
🌸
Peki ne yememeliyim, ne icmeliyim? Hicbir macun sizin yumurta sayi ve kalitenizi ya da esinizin sperm parametrelerini degistiremez. Bir sorun varsa zaten tedavi gerekir. Sadece sigara, alkol gibi maddelerden uzak durmaniz gerekiyor.
🌸
Ayni zamanda bu dollenmeyi arttirdigini iddaa eden yonemler sadece gercekten bir sorun varsa sizin tedaviye basvurmanizi geciktirir.
🌸
Demem o ki basta soyledigim sureler dolana kadar rahat olun, korunmayi birakmadan once muayene olmakla zaten elinizden geleni yaptiniz.

Zamana ve dogasina, normal cinsel aktivitenize birakin ve rahat olun.
Peki benim bunların hepsini şuan yapıyor olmama kaç puan 🫠🫠

su an Türkiyedeyseniz en azından aklınızdan bu endiseleri atabilmenize yarayacak bir kaç tahlıl onerebilirim. Doktor değilim tabi ki ama en azından elemiş olmanız adına :) ya da danısmak istediğiniz bir şey varsa bilgim dahılınde yardımcı olmak isterimmm.
ben Turkiyede degilim ne yazik ki ama yazabilirseniz cok sevinirim eylulde eger gebe olmazsam doktora gorunurum olmadi tekrar,

bu arada dusuk yaptim subat ayinda, 10.haftada ultrasona gittigimizde kese vs. hersey vardi fakat bebek buyumemis nokta olarak kalmisti. ilacla dusuk yaptim.

Peki benim bunların hepsini şuan yapıyor olmama kaç puan 🫠🫠
kuzumm hepimiz yaptik, ben uygulamalari silme asamasina gelmedim henuz yumurtlamayi en azindan tahmin ederek biliyim diye ama su yastik koyma onuyapma seylerini biraktim, uzun sure dus almama seyini de biraktim, yoksa cok stres oluyorum

bakın ben 2011 yılından beri hemsırelık yapıyorum başka bir ağrı kesiciyi miligramına kadar eşime dahi önermem bunu al iç diye, herkesın bunyesi farklı çalışır. Bazen doktorların verdiği ilaçlar bile bünyemizde yan etkilere sebebiyet verebiliyorken her hangi bir kanama pıhtılaşma bozuklugunuz olup olmadığını bilmeden bu tarz ilaçları almanız uzun vadede kanamaya yatkınlıgınızı arttırır o zaman tehdit oluşturur siz ve bebek için. Durum tespit edilmeden kullanmanız uygun değil bence.

1 saat sonra hemen hemen evde olacağım detaylı konusmak üzere yazacağım size :)

1 saat sonra hemen hemen evde olacağım detaylı konusmak üzere yazacağım size :)
tamamdir bekliyorum o halde :)
bakın ben 2011 yılından beri hemsırelık yapıyorum başka bir ağrı kesiciyi miligramına kadar eşime dahi önermem bunu al iç diye, herkesın bunyesi farklı çalışır. Bazen doktorların verdiği ilaçlar bile bünyemizde yan etkilere sebebiyet verebiliyorken her hangi bir kanama pıhtılaşma bozuklugunuz olup olmadığını bilmeden bu tarz ilaçları almanız uzun vadede kanamaya yatkınlıgınızı arttırır o zaman tehdit oluşturur siz ve bebek için. Durum tespit edilmeden kullanmanız uygun değil bence.
dogru haklisiniz ama yine de cogu insanda tespit edilmeden kullaniliyor gordugum icin ben de aliyim dedim 2 kez boyle seyler yasayinca, biraz ara veriyim o halde eger gebelik olusursa ona gore doktor kontrolunde ilerlerim, cok tesekkur ederimm detayli anlatim icin<3

kuzumm hepimiz yaptik, ben uygulamalari silme asamasina gelmedim henuz yumurtlamayi en azindan tahmin ederek biliyim diye ama su yastik koyma onuyapma seylerini biraktim, uzun sure dus almama seyini de biraktim, yoksa cok stres oluyorum
Yok kuzum ya şaka yapıyorum elbette ki sen kendini nasıl rahat hissediyorsan öyle yap yazdıkların da çok doğru şeyler katılıyorum🙏 bi kaç ay denemeden sonra olmazsa bende bırakıcam zaten seneye kızım ilk okula başlayacak onun ilkokul sürecine denk gelmesini istemiyorum kışa doğru tekrar başlarız bu sefer takip etmem hiç birşeyi bende. Bilinçli yapmak zorundayım şuan ama bu şekilde olacak mı Allah bilir herşeyi tecrübe ediyoruz işte. 🥰

Yok kuzum ya şaka yapıyorum elbette ki sen kendini nasıl rahat hissediyorsan öyle yap yazdıkların da çok doğru şeyler katılıyorum🙏 bi kaç ay denemeden sonra olmazsa bende bırakıcam zaten seneye kızım ilk okula başlayacak onun ilkokul sürecine denk gelmesini istemiyorum kışa doğru tekrar başlarız bu sefer takip etmem hiç birşeyi bende. Bilinçli yapmak zorundayım şuan ama bu şekilde olacak mı Allah bilir herşeyi tecrübe ediyoruz işte. 🥰
olucak olucak bence canimm ben inaniyorumm icimde guzel hisler var

uff oyle mi diyosunuz, ya tereddut ederek aliyorum 4 gun oldu baslayali zaten ama bilemedim kii, izledigim bir kiz da dusuk yapmis, doktor ona onlem olarak 81mg basla demis, ben de oyle basladim cunku inanin yani kimse bakmiyor, dogru tamam olmadi ben birakiyim yarindan itibaren 4 gunden bisey olmaz sanirim heralde?
Merhaba ben 10 temmuz'da adet olup 16 temmuz'da adetim bitti ve birçok kez ilişki oldu eşimle ben de hafif kasık sancıları var bu arada yumurtlama testleri yapıyorum henüz tam olarak çift çizgi görmedim koyu bir şekilde çift çizgi yok ama kasık sancılarımdan dolayı acaba hamile miyim diye şüphedeyim dün test yaptım yoktu acaba Beta versem çıkar mı

Merhaba ben 10 temmuz'da adet olup 16 temmuz'da adetim bitti ve birçok kez ilişki oldu eşimle ben de hafif kasık sancıları var bu arada yumurtlama testleri yapıyorum henüz tam olarak çift çizgi görmedim koyu bir şekilde çift çizgi yok ama kasık sancılarımdan dolayı acaba hamile miyim diye şüphedeyim dün test yaptım yoktu acaba Beta versem çıkar mı
Çıkmaz daha adetinin üzerinden çok geçmemiş, yumurtlama da görmediysen hamilelik belirtisi değil belki de yumurtlama belirtisidir

Çıkmaz daha adetinin üzerinden çok geçmemiş, yumurtlama da görmediysen hamilelik belirtisi değil belki de yumurtlama belirtisidir
Ama benim bundan önce çok akıntım vardı sanırım o zamanlar yumurtladın ama yumurtlama testinde koyu çizgiler çıkmadı ama akıntım yok şimdi yani yumurtlama olmaz ki

Hem ben de düzensiz adet var mesela geçen ayın onun da oldum bu ayın 10'unda olacağım diye bir söz konusu yok o yüzden adet belirtisi değil de hamilelik belirtisi mi diye merak ettim İnşallah bir gün ben de o çift çizgiyi görürüm 😔

Hem ben de düzensiz adet var mesela geçen ayın onun da oldum bu ayın 10'unda olacağım diye bir söz konusu yok o yüzden adet belirtisi değil de hamilelik belirtisi mi diye merak ettim İnşallah bir gün ben de o çift çizgiyi görürüm 😔
canim daha adetin biteli 15 gun olmus, reglin de duzensizse belki yumurtlamayi adet dongunun 20.gununde falan gorucek bile olabilirsin. Her gun ayni saatte tahmini ogleden sonra 4-5 gibi, 2 saat once su vs. alimini keserek yap ovulasyon testini her gun, silik silik dursa da birden bir gun koyulasiyo ve anliyosun yumurtlamanin oldugunu. Benim de seffaf akintim uzun zamandir yok daha dogrusu ben farkedemiyorum heralde. O yuzden ben daha yumurtlamanin olmadigini dusunuyorum senin, insallah yakala degerlendir de gorursun🙏🏻 esinle de 2-3 gunde bir iliski yasamaya devam et illa ki yakalicaksin yumurtlama gununu

canim daha adetin biteli 15 gun olmus, reglin de duzensizse belki yumurtlamayi adet dongunun 20.gununde falan gorucek bile olabilirsin. Her gun ayni saatte tahmini ogleden sonra 4-5 gibi, 2 saat once su vs. alimini keserek yap ovulasyon testini her gun, silik silik dursa da birden bir gun koyulasiyo ve anliyosun yumurtlamanin oldugunu. Benim de seffaf akintim uzun zamandir yok daha dogrusu ben farkedemiyorum heralde. O yuzden ben daha yumurtlamanin olmadigini dusunuyorum senin, insallah yakala degerlendir de gorursun🙏🏻 esinle de 2-3 gunde bir iliski yasamaya devam et illa ki yakalicaksin yumurtlama gununu
Allah senden razı olsun çok sağol bak şimdi biraz moralim geldi ☺️ Yanlız ben adetim bitti biteli akşam 8 de yapıyordum ama dün ve bugün sabah 10 da yapmaya başladım ovulasyon testini ☺️tabiki iki saat bişey içmeden yemeden yapiom yani sabah 10 da yapmammi iyi akşam 8 demi

Allah senden razı olsun çok sağol bak şimdi biraz moralim geldi ☺️ Yanlız ben adetim bitti biteli akşam 8 de yapıyordum ama dün ve bugün sabah 10 da yapmaya başladım ovulasyon testini ☺️tabiki iki saat bişey içmeden yemeden yapiom yani sabah 10 da yapmammi iyi akşam 8 demi
sabah 10 da iyidir cok gece birakmayin diyolar o yuzden aksam 8dense sabah 10 daha iyi bence :) goruceksin merak etme icini ferah tut benim de oyleydi yaparken hep silik cikiyodu yakalayamicam diyodum 20.gunde yakaliyodum, erken baslayinca insan sabirsiz oluyor haberdar edersin bizi dee

sabah 10 da iyidir cok gece birakmayin diyolar o yuzden aksam 8dense sabah 10 daha iyi bence :) goruceksin merak etme icini ferah tut benim de oyleydi yaparken hep silik cikiyodu yakalayamicam diyodum 20.gunde yakaliyodum, erken baslayinca insan sabirsiz oluyor haberdar edersin bizi dee
Ben az önce yine test yaptım yok 🥺🥺😔😔nedenki

X