Sandviç - Kanepeler Patatesli,Kıymalı Kol Böreği ile Kahvaltı Sofram-Dr Oetker Maya Sponsorluğunda

Nevreste

Yeniden ☀
Yönetici
Editor
16 Ağustos 2010
291.824
599.760
43
Herkese Hayırlı Akşamlar
Kahvaltı sofraları kategorisi beklediğimden daha güzel bir kategori oldu...Bu kategoride katılmazsam olmaz diye düşündüm. Yarışmacı arkadaşlarımla yarışmak, bu heyecanı tatmak istedim...
Ailece sevdiğimiz bir tarifi paylaşmak istiyorum..Tarifi istediğiniz bir harç ile yapabilirsiniz...Ben kıymalı ,patatesli yaptım...

Patatesli ,Kıymalı Kol Böreği

İç Malzeme
3-4 Orta Boy Patates
200 gr orta yağlı kıyma
1 büyük soğan
1 tatlı kaşığı domates salçası
1 tatlı kaşığı biber salçası
1 tatlı kaşığı tuz
1 çay kaşığı karabiber
1 çay kaşığı pul biber
1 çay bardağı sıvı yağ

YAPILIŞI

Öncelikle kıymayı bir tavaya koyup, üzerine 1 çay bardağı su ekliyoruz ve suyunu çekene kadar pişirilir.. Daha sonra sıvı yağ ve soğanı ekleyip kavuruyoruz.. Kavrulan soğanların üzerine salça ve baharat,tuzu ekliyoruz...
Patatesleri haşlayıp ,rendeleyip kıyma harcına ekleyip kavuruyoruz. Daha sonra soğumaya bırakıyoruz..

Hamurun Malzemesi

-1 çay bardağı yoğurt
-1 çay bardağı sıvı yağ
-1 çay bardağı su
-1 yumurta
-1 paket instant maya
-5 su bardağı un
-1 tatlı kaşığı tuz

Arası için :Eritilmiş tereyağı

Üzeri için:1 yumurta ve susam

YAPILIŞI

Maya ve un hariç diğer malzemeleri karıştırıyoruz.. Daha sonra un ve mayayı ekleyip yumuşak bir hamur elde ediyoruz..

Hamuru 8 bezeye bölüyoruz ve üzerini kapatıp yarım saat dinlendiriyoruz..

Bezeleri 4'er ayırıyoruz...İlk dört hamuru servis tabağından büyük açıyoruz..

Üzerine eritilmiş tereyağı sürüyoruz..

4 katı üst üste koyuyoruz. Üst kata yağ sürmüyoruz.. Üzerini kapatıp diğer 4 bezeyi açıyoruz...

İlk 4 bezeyi merdane ile biraz inceltip üç parçaya bölüyoruz..Üzerine hazırladığımız kıymalı patates harcını koyuyoruz..

Rulo şeklinde kıvırıp,yağlanmış tepsiye kıvırarak diziyoruz..

Üzerine yumurta sarısı ve susam serpiyoruz ve 175 derecede kızarana kadar pişiriyoruz..

Böreğimiz hazır...

Kahvaltı soframıza geçelim
Minik köstebek pastam

Milföy pizza

Patates kızartması ve yumurta

Çörek otlu ekmek ve ıspanaklı Gözleme

Meyve Tabağı

Peynir TabağıZeytin salatası

Yarışmaya katılan tüm arkadaşlara başarılar dilerim

KAHVALTI
Sabah veya ikindi vakti verilen hafif yemeğe “kahvaltı” denir. Sabahları aç karnına kahve içmemek için ondan önce hafif bir şey yemek adet olmuş bunun üzerine kahve içildiği için bu yemeğe “kahve-altı” denilmiştir.

Kahvaltıda, çoğunlukla tereyağ, reçel, peynir, zeytin, yumurta, sucuk, pastırma yenir, süt, çay içilir. Bazı ülkelerde sabah ve ya ikindi kahvaltısını daha kuvvetli yiyeceklerle yaparlar ondan sonraki yemekleri hafif yerler.

Kahvaltı besleyici bir yemektir hele sabah kahvaltısında iyi besin alanların soğuk algınlığı gibi bazı hastalıklara karşı daha dayanıklı oldukları görülmüştür. Şişmanlamak istidadında olanlar kahvaltılarını daha hafif yapmalıdırlar. Böylece vücudu beslenmeden alıkoymadan yağlanmayı önlemek uygun olur.

Damarlarında sertlik, kalplerinde, karaciğerlerinde hastalık olanlar kahvaltılarını yalnız elma, armut, şeftali, kayısı, portakal, mandalina gibi meyvelerle yapmalıdırlar çünkü bu gibi meyveler hem vitamin bakımından zengindir hem de mideye, bağırsaklara hoş bir dolgunluk vererek pekliği, sıkıntıları ortadan kaldırırlar.

Dr. Oetker
Güven ve sürdürülebilirlik Dr. Oetker ailesi için çok önemli faktörlerdir. Neredeyse tüm tüketiciler - Almanya'da % 97 civarında- markayı bilmekteler ve ona büyük bir güven duymaktadırlar. Tekrarlanan bağımsız anket ve araştırma sonuçları Dr. Oetker’in hep pazarda lider bir konuma sahip olduğunu ve en güvenilir gıda markaları arasında yer aldığını göstermektedir. Tüketicilerin bu markaya güvenleri 100 yılı aşkın bir süredir devam etmektedir.

Ay iyi olaydımda bende katılaydım şu yarışmaya

Mükemmel görünüyor ellerinize emeginize sağlık

Ba-yıl-dıımmmmmm-
Harikaaa yaaa sofraya bakk yok yok
Aman Allahım acıktım
Ellerine sağlık nevo'm❤❤✔✔✔
canım benim hamarat hatunum

Huuuuhhhhhuuuuu
Nur kopar
Nevoosssccaaan ,naptin sen boyle Kol boregi en bi sevdigimdeen Leziizz ,nefiisss
Masan ,sunumlarin super olmus ,hele o kalpli peynirleri kiskandim ne yalan solim Bende yapaydim keskem Mash.Ellerine kollarina saglik nevosum ,masan harika gorunuyor.Boyle guzel bi supriz yapmis olmana ayrica tesekkur ederim .Basarilar dememe gerek var mi Super olmuss

Çok teşekkür ederim Nur'cum senin beğenmene ayrıca çok sevindim..
Kalpli peynir ve su damlası peynir aklında olsun bir daha sofra hazırlarsan yaparsın canımKurabiye kalıplarıyla iyi oluyor

canım bu borekten istediyemiyim hamur isi diyorum ama olmuyor heleki boyle guzel gorunuyorsa

Bende o nedenle katıldım.. İnan bu kategoride kim 1. olur bilemiyorum

Bende en cok onu merak ediyprum her zaman bu kadar coskulumu olur yarismalar bilmiyor ama inan butun katılımcılardan bir şey öğrendim.En güzeli de bu sanırım❤

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…