Para isteyen aile

Ozaman ilerde mirastan felanda pay almayacaksınız?

Ayrı eve çıkın ozaman.
Yani evde birşeyler yapılacaksa evde yaşayanların yardımcı olması doğal değilmi?
İlerde Allah korusun birşey olsa size kalmayacakmı o ev?
Miras istemiyorum. Zaten bu miras olayları yüzünden çıkmayan kavga, tartışma kalmıyor ailelerde. Maddi olarak onlardan bir beklentim yok, durumları nedeni ile. Ama keyif için birikimimden veremem
Ailemin 1 ev dışında bir şeyleri yok zaten.

Evden ayrilip, iş yerime yakın bir yerde apartman kiralamak istediğimi söyleyince, "o zaman işi birak" dediler.
Paranı biz yiyemiyceksek evde otur bize hizmet et diyorlar yani😮 Öğrenciyken devlet burs vermese okutmayacaklardi zaten muhtemelen...Gerçekten ne kadar da evlat vefasina layık bir aile...

Merhaba arkadaşlar,

Ben ailesi ile yaşayan 26 yaşında bir bayanım.
Calışıyorum ve her ay maaşımın bir kismini onlara veiryorum (onlar benden istemedi, ekmek elden su gölden yaşamayı seven biri değilim).

Fakat, bazen, benden büyük miktarda para istiyorlar (1 maaş kadar, veya maaşımın 1-2 katı kadar). Bende hayir, veremem dedim.
Kenarda param var ama o paraya ellemek istemiyorum, o para benim geleceğim. Bende o kadar para yok diyorum, birikiminden ver diyorlar. Bende hayır olmaz diyorum. Evde çok büyük kavga çıkıyor. Bu sefer bahçeyi yapacaklarmış, o yüzden para istiyorlar.

Sıkıldım artık. Ne yapiyim ben? Yanlış mı yapıyorum? Vermem gerekir mi?
No

Paranı biz yiyemiyceksek evde otur bize hizmet et diyorlar yani😮 Gerçekten ne kadar evlat vefasina layık bir aile...
Yok benim kafam almıyor.Kızcağız evleneceğim ailem yardım etmiyor deseydi ailen sana yardım etmek zorunda mı denilirdi.
Eeee ozaman bu çocuğu dünyaya getirmeyi seçen ana baba ona göre plan yapıp çocuğundan medet ummayacak ozaman(hastalık,iflas v.b zaruri durumlar hariç)
Ailelerin okutması beslemesi minnet edilmesi gereken birşey gibi gösteriliyor neden ama ya neden ben seviştim dünyaya geldi bu çocuk eeee ozaman ben sorumluyum herşeyinden benim sevişmemden çocuk neden sorumlu tutuluyor?

Evet, bu konuda katiliyorum size. Eğer anne baba sıkışıksa, vermek gerekiyor zaten. Bunun sorusu dahi olmaz.
Peki sonradan kendi evinizi, hayatınızı nasıl kurdunuz ? Yavaş yavaş mı yoksa bir yerlerden size maddi yardım geldi mi
Evlenirken hiç birikimim yoktu. Çeyizimi annemle babam yaptı. Kına gecemde epey takı takıldı, kına salonumu çeyizlerin büyük taksitlerini takıyla ödedik, kalanını bana verdiler.
Doğum yaptıktan bir süre sonra eşimin işleri tepe taklak oldu, bir sürü borçla ortada kaldık mesela. Bende çalışmıyordum bebekten dolayı, o dönem ailem sahip çıktı bize. Sadece bana değil eşime ve çocuğuma da baktılar. Onların desteğiyle toparlandık. Bekarken hiç destek vermemiş olsam o zaman onlardan destek almaya çok utanırdım.

Aileden para sakınmayı anlamıyorum ben. İhtiyaç anında para vermekten çekiniliyorsa aile denmemeli bence. O bahçe sizin de bahçeniz değil mi? Masraflara katılmak niye bu kadar zor geliyor?
Şöyle oluyor genelde bu profil., bu kız evlenirken annesi 1₺ harcamak istemiyor her şeyi damat beyden bekliyor kızı çeyizsiz vs mahçup ediyorlar

Ozaman ayrı eve çıkın.
Ayrı eve çıkarsan calisma demişler , kadın o yüzden tuttuğu eve taşınacağını bile soyleyememiş daha ailesine...Garibim üç kuruş birikimle kendine bu yobazlardan uzak gizli gizli bir hayat kurmaya çalışıyor, ona da göz dikmişler işte

Evet her ay verdiğim para giderlerin bir kismini karşılamaya yetiyor. Maaşım 2,4K EUR ve her ay 1K EUR kenara koyuyorum ve 400 EUR onlara veriyorum.
Baban evi geçindiriyor annen evin işlerini yapıyor sen sade 400 veriyorsun bencilmiyim demişsin evet bencilsin

Sakın kendinizi daha fazlasını yapmadığınız için suçlu hissetmeyin. Evet ailelerimizin ihtiyacı varsa destek olmalıyız elbette ancak bahçe çok keyfi bir ihtiyaç ve bir aile bunu rahatça istiyorsa sorun vardır.
Ne bileyim anneniz yıllardır bahçeyi düzenlemek istiyordur ama bir şeylerden ona sıra gelmemiştir siz ısrar edersiniz annenizin gönlü olsun diye anlarım da burada belli ki durumlar farklı.
Kendi hayatınıza bakın. Hastalık ölüm vs haricinde yardım etmeyin.

Merhaba
Konu sahibi para veriyormuş zaten.Bahçe gibi gereksiz bir konu üzerinden neden birikmiş parasını versin ya.
Bir de insanın evladı neden yük olsun insan anne babasının evinde yaşarken ekmek elden su gölden yaşamak mı oluyor?
Yok anlamıyorum ihtiyaç olur destek olunur ihtiyaç yoktur içinden gelir faturalar ödenir ama insan ana babasına yük mü olur ya
Yetişkin bir insan çalıştığı halde geçimini anne babasına sağlatıyorsa evet yük olur. Benim kuzenim öğretmen, anne babası isyan etti sonunda. Annesi diyorki işten gelince soyunup kirli sepetine atıyor, yıkayıp ütüleyip dolabına asıyorum. Yemeğini önüne koyup bulaşığını yıkıyorum. Çalıştığı için hiçbir işe elini sürmüyor. Biz paraya sıkıştığımız zamanda başkalarından borç alıyoruz, çünkü asla eve tek kuruş destek olmuyor. Birikim yapıp ev alacakmış. Ben olsam tutar kolundan sokağa atarım böyle sorumsuzu. İnsan yaşadığı evin faturasını içinden geldiği için ödemez, mecbur olduğu için öder.

X