Para isteyen aile

Evet yurt dışında yaşıyorum.
Aldığım maaş ayrı eve çìkmaya yetiyor.
Evet maddi olarak kolay, eğer asgari ücretle calimiyorsaniz
Bizim üniversite mezunu gençlerimiz de 30 yaşında aldıkları maaşla , bıçakla üstüne yürüyen ana babalarından kurtulmak için kalacak ranzalı apart , kadın siginma evi filan ariyorla burda 🥺

Bizim üniversite mezunu gençlerimiz de 30 yaşında aldıkları maaşla , bıçakla üstüne yürüyen ana babalarından kurtulmak için kalacak ranzalı apart , kadın siginma evi filan ariyorla burda 🥺
Evet, bazı programlarda duyuyorum malesef...
Bence, kısmen, "millet ne der" diye yaşanıldığı için bu tür çok üzücü olaylar yaşanıyor.
Belki diğerleri kafasına takmasa bu insanlar, evlenmeyeceklerde, çocukta yapmayacaklar,

Hayır o kadar tutmuyor, tek kişi yaşıyorsanız.
Siz ne kadar verirdiniz ?
Ben bekarken maaşımı ayırmıyordum. Harcamalarımi evin kredi kartıyla yapıyordum. Maaşımın hepsinide eve veriyordum. Ayrı bir birikimim yoktu. Kardeşlerim okuyordu zaten, babam çok sıkışıktı. Ailemin ihtiyacı varken para biriktirmeye çalışmak doğru gelmiyordu bana.

Ben bekarken maaşımı ayırmıyordum. Harcamalarımi evin kredi kartıyla yapıyordum. Maaşımın hepsinide eve veriyordum. Ayrı bir birikimim yoktu. Kardeşlerim okuyordu zaten, babam çok sıkışıktı. Ailemin ihtiyacı varken para biriktirmeye çalışmak doğru gelmiyordu bana.
Evet, bu konuda katiliyorum size. Eğer anne baba sıkışıksa, vermek gerekiyor zaten. Bunun sorusu dahi olmaz.
Peki sonradan kendi evinizi, hayatınızı nasıl kurdunuz ? Yavaş yavaş mı yoksa bir yerlerden size maddi yardım geldi mi

Çok özür dileyerek aile olarak çocuklarımızı okutmak,beslemek bizim görevimiz diye düşünüyorum.
Çocuğumuz bir işte çalışmazsa ne yapacağız o zaman evden göndermemiz mi gerekiyor?
Tabi ki elzem bir durum olur ozaman herkes elinden geleni yapar ama ailen seni okuttu besledi lafları bana çok saçma geliyor.
Bu çocuk sırf ben istedim diye dünyaya geldiyse kendi hayatını kurana kadar da herşeyinden ben sorumluyum.
Boşanıp aile evine dönüpte ailesi ile sıkıntı yaşayanlara ne biçim ailen var diyoruz bu mantıkla o ailede evlenip çoluk çocuk sahibi olmuş kızlarını beslemek elektrik giderlerini karşılamak zorunda değil o zaman.
İyi de kocaman kadının giderlerini neden hala ailesi karşılasın bana mantıksız geliyor. Ailesi zengin olsa zaten tenezzül etmez. Ama demek ki yetmiyor, yetmediği noktada destek neden olmasın?

Çok özür dileyerek aile olarak çocuklarımızı okutmak,beslemek bizim görevimiz diye düşünüyorum.
Çocuğumuz bir işte çalışmazsa ne yapacağız o zaman evden göndermemiz mi gerekiyor?
Tabi ki elzem bir durum olur ozaman herkes elinden geleni yapar ama ailen seni okuttu besledi lafları bana çok saçma geliyor.
Bu çocuk sırf ben istedim diye dünyaya geldiyse kendi hayatını kurana kadar da herşeyinden ben sorumluyum.
Boşanıp aile evine dönüpte ailesi ile sıkıntı yaşayanlara ne biçim ailen var diyoruz bu mantıkla o ailede evlenip çoluk çocuk sahibi olmuş kızlarını beslemek elektrik giderlerini karşılamak zorunda değil o zaman.
Kendi hayatını kurana kadar tabiki herseyinden sorumlusun ama evladın işe girdiyse kendi hayatını kurmuş demektir. Ayrı bir evde yaşasa, evli olsa ailenin para istemesi doğru değil ama aynı evin içinde ekmek elden su gölden yaşamakta bana doğru gelmiyor. Çocuk çalışmıyorsa ev işlerine destek olur, çalışıyorsa evin geçimine destek olur. Öbür türlü anne babaya yazık değil mi? Ben aynı evde yaşadığım anne babama verdiğim parayı yardım olarak görmem ayrıca . Zaten o evde yaşıyorum, evin faturasına kirasına katkı saglayinca anne babama paramı vermiş oluyorum?
Boşanıp ailesinin yanına dönen kadın da anne babanın sırtından geçinemez, işe girip çalışmak zorunda. Öbür türlü nasıl olacak?

İyi de kocaman kadının giderlerini neden hala ailesi karşılasın bana mantıksız geliyor. Ailesi zengin olsa zaten tenezzül etmez. Ama demek ki yetmiyor, yetmediği noktada destek neden olmasın?
Normal bir aile okuyan çocuğa devletin verdiği bursa el koyar mi donyam? Bu kadın belli ki zamaninda da olması gereken maddi manevi aile desteğini hiç görmemiş. Evden ayrılacağını bile daha kendi öz ana babasına soyleyememiş... Demek ki ailede var ciddi bir sıkıntı

Merhaba arkadaşlar,

Ben ailesi ile yaşayan 26 yaşında bir bayanım.
Calışıyorum ve her ay maaşımın bir kismini onlara veiryorum (onlar benden istemedi, ekmek elden su gölden yaşamayı seven biri değilim).

Fakat, bazen, benden büyük miktarda para istiyorlar (1 maaş kadar, veya maaşımın 1-2 katı kadar). Bende hayir, veremem dedim.
Kenarda param var ama o paraya ellemek istemiyorum, o para benim geleceğim. Bende o kadar para yok diyorum, birikiminden ver diyorlar. Bende hayır olmaz diyorum. Evde çok büyük kavga çıkıyor. Bu sefer bahçeyi yapacaklarmış, o yüzden para istiyorlar.

Sıkıldım artık. Ne yapiyim ben? Yanlış mı yapıyorum? Vermem gerekir mi?
Zaten maaşınızın bir kısmını veriyormuşsunuz. Birikiminize dokunmayın. Sağlık gibi hayati bir neden olsa düşünme koy ortaya derdim. Ama bahçe gibi bir nedenle istenmesi koyma sakın.

Kocaman kadının giderlerini karşılamıyorlar ki çocukları hala onlarla birlikte yaşıyor ve para da veriyormuş zaten.
Çocukları evlerinde yemek yedi diye giderleri karşılanmış olmuyor bence.
Hayatını kurar ayrı eve çıkar ozaman ha derim ailem hiç yardım etmiyor diyorsa kocaman kadınsın kendi evini kendin döndürmelisin diye ama yapmayın arkadaşlar ya çocuğumuz evimizde yaşarken elektrik,su,yiyecek giderleri hesaplanmaz.

Normal bir aile okuyan çocuğa devletin verdiği bursa el koyar mi donyam? Bu kadın belli ki zamaninda da olması gereken maddi manevi aile desteğini hiç görmemiş. Evden ayrılacağını bile daha kendi öz ana babasına soyleyememiş...
Ben araları okumadım bunları bilmiyorum. O halde tek kuruş vermesin ne diyim abshsjsj

Merhaba arkadaşlar,

Calışıyorum ve her ay maaşımın bir kismini onlara veiryorum (onlar benden istemedi, ekmek elden su gölden yaşamayı seven biri değilim).

Fakat, bazen, benden büyük miktarda para istiyorlar (1 maaş kadar, veya maaşımın 1-2 katı kadar). Bende hayir, veremem dedim.
Kenarda param var ama o paraya ellemek istemiyorum, o para benim geleceğim. Bende o kadar para yok diyorum, birikiminden ver diyorlar. Bende hayır olmaz diyorum. Evde çok büyük kavga çıkıyor. Bu sefer bahçeyi yapacaklarmış, o yüzden para istiyorlar.

Ailenin durumuna bağlı biraz bu durum. Maddi olarak sıkıntıdalar mı? Sadece emekli veya asgari ücret mi giriyor eve? Eğer öyleyse yardım et bence. Bu yaşa getirmişler sonuçta. Ama yok maddi olarak iyilerse birikimine dokunma. Maaştan belli miktar yardım yaparsın kâfii. Fikrimce 😊

Kendi giderlerimi kendi karşılıyorum zaten. Faturalar için, her ay belli bir miktar ödüyorum aileme

Merhaba arkadaşlar,

Ozaman ilerde mirastan felanda pay almayacaksınız?
Merhaba arkadaşlar,

Ayrı eve çıkın ozaman.
Yani evde birşeyler yapılacaksa evde yaşayanların yardımcı olması doğal değilmi?
İlerde Allah korusun birşey olsa size kalmayacakmı o ev?

Sadece önemli bir ihtiyaç olduğu zaman vermeyi tercih ederim. Benimde bir geleceğim var. Kendi paramdan başka'da bir maddi kaynağım yok
Benim bakış açım böyle değil ya :) o gelecekte ihtiyacım olursa onlarda zatne bana verir. Ailemden para sakınacaksam niye para kazanıyorum 😇 Her ailenin dinamiği farklı vermek istemiyorsanız vermeyin öyleyse

Normal bir aile okuyan çocuğa devletin verdiği bursa el koyar mi donyam? Bu kadın belli ki zamaninda da olması gereken maddi manevi aile desteğini hiç görmemiş. Evden ayrılacağını bile daha kendi öz ana babasına soyleyememiş... Demek ki ailede var ciddi bir sıkıntı
Evden ayrilip, iş yerime yakın bir yerde apartman kiralamak istediğimi söyleyince, "o zaman işi birak" dediler.

Kendi hayatını kurana kadar tabiki herseyinden sorumlusun ama evladın işe girdiyse kendi hayatını kurmuş demektir. Ayrı bir evde yaşasa, evli olsa ailenin para istemesi doğru değil ama aynı evin içinde ekmek elden su gölden yaşamakta bana doğru gelmiyor. Çocuk çalışmıyorsa ev işlerine destek olur, çalışıyorsa evin geçimine destek olur. Öbür türlü anne babaya yazık değil mi? Ben aynı evde yaşadığım anne babama verdiğim parayı yardım olarak görmem ayrıca . Zaten o evde yaşıyorum, evin faturasına kirasına katkı saglayinca anne babama paramı vermiş oluyorum?
Boşanıp ailesinin yanına dönen kadın da anne babanın sırtından geçinemez, işe girip çalışmak zorunda. Öbür türlü nasıl olacak?
Merhaba
Konu sahibi para veriyormuş zaten.Bahçe gibi gereksiz bir konu üzerinden neden birikmiş parasını versin ya.
Bir de insanın evladı neden yük olsun insan anne babasının evinde yaşarken ekmek elden su gölden yaşamak mı oluyor?
Yok anlamıyorum ihtiyaç olur destek olunur ihtiyaç yoktur içinden gelir faturalar ödenir ama insan ana babasına yük mü olur ya

Siz asgari ücret veriyorsunuz ailenize anladığım kadarıyla.
Babanız emekli mi?
evde kaç çocuk daha var ?okuyorlar mi?
Bahçe çok gerekli mi?
Zaten her ay veriyorsunuz.

X