Panik bozukluk hakkinda yardım

Merhaba, çok geçmiş olsun. Kendinize psikoterapi uygulayan iyi bir psikiyatrist bulun. Bu durumda ilaç ve terapi beraber en etkili yol. Panik bozuklukta en büyük problem kaygı veren unsurlardan kaçınmaktır. Kaçınmadan, üstüne giderek, o sıkıntılarla baş ederek, onları önemsemeyerek zamanla ilaç ve terapi ile baş etmeyi öğrenirsiniz. Tercihen bilişsel davranışçı terapi ilk etapta size iyi bir yol gösterici olur. Ek olarak sosyalleşmek, yürüyüşler, hobi vs. hayatınızı tüm bu karanlık gelen sıkıntılar arasında renklendirmenizi sağlar.

Dışarıda olmaya korkuyorum. Evden uzakta olmak kaygi duymama sebep oluyor. Agorafobi eşlik ediyor kaygi bozukluğuna. Ama bu duruma nasıl geldim inan bilmiyorum
Mutlaka bi sebebi vardır bilinç altında mesela sen evde değilken evde olan birinin başına bi kaza gelmiştir ben olsam kurtarırdım düşüncesine kapılmışsındır yada dışarda büyük bi zarar görmüşsündür ev senin konfor alanın olmuştur yine dışarda benzer şeyleri yaşarsam diye korkuyorsundur

Yaaaa. Çok sevindim. İnşallah bana da şifa olur. Çok sağolun. Bir sey sorsam size. Emdr çalışırken panik atak yaşamak gerekiyor mu illaki? Ben zorlandım ama paniği yaşamadım yani.
Panik atak sorunum yoktu. Sadece çok kaygılıydım. Günlük hayatımı etkiliyordu geçmişte yaşadıklarımı düşünmek. Panik ataktaki etkisini bilmiyorum. Şimdi hamileyim. Normalin 2 katı kaygılı bir insanım, hormonların etkisiyle de çoğalıyordur. Bize de yazın lütfen ne dedi doktor, nasıl çözeceksiniz.

Brn
Dışarıda olmaya korkuyorum. Evden uzakta olmak kaygi duymama sebep oluyor. Agorafobi eşlik ediyor kaygi bozukluğuna. Ama bu duruma nasıl geldim inan bilmiyorum

Ben de tam tersi evde durmak istemiyorum surekli dışarıda olmak istiyorum evde düşünceler kendime olan suçlamalar peşimi bırakmıyor

Teşekkür ederim. Psikiyatristim terapi de yapıyordu ancak bende etkili olmadı sanırım. 5 yıla yakındır bu sarmaldayım. İnşallah çıkış yolu bulabilirim.

Çözüm bulursam herkese söyleyeceğim. Çok zor Bir durum. Rabbim hepimize şifa versin inşallah.

Reactions: Gao
Olabilir tabiki ama aklıma gelen benim dışarıda atak yaşayıp dışarıda olmaktan korkmam.

Evcil bi hayvan edinebilirsiniz yani beni kimse yanlış anlamasın hepimiz müslümanız ama bunu başına gelmeyen anlamıyor malesef hepimiz tevekkül ediyoruz geceleri yasini şeriflerle uyumaya çalışıyoruz rahatlamak için duaları dilimizden düşürmüyoruz zaten onlar da olmasa bu ruh hali insanı yataktan çıkarmaz. Mesele tevekkül inanç değil ruhumuzun hassas olup zarar görmesi bana doktorum en zor iyileşen şey ruhtur bi ay ilaç içtim düzeleceğim diye bekleme ama zamanla mutlaka düzeleceksin demişti. Kendimi çok güçsüz hissediyordum ünlü bi cerrahi doktoru aynı sorunu bende yaşıyorum müstakil evden apartmana giremiyorum hastane de odam yüksek katta olduğu için oturtamıyorum demişti. Yani bi kere bu sorunu yaşayarak yalnız olduğunu düşünme ve gerçekten düzeleceğine inan. Birde ben şöyle yapmıştım ve ilk kez o gün gece ferah uyumuştum. Kimsenin olmadığı bi yerde korkumu bağırarak mesela - depremde sevdiklerimi kaybetmekten çok korktum ama herles yaşıyor ben herkesi çok sevip değer verdiğim için çok korktum ama kimseye bişey olmadı herşey yolunda hayatımda hiç bi sorun yok Allahım bana bi şans daha verdi gibi- bas bas bağırdım. Dışardan söylenenleri değil kendinizi duyun size kimse yardım edemez kendiniz iyileşeceksiniz çok güç geliyor bu ama yapcaksınız. Yapınca göreceksiniz ki bu güç sizin içinizde bi köşe de sinmiş kalmış ve diğer tüm korkuları yenmiş kendinizi bulmuşsunuz

Ağlayarak okudum. Evet kimse yardim edemiyor bana kendim dahil. İnşallah atlatabilirim. Çok zor zamanlar çünkü. Bitmedi, bitmiyor.

Ah canım benim ağlamaktan korkma ağlamak içinizi temizleyecek hatta bi gün uyandığında bugün neden ağlama hissi yok diye yadırgayacaksın sen iyileşeceğine inandıkça bi bakacaksın ki normaline dönmüşsün. sana artık kendine gel yeter diyenler olursa sakın aldırma zaten senden daha çok kimse isteyemez normaline dönmeyi. Parmağa bi dikiş atılan birine yeter artık iyileştir şu yarayı aç diyebilir misin hayır. Tanımıyorum seni ama duygularını hissettim resmen inşallahh normaline dönmen yakındır hissettiğin şeyleri tekrar tekrar anlatmaktan korkma hayatımda bi kere olsun insanları düşünmeyi bırak kendini düşün. Kimse senden daha önemli değil

Cok sagolun baktım ama benim doktorumun ismi çıkmadı. Bu neden olabilir acaba ?
Bu dernege üye olan uzmnların aldıgı egitim daha kapsamlı ve gecerli egitimde ondan.2.düzey terapist olabilmk icin belirli sayida danısan gormeleri, baska terapi egitimlerininin olması, süpervizyon egitimi almaları, hatta kendilerinin de danısan koltuguna oturmaları vb gerekiyor.Sizin terapistiniz daha kısa süreli bi egitim almıstır, o yuzden burada ismi cıkmıyordur

Sanki tanıyorsunuz beni. Diyorlar ki herseyin var neden böylesin. Ben böyle olmak istiyor muyum ? Anlamıyorlar ben de iyi olamıyorum. Dualarınızda bana yer verin olur mu? Rabbim bu çıkmazdan kurtarsın beni.

Çok teşekkür ederim. İlk düzeyde bile ismi yok. Zaten emdr seansında bir dosya alıp ona bakarak yapmaya çalıştı. Daha deneyimli birini bulmalıyım demekki.

Yaaaa. Çok sevindim. İnşallah bana da şifa olur. Çok sağolun. Bir sey sorsam size. Emdr çalışırken panik atak yaşamak gerekiyor mu illaki? Ben zorlandım ama paniği yaşamadım yani
Çok teşekkür ederim. İlk düzeyde bile ismi yok. Zaten emdr seansında bir dosya alıp ona bakarak yapmaya çalıştı. Daha deneyimli birini bulmalıyım demekki.

Yolun basındasınız, hmn siteden baska bi terapist bulun. Terapistinizin yetkinligine güven zaten iliskinizi etkileyecektir ve uzmn olmadıgını düsündügünüz bi kisiyle de terapi sürecinden verim alamayacaksınızdır

Bnde Emdr alıyorum, hersey cok iyi diyemiyorum suan icin sürecim devam ediyor ama baslangıc asamasına göre daha iyiyim. Inisli cıkıslı bi ruh halim var ama umudum da var

Bende hamileyim bol bol dua ederim sana. Malesef senin gibi ruha sahip insanların ortak özelliği bu hepimiz yara alıyoruz. Yara alırken kimse görmüyor iyileşmediğin için kızıyorlar. Benim en büyük hobim pasta yapmaktı bu rahatsızlıktan sonra mutfağa adım atmak istemedim bi makarna yapasım gelmedi eşim eve kabartma tozları vanilyalar değişik değişik kremalar alıp geliyordu beni heveslendirmek için onlara bakıp daha çok ağlıyordum hobimi kaybettim bi daha o keyfi alamayacam diye. Bana gülüyorlardı pasta yapmıyorum diye insan mı ağlar yapmazsan yapma diyorlardı. Sonra ailem beni alıştırmak için hadi sana misafirliğe geliyoruz ağırla bizi dediler zar zor onlara bi kek yaptım ama ağlaya ağlaya sanki canımı alıyorlar. Basit bi keki abarta abarta yediler çok özlemişiz çok şükür bak yapmışsın diye. Ama tabi bunlar bi elin parmağını geçmeyecek örnekler. Daha çok duyduklarım şunlardı namazını aksattın, başın açık ,abdesttsiz uyuma, Allah’a inancın yok mu senin. Hocaya mı götürsek, suya mı okusak, biraz kaynanasında mı kalsa… yani hepsine sadece beni yalnız bırakın ben düzelirim demiştim çok bunaldığım için geceleri uyumadım hepsine uyuyorum dedim aç kaldım yemek yiyorum dedim gündüz çıktım boş boş parklarda gezdim dolaştım evimdeyim çok rahatım dedim benden ellerini ayaklarını çektiler kendi iç sesimi duyduğum zaman iyileşmeye başladım hala da iyileşmeye devam ediyorum tam olarak bitmedi. Şimdi de hamilelikle ilgili geriyorlar bebeğe bakabilecek misin yok senin uykun derin bebeğe bakamazsan şu olur yok emzirmezsen bu olur yine tepkimi koydum beni bana bırakın ben herşeyi doktorunla konuşup hallederim yapamazsam o zaman söylerm dedim kırılan kırılsın gerçekten onların kalbi daha kolay onarılıyor benim kırılan kalbimi onarmam aylarımı alıyor

Namaz kıl ve çokça dua et

Teşekkür ederim. Psikiyatristim terapi de yapıyordu ancak bende etkili olmadı sanırım. 5 yıla yakındır bu sarmaldayım. İnşallah çıkış yolu bulabilirim.
Beni yanlış anlamanızı istemem, bu hiçbir zaman iyileşmeyeceğiz anlamına gelmiyor ama bu tür rahatsızlıklar nüksetmeye meyillidir. İlaç içtim, terapi aldım tamamen geçti türünde rahatsızlıklar değil. Dönem dönem etkiler, dönem dönem doğru yaklaştığınız takdirde zamanla hafifler ve hatta hiç rahatsız edici bile olmaz. Ben de 5 yıldır terapi alıyorum.ilaç kullandığım dönemler de oldu, bıraktığım dönemler de. Bazen terapim ayda bir olurken bazen 3-5 ayda bir görüşüyorum. Olaylara yaklaşımınız, bakış açılarınız bunları fark edin. Panik bozukluk söz konusu olduğunda değişim şart. Düşünce sisteminde, hayatı yaşama şeklinde mutlaka bir değişiklik iyiliği de beraberinde getiriyor. Terapi almışsınız muhtemelen baş etme tekniklerinden haberdarsınız, bu sıkıntılardan kaçınmadan korkmadan, bırakın hepsi gelsin, emin olun siz hepsinden güçlüsünüz.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…