Önce ev mi çocuk mu?

Ataabetull

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
4 Kasım 2017
1.566
827
28
Iyi aksamlar. Kısa ve öz olarak şöyle söyleyeyim; eşim 28 yaşında ben 24 yaşındayım. 2 defa aşılama yaptirdik ikiside tutmadı. bagkura suanda borçlu görünüyoruz ve yararlanamıyoruz. Tüp bebek diye önerildi çünkü sperm sayısı ve canlılık çok az.
Ilk başta şu şekilde düşündüm ev parası 200- 250 bin tl arası ev bakıyoruz ve düşüncem şuydu biranda bu parayı bulup ev alma ihtimalimiz olmaz ama ama tüp bebek+ilaclar gidip gelmek 12 bin felan maal oluyor bunu bulabiliriz diye dusunuyordum. Ama geçen gün ağladım bu arada evliliğimizin 4. Yılına girdik ve hiç hamile kalmadım . Kaynimgil 3. Yıla girdi onlardada yok kaynimdada sperm sayısında azlik varmış ve benim korkum ya hiç olmazsa diye ev almayıp ne var ne yoksa hepsini bebek masrafı yapmak istedim eşim kabul ettmedi (50 tl altın var babam 50 bin tl kredi çekecek eşim 120 bin çekecek yani elimizde sadece 50 binlik altın var) esim maaş almıyor kayinbabayla ortaklar sadece arada bir cebine harçlık alıyor gecimimiz ortaklıktan oluyor kirada dahil esim ev alalım diyor bende çocuk olmasını istiyorum hayırlısıyla inşallah. Eşim çok çalışıyor sabah 4 de gidip bazı geceler şehir dışında ürün getirmeye gidiyor ayda 4 kere falan. Sabah 4 de gidip akşam 7-8 gibi geliyor bu kadar çok çalışmasına rağmen kayinbaba benden birşey beklemeyin dedi ve eşim böyle çok cakisiyorkem kayinvabagil elini taşın altına sokmuyor benim babam ve eşim kredi çekecekler araba alırken de böyle yaptı benden birşey beklemeyin dedi ve yine altın bozdurmustuk. Neyse sormak istediğim ne yapacağınmyapacağınmi bilmiyorum. Etrafimdaki kişiler evini al ilerde ne olacağı belli olmaz yaşınız genç çocuk isineişine evden sonra bakın diyorlar ve biz çok borçlu olacaz tüp bebek yaotiramayiz diye korkuyorum . Esimde evi alalım 1 ay sonra doktora bebek için gidip ne gerekiyorsa yapalım diyor ben cok korkuyorum hani kimisi derya genç yaşta olsun yaş ilerledikçe zorlasiyorzorlasiyor diye lütfen bir fikir verin ne yapmam lazım ailem evlenirken hep elimden geleni yaptı ve birde bu zor duruma sokmak istemiyorum . Ne yapmak lazım ? Eşim ev araştırmasına başladı vazgecelim diyince bana canı sıkılıyor

Esiniz sadece harclikla ne kadar idare edebilir ki, is degistirmeyi dusunmez mi?
Babaniz borc olarak mi verecek?
Cok zorlanmayacak sani ev oncelikli diye dusunuyorum.
Eşim iş yeri için kredi çektiğinde kayinbaba fazla çek zaten ortaklıktan ödenecek demis o yüzden işten ayrıldığı an 35 bin tl borçla gidersin ve hak iddia edemezsin demiş iş yerinden ayrılamıyor esimde suan ayrilamiyorken ev de yine ortaklıktan ödenir diye düşünüyor
Babama geri ödemesiz diye düşünüyorum ama icim hiç rahat değil çünkü babamı böyle zora sokup sonradan ödememek dolandiriciliga gider ailem şehir dışında yaşıyor kayinvalidegille aynı sehirdeyiz

Iyi aksamlar. Kısa ve öz olarak şöyle söyleyeyim; eşim 28 yaşında ben 24 yaşındayım. 2 defa aşılama yaptirdik ikiside tutmadı. bagkura suanda borçlu görünüyoruz ve yararlanamıyoruz. Tüp bebek diye önerildi çünkü sperm sayısı ve canlılık çok az.
Ilk başta şu şekilde düşündüm ev parası 200- 250 bin tl arası ev bakıyoruz ve düşüncem şuydu biranda bu parayı bulup ev alma ihtimalimiz olmaz ama ama tüp bebek+ilaclar gidip gelmek 12 bin felan maal oluyor bunu bulabiliriz diye dusunuyordum. Ama geçen gün ağladım bu arada evliliğimizin 4. Yılına girdik ve hiç hamile kalmadım . Kaynimgil 3. Yıla girdi onlardada yok kaynimdada sperm sayısında azlik varmış ve benim korkum ya hiç olmazsa diye ev almayıp ne var ne yoksa hepsini bebek masrafı yapmak istedim eşim kabul ettmedi (50 tl altın var babam 50 bin tl kredi çekecek eşim 120 bin çekecek yani elimizde sadece 50 binlik altın var) esim maaş almıyor kayinbabayla ortaklar sadece arada bir cebine harçlık alıyor gecimimiz ortaklıktan oluyor kirada dahil esim ev alalım diyor bende çocuk olmasını istiyorum hayırlısıyla inşallah. Eşim çok çalışıyor sabah 4 de gidip bazı geceler şehir dışında ürün getirmeye gidiyor ayda 4 kere falan. Sabah 4 de gidip akşam 7-8 gibi geliyor bu kadar çok çalışmasına rağmen kayinbaba benden birşey beklemeyin dedi ve eşim böyle çok cakisiyorkem kayinvabagil elini taşın altına sokmuyor benim babam ve eşim kredi çekecekler araba alırken de böyle yaptı benden birşey beklemeyin dedi ve yine altın bozdurmustuk. Neyse sormak istediğim ne yapacağınmyapacağınmi bilmiyorum. Etrafimdaki kişiler evini al ilerde ne olacağı belli olmaz yaşınız genç çocuk isineişine evden sonra bakın diyorlar ve biz çok borçlu olacaz tüp bebek yaotiramayiz diye korkuyorum . Esimde evi alalım 1 ay sonra doktora bebek için gidip ne gerekiyorsa yapalım diyor ben cok korkuyorum hani kimisi derya genç yaşta olsun yaş ilerledikçe zorlasiyorzorlasiyor diye lütfen bir fikir verin ne yapmam lazım ailem evlenirken hep elimden geleni yaptı ve birde bu zor duruma sokmak istemiyorum . Ne yapmak lazım ? Eşim ev araştırmasına başladı vazgecelim diyince bana canı sıkılıyor

Eşinizin doğru düzgün bir işi yok
Anladığım kadarıyla sizde çalışmıyorsunuz
Bu ortamda olmamasında da bir hayır var deyip ekonomik temellerinizi sağlamlaştırmanız lazım.

Yaşın 30 olsa çocuğa yoğunlaşmanı önerirdim ama daha genceciksin üzülme Allah verince engeller kalmaz zaten tüp bebekde yaptırsan onunda garantisi yokki yani tutmayabilirde... Tek sorun sperm azlığıysa bi çok takviyeler var yükselir
Anlıyorum seni ya hiç olmazsa diye düşünüyosun ama kimsenin garantisi yok
Nice insanlar ne hastalıklar varken hamile kalıyor belli olmaz hiç bakmışsın olmuş
Sen hayırlısını dile....ev için de artık ne şekilde mantığınıza uyuyorsa onu yaparsınız ama babanın dedikleri karşısında şu durumda eşinin işinden ayrılması da şuan mümkün görünmüyor. İnşallah hakkınızda hayırlısı olur

Eşinizin doğru düzgün bir işi yok
Anladığım kadarıyla sizde çalışmıyorsunuz
Bu ortamda olmamasında da bir hayır var deyip ekonomik temellerinizi sağlamlaştırmanız lazım.
Kesinlikle bu şartlarda bebek olmamasında hayır var diyeceklerine dünyaya bir çocuk getirmeyi düşünüyorlar bir de. Geleceğini maddi olarak garantiye alamadığın çocuğu dünyaya getirmeye hakkın yok. Yazık olucak sonra o çocuğa. Sanırsın oyuncak bebek istiyorlar

Ev için kredi çekerken biraz fazla çekin tüp bebek parasını ayır kenara koy evini al herkes sonra tedaviye başla ayrıca esinnde babasıyla konuşması gerek hem.yanunda çalıştırıp hem birşey beklemeyin demek hiç hoş değil ayıptır saatlerce çalışıyor

Kesinlikle bu şartlarda bebek olmamasında hayır var diyeceklerine dünyaya bir çocuk getirmeyi düşünüyorlar bir de. Geleceğini maddi olarak garantiye alamadığın çocuğu dünyaya getirmeye hakkın yok. Yazık olucak sonra o çocuğa. Sanırsın oyuncak bebek istiyorlar

Toplumun şartlaması bunlar, evlendin şimdi mutlaka çocuk yapmalısın, nasılsa rızkıyla geliyor düşüncesi.
23 yaşında olur biter nasılsa yapılır gibi geliyor insana o da var.
Hem kadının hem erkeğin ekonomik özgürlüğü yokken evlenmesi bile beni şaşırtırken bir de çocuk planlanıyor
Ahh bizim kızlarımız ne zaman öğrenecekler yaşlarının gerektirdiği şeyleri yaşamayı çok üzülüyorum böyle gençlere

Bence canım çoçuk için geç kalmayın belli ki problem var çocuğunuz olsun sonra alırsınız zaten ev alacak birikiminiz de yok ki borç stresine gireceksiniz

Öncelikle hayırlısı ne ise, Allah onu nasip etsin size diyorum. Kayınbabanız gerçekten çok bencil bir insan. Evladının hem bu kadar çok çalıştırıp, hemde hiçbir destek vermemekle bencilliğini ortaya koymuş.
Siz, yaş konusunda haklısınız. Yaş ilerledikçe tedaviden sonuç alma olasılığınız düşmekle beraber, madem eşiniz kaynaklı bir durum söz konusu, onunda dikkat etmesi gereken şeyler var. Doktorlar zaten bu konularla ilgili bilgi veriyorlardır, diye düşünüyorum.
Allah zorunuz kolay etsin.

Bu şartlarda çocuğun ne sırası ne zamanı.
Sizi aklı selim düşünmeye davet ediyorum.
'Çocuk kısmetiyle gelir'le yürümüyor bu işler.
Ayrıca ortada düzenli ve yüksek gelirli bir iş yokken kredi çekip ev almaya kalkmak da ayrı macera.
Siz çalışmayı düşünmez misiniz?
Hem çocuk meselesine takılmazsınız hem de biraz para biriktirmiş olursunuz.

Canım ağzımı hayra açayım ama tüp bebeğe vereceğin para karşılığında çocuk sahibi olman asla garanti değil. Çok yüklü bir miktarı tamamen riske atman söz konusu. Çocuk sahibi olamama nedenin yaşın değil, kaldı kı insanlar artık 40’lı yaşlarda bile tüp bebek sahibi olabiliyor. Asıl öncelik düzenli ve sağlam bir gelir edinmeniz. Ondan sonra da ev sahibi olmayı düşünebilirsiniz. Çünkü çocuk olsa da olmasa da ölene kadar kirada oturmak istemezsiniz. üçüncü sıraya da tüp bebeği koyabilirsiniz ama hiç belli olmaz, belki o zamana dek doğal yoldan bile çocuk sahibi olmuş olacaksınız.

X