Ölümsüz Arkadaşlık Bir Ütopya mı?

Son anlattiginz durumda arkadasinizin yerinde ben olsam ortaligi ayaga kaldirirdm. Meraktan deliririm aramadigim insan kalmaz başına biseymi geldi diye. Ayni sehirdeysek kesin kapida biterim. Icim yanar duramam . Bende böyle manyagum

O olay bir kere başıma geldi, yine buluşmak için sözleşmiştim başka bir arkadaşımla yola çıktığını da haber verdi normalde yarım saatte geleceği yolu 1 saat oldu gelemedi. Aradım telefonu kapalı biraz daha bekleyeyim derken falan 1 buçuk saate yaklaştı bu sefer dedim kesin kıza bir şey oldu. Açtım haberlere falan bakıyorum bir kaza haberi var mı diye :) Annesini arayacağım ama elim gitmiyor şimdi ortada bir şey yoksa kadının tansiyonları falan çıkacak. Diğer arkadaşlarımı seferber etmeye başladım yok yok bir şey oldu bu kıza diye. Tam annesini aramaya karar vermiştim arkadaşım aradı, önemli bir şeyden dolayı eve dönmek zorunda kalmış, telefonu da kapanmış beni arayamamış. İyi ki aramamışım annesini falan boşuna telaş yapacaktı kadın. O günden beri sakin karşılıyorum olayları :)

bence doğru düşünüyorsunuz, "aramız bozulunca arkamdan ne konuşacak?" kilit soru bu. liseden kalma en yakın arkadaşım üniversiteye başlayınca can ciğer olduğu birini buldu hemen. kızın ailesiyle bile çok samimiydi, gelmeler gitmeler... sonra ne oldu, eften püften bir sebepten araları açıldı ve arkadaşının ablası benim lise arkadaşımı tehdit etti, babasını arayıp erkek arkadaşından bahsetmekle vs.

isterseniz dünyanın en iyi insanı olsun arkadaşınız, bir gün koz olarak kullanabileceği sırlarınızı ASLA paylaşmayın. neticede elin kızı/oğludur. doyasıya yaşayın arkadaşlığınızı, gidebildiği yere kadar gitsin ama olur da aranız bozulursa kafanız rahat olur sır vermediğiniz için.

Ben dostum değil (altini ciziyorum cunku o herseyimi bilir ) ama normal arkadasimla ters dussem kanli bicakli bile olsam asla sirlarini ifşa etmem. Bu benim karakterimdir. Karsidaki bunu yaparsa o onun rezilligidir. Bunu hic yasamadm yani arkadaşlıklarım belli bi seviyede biter cirkinlesme olmaz uzaklasma olur cunku çekerim kendimi hemen muhattaplik durumu kalmaz ama normal duzeydeki arkadaslarimla o dengeyi bana anlattiklari duzeyde ozelimi paylaşmaya çalışarak kuruyorum. O bana ne kadar ozelini anlatiyosa bende ona ayni duzeyde anlatıyorum. Ve asla kimsenin yüzüne soyleyemecegim bir seyi arkasindan soylemem. Bunun rahatligi var bende . Tavsiye ederim.

Benim 1 tane var böyle :) liseden süregelen
Araya sorunlar da girdi zaman da girdi ama bi şekilde sürdü bu arkadaşlık
Bazen günlerce konusmadigimiz olur ama en ufak bişeyde ilk birbirinize yazarız birbirimize anlatırız mesela, tabi bunlar çok basit örnekler
Ama ben biliyorum ki o orda her zaman da orda kalicak bu bana yetiyo:)

Hem öyle, hem değil...
15 senedir devam eden arkadaşlıklarım var.
Çok Sevdiğim 15 Şenliklere göre yeni Arkadaşlarım da olduğu gibi.
Fakat keşke kazık yediğimiz arkadaşcıklar da olmasa idi.
Kader, kısmet bir yerde...
Yaşaya yaşaya öğreniyor insan.

Arkadaşlığı benim gibi önemseyen birini buldum sonunda! ben de inanılmaz değer veririm arkadaşlarıma. çok üzüldüğüm zamanlar da oldu bu huyum yüzünden. bu konuda kendimi bildim bileli düşünürüm. ve vardığım sonuç; herkesle arkadaş olunmaz, dost olunmaz, herkesle uzun sürmez. aradaki ilişki çok önemli, paylaşılan şeyler falan. ama daha çok karakter meselesi diye düşünüyorum. bir de herkesle aramızdaki ilişki farklı olur. bazı arkadaşlarla her gün görüşür, konuşuruz, bazılarıyla yılda bir kez belki. ama aynı samimiyet oluşur arada.

Benim çocukluktan tanıdığım ikiz arkadaşlarım var ayrı şehirlerde yaşıyoruz biri evli biri de yakında evleniyor. yaklaşık 15 senedir arkadaşız. ve çok az görüşürüz yılda en fazla 3-4 kere konuşuruz telefonda. bir kere ben onlara giderim kalırım ama o gidişimde bir yıllık ne varsa konuşuruz, dertleşiriz hiç yabancı hissetmem.
Bir tane liseden var sınıf arkadaşım. aslında 6 kişi olmamıza rağmen sadece biri kaldı. o benim canım ciğerimdir. hiç kavga etmemiştik geçen seneye kadar. beni takmayıp sevgilisinin yanına gitmişti darılmıştım ama unuttum kendi kendime, uzatmadım. hepsiyle ilk zamanlarda tatillerde buluşuyorduk o bir zaman sonra devam etmedi. biriyle arada sorunum oldu tamamen benden bağımsız bi şekilde. bir tanesiyle de çok çok yakındım. üniversiteye gittikten sonra aramaz sormaz oldu. ve bu bana çok dokundu. çok takılırdım bu konuya eskiden. ama aramamak sormamaktan çok bazı lafları yüzünden artık eskisi gibi değiliz. ama arada konuşur buluşuruz.
Lisede dersanede 6li bir grubumuz vardı onlarla da hala buluşuruz arada. 1'i hariç o da sevgilisini seçti biraz. öncelikler önemli bence arkadaşlıkta.
Bir de üniversitedeki oda arkadaşlarım var.iki kişiler ama biriyle daha yakınım. ona da bazen arayıp sormamasından yakınırım aynı odada kalıp 7 24 beraber olunca insan bunu sorguluyor. ama her ama her şeyimi bilen kişidir. 4 sene aynı odada kaldık. birbirimize çok benziyorduk daha da benzedik. hiç kavga etmedik. ve ben ve diğer oda arkadaşımızdan başka arkadaşı yok gibi bişey.
Üniversitede sınıfta 10 tane falan bir ara yakınlaştığım kişiler olmuştu. ama her zaman devam etmiyor bunlar işte. bazılarıyla kıskançlık sorunu oldu ben görüşmeyi kestim. biriyle her zaman konuşurum. diğerleri tırt çıktı.

Yani çok çok yakın 4 5 arkadaşım var. hepsiyle aramdaki ilişki farklı ama devamlı olmasının sebebi karşılıklı olması diye düşünüyorum. ve anlayış olmalı, vefa olmalı. o aramıyor sormuyor diye aramayı bırakmamak gerek. bir yere kadar tabii. bazen bir yerden sonra yakın olunabiliyor bir de.kısmet şans biraz da :)
Sen bu düşünceyle çok güzel arkadaşları hakediyorsun ve olur da zaten :) arkadaş olabiliriz mesela :KK16::KK68:

Ama aynı şekilde bende onlara gereksiz yere alınmam. Mesela geçen gün arkadaşımla sözleşmiştik benim okuldaki işim bitince görüşelim diye. Ama işim sabah erken bitti, kızcağızda sahur falan derken sabah kalkamamış öğlene kadar uyuyakalmış. Bir iki mesaj attım baktım iletilmiyor tahmin ettim zaten bir aksilik olduğunu döndüm geldim eve. Sonra uyanınca aradı beni, durumu anlattı özür dilemeye başladı. Beni ekti diye triplere girecek değilim, uyuyakalmış sonuçta. Güldük geçtik. Başka biri olsa belki bin tane şey arardı altında bana söz verdi, ona göre plan yaptım şu yaptığına bak diye. Sanırım hayatı biraz rahat yaşamak lazım :)
Dediğiniz gibi, doğallık ve alınganlık yapmamak önemli. Buralarda tamam sorun yok :) Ama başkasının ardından konuşmayan arkadaş mı var, onu ne yapacağız?
Güzel yorumunuz için teşekkür ederim. Demek ki oluyormuş olabiliyormuş :)

bence doğru düşünüyorsunuz, "aramız bozulunca arkamdan ne konuşacak?" kilit soru bu. liseden kalma en yakın arkadaşım üniversiteye başlayınca can ciğer olduğu birini buldu hemen. kızın ailesiyle bile çok samimiydi, gelmeler gitmeler... sonra ne oldu, eften püften bir sebepten araları açıldı ve arkadaşının ablası benim lise arkadaşımı tehdit etti, babasını arayıp erkek arkadaşından bahsetmekle vs.

isterseniz dünyanın en iyi insanı olsun arkadaşınız, bir gün koz olarak kullanabileceği sırlarınızı ASLA paylaşmayın. neticede elin kızı/oğludur. doyasıya yaşayın arkadaşlığınızı, gidebildiği yere kadar gitsin ama olur da aranız bozulursa kafanız rahat olur sır vermediğiniz için.
İyi de sır vermeyeyim diye arkanı kolladığın şeyin adı arkadaşlık mıdır? İçini dökmek, yükünü paylaşmak için de dost edinmez mi insan?

Benim 1 tane var böyle :) liseden süregelen
Araya sorunlar da girdi zaman da girdi ama bi şekilde sürdü bu arkadaşlık
Bazen günlerce konusmadigimiz olur ama en ufak bişeyde ilk birbirinize yazarız birbirimize anlatırız mesela, tabi bunlar çok basit örnekler
Ama ben biliyorum ki o orda her zaman da orda kalicak bu bana yetiyo:)
İşte aradığım örnek :) Teşekkür ederim.

Arkadaşlığı benim gibi önemseyen birini buldum sonunda! ben de inanılmaz değer veririm arkadaşlarıma. çok üzüldüğüm zamanlar da oldu bu huyum yüzünden. bu konuda kendimi bildim bileli düşünürüm. ve vardığım sonuç; herkesle arkadaş olunmaz, dost olunmaz, herkesle uzun sürmez. aradaki ilişki çok önemli, paylaşılan şeyler falan. ama daha çok karakter meselesi diye düşünüyorum. bir de herkesle aramızdaki ilişki farklı olur. bazı arkadaşlarla her gün görüşür, konuşuruz, bazılarıyla yılda bir kez belki. ama aynı samimiyet oluşur arada.

Benim çocukluktan tanıdığım ikiz arkadaşlarım var ayrı şehirlerde yaşıyoruz biri evli biri de yakında evleniyor. yaklaşık 15 senedir arkadaşız. ve çok az görüşürüz yılda en fazla 3-4 kere konuşuruz telefonda. bir kere ben onlara giderim kalırım ama o gidişimde bir yıllık ne varsa konuşuruz, dertleşiriz hiç yabancı hissetmem.
Bir tane liseden var sınıf arkadaşım. aslında 6 kişi olmamıza rağmen sadece biri kaldı. o benim canım ciğerimdir. hiç kavga etmemiştik geçen seneye kadar. beni takmayıp sevgilisinin yanına gitmişti darılmıştım ama unuttum kendi kendime, uzatmadım. hepsiyle ilk zamanlarda tatillerde buluşuyorduk o bir zaman sonra devam etmedi. biriyle arada sorunum oldu tamamen benden bağımsız bi şekilde. bir tanesiyle de çok çok yakındım. üniversiteye gittikten sonra aramaz sormaz oldu. ve bu bana çok dokundu. çok takılırdım bu konuya eskiden. ama aramamak sormamaktan çok bazı lafları yüzünden artık eskisi gibi değiliz. ama arada konuşur buluşuruz.
Lisede dersanede 6li bir grubumuz vardı onlarla da hala buluşuruz arada. 1'i hariç o da sevgilisini seçti biraz. öncelikler önemli bence arkadaşlıkta.
Bir de üniversitedeki oda arkadaşlarım var.iki kişiler ama biriyle daha yakınım. ona da bazen arayıp sormamasından yakınırım aynı odada kalıp 7 24 beraber olunca insan bunu sorguluyor. ama her ama her şeyimi bilen kişidir. 4 sene aynı odada kaldık. birbirimize çok benziyorduk daha da benzedik. hiç kavga etmedik. ve ben ve diğer oda arkadaşımızdan başka arkadaşı yok gibi bişey.
Üniversitede sınıfta 10 tane falan bir ara yakınlaştığım kişiler olmuştu. ama her zaman devam etmiyor bunlar işte. bazılarıyla kıskançlık sorunu oldu ben görüşmeyi kestim. biriyle her zaman konuşurum. diğerleri tırt çıktı.

Yani çok çok yakın 4 5 arkadaşım var. hepsiyle aramdaki ilişki farklı ama devamlı olmasının sebebi karşılıklı olması diye düşünüyorum. ve anlayış olmalı, vefa olmalı. o aramıyor sormuyor diye aramayı bırakmamak gerek. bir yere kadar tabii. bazen bir yerden sonra yakın olunabiliyor bir de.kısmet şans biraz da :)
Sen bu düşünceyle çok güzel arkadaşları hakediyorsun ve olur da zaten :) arkadaş olabiliriz mesela :KK16::KK68:
Özenli yorumunuz için teşekkür ederim, izliyorum :)

liseden beri görüşen 4 arkadaştık.
biri evlenirken düğününe bile çağırmadı öyle bir soğukluk girdi araya.
sonra diğeri evlendi, sonra ben gitgide uzaklaştık birbirimizden.
hep bir arkadaşımızın zorlamasıyla bir araya gelmeye başlamıştık.
en son da ben çalışmaya başladıktan sonra görüşmedim hiç biriyle.
iş arkadaşları derseniz iki senede iki defa kazık yedim :KK12:
önce çok samimi olup sonra tanımadılar :63:
bir dönem çok yakın olduğum kıza şimdi gıcık oluyorum sesi bile rahatsız ediyor.
bir arkadaşım var ama bu kadar şeyden sonra çok güvenemiyorum, insanların ne zaman uzaklaşacağı belli olmuyor.
benim en iyi arkadaşlarım kız kardeşlerim ve kuzenim.

Tesekkur ederim umarim siz de dogru ve uzun sureli dostluklar edinirsiniz:KK66:
Benim de süregiden kıymetli arkadaşlıklarım var. Bir de yeni filizlenen ve tutmuş gibi görünen arkadaşlıklar... Böyle taze dostluklar bulmuşken, dikkatli yetiştireyim, fark etmediğim hatalar yapmayayım istiyorum. Hayat iniş çıkışlarla ilerliyor. Bazı dönemlerde insanın çevresinde bir tane tanımaya değer insan bulunmazken bir an geliyor gökten tanınası insan yağıyor. :)

lisedeki en yakın arkadaşımla birlikte üniversite tercihini yaptık. aynı sınıfta okuduk yine. yakın da oturuyorduk, hep birbirimizde kaldık. 8 senelik arkadaşlığın sonunda şu an görüşmüyoruz.

biraz insanın yapısına bağlı ama arkadaşlıkta da karşı tarafa biriktirdiğin bir şeyler varsa, artık bir şeyler paylaşırken bile güvenememeye başlıyorsun. eğer içine atan değil de, karşısındaki ile tüm sorunlarını birebir halleden biri iseniz, elbette bir ömür dostluk sürdürmek mümkün.

artık herkes çıkar peşinde çıkarı olmayan insanlar birbilerine selam dahi vermiyorlar aman boşveer be biz kendimize yeteriz.

artık herkes çıkar peşinde çıkarı olmayan insanlar birbilerine selam dahi vermiyorlar aman boşveer be biz kendimize yeteriz.
Kendimize yeter miyiz? Kendimize yeteriz ama kendimize başka arkadaşlar da lazım be :)
Ben galiba hayatın yapmacık, kaypak tarafını kendi çapımda yenmeden rahat etmeyeceğim :)

Benim için arkadaşlık herşeyden önemli. belki pek akrabam olmadığı ve aile yönünden de şanssız olduğum için arkadaşlarımı ailem gibi görürüm. İnsanın kaç kere karşısına anlaşabildiği,eğlenebildiği,bağ kurabildiği biri çıkıyor ki?

Huysuz biri olmama rağmen dostlarıma hoyrat davranmam,aman ilişkimiz biterse bitsin demem. ihtiyacı olduğunda yanında olurum. Dediğin gibi tam adı yoldaş olmaya çalışırım.

Onlarca dostum oldu. Neredeyse hepsi bitti. araya yol,zaman ,yalan vs girdi. Ama kimse için de pişman olmadım ve arkadaşlık kurarken kötü mü biter diye düşünmüyorum. sürerliliği değil beraber yaşadığımız zamanlar,paylaştıklarımız o zaman için beni mutlu etmesi önemli. Tabi keşke bitmese.

hep ütopyaları sevdim. Dostluk ütopyasına inanmak da beni mutlu ediyor.

Benim için arkadaşlık herşeyden önemli. belki pek akrabam olmadığı ve aile yönünden de şanssız olduğum için arkadaşlarımı ailem gibi görürüm. İnsanın kaç kere karşısına anlaşabildiği,eğlenebildiği,bağ kurabildiği biri çıkıyor ki?

Huysuz biri olmama rağmen dostlarıma hoyrat davranmam,aman ilişkimiz biterse bitsin demem. ihtiyacı olduğunda yanında olurum. Dediğin gibi tam adı yoldaş olmaya çalışırım.

Onlarca dostum oldu. Neredeyse hepsi bitti. araya yol,zaman ,yalan vs girdi. Ama kimse için de pişman olmadım ve arkadaşlık kurarken kötü mü biter diye düşünmüyorum. sürerliliği değil beraber yaşadığımız zamanlar,paylaştıklarımız o zaman için beni mutlu etmesi önemli. Tabi keşke bitmese.

hep ütopyaları sevdim. Dostluk ütopyasına inanmak da beni mutlu ediyor.
Çok tatlı bir yorum bu :) Teşekkür ederim :)

Merhaba, bugün biraz hüzünlüyüm. Bu, forumda açtığım ilk konu olacak.
Arkadaşlık kavramı benim için her zaman önemli bir yer tutmuştur. Arkadaş dediysem, her tanıştığım akrandan filan bahsediyor değilim. Birlikte vakit geçirdiğimizde eğlendiğim, yahut bir şeyler öğrendiğim, farkına varmadan geliştiğimi hissettiğim, kendisine iyi geldiğim için mutlu olduğum insanlardan bahsediyorum. İşte bu insanları seçmeye çalışırım, onlara "torpilli" davranırım, zor zamanlarında "nazına oynarım", yardım etmek için elimden geleni yaparım, başkalarına karşı onları korurum. Yani sanırım ilkokul düzeyinde filan arkadaşlık tanımı yaptım, değil mi? Ama itiraf etmek gerekirse temelde böyle bir içgüdü benim için arkadaşlık. Bir duygudaşlık, bir yoldaşlık, bir taraftarlık... Beni arkadaşlarımla pek çok farklı ortak payda buluşturabilir. Örneğin biriyle x, y ve z konularında anlaşırken öteki ile p, r ve x konularında buluşuyor olabiliriz. Bu durumda, biri diğeri ile nasıl olup da anlaşabildiğime, onda ne bulduğuma akıl sır erdiremeyebilir. Her neyse... Sanırım buraya kadar yazdıklarım çoğumuz için geçerlidir.
Benim sorunum, "arkadaşlıkların ömrü" meselesi. İstiyorum ki, bir insanla bir duygudaşlık kurduysam bu bozulmayıversin. İstiyorum ki, yıllar geçse de oralarda "hatrımın geçtiği, bana da hatrının geçtiğini bildiği" bir arkadaş, müsait bir zamanında 10 dakika sohbet etmeye, aynı şehirde isek aklımıza esince bir çay içmeye hazır ve nazır olsun. Bilirsiniz, arkadaşlar arasında yanlış anlaşılmalar olur, fikir ayrılıkları olur, bazen kabahatler olur. Bazen hiçbir sorun yoktur, araya zaman girer, şehirler girer, etiketler girer, girer oğlu girer... Sizce bunlara rağmen arkadaşlıkları sürdürmenin yolları, yöntemleri nelerdir? Örneğin lise arkadaşlarımı arada bir arıyorum, mesaj atıyorum. Ne zaman arasam ne kadar sevindiklerinden bahsediyorlar, seslerinden de hissediyorum. Görüştüğümüzde de "neredeyse" eskisi gibi. Yılda 1-2 görüşme ile bayram ziyareti tadına geldi, görev gibi oldu. Dertleşemez oldum onlarla. Zaten artık eskisi gibi dinlemiyor kimisi.
Kimi arkadaşlıklarım da onarılacak hali kalmayan karşılıklı kabahatlerden ötürü sona erdi. İnanır mısınız, geriye dönüp bakınca onlarla da ne kadar eğlendiğimizi, bana neler neler kattıklarını hatırlıyorum. Onlar beni böyle anmıyorlar muhtemelen. Oysa ben onlara kızdığımı, kırıldığımı anımsadığım kadar geçirdiğimiz güzel zamanı da hatırlıyorum. Hatırlamamak mı daha iyi, yoksa iyisiyle kötüsüyle "benimki de böyle bir şey işte" demek mi? Ha, şimdi lambadan "istersen düzeltelim o işi" diyen bir cin çıksa "yok abi almayayım" derim, o ayrı...
Siz arkadaşlıklarınızı sürdürmek konusunda ne gibi sorunlar yaşadınız? Siz böyle sorunları nasıl çözüyorsunuz? Ya da çözülebilir sorunlar mı bunlar?
Sizce her arkadaşlık ölümü değilse de sürünmeyi tadacak mıdır?
Yeni arkadaşlar edindikçe eskilerinin pabucu dama atılmadan, "dost biriktirerek, insan biriktirerek" ilerlemek mümkün müdür?
Artık yeni bir arkadaşlık kurarken, "Şimdi bunun sonu da ötekilere mi benzeyecek? Alttan almakla kendimi mi kandırıyorum? Bana geçici gözüyle mi bakıyor? Aramız bozulsa arkamdan neler söyler?" diye düşünmeden edemiyorum ve bu çok üzücü.

Lütfen bana köklü ve sağlam dostluklarınızdan bahsedin, acısıyla tatlısıyla... Bana umut verin :)
Su yazdiklarinin cok benzerleri bugun aklimdan gecmisti...

merhaba benim hiç yakın arkadaşim yok biliyormusun . korkuyorum gerçek arkadaşlık denen bişey kalmadi bu dünyada... yeniden kaziklanmaktan korkuyorumm.. napıcam bilmiyorum ben tam assosyal biriyim öle yalnizim ki. kolay olmuyor öle güvenmek:KK43:

merhaba benim hiç yakın arkadaşim yok biliyormusun . korkuyorum gerçek arkadaşlık denen bişey kalmadi bu dünyada... yeniden kaziklanmaktan korkuyorumm.. napıcam bilmiyorum ben tam assosyal biriyim öle yalnizim ki. kolay olmuyor öle güvenmek:KK43:
Güvensek de güvenmesek de hayal kırıklığına uğratılacağız. Bari güvenelim de bazı güvenlerimiz bari isabetli yere çıkar, yaşadığımızdan keyif alırız.

işte güvensek de güvenmekde farkı yok ben korkuyorum yeni arkadaşlıklar kurmaktan.. gitmiyorum yanlarina. kenarda duruyorum hep. napalım çok arkadaşim oldu ama hepsinden kazikladim yine arkadaşlık kıurmak da istemiyorum. hayatımda bi tek kocam var oda en güvendiğim kişidir.

X