olumlu düşünce ve nefes

Bu topiği okumadan önce kafamda ne kararsızlıklar vardı. Kendimle çelişiyordum ve en kötüsü kendimle konuşup kendim cevaplıyordum.
Tamammen kaybolmuş olmasada burayı okuduktan sonra biraz kendimi toplarladım.

Herkesin hayatında olduğu gibi benm hayatımda da ki şu sıralar hep böyle olumsuzluklar var.

Tek tesellim dua etmek oluyor gerisi Allahıma kalmış.
Ancak dua ile toparlıyorum kendimi.

Olumlu düşünmek istiyorum artık bende dilek tuttum 7 yıl önce ve gerçekleşsin istiyorum.

Bazı şeyleri görmezden duymazdan gelmek ne kadar zor. Olanları sindirmek ve bir daha olmayacağını, olmaması gerektiğini düşünmek.
Beni bu düşünceler bitirdi ne yapılır ki bunları düşünmemek için. Buna güven sorunu mu deniyor onu da bilmiyorum
Ben artık bu düşünceden kurtulmak istiyorum :KK14:

Bazı şeyleri görmezden duymazdan gelmek ne kadar zor. Olanları sindirmek ve bir daha olmayacağını, olmaması gerektiğini düşünmek.
Beni bu düşünceler bitirdi ne yapılır ki bunları düşünmemek için. Buna güven sorunu mu deniyor onu da bilmiyorum
Ben artık bu düşünceden kurtulmak istiyorum :KK14:

cnm geçmişte takılı kalanlar gelecekte neler yaşayacağını tahmin edemezler.çaresizlik ''korku'' yaratır ve korkularımızın çoğu kendi düşünce ve hayallerimizin ürünüdür.insan hayatta ne olursa olsun her şeyle karşılaşabileceğini düşünmeli ve bunlar için de planlar yapmalıdır.önce güzel olana inanmalı.olmadı mı?güzel bir olay gerçekleşmedi mi?yıkıntıların arasında kendi için güzel olanı bulmalı.her şey doğru bir şekilde bize sunulsaydı ne için çaba gösterirdik ki.yaşamın ne anlamı kalırdı.terkedilmiş olabilirsiniz,aldatılmış yada kırılmış..olabilir hepimizin de başına gelebilir.bu bizim değersiz olduğumuzu ifade etmez aksine insanlara fazlaca değer verdiğimizi gösterir..ama benim yapmaya çalıştığım kendi adıma bir masal var bu hayatta.ve her masalda olduğu gibi benim masalımda da hep iyiler kazanıyor.istemediklerim,beni yoran ve üzen insanları hayatımdan çıkarıyorum.kimse vazgeçilmez değil.insan zamanla her şeye alışıyor.geçmiş sadece tecrübe edinmek değerli ve önemli.hatırlamak istediğim güzel anılarım ve mutlu olduğum anlar için önemli.başka bir anlam ifade etmiyor.çünkü yaşanmış ve bitmiştir.eski eskimiştir ve artık yeni şeyler yaşama zamanıdır.

cnm geçmişte takılı kalanlar gelecekte neler yaşayacağını tahmin edemezler.çaresizlik ''korku'' yaratır ve korkularımızın çoğu kendi düşünce ve hayallerimizin ürünüdür.insan hayatta ne olursa olsun her şeyle karşılaşabileceğini düşünmeli ve bunlar için de planlar yapmalıdır.önce güzel olana inanmalı.olmadı mı?güzel bir olay gerçekleşmedi mi?yıkıntıların arasında kendi için güzel olanı bulmalı.her şey doğru bir şekilde bize sunulsaydı ne için çaba gösterirdik ki.yaşamın ne anlamı kalırdı.terkedilmiş olabilirsiniz,aldatılmış yada kırılmış..olabilir hepimizin de başına gelebilir.bu bizim değersiz olduğumuzu ifade etmez aksine insanlara fazlaca değer verdiğimizi gösterir..ama benim yapmaya çalıştığım kendi adıma bir masal var bu hayatta.ve her masalda olduğu gibi benim masalımda da hep iyiler kazanıyor.istemediklerim,beni yoran ve üzen insanları hayatımdan çıkarıyorum.kimse vazgeçilmez değil.insan zamanla her şeye alışıyor.geçmiş sadece tecrübe edinmek değerli ve önemli.hatırlamak istediğim güzel anılarım ve mutlu olduğum anlar için önemli.başka bir anlam ifade etmiyor.çünkü yaşanmış ve bitmiştir.eski eskimiştir ve artık yeni şeyler yaşama zamanıdır.

Yaşanan güzel şeyler çok bunun yanında yaşanmaması yaşatılmaması gerekenlerde yaşandı. Kimi zaman silip atıyorum kimi zaman saplanıp kalırım ama inanıyorum ki bunu da yenicem bu saplantı beni bitirmeden ben onu bitiricem bitirmem gerek.

Sizin yazıkdıklarınız motive etti beni belkide eski ben olmayı unutmuştum ve siz bunu bana hatırlattınız.

Sevgiye inancımı tekrar kazandım ve ne kadar zor kazanıldığını anladım. Saçma sapan yada yaşanmış şylere saplanarak ne kendimi ne sevgimi yıpratmaman gerek ben bunu da anladım.....

Olumlu düşünmeye ve güçlü durmaya devam ediyorum.
Umuyorum kii hayallerim gerçek olucak.

ey gönül!
bir sürü dostlarının yanında elbet ki düşmanlarında olacak..
ama imtihan ya bu,onca düşmanın var iken seni dostun vuracak..

susmayı öğrendim çok konuşanlardan..alçak gönüllü olmanın erdemini öğrendim çok bilmişlere inat..gerçekten bilenlerin az konuştuğuna şahit oldum,sessizce..her yaşananın sadece bir deneyim olduğunu kavradım.kendim olmayı seçtim.başkalarından alınmış parçalardan oluşmayı değil..kendi hayatlarını yönetemeyenlerin diğer hayatlara müdahalelerine güldüm sadece..varlığımı hak edenleri hayatıma dahil etmeyi,hak etmeyenlere hoşçakal demeyi,bu uzun yolda yalnız yürümeyi öğrendim..:KK54:

susmayı öğrendim çok konuşanlardan..alçak gönüllü olmanın erdemini öğrendim çok bilmişlere inat..gerçekten bilenlerin az konuştuğuna şahit oldum,sessizce..her yaşananın sadece bir deneyim olduğunu kavradım.kendim olmayı seçtim.başkalarından alınmış parçalardan oluşmayı değil..kendi hayatlarını yönetemeyenlerin diğer hayatlara müdahalelerine güldüm sadece..varlığımı hak edenleri hayatıma dahil etmeyi,hak etmeyenlere hoşçakal demeyi,bu uzun yolda yalnız yürümeyi öğrendim..:KK54:

sevda 55 ciğiiiiiiiiiiiiiiiim
döktürmüşsün yine bayadır bakmamıştım yazdıklarına umudum tazelendi

Yerin seni cektigi kadar agirsin
Kanatlarin cirpindigi kadar hafif..
Kalbinin attigi kadar canlisin
Gozlerinin uzagi gordugu kadar genc...
Sevdiklerin kadar iyisin
Nefret ettiklerin kadar kotu..
Ne renk olursa olsun kasin gozun
Karsindakinin gordugudur rengin..
Yasadiklarini kar sayma:
Yasadigin kadar yakinsin sonuna;
Ne kadar yasarsan yasa,
Sevdigin kadardir omrun..
Gulebildigin kadar mutlusun
Uzulme bil ki agladigin kadar guleceksin
Sakin bitti sanma her seyi, sevdigin kadar
sevileceksin.
Gunesin dogusundadir doganin sana verdigi deger
ve karsindakine deger verdigin kadar insansin
Bir gun yalan soyleyeceksen eger
Birak karsindaki sana guvendigi kadar inansin.
Ay isigindadir sevgiliye duyulan hasret
ve sevgiline hasret kaldigin kadar ona yakinsin
Unutma yagmurun yagdigi kadar islaksin
Günesin seni isittigi kadar sicak.
Kendini yalniz hissetigin kadar yalnizsin
ve guclu hissettigin kadar guclu.
Kendini guzel hissettigin kadar guzelsin.. iste budur
hayat!
Iste budur yasamak bunu hatirladigin kadar yasarsin
Bunu unuttugunda aldigin her nefes kadar usursun
ve karsindakini unuttugun kadar cabuk unutulursun
Cicek sulandigikadar guzeldir
Kuslar otebildigi kadar sevimli
Bebek agladigi kadar bebektir
ve herseyi ögrendigin kadar bilirsin bunu da ogren,
SEVDIGIN KADAR SEVILIRSIN...

çok güzel canımm. tam şuanki duygularıma tercüman oldu yazdıkların.
insanlar neden başkalarının hayatına müdahale ederler bilmişçe?
ben buyum değişemem ki. ve kendimden memnunum.
beni beğenmeyen herkesin yolu açık olsunn...

Yerin seni cektigi kadar agirsin
Kanatlarin cirpindigi kadar hafif..
Kalbinin attigi kadar canlisin
Gozlerinin uzagi gordugu kadar genc...
Sevdiklerin kadar iyisin
Nefret ettiklerin kadar kotu..
Ne renk olursa olsun kasin gozun
Karsindakinin gordugudur rengin..
Yasadiklarini kar sayma:
Yasadigin kadar yakinsin sonuna;
Ne kadar yasarsan yasa,
Sevdigin kadardir omrun..
Gulebildigin kadar mutlusun
Uzulme bil ki agladigin kadar guleceksin
Sakin bitti sanma her seyi, sevdigin kadar
sevileceksin.
Gunesin dogusundadir doganin sana verdigi deger
ve karsindakine deger verdigin kadar insansin
Bir gun yalan soyleyeceksen eger
Birak karsindaki sana guvendigi kadar inansin.
Ay isigindadir sevgiliye duyulan hasret
ve sevgiline hasret kaldigin kadar ona yakinsin
Unutma yagmurun yagdigi kadar islaksin
Günesin seni isittigi kadar sicak.
Kendini yalniz hissetigin kadar yalnizsin
ve guclu hissettigin kadar guclu.
Kendini guzel hissettigin kadar guzelsin.. iste budur
hayat!
Iste budur yasamak bunu hatirladigin kadar yasarsin
Bunu unuttugunda aldigin her nefes kadar usursun
ve karsindakini unuttugun kadar cabuk unutulursun
Cicek sulandigikadar guzeldir
Kuslar otebildigi kadar sevimli
Bebek agladigi kadar bebektir
ve herseyi ögrendigin kadar bilirsin bunu da ogren,
SEVDIGIN KADAR SEVILIRSIN...

Cnm cnm cnm.çook teşekkür ederim.bir umut olabilmişsem sana ne mutlu o zaman bana.ne kadar heyecanlandım başlığını görünce.gözlerim doldu duygulandım.sizlerle tanışmayı bir kahve alıp uzun uzun dedikodu yapmayı ne kadar çok isterdim..ama bakarsın gerçek olur.neden olmasın kii.gönüldeN dile yol olduğu gibi,dilden de gönüle yol vardır demiş mevlana..sen benim gönlümü fethettin cnm arkadaşım.benimde dilimden senin için en güzel dilekler dökülüyor..hayatta senin için ne varsa güzel olan hepsi senin olsun!!!çocuğun ve eşinle uzun ama mutlu bir hayatın olsun...

$mutluluk-kitabi-von-nil-guen-kitap.jpg ne tatlısınız masallah guzel yureklerınıze ya :)
ben buara nıl gun 'un mutluluk kıtabını bitirdim hatta bilgisayardan da taradım bana özel mesajla mail adresınızı yazarsanız hemen size de iletirim sevgiyle kalın.

Son düzenleme:
çok güzel canımm. tam şuanki duygularıma tercüman oldu yazdıkların.
insanlar neden başkalarının hayatına müdahale ederler bilmişçe?
ben buyum değişemem ki. ve kendimden memnunum.
beni beğenmeyen herkesin yolu açık olsunn...

cnm benim evet gerçekten haklısın.insanlar kendi hayatlarını yönetemezler ve başka hayatlara müdahaleyide marifet sanarlar.oysa başkalarına yardımcı olmak bu değildir.ben üzülerek bakıyorum böyle insanlara.olsun sağlık olsun.biz kendimizi seviyoruz ya bu yeter.kendimizi biliyoruz ya..sizlerle tanışdığım için o kadar mutluyum kii.iyki varsın cnmm.

cnm benim evet gerçekten haklısın.insanlar kendi hayatlarını yönetemezler ve başka hayatlara müdahaleyide marifet sanarlar.oysa başkalarına yardımcı olmak bu değildir.ben üzülerek bakıyorum böyle insanlara.olsun sağlık olsun.biz kendimizi seviyoruz ya bu yeter.kendimizi biliyoruz ya..sizlerle tanışdığım için o kadar mutluyum kii.iyki varsın cnmm.

sende iyiki varsın canım. umut oldu bu sayfa bana.
dün nişanlımla tartışmıştık senin sözünü yolladım ona.
özür diledi benden.
bir daha beni eleştirmez umarım.
bunun dışında iş konusunda görüşmeleri çoğaldı.
inancımı hiç kaybetmiyorum. bazen çok sıkılıyorum bunalıyorum ama umudumu kaybetmiyorum.

sende iyiki varsın canım. umut oldu bu sayfa bana.
dün nişanlımla tartışmıştık senin sözünü yolladım ona.
özür diledi benden.
bir daha beni eleştirmez umarım.
bunun dışında iş konusunda görüşmeleri çoğaldı.
inancımı hiç kaybetmiyorum. bazen çok sıkılıyorum bunalıyorum ama umudumu kaybetmiyorum.

cnm benim aranızın düzelmesine sevindim.bundan sonra burda böyle güzel sözler paylaşmayı planlıyorum.hepimize umut olur belki.dara düştüğümüzde bir çıkış gösterir belki..cnm sana kendi hayatımdan bahsedeyim biraz..bundan 7 sene evvel nişanlımla tanıştığımda maddi durumu çok iyiydi.çok gezdik.gece hayatımız vardı.çok içen kişiler değiliz ama eğlenceden geri kalmazdık.her dışarı çıkacağımızda yeni kıyafetler alır tepeden tırnağa süslenirdik.en lüks lokantalarda yemek yer,en kaliteli şeyleri alırdık.uzun süre böyle yaşadık.nişanlımın bir dükkanı vardı.üniversite mezunu ama durumumuz iyiydi.bu yüzden de iş konusunda kaygısı yoktu.ama ben memuriyet gibi girişi çıkışı belli,tatili belli bir iş istiyordum.o pek oralı olmuyordu.mutluyduk..sonra birden işler değişti ülkede kriz yaşandı.maddi durumumuz artık eskisi kadar iyi değildi.ama yinede şükürdü.sonra dahada kötü olmaya başladı.kazanıp kazanmadığı belli değildi.ödemeler de sıkıntı yaşıyordu.henüz askere gitmemişti.başka bir işe de giremiyordu.dükkan kazanmıyor diye bir sürü sektör değiştirdi.kırtasiye,şarküteri,idda bayi vs.bunların hepsi maddi külfetler getirdi.evlenmeyi bırak düşünmeyi konusunu dahi edemiyorduk aramızda.sonra nişanlım askere gitti.bu arada da banka sınavlarına giriyor ama askerlik yapmamış olduğu için olmuyordu.askere gitti geldi.artık hiçbir şeyimiz yoktu.1 bardak çayın dahi hesabını yapıyorduk.dünyaları benim ayağıma seren canım sevgilimin ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyordum elimden geldiğince.ama mutlaka bir şeyler yapmamız lazımdı.bu arada da kps kursuna başlamıştı.ama bu uzun bir süreç olacaktı.biz zaten 6 senenin sonuna gelmiştik.ama ortada hala bir ciddiyet yoktu.ama olsun biz vardık ve birbirimizi seviyorduk.bu arada nişanlım askerden gelir gelmez çok iyi bir bankanın sınavına girmişti.kazanmıştı ama aradan aylar geçmesine rağmen mülakat için arayan yoktu.aylar geçiyordu.bir paket sigarayı bölüşerek içiyorduk biz.ve bütün umudumuzu bu işe bağlamıştık.aramızda başka bir şey konuşmuyorduk.her telefonu ordan mı arıyorlar acaba diye açıyor,maaşı hesaplıyor,şu bölge olursa nasıl olur hep bunları düşünüp planlar yapıp mutlu oluyorduk.öyle çok kaptırmışız ki o bankanın atm lerinin önünde resimler çekiniyorduk.yine mutluyduk.ama sıkıntılıydık.nerden nereye gelmiştik.o çıkmadığımız lüks restorantların önünden bile geçmiyorduk.ama mutluyduk,UMUTLUYDUK.olacağına inanmıştık.ve tam 9 ay sonra beklenen telefon geldi..nişanlım işe başlayacaktı.ama yaşadığımız şehre çook uzak 14 saatlik bir yerde.olsun uçak vardı.1 saat olacaktı uçakla arası.ve hiç ayrılmayan,6 sene boyunca her yere beraber giden biz ayrıldık.ve nişanlım şu anda 2.senesini doldurmak üzere.ve tayin isteme hakkı olacak 2 sene dolduğunda.eskisi kadar çok paramız yok şu anda.ama biz yinede her istediğimizi yapıyoruz.istediğimiz yerlere gidiyoruz.paramız az ama çok şükür çok bereketli..bu arada da işe girdikten bir sene sonra da nişanlandık.ve arkadaşım en son nişanlımı uğurlarken dedim ki bu son ayrılık.umudum var.gelecek.bu kadar şey oldu ve buda olacak.benim hikayem örnek olsun sana.sende inan ve ellerini açıp dua et rabbime.ve unutma gökyüzü ne kadar bulutlanırsa bulutlansın güneş daima oralarda bir yerlerdedir.:KK16:

X