Okulu ciddiye almayan oğlum...

Aslında dedesi çok sert.. öğretmen ve ben daha yumuşak davranıyoruz
Ben de sertimdir. Birine bir şey öğreteceğim zaman ağlatmadan öğretebiliyorum. Benle dalga geçerler bu konuda. Elimde kırbaçla öğretiyormuşum imajı oluşturuyorum demek ki

Ben de sertimdir. Birine bir şey öğreteceğim zaman ağlatmadan öğretebiliyorum. Benle dalga geçerler bu konuda. Elimde kırbaçla öğretiyormuşum imajı oluşturuyorum demek ki
Oğlum tatlı sert seviyor... bire bir ilgi hoşuna da gidiyor. Belki ondan yaptı... şakacı çocuk... biz görmeden çok gülmüştür... espri yapar anlar da...

Belirtileriniz nasıldı. Aslında odaklanma sorunum var.

Merak ettiğim birkaç şey var. Dikkat eksikliği tedaviyle düzeliyor mu yoksa geçici iyileşme mi görülüyor? Siz nasıl tedavi gördünüz?
Merhaba süreç ortaokul yıllarımda gectigi için sürecin başına tam hakim değilim. Odaklanma sorunum, kurallara uymak istememe, uzun süre bir iş yapamama, hareketlilik gibi belirtilerle teşhis kondu. Tabi bununla ilgili test de yaptı psikiyatrist. 2,5 yıl önce ritalin daha sonra doz arttırarak concerta kullandım. Concertanın yan etkilerinden birini çok yoğun olarak yaşadığım için kar zarar hesabı yaparak ilacı bırakma kararı aldık. Psikologla da ilerledim. İyileşmenin tamamen ama kontrol altına almayı öğrendim zamanla.

Oğlum tatlı sert seviyor... bire bir ilgi hoşuna da gidiyor. Belki ondan yaptı... şakacı çocuk... biz görmeden çok gülmüştür... espri yapar anlar da...
Oğlunuz şakadan daha çok yalan söylüyor ve numara yapıyor. Çocuğunuz derslerinde iyi olması sebebiyle size yaptıkları şaka yapıyor gibi ve sevimli geliyordur. Şakada yalan olmaz, gerçek bir durumu karşı tarafı şaşırtarak ve/veya güldürerek aktarma var.

Etrafımda şaka yapıyorum adı altında yalan söyleyen çocuklar genelde aile ilgisizliğinden, kıskançlıktan, ilgi ve sevgi eksikliğinden dolayı eşya saklama, olmayan bir şeyi olmuş gibi anlatma, olan bir şeyi olmamış gibi saklama gibi durumları sonra gülerek şaka yaptımları (ki bana göre şaka değil) dikkat çekmek için yapıyorlar.

Hele biri var ki yürüyen yalan makinesi. Şaka yaptığını sanıyor ki o yaşta bunu ayırt edemez. Annesi de anlatmıyor muhtemelen. Çocuğun yaptığı yanlış olduğu halde annesi bu duruma güldüğü için dozu artmaya başladı. Onda kıskanma durumu da var sanırım. Kardeş istemiyordu. Teyzesinin hamileliği duyulunca altına kaçırmaya da başladı.

İlaçsız olmuyor yani. Teşekkür ederim. Ben o zaman sadece teşhis için gideyim. Bu yaştan sonra da geç oldu ya neyse Sadece kongre gibi uzun odak gereken durumlarda konsantre olacak bir şey versin yeter. Bir kere enerji içeceği ikram etmişlerdi. 30-40 dk kadar acayip şekilde konsantre oldum. Sonra yine bacak sallamalar, kıpırdamalar ve sunumları dinleyememe başladı. Beynimde bozukluk var ama ne

Ben lise öğretmeniyim. 9. sınıfta bir öğrencim ben okuma bilmiyorum yazamıyorum dedi ortaokul öğretmenlero de öyle dedi. Ben 6 ay birebir öğrettim okuyup yazdığını biliyordum. Diğer öğretmenlerine arkadaşlarına ben bilmiyorum demeye devam etmiş. Öğretmenler odasındayken işte bu çocukta okuyamıyor gibi bir şey dedi arkadaşım hayir okuyabiliyor dedim diğerleri bizde de okuyamıyor yazamıyor dediler bunu odaya çağırdık oku şunları dedim okudu herkes şok oldu. Sebebi neydi sorumluluktan kaçmak

7 Yaş çocuğu yalan söyler. arkadaşımın çocuğunun psikoloğu, bu yaşta normal demiş. Akranları da aynı... Bir kaç arkadaşı da o gibi. Bilmiyor deneyerek Öğreniyor. Ama oğlum yalanın yanında şaka da yapıyor. İkisi farklı şeyler. Yalan söylemiyor demedim fark ettiyseniz...

Sürekli benimle ilgisizlik kesinlikle söz konusu değil. Tatillerde işe getirdim. Ödev yaptı kitap okudu... bırakmadı beni... üzmedi de.. oyun oynar , boğuşur, güreşiriz... eşim ben ve oğlum... babamların ilk torun. Babaannesinin tek torunu. Şımarık

Eğitiminiz ne yönde bilmiyorum. Yada aynı yas çocuğunuz var mı? Genellemeler uymadı.

Geçmiş olsun

Bence iyi bir psikiyatriste gitmelisiniz.Akademik bir eksiği olmadığı ve kasıtlı olarak göstermediğini belirtmiştiniz.Davranis probleminin sebebi araştırılsın.Odaklanmasi için hoslanacagi kurslara gönderebilirsiniz.Spor, sanat..Şimdiki öğrencileri konusmalari,hareketleri,şakaları o kadar farklı ki.Izledikleri videolardan,çizgi filmlerden,karakterlerden etkileniyorlar.

Aaa büyükmüş o çocuk..

Satranç ve robotik kodlama seviyor. 2. Sınıfta değerlendireceğiz... okulu çok yoğundu. Bir çok farklı dersi vardı. Sabahtan akşama kadar dolu dolu geçirdi...

Bu 2016 doğumlular niye böyle ya?
Bende de var aynı tür, aha 1. sınıf bitti bir satır okuması için kavga kıyamet.
Yapıyor, yapabiliyor ama yapamadığını anlamadığını iddia ediyor.
Özellikle okumuyor söylemiyor ama işine geleni takılmadan hoop okuyor.
Gösteride 16 çocuk aynı şeyi yaptı, benimki inadına başka hareketlet yaptı.
Farklı olmayı istiyor, muhalefeti seviyor, kafası zehir gibi ama doğru yöne kullanmıyor.
Kendi haline bıraktım valla ben, bebek değil yani 7 yaş oluyor birkaç güne.
Kendi bilir, ite kaka bir şeylet yaptıramam.

Çocuğu değil, eğitim sistemini sorgulayın. Bireysel farklılıklari gozardi eden sistemimiz de malasef ya çocuğunuz mutsuz olacak ya siz mutsuz olacaksınız.

Hadi ya.. başta kafama çok takıyor. Her akşam sinirden astım atağı geçirdim. Saldım... ama tam salamadim. Büyüyünce işin içinden çıkamazsak diye korkuyorum aslında... ipsiz sapsız biri olmasını kaldiramammm

Dehb açısından değerlendirildi mi? Okurken direkt aklıma dehb geldi.

Merhabalar. Oğlunuzun üstün özellikler taşıyor olabileceğini düşünüyorum. Erken yaşta gelişkin mizah yeteneği, sorgulama, ikna edilme beklentisi, farklı konulara ilgi gibi..
Üstünlüğün yanı sıra dehb de olabilir, bunun çocuk bazında testlerle incelenmesi gerekir bence.
Okuma yazmayı belki okula başlamadan bile öğrenmiş olabilir de siz farkında değilsinizdir. Bu bile olabilir.

Ama psikologtu sanırım, öğretmen hakimiyeti diyen. Onu değiştirmeniz gerektiğini düşünüyorum.
Kendini kanıtlamış, belki İstanbul'da olan birine gitmenizi tavsiye ederim.
Üz çocukları çok önemsiyorum, eğer öyleyse muhakkak farkında olmalısınız bu cevherin.
Wısc-4 testi yapıyorlar, yaşı da uygun bunun için.
Dilerim çok mutlu bir hayatı olsun :)

Son düzenleme:
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…