Okulu ciddiye almayan oğlum...

kucukpisi

Hayata inat gülümse...
Kayıtlı Üye
9 Eylül 2011
7.562
4.578
Oğlum 1. Sınıfta bu sene. Tam 6 yaşında başladı. Başta ödev vs yapmıyordu. Onu aştık. Hersey rayına oturunca dönem ortası halası vefat etti... oğlum ölümü öğrendi. Arkadaşlarından (muhtemelen) ölenlerin toprak altına gömüldüğünü duydu. Halbuki psikiyatrist(çok samimi olmayan Arkadaş diyeyim) ile görüşüp ona göre yol almıştım. Bunlar sonucunda kekelemeye başladı....

Oglum okumayı yazmayı öğrenemedi sanıyorduk. Öğretmeni ve ben... Dedesi okuyor demişti. Dedesi bize geldiği bir gün ona okurken duydum. Annem ve öğretmenim bilmiyor kandırdım onları dedi... öğretmeniyle paylaştım. Oğlumu çekip kenara bire bir okutup yazdırmış. Çocuk takilmadan yazdı okudu dedi... mümkün değil önceden çözmüş dedi....

Bu sorunu aşmış olduk. Ama öğrense bile bizleri kandırmaya devam ediyor. Ciddiye almıyor. Sallıyor. Sınav yapmış test gibi. Okumadan işaretlemiş geçmiş. Gösterisi oldu. Şebeklik yaptı tüm salon güldü. Ögretmeni Halbuki dümdüz soylemesini istemiş. O yorum kattı. Öğretmeni sevmediği şeyi dinlemiyor diyo. Oğlumla konuşuyorum dinlemiyor gibi görünüyorum ama ayni anda iki şeyi yapabiliyorum, dinliyorum diyo...

Ben ilerisi için korkuyorum. Ödevleri salladı dersi salladı. (Öğreniyor ama ilgisiz görünüyor) ne yapmam gerektiğini bilemedim.
Var mı benim gibi çocuğu olan. Yada öğrencisi olan...

Ben oğlunuzun yetenekli olduğunu düşünüyorum, gösteriye kendinden bir şeyler katması ve okuma yazmayı keşfedip bunu saklama kabiliyeti vs maşallah diyesim geldi, gelişimci falan değilim sıradan halk yorumu

Anaokulunda nasıldı?
Başta söz dinlemiyor dediler. Kimseye zararı yoktu... Tuttum psikiyatriste götürdüm. Psikiyatrist sorun yok okulda öğretmen hakimiyet kuracak dedi. Öyle deyince öğretmeni değişti. Sert bir öğretmene verdiler. Sorun çözüldü...

Ama korkuyla çözüldü okulu hiç sevmedi. Zorla gönderdim. Bu sene severek gitti okula...

Hareketlilik normalin üzerindeyse, sık sık karşı gelmeleri kurallara uymak istememesi varsa,bir konudan ya da oyuncakdan oyundan hemen sıkılıyorsa, gittiğiniz sosyal ortamlarda uyumsuzluk yaşıyorsanız Dehb yönünden degerlendirilmesi iyi olur bence.

Öğretmenim. Eğitim sistemimiz bu tarz öğrencileri ilgisiz tembel başarısız olarak etiketler. İsteriz ki bütün öğrenciler sessizce bizi dinlesin.biz nasıl yapıyorsak aynı şekilde yapsın.Bir öğretmen olarak söylüyorum öğrenciye yaklaşımın çok yanlış olduğu bir sisteme sahibiz .Çocuğunuz aslında ilgisiz değil.Farkli yetenekleri olan, öğrenme tarzı klasik yöntemlerle uyuşmayan bir çocuk.Diyecgim şudur imkanınız varsa uzman kişilerle görüşün.Size çocuğunuza destek olmayı, güçlü yönlerini öne çıkarmayı anlatsınlar.Turkiye şartlarında ne kadar mümkün bisey diyemiyorum ama sakın onu suçlar tarzda konuşmayın kimseyi de konuşturmayın. En basit şekilde şöyle düşünün bebeklerin gelisim basamakları için her bebek farklıdır diyoruz ya.Kimisi 10.l.aylik yürüyor kimisi 16 aylık, kimi erken konuşuyor kimi geç.Ama okul Çağı na gelince bu bireysel farklılıklar nedense başarısızlık gibi algılanıyor.

Hiç hareketli değil. Rahat rahat oturuyor. Saatlerce oyuncak oynar. Oyun kurar.. Kuzeni ve bir arkadaşı ile iyi... diğer çocuklarla iletişim kurmak istemiyor.. okuldaki tüm öğretmenleri ve çalışanları tanıyor... sınıfa girişte bir çok kişi çocuğa laf atarak geçiyor... öğretmenleri teneffüste yakalayıp sohbet ediyormuş...

Tam bilmedigim icin soruyorum. Yazdiginiz ozelliklerde ancak akademik ve gelisim yonunden (ince motor&kaba motor vs) gayet basarili bir cocukta da dehb bakilir mi? Yoksa dehb akademik basarisizligi mi getirir?

Yorumunuz için teşekkürler. Koleje gidiyor. Satranç, robotik kodlamada ve matematikte çok iyiymiş ona yonlendirmemi istediler. Okuma geri sandığımız için kursa gitmedi... iyi bir uzmana götürmem lazım...

Oğlum konusmayi ogrendiginden beri şaka yapar. Halasina teyze... teyzesinin hala derdi... gülerdiii... 2.5 yaşındaydı ozmn. Sık sık şakalar yapmaya devam ediyor...

Tam bilmedigim icin soruyorum. Yazdiginiz ozelliklerde ancak akademik ve gelisim yonunden (ince motor&kaba motor vs) gayet basarili bir cocukta da dehb bakilir mi? Yoksa dehb akademik basarisizligi mi getirir?
Oğlumun sorunu için rehberlik görüştugumde bakılır demişti. Oglumunda gelişimi normal...

Devam ederse bizim gitmemizi isteyeceklerdi. 1. Dönem bilemediğin sandıkları için... 2. Dönem sorun görmedi öğretmenleri

Ay yok artık.
Okurken cok komik ama size sormak lazım.

Psikologla mı görüşseniz, cas testi öneresim geldi benim hemen.

Evet bakılır. DEHB de zeka seviyesi yüksek ve öğrenme güçlüğü yoksa akademik olarak basarilidirlar.Dehb de belirleyici olan hareketlilik,sabırsızlık,dikkat dağınıklığı, karşı gelmelerdir.

Dehbe öğrenme güçlüğü eşlik etmiyorsa başarısızlık olmayabilir.
Dehbliler takıntılı olur, istediği konuyu hızlıca öğrenir hiper odaklanma sayesinde.
Ama sonrası nanay

Ay yok artık.
Okurken cok komik ama size sormak lazım.

Psikologla mı görüşseniz, cas testi öneresim geldi benim hemen.
Hiç sormayın. Allah tan dedesi çözdü. Oda çözmese bilmiyor sanacağız... bayramdan sonra götüreceğim... Çok güzel sohbet ettiği için psikiyatristler(2 kere götürdüm) çok normal bu çocuk. Ogretmen hakimiyetini kuramiyor diyor... İlk ben görüşüp sonra psikologla gorustureyim diyorum.

İsterseniz araştırıp bi psikiyatristle de görüşün.
Bizim psikolog aylardır tanıdığı oğluma dehb yok bence dedi, psikiyatrist 3.seansta yoğun hiperaktivitesi var dedi.
Sizde de farklı bir şey var gibi.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…