Okulu ciddiye almayan oğlum...

Birde test yaptıran var mı aranızda? Oğlumda şöyle sorunum olacak. İstemezse sallayacak... gerçekten yapması için ikna etmeleri gerekiyor..

Bana dikkat çekmeye çalışıyor gibi geldi ... belki derslerden sıkılıyordur, bana da ortalama üstü IQ gibi geldi, üstün yetenekliler okulu yok muydu Türkiye'de, o tarafa yönelmeniz daha iyi olabilir.

Bana dikkat çekmeye çalışıyor gibi geldi ... belki derslerden sıkılıyordur, bana da ortalama üstü IQ gibi geldi, üstün yetenekliler okulu yok muydu Türkiye'de, o tarafa yönelmeniz daha iyi olabilir.
var. Bilsemin sınavları var... İlk test yaptırmak isteyeceğim galiba. Şuan sinavlara giremez... ikna etmek lazım.

..........

Herseyi ikna ile oluyor... Ne işe yarayacak. Bilmesem Ne olur.... neden bunu öğrenmeliyim... İngilizceyi istemiyordu başta. Anne öğrenmeyeyim Ne gerek var. Oglum lazım ama bir çok ülkede İngilizce konuşuyor. Biz herkese Türkçe öğretelim neden İngilizce....

Sen uzay bilimci olacaksın ya ile başlayarak anlattım. Baya birsey öğrenmeye başlamış. Konuşurken aralara İngilizce katıyor..

Hersey böyle oluyor. Kafasına yatması gerekiyor... beni çok yoruyor bu durum... ileride dersleri çesitlenecek. Kimyayı bilmesem Ne olur derse cevap veremem.

Misal beden eğitimi öğretmeni anlattı. Çocukları serbest bırakıyorum. O oynu istemiyorsa kesinlikle katılmıyor. Kendisine ne uygunsa onu oynuyor. Kimseye eyvallahı yok dedi.. ama gelir yanıma dakikalarca sohbet ederiz, iletişimi çok iyi dedi...

Bu arada MissCherryBlossom özelde olduğu için sınıf mevcudu çok az... diğer okullar gibi değil. Öğretmenleri de çok ilgili...

İlgi için yaptığını sanmıyorum. Tüm okul tanıyor neredeyse... Bir ara 4. Sınıflar ile takılıyordu.

Anlattığıniz şeyler tam olarak kayınvalidemin anlattığı şeyler. Eşimin küçüklüğü boyunca bu sorunlari yaşamışlar . Kötü bir huyu yok fakat istemediği şeyleri asla yapmaz. Hala da öyle. İyi bir uniden iyi bir bölümden mezun hayatımda gördüğüm en zeki insanlardan biridir ama lisede sınıf tekrarı var . Hatta canı istememiş bitirmeyi açıktan sınavları vermiş .Duyunca hiç yakistiramamis ve şaşırmıştım. İlgi alanlarına yakın şeylerden bahsedin ,sevdirmeye çalışın ve kesinlikle yardım alın . O zamanlar bu bilinç olmadığı için kayınvalidem çok zorlanmış. Bu arada bir şeyi bir kere dinlemesi yeter ,öğrenir ve canı isterse uygular . Size profesyonel birinin yardım etmesi lazım bu durum asılır mi bilmiyorum ama bir farklilik varsa tespit edilir en azından .

Şimdiden mevcut düzene karşı çocuk
Okurken bana çok tatlı geldi

Yorumunuz için çok teşekkürler.. oda hemen anlıyor. Ama isterse...

kvalidenizi anlıyorum. Çok yorucu.. oyun terapisine de başladım ama kadından verim alamadım... iyi birini bulunca gideceğim.

Yorumunuz için çok teşekkürler.. oda hemen anlıyor. Ama isterse...

kvalidenizi anlıyorum. Çok yorucu.. oyun terapisine de başladım ama kadından verim alamadım... iyi birini bulunca gideceğim.
Yani çok yorulmuş hep anlatıyor . Uzun zaman da antidepresan falan kullanmış bu sorunlardan dolayı. Açıkçası evlilik hayatımizda herşeyi sorgulaması beni yoruyor . Detaya girmeyeyim şimdi. Sizin durumunuzda yardım almak işe yarayacaktir . Ne de olsa ağaç yaşken eğilir derler Bol şans :)

İnşallah geline çektirmez teşekkürler

Bana sıkıntı gibi gelmedi tersine zekası yaşıtlarına göre bi tık daha iyi bence. Benzeri kardeşim için de öyleydi anaokulundan itibaren. Rehberlik öğretmeniyle görüştük vs o da onunla görüştü sonra dediği şey: Aldığı bilgiler onun için basit şeyler fazlasını istiyor ama olmadığı için de dikkati dağılıyor.
Çocuğunuzda da yaşıtlarına nazaran daha iyi bir zekaya sahip bence. Kendini geliştirmesi için imkankarınız boyutunda ona destek olun

Farklı çocuk evet. İlk başta nedenini bulmam lazım... IQ işe yönlendirmek gerekiyor. Özellikle matematikte öğretmenim bu bebek işi diyip yapıyormuş... İlk harf öğrendiklerinde öğretmeninin eli kaymış farklı yazmış. Sonra oğlumda başka bir zmn farklı yazmış. Öğretmen düzeltmesini istemiş. Benimki; ama öğretmenim az önce sizde öyle yaptınız. Neden düzelteyim demiş... biz önceden korkar cekinirdik.. bana farklı geliyor

Tam bilmedigim icin soruyorum. Yazdiginiz ozelliklerde ancak akademik ve gelisim yonunden (ince motor&kaba motor vs) gayet basarili bir cocukta da dehb bakilir mi? Yoksa dehb akademik basarisizligi mi getirir?
Evet bakılır. Akademik becerim yüksek olmasına rağmen dehb teşhisiyle tedavi gördüm.

Öyle tabii ki önceleri böyle değildi de yeni nesil çok farklı özellikle de algıları çok açık. Kendini de güzel ifade edebiliyormuş çok iyi. Şu an zihni hamur gibi ne verirseniz alır

Sizden okuma bildiğini gizlemesi acaba sizin yaklaşımınız kaynaklı olabilir mi? Üstelediğiniz veya iyi bir performans beklediğiniz için mesela? Şimdi hayır dersiniz ama size göre yoktur. Dedeye rahat olduğuna göre onla güven duygusu vardır. Psikologla vs daha iyi yol alınır gibi.

Dersi ya da kişiyi dinlemediği düşünülme durumu bende de var ki zaten birinci sınıftan bahsediyoruz. Bildiğimi genelde açık etmem. Bakıyorum ki fazlaca atıyorlar, o zaman bildiğimi dile getiriyorum. Okuma yazma bildiğimi saklamamıştım ama. O zamanlar fazla masumdum

Şimdi düşünüyorum da benim zamanımdayken at yarışı gibi rekabet yoktu. İlk okulda en fazla en hızlı kim problemi çözecek vardı. Birinci olamayınca üzülmezdik. Belki de aileler bizi rekabet için yönlendirmiyordu. Şimdi daha bebekken rekabet söz konusu. "Kaf dağındaki çocuk turkuvaz rengini biliyor ama benim yivrım mint yeşiline mavi dedi, ühüü."

Küçüklüğümü düşününce üzüldüm bee. Eeyy insanlar, beni bu hale siz getirdiniz.

Aşırı dikkat gerektiren konular da yok ki birinci sınıfta. Oğlunuz anlaşıldığına göre düşük zekalı da değil.

Belki dümdüz çocuk yalnız hissediyordur kendisini. Belki hala kaybından belki ondan beklentiler belki de anlaşılamama. Bir ihtimal hocayı vs küçümsediği için ona uymama. Uzman desteğiyle kısa sürede çocuğunuzun derdinin anlaşılacağını düşünüyorum. Dedesiyle bile bu durumu paylaşabilir hatta.

Aslında dedesi çok sert.. öğretmen ve ben daha yumuşak davranıyoruz...

Üstün performansı geçtim bilmiyor diyordum.. hatta öğretmeni ile görüştüm. Ya bu çocuk harfleri söyleyemiyordu. Yeni yeni harflere Öğreniyor dedim. Öğretmeni de her çocuğun gelişimi bir değil ona göre yaklaşalim haklısınız dedi.. okuyamadigina yapamadığına ikna oldum... öğrenmende oldu.

Sonra dedesi başında bekledi. Annemde beni çağırdı gel diye. Mutfaktan Bi baktım çocuk okuyor... harfleri bilemiyor gibi yaptı bana... dedesine de orada dedi. Oglum; Annemde öğretmenimde bilmiyor okuduğumu....

Misal yazı da örnek vereyim,

Öğretmeni demiş ki; Ahmet eve geldi.
Oglum; yehyrfb greey iiv.

Böyle yazıyordu

Sonra yapamiyor. Öğrenemedi konusunda ikna olduk... ama bilerek yapıyormuş. Bizi kandırmış. Oglum Kandırdım dedi duydum... öğretmen bire bir aldı çalıştırdı. Ben uğraştım. Meğer o anlar kandırmış. Duyup öğretmenle konuşunca. Birden yazıp okumayı başladı. Akıcı bir şekilde...

Ben niye böyle davranırdım? Bir düşüneyim.

• Disiplinle yaklaşılmasını istiyor olabilirim. Bazı durumlarda ben de istiyorum bunu yoksa yapasım gelmiyor.

• Annem ve öğretmenim beni pek önemsemiyor diye düşünüyor olabilirim. Benle dedem ilgilendiği için ona becerilerimi gösteriyorum.

• Dedem biraz katı olduğu için ondan saklayamadım.

• Okumayı bilmediğimi sandığım için annem ve öğretmenim benimle daha çok ilgileniyor ve bu ilgi hoşuma gidiyor.

• Halamın ölümüne üzülüyorum. Beni anlamıyorlar. Ben de onlara pek itaat etmeyeceğim. Cezalandıracağım bu şekilde.

Falan fistan...

Evet bakılır. Akademik becerim yüksek olmasına rağmen dehb teşhisiyle tedavi gördüm.
Merak ettiğim birkaç şey var. Dikkat eksikliği tedaviyle düzeliyor mu yoksa geçici iyileşme mi görülüyor? Siz nasıl tedavi gördünüz?

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…