Okulu bırakıp çalışmaya başlamak

Kuaförüm ilkokul terk..
Ben işte otobusle gidiyorum o ise Bmw'siyle..
İş garantili olan bir tıp fakültesi olsa devam et derdim de artık okumak da kâfi gelmiyor

Felsefe okumak niye bu kadar yerden.yere vurulmuş.anlamadim.Hatta birisi.yorumuma begenmedim yapmis.Hacettepe Felsefe kazanmasi zor bir yer.Konu sahibi zor bir seyi başarmış.3. sinifa da gelmiş.Bu ülkede mezun olduğunuz üniversitenin adı özel sektörde kapilari açar.20.yildir kurumsal yabanci firmada çalışan biri olarak söylüyorum.
Asgari ücretin bir tik üstüne sekreterlik yapıp ;çalışıyorum diye kılık kıyafet kuaföre daha çoğunu harcayacaksiniz.
Hayat sizin ben fikrimi yazdım.

yani meslek lisesi mezunu bir insan için felsefe okumak başlangıçta zor olabilir fakat bunun zorluğu bir zaman sonra geride kalır. muhtemelen daha önce hiç düşünmediğin konularla, sorularla karşılaştığında bunların önemini ve değerini kavrayamıyorsun şu an. mantık ve felsefe daha doğrusu düşünmeyi öğrenme çaba gerektiriyor. bildiklerini hemen paraya çeviremezsin ama uzun vadede bilenle bilmeyen bir olamayacağından er ya da geç bilen için dünya değişir. dünyan değişirse hayatın da değişir.tabii ki bunlar için hevesin yoksa yapılacak bir şey de yok.

zaten şu an 3. Sınıf öğrencisiyim ve okulum uzamış durumda , sorun ise ezbere dayalı olması.. aslında konulara çokça hakimim ve felsefe hayatımın merkezinde çümkü bir kere bulaştım :) ama ezber konusunda çok kötüyüm ve derslerde gereken ezberi yapamıyorum. Ve bunun meslek lisesi mezunu olmamla ilgisi olduğunu düşünmüyorum , teşekkür ederim yorumunuz için

3 senedir bir bölümde kayıtlı olmak başka lisansın 3. yılını başarıyla tamamlamak başka şeyler. dediğiniz gibi ise 6 dönem bitti fakat 2 dönem bitemiyor. benim için tamamıyla anlam verilemez bir durum ama önemli olan size nasıl göründüğü. umarım mutlu olursunuz sonunda.

Ben düşüncenizi mantıklı buldum
Umarım tez zamanda iş güç sahibi olursunuz
Hakkınızda hayırlısı olsun

Felsefe bölümünü bitirirsenoz özel okullarda veya özel egitimlerde rehberlikci olarak çalışırsınız. Bence kaydınızı dondurun bir yıl çalışın kendiniz görün durumu. Ona göre karar verin

Üniversite sınavı puanınızı kullanarak myp ile yatay geçiş yapabilirsiniz bölümden memnun değiseniz.

Hemşire olarak atanabilirdiniz.Bütün hemşireler yoğun yerlerde çalışmıyor.Tercih yaparken bu size bağlı.Ama istememissiniz.Tibbi sekreterlik ten de atanabilirsiniz.O da gayet rahat bir iş.Ama ozellerde nasıl olur bilemem.Diger bölüm için yorum yapamayacağım.Bilgik yok.Hakkinzda hayırlısı.

Teşekkür ederim

Hacettepe felsefe kazanması zor bir yer değil artık. o seneler önceydi. Oldukça donanımlı insanlar böyle bölümler okurdu. Biz mahallede felsefe okuyan abilerimize ablalarımıza büyük saygı duyardık, yarı aydın-entelektüel gözüyle bakardık. Benim de 20 sene önce ODTÜ felsefe okumuş sınıf arkadaşım şu anda hepimizin bildiği bir yerin kurumsal iletişim müdürü olarak çalışıyor.
Ama bu çocuk ODTÜde makine mühendiliği de okusa (fen lisesi mezunuyuz yarımız tıpçı yarımız mühendis), yok DTCF'de Sinoloji de okusa bu işi yine yapabilirdi, çünkü zaten tüm çevresi yazar-çizer-gazeteci-medyacı-iletişimci...Böyle çevresi olamayan felsefe, iletişim, gazetecilik, sosyoloji, medya bölümleri okuyanların ise neredeyse tamamı işsiz. ya da asgari ücretle başladığı iş garantisi olmayan titrli ama boş işlerde plazalarda sürünüyor.

Mezun olduğunuz üniversitenin adı kapı açar da (Bilkent mezunuyum) hacettepe felsefe kapı açacak bir bölüm değil şu anda koç, tobb işte az biraz da eskinin iyileri ODTÜ, Bilkent, Boğaziçi filan var kapı açacak.

Felsefeyi bitirse en fazla rehber öğretmen olmak için uğraşacak o zaman da tıbbi sekreter olarak çalışsa alacağı gibi yine asgarinin bir tık üstünü alacak...özelde öğretmenler asgari bile almıyoruz diye eylem yapıp dayak yiyordu polisten en son.

devlete atanmadığı sürece hep asgarinin bir tık üstünü alacak, felsefe bitirse de öyle.

ha yine de dondurup çalışma ortamını deneyimleyebilir.

Ya da şayet devam zorunluluğu yoksa sınavlara dışarıdan katılabilir zaten 1 senesi kalmış. Msela benim 4. sınıfta çok az kredim kalmıştı 3. sınıfa kadar hep fazladan ders almıştım...bizim hep öyle olurdu 4. sınıfta insanlar genelde yurtdışına gider bizde son sınıfa ders bırakmazdı başvuruyla evrakla uğraştığı için. konu sahibinin kaç dersi var bilmiyorum ama en kötü uzar ama illa ki biter.

O zamanlar bekardım ve daha gençtim.. ülke de bu kadar acınası durumda değildi . 3. Sınıf bitti bitti yeni akıllandım diyelim
Üçüncü sınıf bitti, şunun şurasında sadece bir senen kalmış. Bunca yıllık emeğe yazık edersin.
Ayrıca sütçü imam üniversitesinde felsefe okusan neyse ama Hacettepe adı duyulmuş,saygı duyulan bir okul. Bu diploma belki sana başka kapılar açacak. Belki sadece okulun adı ve dört yıllık bitirmiş olmak seni bir yerlerde öne geçirecek..
Yani birinci sinifta vazgeçsen neyse ama şunun şurasında okuyacağın iki dönem.
Ben olsam birakmazdim

1 dönem uzamışım var ve tezli bitirme var bölümümde. Tez yazma süreci çok sancılı ve hiç hazır hissetmiyorum. Çok emek vermem gerekiyor

Biliyorum tabiki o yüzden açıktan kaydoldum bölüme , sertifikayı iş başvurusu için aldım
Tıbbi sekreterlik önlisans mı? Eğer öyleyse ve bu bölümden atanmayı düşünüyorsanız felsefeyi bitirmeyin çünkü bir kere lisans mezunu olursanız önlisanstan atanamazsınız.

öyle yada böyle 3.sınıfa gelmişsiniz ben olsam okulu bitirmeye odaklanırdım sanırım.
düşünceniz mantıksız mı değil ama şurda 1.5 dönem kalmış o sebeple eşinize ve annenize hak verdim ben.
25 yaşta geç bir yaş değil.

Harika özetlemişsiniz ellerinize sağlık.. ben bu başvurduğum yerde deneyim kazanıp özel high class kliniklere geçmek istiyorum çünkü hatrı sayılır derecede iyi İngilizcem var. Eğer 1 sene daha gecikirsem ki uzattığım dönemle 1,5 sene olacak , deneyimsiz olacağım ve çoğu yerin kabul edeceğini düşünmüyorum iş açısından. Teşekkür ederim düşünceleriniz için

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…