Okulu bırakıp çalışmaya başlamak

Lisans mezunu olursam eğer tıbbi sekreterlikte atanamam o yüzden bitirmemem lazım, ders kaydı yapmayıp uzatmayı düşünüyorum çünkü dondurma başvuruları şubatta açılmış geçen sene

Türkiye şartlarında,şu anda en mantıklısı hemşireliğe devam edip,o daldan atanmak gibi gözüküyor ama sevmiyorum demişsiniz.

Böyle konular okudukca okadar üzülüyorumki anlatamam sen çalış didin oku emek ver ama sosyal platformda iki kelimeyi birleştirmeyen kişiler yattığı yerden iki video çekip yatarak yüksek mebla kazansin ha bide şey var ee madem yatarak sende çek at videoyu sende kazan madem okadar kolay açıkta kalacağınız bölümü bırakın

Sen bilirsin. Ben kötü bir okulda siyaset okuyorum üstüne üstlük başta psikolojim kötüydü ondan dönemim uzayacak en iyi ihtimalle o da. Bu yıl farklı bir bölüm kazandım ama gitmeme izin vermiyorlar birde farklı şehir gittiğim yer hiç gitmek istemiyorum. İş imkanınin olacağını da asla sanmıyorum. Cidden ölmek istiyorum sadece

Okulunuza devam etmenizi yazmaya gelmiştim ama çalışmaya çok hevesli olduğunuzu görünce vazgeçtim. Kredinizi iptal ettirebilirsiniz diye biliyorum böylece daha fazla borca girmezsiniz. Okul işine gelince bence kaydınızı sildirmeyin, bu sene ders kaydı yaptırmayın böylece derse girme hakkınız olmadığı için alttan dersiniz kalmamış olur. İsterseniz seneye ders kaydı yaptırıp devam edebilirsiniz, elinizde alternatif bulunur. Diploma kıyaslamasına gelince günümüzde örgün eğitim diplomasının da bir değeri kalmadığı doğru ama açıköğretim diploması da çok çekici birşey değil işverenler için. Bölüme gelince evet felsefe meslek sahibi yapmaz, Çünkü felsefe meslek değil bilimdir ve sosyal bilimlerin atasıdır, vizyon katar, bakış açısı katar

Tıbbi sekreterlik önlisans mı? Eğer öyleyse ve bu bölümden atanmayı düşünüyorsanız felsefeyi bitirmeyin çünkü bir kere lisans mezunu olursanız önlisanstan atanamazsınız.
Benim bildiğim en son mezun olunan bölümden tercih yapılıyor. Ama yanlış biliyor da olabilirim zira sürekli bişeyler değişiyor ülkede. Konu sahibi araştırsın bence bu durumu

Benim bildiğim en son mezun olunan bölümden tercih yapılıyor. Ama yanlış biliyor da olabilirim zira sürekli bişeyler değişiyor ülkede. Konu sahibi araştırsın bence bu durumu
Hayır en üst öğreniminiz hangisiyse ondan sınava girebilirsiniz. Lisans mezunu önlisans ya da ortaöğretim kpssye giremez. Aynı şekilde önlisans mezunu ortaöğretim kpssye giremez. Ben bildim bileli böyle. Birkaç sene önce aynı puanla birden fazla mezuniyetiniz varsa ikisi için de kullanabilme hakkı verildi. İki lisans mezunu tek puanla ikisi içinde tercih yapabiliyor gibi.

Benim aklıma sadece bir şey takıldı bütün bunların içinde. Kredi neden aldınız ki? Eşiniz ve aileniz destekliyormuş zaten, krediden gelecek 800 liraya gerçekten ihtiyacınız mı vardı?

Bence de işe girmek daha mantıklı. Akademik kariyer düşünmüyorsanız felsefe iş konusunda sıkıntılı bir bölüm. Atanmak çok çok zor... İşe girip maddi açıdan güvenceniz olursa zaten tekrar sınava girip ayrıca üni okuyabilirsiniz.

Benim aklıma sadece bir şey takıldı bütün bunların içinde. Kredi neden aldınız ki? Eşiniz ve aileniz destekliyormuş zaten, krediden gelecek 800 liraya gerçekten ihtiyacınız mı vardı?
3 sene önce her ay altın alırım diye başlamıştım 2 sene boyunca da yaptım bunu ama evlenince eşimden para istemeye çekindikçe harcadım.. son 3 aydır aştım tabi bu durumu.. eşimden kaynaklı değil benden kaynaklıydı bu çekinme hissi :.)

Çok güzel özetlemişsiniz teşekkür ederim

Daha çok seveceğiniz işi yapın. Felsefe sevseniz zaten bu kadar zorunuza gitmezdi. Bu dediğim, felsefeyle alakanız yok demek değil, ben mesela zevkine dil öğrendim ve dilim çok iyi fakat bölümde inanılmaz sıkıldım. Bana bir şey katmadığını hissettim. Türkiye şartları için fazla hayalperest davrandım belki ama ataması çok iyi olan bölümümü bırakıp, çok zor atanan ama çok istediğim bölüme geçtim. Herkes deli gözüyle baktı bana ilk başta

Öbür bölümde derslere sürüne sürüne giderken (zorlanmamama rağmen hiç sevmiyordum), şimdiki bölümde yüksek onur belgesi aldım iki dönemimde de. Üstelik şimdi bir bebeğim de var. Diğer bölüme göre çok daha fazla zorluyor hocalar ama sevdiğim için zoruma gitmiyor. Ben hırsla çalıştıkça da mesleğimle alakalı önüme fırsatlar geliyor. Önümü görebiliyorum. Hayatımda ilk defa kendime bir yol çizebildim.

Demem o ki, insanın içi hangisine yatkınsa onu yapmalı bence. Ha, yaşadığımız ülke buna pek izin veren bir ülke değil. Sizin tıbbi sekreterlik gibi ben de başka bir meslek daha edinip, kendimi garantiye alıp bölüm değiştirdim. Üzülürüm dedim ama kaydı sildirdikten sonra dönüp arkama bile bakmadım valla Hayat sizin hayatınız, nerede daha mutlu hissedecekseniz orada olun bence. Zaten iki meslek arasında getiri bakımından büyük farklar da yok maddi anlamda. Kendinizi sağlam hissettiğiniz noktada, illa üniversite mezunu olmak istiyorum derseniz istediğiniz bölümü okursunuz.

felsefeden sonra formasyon alıp felsefe grubu öğretmeni olabiliyorsun

Çok teşekkür ederim

özelden yazıp içinizi dönebilirsiniz çok üzüldüm adınıza

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…