Okulu bırakıp çalışmaya başlamak

Wannheda

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
29 Aralık 2020
256
276
1 yıllık evliyim, eşimle okuma şartıyla evlendim ve evliliğimiz boyunca sıkıntısız okula da gittim. Sağlık meslek lisesinden hemşire olarak mezun oldum ve şimdi de Hacettepe üniversitesinde felsefe okuyorum ve bölümü bitirdiğimde 25 yaşıma gelmiş olacağım, mesleki açıdan kapısını çalacağım hiç bir kurum yok. Bu yüzden de Anadolu üniversitesi açık öğretim fakültesinden de ayrıca tıbbi sekreterlik okumak için kaydoldum. Şu an maddi durumumuz kötü değil ama bu sene 20.00 tıbbi sekreter ataması olacakmış ve ben mezun olana kadar yani 2024 atamaları iyice düşecek. Bu yüzden işsiz ve deneyimsiz kalmak yerine 1 ay içinde bir kursa da yazılıp hasta kayıt ve tıbbi sekreterlik sertifikası aldım. Bu sertifika ile bir işe başvurdum ve beni beğendiler , deneyimsiz olmam dışında pek bir olumsuzlukları yok. Asıl derdim ise eşim ve annem… okulu bırakmama çok karşılar özellikle annem.. eşim okuluna devam et diyor ama çalışma hayatında olmak istersen desteklerim diyor. ben Hacettepeye devam etmek istemiyorum çünkü bölümüm gerçekten kolay değil ve bitirdiğimde elimde lisans mezunu olmak dışında bir şey kalmayacak ve bu sene bölüm puanları daha da düşmüş yani bir ayrıcalığı da yok. Eğitimsiz kalmak istemiyorum açıktan okumaya zaten devam edeceğim gerek tıbbi sekreterlik gerek bir lisans bölümü.. örgün bir şekilde okula gitmiyor olmam beni eğitimsiz mi yapar ? İlla örgün eğitim mi lazım diplomamamın değerli olması için ?
Tamam bölümümü seçerken bunları düşünmeliydim ama yaptım bir hata. Belki başka bir ülkede olsam bölümümün bir değeri olurdu ama şu an pul kadar değeri olmayan bir bölüm okumaktayım. Bu işe kabul edilirsem hem paramı kazanmaya başlayacağım ve çok heyecanlıyım bunun için çünkü para biriktirmeyi ve evime eşime harcamayı çok seviyorum . Ayrıca birde ödemem gereken bir öğrenci kredim var. Allah aşkına bana söyleyin ben çalışmasam kim ödeyecek bu öğrenci kredisini? Ne eşime ne aileme kıyamıyorum bu konuda çünkü kredi sonunda bitirdiğim bölüm boş. Tamam her şey meslek edinmek değil ama günümüz ülkesine göre biraz realistik düşünmek gerekmez mi ? Lütfen bana yol gösterin çok mu yanlış düşünüyorum ?

Ya umarım , çok teşekkür ederim cesaretlendirdiğiniz ve iyi dilekleriniz için.. içim içimi kemiriyordu rahatladım gerçekten.

Yani gönül ister ki mezun olun sonra okuduğunuz bölümle alakalı güzel bi işe girin. Ama burası Türkiye, felsefe mezuniyeti sonrasında ortada kalacağınız kesin. Heveslisiniz hırslısınız o olmazsa bu bu olmazsa bu deyip ona göre hareket ediyorsunuz takdir ederim ancak böylesini. Eşiniz elinizde diploma olsun istiyordur onu da anlıyorum ama bazı yerlerde bazı diplomaların da değeri yok maalesef.

Felsefe oldukça zor ve değerli bir bölüm olmasına rağmen çalışma alanları akademik kariyer dışında sınırlı. Üniversite her zaman meslek sahibi yapmaz insanı kendi kişisel gelişimimize katkı sağlar. Mesleğiniz ile eşleşmek zorunda değil elbette mesleğiniz ile ilişkili olması güzel olurdu. İş bulduysanız işinizde ilerleyin. Okulunuzu dondurabilir, merkezi puanla yatay geçiş yapabilirsiniz. Önce ekmek… Sağlık sektöründe lise mezunu hemşireye de tıbbi sekretere de ihtiyaç var bu da karşılığı olan bir kariyer. Sorun yok..

Hacettepe Felsefeyi bırakıp sekreter olmak hayatinin hatasi olur.25 yas hayata atilmak icin gec değil.Hacettepe mezunu olmak sana farkli fırsatlar çıkarır.Bolumden alakasiz işlerde de calisabilirsin.Yada tezsiz yapar öğretmen olabilirsin.Asla okulunu birakma.Bu ülkede çok uzun vadeli planlar yapıl.az.Yarin sabah kalktığımızda hersey degismis olabilir.
Lütfen kendine yazik etme.Hayatta hersey insan için.Gun geliyor ne eş kaliyor ne aile.Ama düzgün bir üniversitenin diplomasi her kapıyı açabiliyor.Abla tavsiyesi olarak alin Lütfen

Derdinizi ne güzel anlatmışsınız tebrik ederim
Ayrıcada kararınızı tam destekliyorum çok iyi düşünmüşsünüz felsefe okuyup açıkta kalacağınıza diğer meslek daha garantili

Hemşirelikten atanmaya çalışsanıza liseden

Ayıptır sorması felsefe niye okudum sonunda ne yapmayı planladın yani. Hatalar hatalaro getirmiş

Böyle işlevsel e lise alanından mezun olup afedersiniz ama hiç geçerliliği olmayan bir alana geçiş neden? Baştan hata var malesef. Biyoloji falan okusaydınız bari belki yl falan ilerde yardımı dokunurdu. Anneniz evliliğin öğrenim hayatınıza engel olacağını düşündüğünden karşı ama ona bekar da olsaydınız bu bölümü bitirmeyeceğinizi anlatın bence .

Aynen böyle yapmaya çalışıyorum ama gönlü razı olmuyor. Belki iş bulduğumda mutluluğumu görüp yumuşar diye düşünüyorum

Aynen böyle yapmaya çalışıyorum ama gönlü razı olmuyor. Belki iş bulduğumda mutluluğumu görüp yumuşar diye düşünüyorum
Aslında ülkemizde tahsilin öncelikle biz kadınlar için ilk amacı para kazanmak, kendi ayaklarımız üstünde durmak. Şimdi felsefe okuyup bunu yapamazsınız ama diğer bölüm gerçekten daha amaca uygun. Dondurun ilk etapta belki ona razı gelir.

Teşekkür ederiim cesaretlendirdiniz

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…