Öğretmenler Günü Hediyesi Belası

Hocam yanlış anlamayın bela derken veli grubu belası Öğretmenimizi çok seviyoruz ona feda olsun yoksa❤

Bu konuyu okuyunca bir öğretmen komşumun öğretmenler gününde “tencere seti” aldığı için diğer öğretmenlere karşı havalanışını anlattığı an geldi gözümün önüne. devlet okulunda öğretmendi kendisi. Öğretmenler arasında da böyle bir yarış var. Bununla hava atıyordu.

bana çok fazla geliyor bu tarz şeyler. sonuçta o öğretmen devletten maaş alıyor çünkü işi bu. hatır için ya da sevap kazansın diye bedavaya sizin çocuğunuza ders vermiyor. Tabii ki günün anlamına binaen güzel bir hediye ile öğretmene emeklerinden dolayı teşekkür edilmedi ancak bu tarz fazla abartı hediyeler bana saçma geliyor.

belirtmek isterim ki aslında öğretmendim, hem dershane hem kolejde çalışmış, 6. sınıftan 12. Sınıfa kadar tüm kademelerde derse girmiş ve resmen sömürülmüş bir öğretmendim. özel sektörde öğretmen olmak devlette öğretmen olmaktan çok daha zor. şu an kamuda memurum. öğretmenken de hediye konusunda şu an düşündüğüm aynı şeyleri düşünüyordum ve öğretmenler günü yaklaştıkça öğrencilere tatlı bir dille bunu dile getiriyordum.

sizin öğretmeniniz de erkekmiş madem, çok aşırıya kaçmadan gömlek-kravat takım, saat, cüzdan, kemer filan alınabilir Damat, Kiğılı, Altınyıldız, us Polo gibi mağazalardan. zaten altın fiyatına oralarda bu tarz şeyler

bu işin yarışa dönüşmesi, bununla övünülmesi, hava atılması hiç doğru değil.

Bence çok saçma. Üç beş velinin bir araya gelip böyle bir şey sunmaları biraz işgüzarlık oluyor. Evet sınıftaki her veli aynı maddi duruma sahip olsa evet alınabilir. Ama maddi durumu kötü olan veliler bile aman çocuğum mahçup kalmasın diye bir şekilde vermeye çalışıyor. Eminim bu tarz durumu kötü olan insanlar her sınıfta var onlara zorbalık gibi oluyor. Biraz düşünceli olunmalı zaten bunlar çocuk ufak tefek çapta hediyeler alınmalı. Bizim zamanımızda bir fiyat belirlenirdi atıyorum 100 lira üstü hediye kabul edilmezdi ya da çocuklar el emeği bir şeyler yapardı çiçek alırdı. Veliler kendini şaşırıyor birbirleriyle yarış haline giriyorlar ama malesef ki herkesin bütçesi aynı değil. Üç beş veli gösteriş yapıp zengin olduğunu kanıtlayacak diye durumu olmayan çocukların boyunları bükülmesin

Hiç hoş olmamış ama ya böyle. Tiksindirici... Sınıf annemiz yok neyse ki ama böyle öne çıkanlar olacak tabi ki.

Ayy bu hediyeyi çok büyük bir sevinçle kabul ederdim. Altın alınması maalesef oluyor ama öğretmenin kabul etmesini etik bulmuyorum.
Bence hiç edilmemeli bu mantıkla.
Hiç edilmemeli de zaten.
Ajanda artı dolmakalemi öğretmene hediye eden de velidir sonuçta.
Çocuklar yaratıcıdır böyle bir hediyede bulunmaz.
Kendisi fix bir şey yerine öğretmenini düşünerek bir şeyler hediye eder eş emeği göz nuru veya yeteneği,ilgisi doğrultusunda bir şery.
Yoksa öğretmenlerin velilerden gelen yıllar boyunca biriken gereksiz ajanda ve dolma kalemi olur.
Bunu öğrencilerimin hatırası diye dosyalamazsın da.
Sadece yıllar içinde değişen ajanda ve dolmakalemlerin gelişimine örnek olur zira sadece.
Hediye öğrencinin içinden geldiği şekilde kabul edilir,velinin zoraki aldığı ve kalıplaşmış şekilde değil.
Yine de özel okulmuş burası ben de kızımı ilkokuldan beri gönderiyorum özele şu istenilen ücret aylık ödenen ücretin onda biri etmez çok düşünmeye gerek yok bence.
Katırılım üstüne öğretmenimizi nasıl onore etmek istiyorsam o şekilde de çocuğuma rehberlik ederim içinden geliyorsa yapar

Hocam yanlış anlamayın bela derken veli grubu belası Öğretmenimizi çok seviyoruz ona feda olsun yoksa❤
ayy yok yok size demedim ablalarım da aynı problemi yaşıyor. hatta bazı veliler geçen sene şunu aldık hiç hoş olmadı falan demiş geçen sene hepsi kabul etmiş olmasına rağmen
ablam eşiniz gibi düşünüp gruba biz katılmayacağız dedi ayrı hediye aldı. siz de bence çocuğum ayrı hediye almak istedi katılamayacağız yazabilirsiniz

Haklısınız hocam kesinlikle ben de katılıyorum ama böyle bir düzen kurulmuş sanırım. Ben de bu olayda çok yeniyim. Sağa sola sordum hediyeler hep abartı.

Şahsen canım sıkıldı ilk ben yazdım lüks hediye alınmasına gerek yok diye. Kimse ses etmiyorsa da içimde tutamam. Öğretmenler gününde öğretmeni saymak olsun, gönlü hoş edilsin diye normal kullanabileceği bir hediye alınır. Yanında da bir çiçek belki. Bu kadarı yeter dedim. Neyse kriterleri düşürdüler. Benden sonra birkaç kişi daha çıktı evet evet diye. Kimisi de işte pikap alalım yanına da bir plak ohh tabi ya da marka çantalar, pahalı saatler. En sonunda tabii uygun güzel bir saat alındı. Çiçek alınacak herhalde bir de slayt yapacaklarmış.

Çok haklısınız, yukarıda biri yazmış katılmayanlar mimlenmiş bir de... Hoş değil kesinlikle.

Böyle şeyler bence de saçma altın niye takı mi takılıyor? maddi olan değil de manevi hatırası olan hediyeler almak daha iyi. Ama bence öğretmenlerinde hatası var onlar deseler maddi olarak hediye kabul etmiyorum daha manevi çocukların kendi hazırlayıp içinden geçen hediyeler olması lazım. Annelere ne oluyor?

Çocuklara topluluk içinde dışlanmamak için para kullanımını öğreten bir güne dönüştü öğretmenler günü. Hediyeleşme tamamen bitmeli.
Geçen seneki okulumuz o konuda iyiydi. Çiçek dışında hediye götürülmesi yasaktı.

Evet benim de fikrim bu yönde oldu ilk açıkcası üzerine de düşünmeden uyarım dedim. Eşimle konuşunca o itiraz etti. Yoksa kızım resim yapmayı çok sever, böyle bir şey hazırlatacaktım kızıma ekstra olarak.

Ogretmene alinan verilen maddi degeri olan bir hediyeyi asla etik bulmuyorum. Cocuklar icin hic bir anlam ifade etmiyor. İki cocugum var biri ilkokulda digeri ortaokulda. Sinifta toplu hediyeye katilmayan tek kisi benim asla da gocunmuyorum bu durumdan. Altinlar marka cantalar hediye cekleri havada ucusuyor, ben bu cirkin duzenin bir parcasi olmadim, olmayacağım. Evladimin eline cicek verip kendi samimi duygularla cizdigi resimi vermesini yeglerim.

Bir eğitimcinin maddi degeri yuksek olan bu tarz bir hediyeyi kabulunu de esefle kiniyorum.

Ahaha bir yıl rötarlı akılları başına gelmiş. Evet yukarıda da biri yazmış böyle diyebiliriz

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…