Öğretmenler Günü Hediyesi Belası

Çok haklısınız, yukarıda biri yazmış katılmayanlar mimlenmiş bir de... Hoş değil kesinlikle.
Ben bu durumu çok yanlış buluyorum. Arkadaşım anasınıfı öğretmeni geçen sene gelen hediyeleri göreceksiniz gerçekten gösteriş ve kendilerini kanıtlama çabaları velilerin. Zara dan sınırsıız hediye çeki vermişti biri ya. Sınırsız nedir? Nasıl bir görgüsüzlüktür. Tabiki kabul etmedi arkadaşım ama bunu hediye diye sunmaları bile saygısızlık bana göre

Açıkcası ben öğretmenin aracını gördüm baya eski bir model, hatta boyaları filan dökülmüş hani gelir seviyesini belki oradan tahmin edebiliriz. Belki devletteki kadar yüksek maaş almıyor olabilir. Yanlış anlaşılmasın hani kötü bir anlamda demiyorum ama tahmin yürüttüm yalnızca. Diğer veliler de böyle düşünmüş olabilir mi bilemedim.

Bu arada ben de dubai prensi değilim yani ortalama gelirliyiz, 98 model araç kullanıyorum. Ama çok çok çok zengin veliler de var sınıfta.
Oğlanın okuluna son model Volvo yada muadili ciple çocuk bırakan anneler var. Ama bizim öyle bir zenginliğimiz yok, normal bir araçla gidiyoruz biz 😁 o nedenle size uyan ne ise ona göre karar vermek çok mantıklı. Kocası/ kendisi o cipe binen birisi 500 TL'yi paradan saymıyordur zaten ama alt/orta gelir grubu için anlamlı sayılabilir.

Şahsen canım sıkıldı ilk ben yazdım lüks hediye alınmasına gerek yok diye. Kimse ses etmiyorsa da içimde tutamam. Öğretmenler gününde öğretmeni saymak olsun, gönlü hoş edilsin diye normal kullanabileceği bir hediye alınır. Yanında da bir çiçek belki. Bu kadarı yeter dedim. Neyse kriterleri düşürdüler. Benden sonra birkaç kişi daha çıktı evet evet diye. 😂 Kimisi de işte pikap alalım yanına da bir plak ohh tabi ya da marka çantalar, pahalı saatler. En sonunda tabii uygun güzel bir saat alındı. Çiçek alınacak herhalde bir de slayt yapacaklarmış.
Sizin ilk neydi peki?

Böyle şeyler bence de saçma altın niye takı mi takılıyor? maddi olan değil de manevi hatırası olan hediyeler almak daha iyi. Ama bence öğretmenlerinde hatası var onlar deseler maddi olarak hediye kabul etmiyorum daha manevi çocukların kendi hazırlayıp içinden geçen hediyeler olması lazım. Annelere ne oluyor?
Bakalım hocanın günahını almayalım daha vakit var. Belki de diyecek.

Geçen seneki okulumuz o konuda iyiydi. Çiçek dışında hediye götürülmesi yasaktı.

Yönetmelikte zaten yasak. Ayrıca yasaklanmasına gerek yok ki. Her sene aynı tartışmalar yaşanıyor. Kimi veli çocuğunun rızkından kısıp, hediye parası veriyor. Neden ? Bırakın da çocuklar: "Öğretmenler gününüz kutlu olsun" deyip derslerine devam etsinler.

Bazı okullarda 24 Kasımda ders işlenmiyor. Okulda ögretmenler kutlama yemeği yerken, öğrenciler boş boş sınıfta oturuyor. Çocuklar o gün okulda boş oturacaklarına evde otursalar daha iyi.

Haklısınız hocam kesinlikle ben de katılıyorum ama böyle bir düzen kurulmuş sanırım. Ben de bu olayda çok yeniyim. Sağa sola sordum hediyeler hep abartı.
Ay yok be, benim öğretmenliğim kalmadı artık 😅 7 senedir memurdan devamke 😅

demek istediğim şey bu olayın fazla abartılması. bunda sosyal medyanın da etkisinin olduğunu düşünüyorum. Sırf instagramda paylaşsınlar diye arşa çıkartıyorlar bazı şeyleri.

Ogretmene alinan verilen maddi degeri olan bir hediyeyi asla etik bulmuyorum. Cocuklar icin hic bir anlam ifade etmiyor. İki cocugum var biri ilkokulda digeri ortaokulda. Sinifta toplu hediyeye katilmayan tek kisi benim asla da gocunmuyorum bu durumdan. Altinlar marka cantalar hediye cekleri havada ucusuyor, ben bu cirkin duzenin bir parcasi olmadim, olmayacağım. Evladimin eline cicek verip kendi samimi duygularla cizdigi resimi vermesini yeglerim.

Bir eğitimcinin maddi degeri yuksek olan bu tarz bir hediyeyi kabulunu de esefle kiniyorum.
Haklısınız ne diyebilirim ki olması gereken bu.

Bence hiç edilmemeli bu mantıkla.
Hiç edilmemeli de zaten.
Ajanda artı dolmakalemi öğretmene hediye eden de velidir sonuçta.
Çocuklar yaratıcıdır böyle bir hediyede bulunmaz.
Kendisi fix bir şey yerine öğretmenini düşünerek bir şeyler hediye eder eş emeği göz nuru veya yeteneği,ilgisi doğrultusunda bir şery.
Yoksa öğretmenlerin velilerden gelen yıllar boyunca biriken gereksiz ajanda ve dolma kalemi olur.
Bunu öğrencilerimin hatırası diye dosyalamazsın da.
Sadece yıllar içinde değişen ajanda ve dolmakalemlerin gelişimine örnek olur zira sadece.
Hediye öğrencinin içinden geldiği şekilde kabul edilir,velinin zoraki aldığı ve kalıplaşmış şekilde değil.
Yine de özel okulmuş burası ben de kızımı ilkokuldan beri gönderiyorum özele şu istenilen ücret aylık ödenen ücretin onda biri etmez çok düşünmeye gerek yok bence.
Katırılım üstüne öğretmenimizi nasıl onore etmek istiyorsam o şekilde de çocuğuma rehberlik ederim içinden geliyorsa yapar
Öğrenciden gelen ve maddi değeri altın vb olmayan her şey kabul edilmelidir. Çocuk güler yüzle sevgiyle onure edilmelidir. Formasyon bilginiz olmadan destan yazmışsınız.

Ayrıca şunu belirteyim hala sakladığım resimler, kitap ayıraçları şiirler notlar vb vardır. Hiçbiri gereksiz ve ıvır zıvır değil. Hepsi çok değerli.

Ben bu durumu çok yanlış buluyorum. Arkadaşım anasınıfı öğretmeni geçen sene gelen hediyeleri göreceksiniz gerçekten gösteriş ve kendilerini kanıtlama çabaları velilerin. Zara dan sınırsıız hediye çeki vermişti biri ya. Sınırsız nedir? Nasıl bir görgüsüzlüktür. Tabiki kabul etmedi arkadaşım ama bunu hediye diye sunmaları bile saygısızlık bana göre
Valla işte ne diyelim senin sahibin benim mi demek oluyor... Birinden böyle bir hediye ben de asla kabul etmem.

Oğlanın okuluna son model Volvo yada muadili ciple çocuk bırakan anneler var. Ama bizim öyle bir zenginliğimiz yok, normal bir araçla gidiyoruz biz 😁 o nedenle size uyan ne ise ona göre karar vermek çok mantıklı. Kocası/ kendisi o cipe binen birisi 500 TL'yi paradan saymıyordur zaten ama alt/orta gelir grubu için anlamlı sayılabilir.
Evet tabi teslalar filan havada uçuşuyor bizim okulun da önünde... O yüzden tabi altın hediyesi bana çok abartı gelmedi onların gözünden bakınca.

Yönetmelikte zaten yasak. Ayrıca yasaklanmasına gerek yok ki. Her sene aynı tartışmalar yaşanıyor. Kimi veli çocuğunun rızkından kısıp, hediye parası veriyor. Neden ? Bırakın da çocuklar: "Öğretmenler gününüz kutlu olsun" deyip derslerine devam etsinler.

Bazı okullarda 24 Kasımda ders işlenmiyor. Okulda ögretmenler kutlama yemeği yerken, öğrenciler boş boş sınıfta oturuyor. Çocuklar o gün okulda boş oturacaklarına evde otursalar daha iyi.
Ülkemizde yönetmeliğe uyan kim... Veliler arası yarışa dönmüş besbelli.

Veli olsam asla ama asla hediye işlerine girmem. Evinde eksiği vardır, depremzededir, muhtaçtır vs, o zaman katılırım.

Genelde de vermeyenler belli olsun diye para verenlerin listesiyle de verenler var. Toplayan kişi öğretmene yalakalık olsun diye de yapabiliyorlar. Bana samimiyetsiz geliyor her türlü. Alan bireysel alsın ki zaten yasak da.

Ayrıca maddi durumu olmayan veliler göze batmamak için hediyeye ortak oluyorlar. Yazık değil mi o paraya? Müsrif kuzenim kim bilir kaç tl baymıştır yine. Borç isteyecek diye sormaya da korkuyorum.

X