Öğrenmek için geç mi? (Yüzme)

Evet yüzme bilmiyorum.
Öğrenmek istiyorum.

Çocukken hiç denize götüren olmadı tabi.
İlk suya girişim Ünivdeykendi..
Yaş geçtikçe sanki öğrenmek zorlaşıyor.
Artık 32yim.:KK14:

Aslında geçen yaz bir başlangıç yaptım.
Komik bir başlangıç olsa da :)

Havuzlu hamama gittik arkadaşlarla.
Orada havuzda 1 saat sonra sırt üstü su üzerinde kalarak,
ellerimi ayaklarımı hafif hafif kımıldatarak bir de baktım ördek gibi yol alıyorum :KK70:

Buna yüzme diyebilir miyiz?
Zira ben önden yüzemiyorum.

Aslında kızlar çok gayretli ve cesurum bence.
Bugün Karadeniz'de çok dalgalı olmasına rağmen yüzme bilenler çık çık diye panik olsa da
ben inatla çıkmadım kıyıda bile olsa çabaladım. Savrula savrula, çırpına çırpına çakıllardan yaralandım anca :KK43:

Şöyle ki kollarımı hareket ettirsem ayaklarımı unutuyorum. Ayaklarımı çırpsam kollarım kalıyor :KK70:
Aynı anda çırpmam gerekiyor galiba. :/

Sanırım sorunum boğulma korkusu değil.
Taktik öğrenmeye ihtiyacım var.
Mesela suda doğru nefes?
Ayakların ve kolların uyumu?
Bence işin sırrı burada. Doğru mu düşünüyorum?

Kursa giden arkadaşlarım onların haftalar sonra öğrendiğini 1 saatte kaptığımı, aslında hızlı öğrenebileceğimi söylediler.
Nette bisiklet sürmek gibi bir şey diyorlar ama ben bisiklet sürmeyi de bilmiyorum. Dengeyi bulmak benim için zor :KK43:
Belki de ilişkilidir..

Şimdi 1 hafta sonra özellikle havuzlu bir tatil düşünüyorum.
Bu işi orada iyiden iyiye geliştirsem dedim.

Umutsuz mu görünüyorum acaba?

o_O

Güncelleme :)
Evet kızlar sizden fikir aldıktan sonra yüzücü gözlüğü sipariş ederek tatilime gittim.

Artık havuzda önden yüzebiliyorum.
Ama sadece balıklama ve kafam suyun içinde..

Aparat falan hiç kullanmadım.
Sadece yüzücü gözlüğü suyun içine başımı sokmam konusunda yüreklendirdi, iyi oldu.

En fazla 4 metre sonra nefesim bittiği için çıkıyorum bu arada :)

5 günlük havuz deneyimi için çok iyi gelişme farkındayım.

Ancak kesinlikle başım dışarda yüzemiyorum, kulaç atamıyorum.
Sanırım dengemi koruyamadığım için :)
Bu konuda önerileriniz varsa alırım zira çok faydalı oldunuz.
Teşekkür ederim..
Ben yüzme kursuna gittiğimde baş dışarıda yüzülmez demişti hocam. Sosyetik ikoncanlar gibi kafa dışarıda olmaz suyun altında olacak demişti

Aaa a:)
Bana da bir kaç kişi asıl baş dışarda yüzmek marifet dedi. :)
Benimkini herkes yaparmış.
Bilemiyorum ki bana mantıklı gelmişti söylediği. Sadece nefes almak için arada yana çıkart demişti. Ben de sizin gibi kol bacak koordinasyonunu sağlayamıyorum bacağı yapsam kol kalıyor o yüzden de öğrenemedim maalesef

Yüzme kursuna yeni başladım ben de. 33 yaşındayım. Evet zorlanıyorum, yapamıyorum bazı hareketleri ama azimliyim. Olacak inşallah. Beraber kursa başladığımız kızların çoğu daha genç ve benden daha iyiler bu konuda. Ama napalım bu yaşta çabalamak kısmetmiş. Siz de bir kursa başlayın, uzman desteği alın derim.

Tam benim konum olmuş 😁35 yaşındayım 6 yıldır deniz kenarına tatile gidiyoruz yüzme bilmediğim için kendimi ezik hissederek bitiriyordum tatili. Eşim de bilmiyor havuzun sığ yerlerinde denizin kıyısında öyle geçiriyorduk tatili.
Çocuklarımı bu kış boyu kursa götürüp geldim. Onlar yüzme öğrendi. İzledim dersleri teorik olarak oradan öğrendim. Şimdi ben yazıldım bir havuza maalesef yazın yetişkin kursu yokmuş. Ben de youtube dan yüzme derslerini izliyorum çok faydası oluyor tavsiye ederim. İlk saatimde köpük makarnayı takarak ayak vs çırpmama rağmen hiç ilerleyemiyordum. 2.saatimde teknikleri uygulayınca bir başa bir sona yüzüp geldim birkaç kere. Ayak çırpma çok önemliymiş onu pratik yapıyorum köşede. Sonra nefes alıp suya batıp suyun içinde nefes verme çalışması yapıyorum. Bir cesaret makarnayı bıraktım dün 3-4 kulaç yüzdüm ☺️ çok mutlu oldum çok istiyordum çünkü. 5 saatim daha var olacak gibi geliyor. Kış boyu havuz paketi alacağım inşallah :) youtube yüzme öğretme videolarını izlemenizi şiddetle tavsiye ediyorum özetle
Meraba yorum yazali cok olmus ama kursa yazildiniz mi yuzmeyi ogrendiniz mi acaba

Bende yüzme bilmiyordum hatta sudan korkuyordum. Belediyenin yüzme havuzuna yazılıp öğrendim. Teknik olarak öğrendiğiniz için nefes kontrolünü çok iyi yapabiliyor ve yorulmadan yüzebiliyorsunuz. Ben öğreneli 2yıl oluyor yaşım 34 🙈
Meraba..Belediyenin yuzme kursunda ne kadar zamanda ogrendiniz acaba..Ben de düşünüyorum da merak ettim 🤗

Bende 7-8 yaşlarında yaşadığım boğulma tehlikesinden dolayı hep korkardım. ayağım yerden kesilse boğuluyorum diye bagirirdim. Simitle bile girmeye korkardım. Evlendiğimde balayinda esimin destegiyle can yelegi takip akdeniz sularında teknelerden atlamaya başladım 🤣 Geçen sene belediyede yüzme kursuna yazıldım çokta iyi gidiyordum ki covid oldum sonrada havuzlar kapandı. Şimdi yeniden başlayacak insallah. 29 yaşındayım bir an once yuzme ogrenmek istiyorum. 2 yaşında kızım var o benden daha iyi resmen. Çocuğuma beraber yüzecek kadar öğrensem yeter 😍

Merhaba
4 haftada tam öğrendim ben 😁
Tebrik ederim ne guzel😍Ben de düşünüyorum da belediyenin kurslarinda belki ogrenemem diye ozel kurs bakmıştım ama fiyatlari o kadar tutarsızki herkes kafasina göre cok ucuk rakamlar veriyorlar grup derslerinde ogrenemezsiniz diye kestirip atiyorlar ozel ders veriyor cogu..O yüzden merak ettim..Kac kisilik acaba sınıflar

Tebrik ederim ne guzel😍Ben de düşünüyorum da belediyenin kurslarinda belki ogrenemem diye ozel kurs bakmıştım ama fiyatlari o kadar tutarsızki herkes kafasina göre cok ucuk rakamlar veriyorlar grup derslerinde ogrenemezsiniz diye kestirip atiyorlar ozel ders veriyor cogu..O yüzden merak ettim..Kac kisilik acaba sınıflar
Duruma göre değişiyor ama 10 kişiyi geçmiyor gerçi ilk hafta 10 kiş 2 hafta sonra 5 kişiye düşüyor. Çok güzel ilgileniyorlar teknik öğrettikleri için de daha iyi oluyor
Fiyatı da gayet uygun

Duruma göre değişiyor ama 10 kişiyi geçmiyor gerçi ilk hafta 10 kiş 2 hafta sonra 5 kişiye düşüyor. Çok güzel ilgileniyorlar teknik öğrettikleri için de daha iyi oluyor
Fiyatı da gayet uygun
Cok iyiymis Teşekkür ederim belediyeyi bugun aramıştım haftaya acilabilirmis ben de belediyeye kayit yaptirayim o zaman yer bulursam😊

Meraba yorum yazali cok olmus ama kursa yazildiniz mi yuzmeyi ogrendiniz mi acaba
Merhabalar. Ben bu mesajı yazdıktan birkaç saat sonra kendim yüzmeye başladım 😊 önce sırt üstü derken öğrendim. Sonra da tatile gittik orda da yüzdüm. Sonra hamilelik, pandemi derken ilerletemedim. Bu yaz tekrar gidecez tatile. Yüzeceğim inşallah 💃💃birebir özel derse gerek yok gruplara yazılsanız da öğrenirsiniz. YouTube dan videolar bana çok yardımcı oldu ordan da izleyin daha çabuk kaparsınız

Merhabalar. Ben bu mesajı yazdıktan birkaç saat sonra kendim yüzmeye başladım 😊 önce sırt üstü derken öğrendim. Sonra da tatile gittik orda da yüzdüm. Sonra hamilelik, pandemi derken ilerletemedim. Bu yaz tekrar gidecez tatile. Yüzeceğim inşallah 💃💃birebir özel derse gerek yok gruplara yazılsanız da öğrenirsiniz. YouTube dan videolar bana çok yardımcı oldu ordan da izleyin daha çabuk kaparsınız
Çok Teşekkür ederim siz yine cesaretliymissiniz ben ayaklarimi yerden kesip sirt ustu yatip kendimi bırakamıyorum:) Evet tercihim grup dersleri olacak zaten cok kalabalik değilmiş videolari da izliyorum denize gidince deneyecegim🤭

X