Öğrenmek için geç mi? (Yüzme)

Ben 18 yasima kadar hic yuzme bilmiyordum. Denize gitsek annem diz hizasina gecmeme izin vermezdi. Havuzda da asla derin tarafa geçmeden, sicraya sicraya yuzer gibi yapardim anca. Ayaklarim suyun uzerinde kalamazdi.
Sonra ipleri elime aldim,her yaz hic degilse 5-6 gun denize gireyim dedim. Onceleri asla boyumu asmayan yerde
debelene debelene, sonralari uzaktaki arkadasa dogru yuze yuze...
Simdiyse gecen 10 yildan sonra gayet iyiyim. Olimpik havuzda bile korkmadan yuzebiliyorum. Hala bir stilim yok,suyu dove dove gidiyorum. Ve hala birini kurtaracak ya da kafam suyun altinda yüzecek , denizde takla atacak kadar yuzemiyorum ama buna da şükür

#bu notum anne babalara: siz bilmeseniz de cocugunuza mutlaka yüzmeyi , bisikleti ve pateni ogretin!!

Öğrenmenin yaşı yok- kesinlikle bir kursa gidin zaten korkmadiginiz icin 3-6 saat icinde öğrenirsiniz.
Not: biz karadenizliyiz, babam denizciydi bende yurtdışında şehirler arasi yarışmalarda gümüş madalya alan bir yüzücü olmama ragmen asla karadenizde acilmazdik. Hala acilmam.
Lütfen dikkat edin. Karadeniz yüzme öğrenilecek yer değil

Bende ilk bireysel tatilimde öğrenmiştim yüzmeyi. Ailem aman bişi olur diye kıyıdan uzaklastırmazdı. Deli olurlardı birsey olucak Die neyse Bi gün arkadasım acıkta iken tekneden attı yüzme bilmediğimi biliyordu öğrenmem için dogru bir yöntem değil ama bogulmadım sonuc olarak debelenmeyi ve suda kalmayı basardım. Zqten herhangi bir korkum yoktu 4 günün sonunda ben artık yüzüyordum. Size de tavsiyem ders almayacaksanız egede ya da Akdenizde carsaf gbi denizi olan plajlar var oraları tercih edin.Acıkta ve bakir koylarda yüzmek bence dünyanın en güzel seylerinden beri. Neden mahrum kalasınız ki? Hiçbir seyin yası yok bana kalırsa 50 yasında anneme de öğrettim ben yüzmeyi teknik bilmiyorum elbette ama kendi basının caresine bakıyor.Gözüm arkada kalmıyor tek basına denize girip acılabiliyor.Herhangi bir korkunuz yoksa yani cok kolay öğrenirsiniz. Korkunuz varsa da sebebine inin cok daha kolay olur.

Merhaba, öncelikle siz benim bu sitedeki hiperkahramanım gibi bir şeysiniz. Neden böyle hissettim bilmiyorum, şaka yapmıyorum :KK70:
Ablam farkında olmadan yüzmüşsünüz aslında. Doğal akışta sunduğumuz içgüdüsel davranışlar bizim bildiğimiz ama farkında bile olmadığımız şeylerdir. Sokrates'çiyim ben 😅
Sizi tebrik ederim.
Şimdi yapmanız gereken zihninizde var olan bu bilgiyi geliştirmek, süslemek püslemek. Ve emin olun... Aslında siz süslenmiş püslenmiş halini de biliyorsunuz. Hepsi her biri zihninizde. Cevheri ortaya çıkarmak için birazcık çaba fazlasıyla yeterli olacaktır
Çok iyi işler çıkaracağınıza yürekten inanıyorum 💐

Ayy çok tatlısın :)
Gülümseten mesajın için teşekkürler..
Ben yüzme biliyorum. Ben yüzme biliyorum o zaman :KK70:

Annem yuzmeyi sirtustu denizin ustunde batmadan durmami saglayarak ogretmisti kucukken.Dogru olani yapmissin yani.Hic te gec degil ayrica.Tabiki ogrenebilirsin.Amcam 50 yasindan sonra ogrendi.su anda 150 kulac atiyor.Ben asla oyle kulac atamam😊

Kulaç en zor kısım zaten :KK43:
Sanırım yorulmadan yüzeceğim stiller bana göre.

Tam benim konum olmuş 😁35 yaşındayım 6 yıldır deniz kenarına tatile gidiyoruz yüzme bilmediğim için kendimi ezik hissederek bitiriyordum tatili. Eşim de bilmiyor havuzun sığ yerlerinde denizin kıyısında öyle geçiriyorduk tatili.
Çocuklarımı bu kış boyu kursa götürüp geldim. Onlar yüzme öğrendi. İzledim dersleri teorik olarak oradan öğrendim. Şimdi ben yazıldım bir havuza maalesef yazın yetişkin kursu yokmuş. Ben de youtube dan yüzme derslerini izliyorum çok faydası oluyor tavsiye ederim. İlk saatimde köpük makarnayı takarak ayak vs çırpmama rağmen hiç ilerleyemiyordum. 2.saatimde teknikleri uygulayınca bir başa bir sona yüzüp geldim birkaç kere. Ayak çırpma çok önemliymiş onu pratik yapıyorum köşede. Sonra nefes alıp suya batıp suyun içinde nefes verme çalışması yapıyorum. Bir cesaret makarnayı bıraktım dün 3-4 kulaç yüzdüm ☺ çok mutlu oldum çok istiyordum çünkü. 5 saatim daha var olacak gibi geliyor. Kış boyu havuz paketi alacağım inşallah :) youtube yüzme öğretme videolarını izlemenizi şiddetle tavsiye ediyorum özetle

Teşekkürler bir kaç video izledim aslında ama uygulama şart.
Bakalım inşallah başarabilirim.

Geç kaldım diye düşünme. Bisiklete e binmeyi bilmiyorum diyince aklıma ablam geldi. 40 yaşında bisiklete binme kursuna giderek bisiklete binmeyi öğrendi o. Ben duyduğumda çok gülmüştüm yetişkinler için bisiklet kursu diye bir konsept olmasına ama gayet öğrendi şuan.
Yalnız yine aynı ablam yüzmeyi kursa gitmeden kendi çabalarıyla öğrendi ve şuan acayip tekniksiz, yüzerken çok kasılıyor, çırpınıyormuşçasına yüzüyor o yüzden yüzmenin tadına varmak için mutlaka kurs tavsiye ediyorum ben.

Yine de kendi kendine öğrenmek için tavsiyelerim mutlaka deniz gözlüğü edin bir tane. Kafanı suya sokarak kulaç atmayı öğren. Zaten su insanı sırt üstü yattığın şekilde yüzüstü yatarken de kaldırır eğer kasılmazsan. Derin bir nefes al. Kendini gevşetip kolların önde ya da yanlarda açık yüzüstü tamamen suya uzan ağzından nefes ver. Nefesin bittiğinde kafanı yana döndürüp burnundan nefes al. Hatta bir tane kickboard al kendine. Bütün yüzme kurslarının demirbaşıdır, decatlonlarda olması lazım. (kickboardı tut ama tüm gücünle ona tutunma sadece tut. Kick board suda sen ayaktasın. Sonra kick boardı kollarını tamamen öne uzatarak ileriye iterken parmak uçlarında yükselip vücudunu da öne doğru uzat ve ayaklarını yerden kaldır. Yüzün de suyun içinde olacak şekilde kendini tamamen suya bırak) bu parantez içine aldığım kısım nasıl yüzüstü suyun üstünde duracağını bulamazsan diye. Kasılmadan durabiliyorsan parantez içindeki kısmı takip etmene gerek yok. Sadece kickboarda tutunup yüzün suyun içindeyken nefes alma ve bacaklarını düzgün çırpma pratiği yaparsın. Buarada ayaklar direk bacaktan, dizler bükülmeden çırpılır ki bacak kasları da kullanılsın. Kulaçta da amaç suyu önden alıp geriye itmektir. Tatilde iyi eğlen benim yerime de bolca vakit geçir suda. Ben anca eylülde tatile çıkabilicem çünkü bu sene.

Çok teşekkür ederim .
Sanırım nefes kısmını kapsam işim bayağı kolaylaşacak.

Kusura bakmayın ama tamamını okuyamadım . Böyle sorulara geç mi kaldım tarzı sorular yani sanırım zaafjm var. İnsanların basaracaklarina olan inançlarının olmaması beni üzüyo. Bisiklet sürmek ,araba sürmek, yüzmek vs vs bunlar sadece üstün zekalı üstün yetenekli insanların yaptıkları eylemler değil
Benim annem yüzmeyi 50 sinden sonra öğrendi. Tabi öyle profesyoneller gibi değil ama suyun üzerinde kalıp küçük küçük ilerleyebiliyor.
Ben yüzmeyi küçükken boğulurken öğrendim.
Havuzlu tatil demissiniz benden size tavsiye öğrenmek için denizi kullanın çünkü havuzda yüzmek daha zordur denize oranla yoğunluğu az olduğu için kaldırma kuvveti de denize göre daha azdır. Yüzmek koordinasyon meselesidir yavaş yavaş saglarsiniz ama bir şeyi öğrenmek için geç kalmak diye birşey yoktur

Beni o dalgalı Karadeniz'e sokan tam olarak ''Kimler kimler yüzüyor ben neden yapamıyorum. '' düşüncesiydi zaten :)
Çok basit olduğu kesin diyorum neden o zaman neden başaramıyorum..
Ama denizde sanki kontrolsüz her şey.
Havuz daha kontrollü geliyor.
Daha zor diyenler de var sizin gibi daha kolay diyenler de..
Bilemedim..

Ben 18 yasima kadar hic yuzme bilmiyordum. Denize gitsek annem diz hizasina gecmeme izin vermezdi. Havuzda da asla derin tarafa geçmeden, sicraya sicraya yuzer gibi yapardim anca. Ayaklarim suyun uzerinde kalamazdi.
Sonra ipleri elime aldim,her yaz hic degilse 5-6 gun denize gireyim dedim. Onceleri asla boyumu asmayan yerde
Simdiyse gecen 10 yildan sonra gayet iyiyim. Olimpik havuzda bile korkmadan yuzebiliyorum. Hala bir stilim yok,suyu dove dove gidiyorum. Ve hala birini kurtaracak ya da kafam suyun altinda yüzecek , denizde takla atacak kadar yuzemiyorum ama buna da şükür

#bu notum anne babalara: siz bilmeseniz de cocugunuza mutlaka yüzmeyi , bisikleti ve pateni ogretin!!

Bu nota gönülden katılıyorum..

Çocukluktan hepsi öğretilmeli..
Yoksa benim gibi bir yaştan sonra ''ot gibi'' yaşıyorum hissi oluşur. :KK43:

Kafanı suya sokmayı başarırsan suyu dövmeyeceksin. İyi yüzen insanların kafasını havada gördün mü hiç? Bir de ders almış bir arkadaşın varsa kulaç atmayı öğretsin sana. Genelde kulaçı yanlış atıyor ve bacakları yanlış sallıyor insanlar. Bu ikisi düzelirse stilin oturur.

Cok tatlisin nomu :) yok ya neden gec olsun. Sadece sakin nefes al ver. Nefes doluyken suyun uzerin de durursun. Ayaginla cok hafif assagi yukari yaparsan kollarinla kendini cekip su uzeri de rahatca durabilirsin. Bir de şu sosiser var ya onlardan al ve yap bu isi hadi bakalim :KK70:

Bende evlendiğimde gitmiştim kursa öyle öğrendim :) gittiğim kursta 80yaşında teyzede vardı 50yi geçkin teyzelerde hepside çok güzel öğrendiler. Geç değil bence hocada ilgili olunca önce nefesini ayarlamayı sonra sudaki hareketlerini koordinasyon içinde kullanmayı öğrenirsin sonra istediğin hareketlere geçiyorsun zaten kayınvalidemde bel fıtığından dolayı doktor tavsiyesiyle başladı oda çok güzel yüzüyor şu an suda takla atmayı bile öğrenmiş 😁

Yüzme biliyorum diyenlerin cogu sizin suanki halinizin bi tik ustu zaten :)

Stil bilen vs cok cok az. Bence gec degil. Ben de tenise merak sardim bu ay tatil falan cok masrafliydi. Temmuz agustos sicakta cekilmez. Eylulde kaydolucam. 91 dogumluyum. Hic gec mi diye dusunmuyorum sonucta hedefim milli sporcu olmak degil, biraz spor biraz eglence biraz farklilik :))

Cok tatlisin nomu :) yok ya neden gec olsun. Sadece sakin nefes al ver. Nefes doluyken suyun uzerin de durursun. Ayaginla cok hafif assagi yukari yaparsan kollarinla kendini cekip su uzeri de rahatca durabilirsin. Bir de şu sosiser var ya onlardan al ve yap bu isi hadi bakalim :KK70:

Teşekkür ederim.
O senin tatlılığın :KK200::KK15:
Yapcam inşallah..

Bende evlendiğimde gitmiştim kursa öyle öğrendim :) gittiğim kursta 80yaşında teyzede vardı 50yi geçkin teyzelerde hepside çok güzel öğrendiler. Geç değil bence hocada ilgili olunca önce nefesini ayarlamayı sonra sudaki hareketlerini koordinasyon içinde kullanmayı öğrenirsin sonra istediğin hareketlere geçiyorsun zaten kayınvalidemde bel fıtığından dolayı doktor tavsiyesiyle başladı oda çok güzel yüzüyor şu an suda takla atmayı bile öğrenmiş 😁

Ay hayal ettim çok tatlılar :KK70:

Yüzme biliyorum diyenlerin cogu sizin suanki halinizin bi tik ustu zaten :)

Stil bilen vs cok cok az. Bence gec degil. Ben de tenise merak sardim bu ay tatil falan cok masrafliydi. Temmuz agustos sicakta cekilmez. Eylulde kaydolucam. 91 dogumluyum. Hic gec mi diye dusunmuyorum sonucta hedefim milli sporcu olmak degil, biraz spor biraz eglence biraz farklilik :))

Çok haklısınız.
Ben bir şekil yüzsem, yüzme stilleri arasına yenisini ekleyecek bir şey olur eminim :KK70:
Batmayayım ufak ufak gideyim yeter bana.
İnşallah başarırım.

Yüzme bilmeseydim mutlaka kursunda öğrenirdim. İnsan kendi kendine suda hayatta kalabilmeyi öğrebilir ama stil öğrenemez. Yani yüzme bilme olmaz o, suda kalabilme olur en fazla. Annem eski yüzücü olduğu için çok küçük yaşta bize tüm stilleri öğretmişti. Öğretmeseydi bilen birinden ders alırdım sanırım.

Karadenizi severim, yüzdüm de, ama orası cesaret kasmak için çok yanlış bir yer. Nice dalgıçlar, yüzücüler can verdi o denizde. Çılgın denizle şaka olmaz.

Söylemeyi unutmuşum, insan her yaşta yüzme öğrenebilir. Yani jimnastik, bale gibi bir şey değil bu.

Merhaba,teyzem 45 yaşında belediyenin spor kompleksine kayıt olup yüzmeyi öğrendi senelerdir de devam ediyor :) Kendinize büyük bir iyilik yapmış olursunuz öğrenerek zira ben hep denizin ruhu şifalandırdığına inanırım.Elbette hiç bir şey için geç değil siz yeter ki isteyin :)

Kesinlikle geç değil.
Havuzda özel ders almanızı tavsiye ederim.
Çocuklar daha çabuk öğrense de yüzme öğrenmek yaşa bağlı bir beceri değil.
Geçen yıl gittiğim spor salonunun havuzunda 50 yaş üstü hanımlar özel ders alıp,
stille yüzer kıvama gelmişlerdi.
Yorulunca onları izliyordum.
Hocalar gayet güzel ilgilenip,öğretiyorlar.

Bende aynen sizin gibiyim sudan korkmuyorum hatta batip nefesimi tutum çiktigimda oluyo sirt ustu yuzuyorum yuzmek denirse ama yuz ustu korkuyorum sanki su beno kaldirinca icim bi tuhaf oluyo vazgeciyorum ama sirt ustude cikarken batarak duzelip kiyiya cikiyorum karadenizde kiyidan uzaklasmayin derim ama cok dalgali ve cilgin bi deniz ayrica kiyiya yakin yerlerinde akinti ve girdaplar cok olur o yuzden akdeniz ve ege acemi yuzuculer icin daha uygun

Bende yüzme bilmiyordum hatta sudan korkuyordum. Belediyenin yüzme havuzuna yazılıp öğrendim. Teknik olarak öğrendiğiniz için nefes kontrolünü çok iyi yapabiliyor ve yorulmadan yüzebiliyorsunuz. Ben öğreneli 2yıl oluyor yaşım 34 🙈

güzel bir gelişme olmuş ancak yanlış öğrenirseniz düzeltmeniz daha zor olur
belediyenin ücretsiz kurslarına gidebilirsiniz
1 ayda baya iyi öğrenirsiniz komple serbest stili.

X