Öğrenmek için geç mi? (Yüzme)

nomunomuchua

Susaysan sus, susmaysan afkur!
Pro Üye
3 Eylül 2012
21.830
57.371
Evet yüzme bilmiyorum.
Öğrenmek istiyorum.

Çocukken hiç denize götüren olmadı tabi.
İlk suya girişim Ünivdeykendi..
Yaş geçtikçe sanki öğrenmek zorlaşıyor.
Artık 32yim.:KK14:

Aslında geçen yaz bir başlangıç yaptım.
Komik bir başlangıç olsa da :)

Havuzlu hamama gittik arkadaşlarla.
Orada havuzda 1 saat sonra sırt üstü su üzerinde kalarak,
ellerimi ayaklarımı hafif hafif kımıldatarak bir de baktım ördek gibi yol alıyorum :KK70:

Buna yüzme diyebilir miyiz?
Zira ben önden yüzemiyorum.

Aslında kızlar çok gayretli ve cesurum bence.
Bugün Karadeniz'de çok dalgalı olmasına rağmen yüzme bilenler çık çık diye panik olsa da
ben inatla çıkmadım kıyıda bile olsa çabaladım. Savrula savrula, çırpına çırpına çakıllardan yaralandım anca :KK43:

Şöyle ki kollarımı hareket ettirsem ayaklarımı unutuyorum. Ayaklarımı çırpsam kollarım kalıyor :KK70:
Aynı anda çırpmam gerekiyor galiba. :/

Sanırım sorunum boğulma korkusu değil.
Taktik öğrenmeye ihtiyacım var.
Mesela suda doğru nefes?
Ayakların ve kolların uyumu?
Bence işin sırrı burada. Doğru mu düşünüyorum?

Kursa giden arkadaşlarım onların haftalar sonra öğrendiğini 1 saatte kaptığımı, aslında hızlı öğrenebileceğimi söylediler.
Nette bisiklet sürmek gibi bir şey diyorlar ama ben bisiklet sürmeyi de bilmiyorum. Dengeyi bulmak benim için zor :KK43:
Belki de ilişkilidir..

Şimdi 1 hafta sonra özellikle havuzlu bir tatil düşünüyorum.
Bu işi orada iyiden iyiye geliştirsem dedim.

Umutsuz mu görünüyorum acaba?

o_O

Güncelleme :)
Evet kızlar sizden fikir aldıktan sonra yüzücü gözlüğü sipariş ederek tatilime gittim.

Artık havuzda önden yüzebiliyorum.
Ama sadece balıklama ve kafam suyun içinde..

Aparat falan hiç kullanmadım.
Sadece yüzücü gözlüğü suyun içine başımı sokmam konusunda yüreklendirdi, iyi oldu.

En fazla 4 metre sonra nefesim bittiği için çıkıyorum bu arada :)

5 günlük havuz deneyimi için çok iyi gelişme farkındayım.

Ancak kesinlikle başım dışarda yüzemiyorum, kulaç atamıyorum.
Sanırım dengemi koruyamadığım için :)
Bu konuda önerileriniz varsa alırım zira çok faydalı oldunuz.
Teşekkür ederim..

Son düzenleme:
selam nomu
annem 60 yasında yuzmeyı bu sene ogrendı stil yuzmeyı de ogrendı balık gıbı yuzuyor ben kendımı yuzmeyı bılıyor sanıyordum havalı havalı gırdım yanına atlayamadım bıle annem bır kıvrak yuzdu helal dedım

ogrenmenın yası yok :)

selam nomu
annem 60 yasında yuzmeyı bu sene ogrendı stil yuzmeyı de ogrendı balık gıbı yuzuyor ben kendımı yuzmeyı bılıyor sanıyordum havalı havalı gırdım yanına atlayamadım bıle annem bır kıvrak yuzdu helal dedım

ogrenmenın yası yok :)

Vayyy helal olsun teyzeme :)
Darısı başıma.

Karadenizin dalgaları sizi kıyıya getirmez, dip akıntısı yüzünden açıklara sürükler aman dikkat!!! Sudan korkmuyorsanız her zaman öğrenebilirsiniz. Kendinizi sırt üstü suya bırakabildiğinize göre zayen korkmuyorsunuz demektir

Evet bendeki cahil cesaretiydi sanırım :KK70:
Yaa yüzenlere bakıp bakıp içim gidiyor.
Neyim eksik diye diye verdim kendimi dalgalara :KK43:
Bir yerde hata yapıyorum ama çözemedim..

Bende sizin gibiydim denizin dibindeydik ama götüren olmayinca haliyle ogrenemedim tabi geçen yaz çocukların bahanesiyle 2 3 kez gidince kendiliğinden öğrendim. Suda kalamaiyordum ayaklarimi kaldirinca suya batiyordum ama öne doğru yüzer gibi yapip kafayi dik tutup tabi :) bi de heyecan yapmayip sakince nefes alinca oluyor yuzmeyi tam ogrendim denilemez ama 5 10 metre cirpina cirpina gidiyorum en azindan :KK70:
Yani bence en onemlisi korkmamak sakin nefes ve yilmadan deneme simdiden kolayliklar diliyorum :)

Not. Bir aceminin ilk ogrenimidir teknik sifirdir :)

Evet yüzme bilmiyorum.
Öğrenmek istiyorum.

Çocukken hiç denize götüren olmadı tabi.
İlk suya girişim Ünivdeykendi..
Yaş geçtikçe sanki öğrenmek zorlaşıyor.
Artık 32yim.:KK14:

Aslında geçen yaz bir başlangıç yaptım.
Komik bir başlangıç olsa da :)

Havuzlu hamama gittik arkadaşlarla.
Orada havuzda 1 saat sonra sırt üstü su üzerinde kalarak,
ellerimi ayaklarımı hafif hafif kımıldatarak bir de baktım ördek gibi yol alıyorum :KK70:

Buna yüzme diyebilir miyiz?
Zira ben önden yüzemiyorum.

Aslında kızlar çok gayretli ve cesurum bence.
Bugün Karadeniz'de çok dalgalı olmasına rağmen yüzme bilenler çık çık diye panik olsa da
ben inatla çıkmadım kıyıda bile olsa çabaladım. Savrula savrula, çırpına çırpına çakıllardan yaralandım anca :KK43:

Şöyle ki kollarımı hareket ettirsem ayaklarımı unutuyorum. Ayaklarımı çırpsam kollarım kalıyor :KK70:
Aynı anda çırpmam gerekiyor galiba. :/

Sanırım sorunum boğulma korkusu değil.
Taktik öğrenmeye ihtiyacım var.
Mesela suda doğru nefes?
Ayakların ve kolların uyumu?
Bence işin sırrı burada. Doğru mu düşünüyorum?

Kursa giden arkadaşlarım onların haftalar sonra öğrendiğini 1 saatte kaptığımı, aslında hızlı öğrenebileceğimi söylediler.
Nette bisiklet sürmek gibi bir şey diyorlar ama ben bisiklet sürmeyi de bilmiyorum. Dengeyi bulmak benim için zor :KK43:
Belki de ilişkilidir..

Şimdi 1 hafta sonra özellikle havuzlu bir tatil düşünüyorum.
Bu işi orada iyiden iyiye geliştirsem dedim.

Umutsuz mu görünüyorum acaba?

o_O

Kendi kendinize çabalamayın ders alın. Benim eşim 40 yaşından sonra yarım yamalak öğrendiyse herkes öğrenir diyorum ben. Çünkü onda had safhada bir su fobisi vardı.

Her tatilde otelin spor hocasından ders aldı günde bir saat. Bazı yazlar şehir içindeki havuzlarda ders aldı suyun üstünde duracak kıvama geldi. Bir 10 seneye kulaç atacak inşallah.

Ama ders almanızı kesinlikle öneriyorum. Çünkü benim sahillerde gördüğüm yüzme biliyorum diye geçinenler genelde çırpınıyor. Yüzerken nefes ve teknik çok önemli bunu da ancak yüzme hocasından ders alarak öğrenirsiniz.

Ben 33'te öğrendim, kendi kendime. Ne kadar çok suyla haşır neşir olursanız o kadar çabuk öğrenirsiniz. Ama kendinize güveninceye kadar lütfen kolluk takın ve fazla açılmayın. Ayrıca Karadeniz hiç de uygun değil bu işler için. Aman dikkat edin şakası da yok bu işlerin .

Tabiki geç değil,ayrıca yaşınız oldukça genç :KK15: Aslında olay bacaklarda bitiyor bence,bacağınızı ister balık gibi süzdürün isterseniz kollarınızla kulaç atarken öne doğru hareket ettirin,ya da kurbağa gibi yuvarlak çizin her şekilde su sizi üstünde tutup ileri atacaktır.Tamamen abanmanıza gerek yok,yavaş hareketlerle rahat olduğunuz bir stil bulup kol ve bacaklarınızı senkrona uydurun.Korkmuyorsanız bu cok onemli bir artı.Ayrıca dalgalı sularda öğrenmenizi önermem.Bence önce havuzu deneyin,sonrasında Trakya,Balıkesir o civarların suları durgun oluyor oralara gidebilirseniz deneyin derim.Karadeniz çok dalgalı,soğutabilir sizi ve cok yorar

Ben yüzme biliyorum karadenizliyim ama karadenizde yüzmem. Öyle bir cesarete sahip değilim.

Sorunuza cevap verecek olursam, yüzme bence her yaşta öğrenilir. Yarı olimpik ya da tam olimpik bir havuzda birkaç derste kaparsınız. Kolumu çırpınca ayağımı unutuyorum, ayağımı çırpınca kolumu demişsiniz. İlk etapta kolunuzu sadece önde uzatarak birleştirin, sadece ayaklar fıtı fıtı çırpılsın. Titanik misali yol aldığınızı görünce zaten gerisi gelir 😁

Bende sizin gibiydim denizin dibindeydik ama götüren olmayinca haliyle ogrenemedim tabi geçen yaz çocukların bahanesiyle 2 3 kez gidince kendiliğinden öğrendim. Suda kalamaiyordum ayaklarimi kaldirinca suya batiyordum ama öne doğru yüzer gibi yapip kafayi dik tutup tabi :) bi de heyecan yapmayip sakince nefes alinca oluyor yuzmeyi tam ogrendim denilemez ama 5 10 metre cirpina cirpina gidiyorum en azindan :KK70:
Yani bence en onemlisi korkmamak sakin nefes ve yilmadan deneme simdiden kolayliklar diliyorum :)

Not. Bir aceminin ilk ogrenimidir teknik sifirdir :)

Ben de sırt üstü ördek gibi yol alınca bir kaç gün sırt üstü yüzmeyi öğrendim nanayy diye hava yaptım
hahahah :KK70:
Ama önden yüzmeye kalkınca dibe batmaya başlıyorum.. :KK43:
Sonra bir kaç yudum su yutarak can havliyle tutunuş.. :/

Kendi kendinize çabalamayın ders alın. Benim eşim 40 yaşından sonra yarım yamalak öğrendiyse herkes öğrenir diyorum ben. Çünkü onda had safhada bir su fobisi vardı.

Her tatilde otelin spor hocasından ders aldı günde bir saat. Bazı yazlar şehir içindeki havuzlarda ders aldı suyun üstünde duracak kıvama geldi. Bir 10 seneye kulaç atacak inşallah.

Ama ders almanızı kesinlikle öneriyorum. Çünkü benim sahillerde gördüğüm yüzme biliyorum diye geçinenler genelde çırpınıyor. Yüzerken nefes ve teknik çok önemli bunu da ancak yüzme hocasından ders alarak öğrenirsiniz.

Nedense kendi kendime bana uygun stili bulup daha kolay öğrenebilirim gibi geliyor..
Biraz sabırsız bir kişiliğim var hemen olsun istiyorum da :KK43:

Ben 33'te öğrendim, kendi kendime. Ne kadar çok suyla haşır neşir olursanız o kadar çabuk öğrenirsiniz. Ama kendinize güveninceye kadar lütfen kolluk takın ve fazla açılmayın. Ayrıca Karadeniz hiç de uygun değil bu işler için. Aman dikkat edin şakası da yok bu işlerin .

Öyle tabi, aslında gayet farkında yaptım.
Kıskançlıktan :KK70:
Bana ne bana ne benim neyim eksik diye :)

Tabiki geç değil,ayrıca yaşınız oldukça genç :KK15: Aslında olay bacaklarda bitiyor bence,bacağınızı ister balık gibi süzdürün isterseniz kollarınızla kulaç atarken öne doğru hareket ettirin,ya da kurbağa gibi yuvarlak çizin her şekilde su sizi üstünde tutup ileri atacaktır.Tamamen abanmanıza gerek yok,yavaş hareketlerle rahat olduğunuz bir stil bulup kol ve bacaklarınızı senkrona uydurun.Korkmuyorsanız bu cok onemli bir artı.Ayrıca dalgalı sularda öğrenmenizi önermem.Bence önce havuzu deneyin,sonrasında Trakya,Balıkesir o civarların suları durgun oluyor oralara gidebilirseniz deneyin derim.Karadeniz çok dalgalı,soğutabilir sizi ve cok yorar

Ya aslında galiba kibar kibar süzülsem olur dimi?
Ben genelde sert sert salınımlar yapıyorum.
O da ciddi bir çırpınmaya dönüşüyor sonra.
Acaba kibar el, ayak oynatması kurtarır mı durumu? :)

Yüzmek kalp ben :)
Öğrenirsiniz elbette geç değil. Hele su korkunuz yoksa çok daha kolay öğrenirsiniz.
Ama Karadeniz bunun için iyi bir seçim olmayabilir :KK66:
Aman dikkat hem çok keyifli hem de şakaya gelmez bir şey yüzmek.
Havuz veya durgun denizlerde deneyin.
Makarna dedikleri o aparat ile yüzüstü suda kalmayı öğrenebilirsiniz. Sonra ona da ihtiyacınız kalmaz.

Ben yüzme biliyorum karadenizliyim ama karadenizde yüzmem. Öyle bir cesarete sahip değilim.

Sorunuza cevap verecek olursam, yüzme bence her yaşta öğrenilir. Yarı olimpik ya da tam olimpik bir havuzda birkaç derste kaparsınız. Kolumu çırpınca ayağımı unutuyorum, ayağımı çırpınca kolumu demişsiniz. İlk etapta kolunuzu sadece önde uzatarak birleştirin, sadece ayaklar fıtı fıtı çırpılsın. Titanik misali yol aldığınızı görünce zaten gerisi gelir 😁

Kollarımı birleştirip dümdüz tutsam ayaklarımı tatlı tatlı çırpsam batmam dimi?
Deneyeceğim. Teşekkürler :)
Ama yüz üstü su üzerinde kolay duramıyorum.
Onun için bir taktiğiniz var mıdır?

Yazdiklariniza istinaden söylüyorum kolay ogrenirsiniz siz bence.Azminin oldukca fazla.Hemen kapan biriyseniz yaşın hic önemi yok.Suya atlamadan önce burnundan nefesini al.zaten panik yapmasigin surece suyun içinde 10 sn kalabiliyorsun sonra nefesin tukeniyor.Tekrar kafani cikarip burnundan nefes alman gerekiyor.Birde su var yukarida ki arkadaşın dedigi gibi ilk basta kollarini onde birlestir ve bir elini diger elinin uzerine koy.Ellerin kafa hizasindan yukarida olacak yalnız rahat yuzebilmen icin.Ayaklarini cirpmaya basla sonrasında bir bakmissin kayip gidersin:)

Çocukluktan beri yüzme biliyorum.

Yüzme bilmek diye bisey yok bence aslında.

Suda batacağınızı düşündüğünüz sürece batarsınız. Bence yatakta yatmak ile suyun üzerinde yatmak aynı oranda kolaydır. Yatağa batacağınızı düşünmediğinize göre... su için de böyle düşünmelisiniz.

Ben de karadeniz kiyisiñda yaşıyorum. Ama çok açılma taraftarıdeğilim

Boğulma vakalarınin tamamını ýüzme bilen insanlar oluşturur...yüzme bilmeyen insan açılmaz; haliyle bogulmaz.

Yüzmek; zannettiginizden kolay. O yüzden gec olamaz :)

Işte panik yaptığınızdan sizi o kadar iyi anliyorum ki ayni şeyleri yasadim çünkü esiniz ya da yuzme bilen biri onunuze gecsin omuzlarindan tutn butun vucudunuzu birakin sadece elleriniz tutunsun ve vücudunuzu sabitleyip sakinlesince yavas yavas tutunarak ellerinize veridginiz agirligi hafifletmeye calisarak deneyin kendinizi bir sure sonra suda durabileceginizi farkedeceksiniz.. aslinda tek mesele zaten dogustan yuzme bildiğinizi dusunup kendinizi rahatlatmaniz bilmiyorum demeyin kendinize
Ben de sırt üstü ördek gibi yol alınca bir kaç gün sırt üstü yüzmeyi öğrendim nanayy diye hava yaptım
hahahah :KK70:
Ama önden yüzmeye kalkınca dibe batmaya başlıyorum.. :KK43:
Sonra bir kaç yudum su yutarak can havliyle tutunuş.. :/

Nedense kendi kendime bana uygun stili bulup daha kolay öğrenebilirim gibi geliyor..
Biraz sabırsız bir kişiliğim var hemen olsun istiyorum da :KK43:

Öyle tabi, aslında gayet farkında yaptım.
Kıskançlıktan :KK70:
Bana ne bana ne benim neyim eksik diye :)

Ya aslında galiba kibar kibar süzülsem olur dimi?
Ben genelde sert sert salınımlar yapıyorum.
O da ciddi bir çırpınmaya dönüşüyor sonra.
Acaba kibar el, ayak oynatması kurtarır mı durumu? :)

Aşağıdaki iki malzemeden birini alın gidin havuza bakın ne kadar kolaymış her şey :)

CDB502FE-3379-4412-8BA0-65ECD7FCE410.jpeg
1AB87366-8111-4056-8CB5-686EAA07C1A0.jpeg

Ben de bilmiyorum ama sudan korktuğum için cesaretim de yok açıkçası.
Ama Karadeniz için uyarmaya geldim ben de.
Nasil bir cesaret sizdeki anlamadım. :)
Ben kıyıda kumda otururken bile gelen su çekiyor resmen. :confused:

X