Öğrenim kredisi

strawberry_cake

Popüler Üye
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
15 Nisan 2017
3.235
8.488
Selam hanimlar. Canımı sıkan bir durum var. Bekarlığımda üniversite okurken (yurt dışında) babam ve anneminde önerisiyle öğrenim kredisine başvurmuştum. Babam Türkiye'de inşaat işine girdiği için ve bu sebepten dolayı Avrupa'da çalışmaya ara verdiği için benimde eve katkıda bulunmami beklediler bende aldığım öğrenim kredisinin yarışıni evin alışverişi için vs (€400 kadar) anneme veriyordum. Diğer yarisiylada kendi masraflarimi karşılıyordum (yol parası, kolej parası, sağlık sigortası telefon abonesi vs). Türkiye'de büyük bir yatırım yapacaklari için sana ilerde yardım edeceğiz dediler. Benim o zaman evlilik gibi durumlarim yoktu. Sonra evlenip Türkiye'ye yerleştim odeme zamanım geldi (üzerinden 12 yıl geçti bu arada). Kendileri pek acmadilar konuyu ben bir iki kez actim konuyu evlendikten sonra ilk yıl babam ödedi ben calismiyordum o zaman herhangi bir gelirim yoktu. Esiminde böyle bir borçtan haberi yok. Sonra 5 yıl durdurma hakkim oldugundan bahsettim sürekli borcumuz var dedikleri icin ve 5 yıl durdurdum. Daha sonrasında işe girdim babama yarı yarı ödemeyi teklif ettim tamam dedi. Ağırlık bendeydi tabi. Her ay 7500 TL kadar bir ödemem var. Eşimin bundan haberi olmadığı için çok zor durumda kalıyorum. Babam kendi başına hiç sormuyor ne yaptın falan diye hep ben açmak zorunda kalıyorum konuyu. Durumları çok çok iyi bu arada. Gönülsüz olduklarını hissettiğim için utana sıkıla hatırlatıyorum. Ama başta böyle konusmamislardi. Kendimi kandirilmis gibi hissediyorum. Toplamda €23.000 borcum var. Anneme bir kere konusunu açtığımda tersledi beni bu işin peşine niye bu kadar düşüyorsun artık orda yasamiyorsun nasılsa gibisinden. Bazen gururum ağır basıyor boşver isteme onlardan diyor ama öte yandan çocuklarımın rizkindan kesip vermek zoruma gidiyor. Bu arada akıllara yanlis birşey gelmesin annem ve babam asla muhtaç durumda oldukları için istemediler o parayı. Turkiyede yığınla milyonluk yatırımları vardı. Hala öyle aşırı zenginler ama sıra benim borcuma gelince ağırlığa veriyorlar kendilerini. Eve harcamış olmasaydim bile öğrenciydim onların himayesi altındaydim durumları çok iyiyken bana destek çıkacaklarına bir suru borç altına soktular beni. Siz olsaydınız ne yapardınız bu durumda?

Durumunuz çok mu kötü ailenizden isteyecek kadar? Ben olsam ailemi karıştırmazdım artık kaç sene geçmiş
Çok kotu değil ama özel sekorde çalışıyorum koşulları çok zorluyor beni. Öte yandan iki küçük çocuğum var onların geleceğini düşünmek zorundayım. Bana çok farklı anlattılar borcun benim başıma kalacağını bilseydim en azından daha az miktarda kredi çekerdim.

Ayrıca yatırımları da size miras olarak kalacak sonunda, bu kadar detaylı hesaplar aile içinde olmasa daha iyi olur sanki ama size hiç faydaları yoksa onu da bilemiyorum tabi
Onlardan miras gibi beklentilerim yok. Çok sıkıntı yaşadım yanımda olmadilar sonra zoraki bir şekilde yardımda bulundular sadaka verir gibi. Onlardan hiç bir beklentim veya talebim yok. Öğrenim kredisi konusunda beni yaniltmalari zoruma gidiyor esiminde haberi yok kendimi sıkışmış hissediyorum bu yüzden.

Benim babam da sen kyk al mezun olunca ben ödicem demişti. Bilin bakalım ne oldu nasıl inanmışım onu bilmiyorum tabi ama eşşek gibi ödedim napayim.
Bende tek başıma ödeyeceğim gibi görünüyor. Euro bazlı olduğu için çok beter birşey öde öde bitmiyor.

Baştan böyle konuşmuştuk ben de zorlanıyorum diye ifade edip isteyebilirsiniz, ailenizin de ihtiyacı yokmuş, annenizin her dediğine kırılmayın o halde, bu şekilde konuşmadığınızı ve paranızı istediğinizi söyleyin

Aylık 7.500 2 küçük çocuk masrafı da binince zorlar orta direk insani. O ülkede dönme niyetinde değilseniz biraz askıya mi alsanız? Belki babanız toptan kapatmaya ikna olur ileride

Aylık 7.500 2 küçük çocuk masrafı da binince zorlar orta direk insani. O ülkede dönme niyetinde değilseniz biraz askıya mi alsanız? Belki babanız toptan kapatmaya ikna olur ileride
Malesef askıya alma gibi durumum yok 5 yil durdurdum daha fazla erteleyemiyorum ne yazikki. Çalışma koşullarimda ağır şu borçtan olmasaydı calismaya biraz ara verip çocuklarımla ilgilenmeyi isterdim ama kendimi çalışmaya mecbur hissediyorum.

Yani anne babalar da bazen çocuklarından nefret eder gibi davranıyor, benim de aileme kızdığım çok şey oldu çok sustum kırmayım vs maddi konularda bunun birikimi hiç hoş olmadı, herkese kin kustum, bence o seviyeye gelmeden ailenize o parayı borç olarak veridğinizi ve ihtiyaç olmasa istemeyeceğinizi ama ihtiyaç olduğunu açıklayın

Toplu olarak iste ailenden. Çocuğundan önemli değil sonuçta aile sorunları, sen sor ısrar da et olmazsa olmaz denemiş olursun.

Peki ödemesiniz ne olur? Ne gibi bir yaptırımı var?
Tr de sürekli af çıkıyor yapilandiriliyor ama diğer ülkeleri bilmiyorum. O ülke bankasında bir paranız yoksa ne yapabilirler? Bilmediğim için soruyorum. Belki ziyaret etmeniz sakıncalı olabilir ödeyene kadar ama aklıma.baska bir şey gelmedi

Aslında biliyorlar bunu zaten. Konuştum bu konuyu. Ona rağmen mevzusunu açtığımda bana hayır yapıyorlarmış gibi davranıyorlar. Ne bileyim ya Allah anne babanında hayırlısını versin.

Ailenizin tutumunu hic begenmedim. Siz bir anne olarak ileride maliniz mulkunuz oldugunda cocuklariniz rahat yasasin istemez miydiniz ? Ailenizin de boyle dusunmesi gerekiyordu. Acaba damada para yedirmeyelim gozuyle mi bakiyolar ? Esinizle aralari nasil ?

Aslında biliyorlar bunu zaten. Konuştum bu konuyu. Ona rağmen mevzusunu açtığımda bana hayır yapıyorlarmış gibi davranıyorlar. Ne bileyim ya Allah anne babanında hayırlısını versin.
Amin, ama bazı insanlar böyle ne yazık ki, ve değişmeleri mümkün değil, nasıl davranırlarsa davransınlar bence madem çocuklarınızın rızkından gidiyor onların davranışını önemsemeden paranızı isteyin, aileniizn durumu kötü olsaydı olsun ne olacak siz de ödeyebilirsini derdim ama bu şekilde yapılan davranış hoş gelmedi bana

İcraya düşüyor dediğiniz gibi giriş çıkışlarda sıkıntı olur. Düşüncesi bile çok can sıkıcı.

Ayrıca yatırımları da size miras olarak kalacak sonunda, bu kadar detaylı hesaplar aile içinde olmasa daha iyi olur sanki ama size hiç faydaları yoksa onu da bilemiyorum tabi
Bende oyle olmadi mesela. Ben zamaninda babamdan maddi yardimmistedim. Bak basinin caresine dedi. Sonra rahmetli oldu, devasa bir miras birakti. Ben biraktigi daireleri kiraya bile verip gelir elde edemiyorum. Ruhum kabul edemiyor.
esiminde haberi yok kendimi sıkışmış hissediyorum bu yüzden.
Esinize neden soyleyemediginizi anlayamadim. Yani en bastan. Bir cok insanin boyle kredi borclari olabiliyor. Neden soyleyemediniz hâlâ söyleyemiyorsunuz.

Bilmiyorum söyleyemedim. Kendimi çok mahcup hissediyorum şu borç mevzusu yüzünden. Eşim zaten ailemden pek haz etmiyor söylesem neler olur düşünemiyorum. Bu arada sizi miras konusunda çok iyi anlıyorum. Sağlığında eli gitmeyen anne babanin mirası onlar öldükten sonrada (Alllah gecinden versin) çok mutluluk vermez. Ben annemden yardım istediğimde dönüp bana arkamizdan ne hesaplar çeviriyorsun dedi. Allah bana sizin mirasinizi nasip etmesin dedim ikisinede. Gitsinler bir vakfa falan bagislasinlar umrumda değil.

Son düzenleme:
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…