Öğrenim kredisi

Bilmiyorum söyleyemedim. Kendimi çok mahcup hissediyorum şu borç mevzusu yüzünden. Eşim zaten ailemden pek haz etmiyor söylesem neler olur düşünemiyorum.
Esiniz neden ailenizden haz etmiyor? Benimkiler esime bizden maddi bir beklentin olmasin demis. Sizde de var mi boyle mevzular?

Esiniz neden ailenizden haz etmiyor? Benimkiler esime bizden maddi bir beklentin olmasin demis. Sizde de var mi boyle mevzular?
Açık açık söylemediler bunu ama hal ve hareketleriyle bunun mesajını gayet açık ve net bir şekilde verdiler. Hiç birsey yapmayip sağa sola bizim için çok şey yapıyorlarmış gibi kendilerini göstermeleri eşimi çok soğuttu.

Ay ayni benim ailem ev aldik. Biz verdik demisler. Oysa kredi cektik. Hicbir sey vermediler.

Valla kocan haklı sanki kanka

Yani çek çek diyip çektirdiler bir de hepsini de kullanmadım yarısını da elimden aldılar diyorsun. En azından senden aldıkları parayı vermeliler, yaptıkları çok ayıp. Annen de ayrıca saçma sapan konuşmuş bırak peşini ne demek, 18lik çocuğun sırtına borç yükle, elindeki parayı al sonra da bu işin peşini bırak??? Konuş bastır hiç alttan alma en azından yarısını versinler. Parayı vermemeye devam ederlerse ben olsam görüşmeyi keserim yüzlerine de yaptıkları ayıbı söylerim. Ayıp gerçekten , paraları da var diyorsun eee ne yapıcaksın parayı kızına torununa vermeyip mezara mı götürceksin

Ay ayni benim ailem ev aldik. Biz verdik demisler. Oysa kredi cektik. Hicbir sey vermediler.
Bizimkiler yardım ettiler ev konusunda ama nasıl. Eşim ve ailesi ailem birşey yapmıyor diye inadina çok eski ve kırık dökük bir lojmana taşıdılar beni. Mutfak dezgahi duvardan ayrılmış vaziyetteydi aradan su falan siziyordu evin her yeri harabe eşim burda 5 yıl yaşayacağız eve hiç bir tamirat yapmayacağım dedi. Psikolojim bozuldu. Ağlaya ağlaya ben orda yaşayamam birseyler yapın dedim. Annem yine bağırdı kızdı git kayınbabana söyle oda arabasını satsın o zaman falan dedi. Nihayetinde vicdan yapıp ev almamızda yardımcı oldular. Yüzde kırk benim altınlarım yüzde 60 onlar yardım ettiler. Ama tabikide çevreye evi biz aldik dediler :)))

Yine de yapmışlar yani bence sizin de beklentiniz fazla gibi ailenizden, ister ağlayın ister kendinizi kesin yapmayan yapmıyor, evlendin banane başının çaresine bak da dememiş ki dese de haklı

Hiç sorma sanki keyfimden kendime dert ediyorum. 18 yaşıma bastığım andan itibaren devlet burslariyla okudum kıyafet harçlık disarda yeme içme sabit giderleri hep devletin bize sunduğu burslarla ödedim. Sadece ehliyet kursu için bir kere €500 vermişti babam birde bir yıllık kolej parasını o ödemişti bir keresinde. Gerisi full bendeydi. Onlarda malına mal katıp duruyordu. Sorsan biz öldükten sonra size kalacak zaten diyorlar. Eksik kalsın ben bunca sıkıntıyi cektikten sizin mezara goturmediginiz malı ne yapayım. Babama whatsapptan yazdım ödeme hatırlatmasının görüntüsünü attım bana yardım edebilir misin dedim gördüğü halde ne cevap yazdı ne aradı. Beni içine soktuğu borç konusunda elini taşın altına koymak zoruna gidiyor demekki.

Yine de yapmışlar yani bence sizin de beklentiniz fazla gibi ailenizden, ister ağlayın ister kendinizi kesin yapmayan yapmıyor, evlendin banane başının çaresine bak da dememiş ki dese de haklı
Haklı degiller çünkü bizden kıstıklariyla mal mülk sahibi oldular. Hakkı degiller cunku kendilerini çok mukemmel anne baba gibi gösteriyorlar cevrelerine. 100 yapiyormuş gibi gösteriyorlar halbuki 1 yapıyorlar. O zaman sağa sola da mertçe biz yapmıyoruz desinler. İnanın o zaman zoruma gitmez yapmamaları.

Benim babam pandemiden önce bana araba aldırmamak için elinden geleni yaptı kendi param bu arada hatta onun da borçlarını kapatmıştım, sonra dedi ki bana yazlık al o parayla, tamam dedim 1 1 alalım üzerine kredi çekip dedi
Ki ben küçücük evde tatil yapamam sen en iyisi kendine ev al, büyük şehirde kendimi borca sokup ev almak istemiyorum dedikçe zorladı ben de para ver alayım diyince öyle sustu, beni senelerce bunalttıkltan paramın değeri düştükten sonra üzerine pra ekleyip yine araba aldım kendime, yani aileniz ev almanıza yardım etmiş en azından, benim kendi paramla alacağım arabaya kaç sene engel oldular bilerek ve isteyerek, hatta onların kaç kere borcunu kapattım sayısını bilmiyorum

Ev parasının %60ini vermişler. Ev sizin üstünüze mi? E bu durumda eşinizin sizin borcunuza laf etme hakkı yok ki ödeyin esinizle beraber.

Ev parasının %60ini vermişler. Ev sizin üstünüze mi? E bu durumda eşinizin sizin borcunuza laf etme hakkı yok ki ödeyin esinizle beraber.
Evet benim üstüme. Eşimle geçen yıl bir tarla aldık. Babamın bize yardım ettiği miktarın bugünkü değerinde. Eşim tarlayı satıp babanın parasını vereceğim onların minnetini çekmek istemiyorum diyor. İzin vermedim çünkü büyük ihtimalle bizimkiler kendi yanlarinda eve yardım ettikleri miktarı çektiğim borca saydilar. Şu an yurt dışındalar donduklerinde açık açık niyetlerini soracağım eğer tahminim doğru ise borcu kendim kapatacağımı ama onlarında sağa sola biz okuttuk biz ev aldık dememelerini soyleyeceğim.

Ben bu denklemde en çok eşinizden rahatsız oldum. Sizi leş gibi bir eve götürmüş burda oturacaksın demiş. Bu var ya çok su götürür birşey aslında. Aileniz evin %60 ını ödemiş bir aile daha be yapsın? %40 ı da sizin altınlar. Eee eşinizde ne yapıyor bu arada? Eşinize karşı neden bu kadar ezik duruyorsunuz? Bu borç benim öğrencilikten kalma unutmuşum annem babam bize ev aldı da sayelerinde leş gibi evde oturmuyoruz. Bu borcu da onlara diyemem ben ödemeliyim demek varken neden bunca stres?

Bu konu çok su götürdü zaten inanın. Çok zor süreçlerden geçtim esimle boşanma aşamasına geldik. Beni ezik duruma sokan ailem aslında. Her fırsatta kendilerini göklere çıkardılar biz çocuklarımıza hiç sıkıntı yaşatmadik istedikleri herşeyi aldık! okuttuk! bu yaşa getirdik. Arkamızda devlet olmasaydı bu kadar show yapabileceklermiydi aceba. Şimdi kalkıp eşime bu borçtan bahsetsem olan yine bana olacak hani ailen şöyleydi böyleydi diyecek. Eşim bu evi hiç istemedi. Ailemin yardım etmesini kabul etmedi. Ben zorladım onu. Hala daha rahatsiz bu durumdan. Dediğim gibi tarlasını satıp paralarini vermeyi düşünüyor. Ben engel oluyorum. Çünkü bilmiyor ailemin bana yüklediği borcu.

Eşinize için çok şey yazılır. Evlenirken ailenizin malına mı güvenmiş de onların yardım etmeyişinin cezasını size kesmiş öyle bir lojmanda tamir bile yapmadan oturacağız diyerek. Ailesi gurbetçi gelin aldılar, oğlumuzun sırtı yere gelmez diye düşünüyorlardı herhalde.
Keşke borcu başından beri gizlemeseydiniz eşinizden. Ev öyle ya da böyle altın ve sizin ailenizin desteğiyle alınmış kendisine kalsa hiçbir şey olmazdı.

Ailenizin yaptığı da çok yanlış. Dünya kadar malları mülkleri olsa ne olur? Sizin borcunuzu toplu vermeleri gerekirdi. Bence en azından yarı yarıya ödeme konusunda ısrarcı olun utanıp sıkılacak bir şey yok. Burdan aldığınız maaşla yurtdısı öğrenim kredisi ödemeniz zorlar sizi.

Anladım şimdi. Yani ben olsam öderdim bu borcu. Ama işte eşinize biraz baskın durmalısınız. Çünkü ailenizi başınıza kalkarsa siz üzülürsünüz ailenizin umrunda olmaz ki. Yalnız bu borçta Euro olması kötü olmuş. Tl çevirip kredi mi çekseniz

Her iki tarafta çok ezdi beni. Asla hakkımı helal etmiyorum eşimede söyledim bunu. Kirli hespalarin kurbanı oldum hak etmediğim halde. Ne zamanki çalışmaya başladım kıymete bindim herkesin sesi kesildi. Dediğim gibi borç Euro bazlı olduğu için çok stres yapıyorum. TL olsa ödenir gider.

Ailemin umrunda değilimki zaten. Herseyleri lafta. Oz anne babamin bile ben çalışmaya başladıktan sonra yaklaşımları farklıyken diğerlerine ne diyebilirim ki. Aylık ödemem gerek borç miktarinda düşüş talebinde bulundum maaş bordrolarimizi sunarak onun sonuclanmasini bekliyorum. Döviz kuruna ve ödeme gücüne göre bir tutar belirleyecekler umarım ondan sonra biraz ferahlarim.

Eşim bu evi istemedi demek. Boşanmaya kalksan mesela eşin evin tamamını sana bırakır mi? Ailen borç yaptıysa sana aynı zamanda evde almış, o çok korktuğun esin şimdiye kadar ne yaptı seni aşağılamaktan başka? Önceki konularını okudum bu adam zırnık bir şey hak etmiyor , bu adam için aileni hiç karşına alma bi gün terketse yine ailen bakar sana ya da ailenden kalan miras gecindirir seni

Çok gururlu ve güçlü bir kadinsin. Ama ne ailen ne eşin ve ailesi bunun farkında değiller. Çok yıpratıyorsun kendini canim ya

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…