oğlumun psikolojisi bozuldu!

çeşit çeşit gece lambaları,radyolar herşey mevcut.hatta bir dönem hep babası uyuttu,belki alışır diye.olmadı.
aman ben yaptım sen yapma kapıyı kapatmak yetmiyor kesinlikle kilitle.çünkü sen ne kadarda kapı çalmayı öğretsen kabus görüp deliye dönmüş bir çocuk kapı falan çalmıyor.can havliyle atlıyor odaya.

ben sizin eski konularınıza da baktım..siz kesin ogllunuzu uzmandan yardım almaya götürün..başka sebeplerde olabilir..

tamda ihtiyacım olan şey buydu.çocukken bunu yaşamış bir yetişkin.teşekkürler.acaba götürmeden zamanla aşabilirmi diye düşünüyordum yanılmışım.

durumunuz gerçekten üzücü. benimde 7 yaşında bir oğlum var. 7 aylıktan beri kendi odasında uyur. bunuda bir büyüme belirtisi olarak görür ve gurur duyar.
oğlunuzun gördüklerine tepkisini anlamak zor değil aslında. çocuklar bazen anne babanın bir açığını yakalamış olmanın kozunu çok iyi kullanırlar. heleki siz bozulmuş olduğunu düşündüğünüz psikolojinin üzerine vardıkça, konu gözünde önem kazanır ve uzattıkça uzatır. yaşından büyük verdiği cevaplara biraz tepki vermeniz gerekirmiş gibi geldi bana. çünkü siz panik oldukça o bunu kullanmış çok belli bu.
pek çok arkadaşın dediği gibi temelinde anneye kıskançlık olabileceği gibi, çok üzgünüm ama sevişme anında çıkardığınız seslerden ürkmüş ve bundan sizin canınızın yanabileceği sonucunu çıkarmış olabilir. işte sırf bu yüzden anneyi koruma güdüsüyle gözünü ayırmıyor olabilir.
anlayışlı anne baba olalım derken lütfen bütün ipleri onun eline vermeyin. kural koyucu kim bilmesi gereken bir yaşta. ve lütfen yaşından büyük kurduğu cümlelere tepki verin. emin olun ne ciddiyette bir şey söylediğini aslında bilmiyordur.

6 yaşındaki bir çocuk daha doğrusu her yaştaki çocuk anne babasına öyle güzel duygu sömürüsü yapar, öyle güzel parmağında oynatırki, anne babanın kararlı ve dik olması lazım.

Çocuğun odasının ayrılmasının gerekliliği, neden ayrıldığı, insanların kendilerine ait bir odalasının olduğunda elde ettiği artılar, hepsi çocuğa anlatılmalı ve konu orada neticelendirilmelidir bana göre. Çocuğun suyuna gidersek ohooooo...

"Oğlum senin odan var artık hadi odanda yat"

"ama anne korkuyorum, yatağın altında öcü var"

"Neyse hadi gel bizimle yat yarın odanda yatarsın" gibi bir diyalog olmamalıdır bana göre.

Çocuğun korkusunun yersiz olduğu anlatılır, çocuğun illaki odasında yatması sağlanır.Çocuk bunun dışında bir alternatifi olmadığını anlamalı. Çocuğunuzun bu oyunlarını yemeyin anneler.

gerekirse çocuğunuz uykuya dalana kadar onu rahatlatacak şeyler yapın, ama illaki onun odasında onun yatağında. Ne bileyim saçını okşayın, sırtını kaşıyın, hikaye anlatın, şarkı söyleyin. Zamanla kendi odasında tek başına yatmaya alışacaktır.

kapımız kapanmıyor malesef korkar gelir die kapatmıyorum kapatmak istesem eşim istemiyor "hava alsın ceyran yapsın"diye haklısın...o zaman bu yalnız uyuma konusunu da bi ara uzmanla görüşmenizde yarar var...şimdi küçük die düşünüyorum ama benim de uzmandan yardım almam lazım çünkü her gece yastığını alıp koşa koşa gece yarısında odamıza gelip yatıyor bazen anlamıyorum bile sabah görüyorum kolumda yattığını...kaydirigubbakcemile3

Ben korkardım mesela annemin yanına gitmek isterdim annem kabul etmezdi beni.Hiç onlarla yatmadım ben.O gelirdi benim yanıma ben onun yanına girdiğimd gel senin yatağına gidelim derdi.O yatakta yatmak ne demektir bilmedim hiç ben.
Bencede anne baba olarak dik olmak gerekiyormuş bana kötü de olsa bir örnek oldu bu.Acilen kızımın odasını ayırmalıyız sanırım:bbo:

bazı arkadaşlar konunun es geçilmemesini vurguluyor,bazılarıysa derinleştirilmemesini.şaşırdım.
söylediği herşeyi aslında anlıyamadığını biliyorum.yorumlarınızı dikkate alıcam

bir uzmanın yazısında ;çocuğun odanızda yatmanıza asla musade etmeyin korkuyorsa siz gidin belli bir süre odasında yatın ama tekrar odanıza gelin diyordu..e benimki yalnız yatıyor gece bakıyorum hoop gene yanıma gelmiş..

Benim kızımda bizim ayak ucumuza paralel park yatağı enine.Oradan gece hooop bizim yanımıza atlıyor.Bende anlamıyorum ne zaman geldi diye eşime soruyorum ben almadım diyor.Aramızda ondan yediğim tekmelere uyandığımda anlıyorum gce atladığını.
Yok yok bende bi çözüm bulmalıyım.:bbo:

Bence bu yaştaki bir çocuğun annesiyle babasını ilişki sırasında gördükten sonra böyle bir tepki vermesi gayet normal. Çünkü bir çocuk o yaşlarda bu tür şeylerin ihtiyaçtan yapıldığını, ayıp ve günah olmadığını anlayabilecek yaşta değiil, anlaması da beklenemez... Onun kafasında şekillenen anne babası onun için çok özel ve masumdur bu yaşlarda onun için dünyanın en iyi ve günahtan uzak kişisidir. Sizi bu durumda görmüş olması aklındaki anne babayı alt üst etmiş ve yerini travmaya bırakmış. Çocuğunuzun bunu atlatması zaman alır ama asla unutmayacaktır böyle bir şoku. Umarım en az hasarla atlatırsınız, sevgiler...

Peki oglunuz sizin aranizdami yatiyor? Yoksa sizin yatak odasindada oglunuz icin ayriyetten yatak var?

hiç panik yapmadım.hatta bunun normal bir durum fakat özel hayat olduğunu anlatmaya çalıştım.hiç kızmadım .hep merakını gidermeye çalıştım.

tamda ihtiyacım olan şey buydu.çocukken bunu yaşamış bir yetişkin.teşekkürler.acaba götürmeden zamanla aşabilirmi diye düşünüyordum yanılmışım.

sakın...sakınnn zamanla aşılır unutur gider deme bak ben 22/23 sne geçmiş unutamamışım.uzman şart...

çocuğunuzun karakterini en iyi siz bilirsiniz ancak belki bir fikir verir düşüncesi ile yazıyorum. ablamın oğluda aynı odayı paylaşıyordu. onlar bir uzamandan tavsiye aldılar. uzman onlara çocuğa bir yetişkin gibi davranmalarını tavsiye etti. oğullarına aslnda bu odada misafir olduğunu ve artık kendine ait yeni bir odaya sahip olabilecek kadar büyüdüğünü anlattılar. bu yeni odanın onun özeli olacağını tamamıyla ona ait olacağını ve istediği zaman istediği kişiyi konuk edebileceğini söylediler. odanın şekline ve eşyalara verilecek kararı yeğenime bıraktılar. oldukça etkili olmuştu. tabi her çocuğun karakteri farklı elbetteki ama belki bir fikir olur dedim.

hayır aramızda yatmıyor.bizim yatak odamıza ona ekstradan yatak hazırlıyorum.

aslında bu da iyi değil bizim evimiz sobalı kışın mecburen bir odada uyuyoruz ama bu geçen kış lodos çok diye soba olmayan yatak odasına geçtik geceleri sobadan etkilenme olmasın diye ona da ayrı yatak hazırladım koltuk koyarak odaya..ve bahar gelince odasına geçirmem zor oldu..eviniz kaloriferli ya da doğalgazlıysa..bence bunu da aşmaya çalışın ama şuan bundan önemli olan dşğere konu bence...onun aciliyeti var..

bende 18yaşındaydım,sabah işe giderken (aysonuydu param kalmamıştı)annemden para isteyecektim,ne biliyim sabah saat 7(ölsem aklıma gelmezdi)kapıyı usulca açtım yorganın altında kıpraşıyorlardı ayy o anda mide bulantısı,nefret.başımdan aşağı kaynar sular indi,onlar beni farketmedi.ben o gün yürüyerek işe gitmiştim hala aklıma geldikçe bi tuhaf oluyorum,sanki anneyle,baba öyle şeyler yapmazmış gibi.bide çok ufaktım 4veya 5yaşında ben uyuyordum odamda ama odamın kapısı açıktı,evde misafir vardı,onları uğurladılar sokak kapısını kapattıktan sonra kapıya dayanarak seviştiler,bunuda hiç unutmam.

bende şimdi 47 yaşındayım unutamadım,o yüzden bende sizi uzmana götürmenizin doğru olabileceğini yazmıştım.

Çok tşk ederim dikkate alacağım elbette ne demek.Ancak benim kızım 1.5 yaşında.
Odası var ancak ona özel oda haline getirmedik sadece tek kişilik yatağı ve dolabı mevcut pak yatağı bizim odamızda.Bende az aklı ermesini bekliyorum oda almak için bir hevesle alırız da istediği gibi seçeriz diyor düşünüyordum.
Park yatağı taşımalıyım sanırım odasına artık.Akşam babamız gelsn bakalım ne diyecek.
Çok teşekkür ederim fikriniz için.kaydirigubbakcemile5

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…