oğlumun psikolojisi bozuldu!

bende 18yaşındaydım,sabah işe giderken (aysonuydu param kalmamıştı)annemden para isteyecektim,ne biliyim sabah saat 7(ölsem aklıma gelmezdi)kapıyı usulca açtım yorganın altında kıpraşıyorlardı ayy o anda mide bulantısı,nefret.başımdan aşağı kaynar sular indi,onlar beni farketmedi.ben o gün yürüyerek işe gitmiştim hala aklıma geldikçe bi tuhaf oluyorum,sanki anneyle,baba öyle şeyler yapmazmış gibi.bide çok ufaktım 4veya 5yaşında ben uyuyordum odamda ama odamın kapısı açıktı,evde misafir vardı,onları uğurladılar sokak kapısını kapattıktan sonra kapıya dayanarak seviştiler,bunuda hiç unutmam.

Abla sizinkilerde de ne ateş varmış,maşallahsempatiksalakcinni

Çok tşk ederim dikkate alacağım elbette ne demek.Ancak benim kızım 1.5 yaşında.
Odası var ancak ona özel oda haline getirmedik sadece tek kişilik yatağı ve dolabı mevcut pak yatağı bizim odamızda.Bende az aklı ermesini bekliyorum oda almak için bir hevesle alırız da istediği gibi seçeriz diyor düşünüyordum.
Park yatağı taşımalıyım sanırım odasına artık.Akşam babamız gelsn bakalım ne diyecek.
Çok teşekkür ederim fikriniz için.kaydirigubbakcemile5

rica ederim. meleğiniz küçücükmüş daha. benim yeğenim olanlar yasandığında 4 yasında idi. umarım sorunsuz bir süreç olur sizin içinde.

yani ebeveynler bebeklerini sütten keserken bile pedagog dan destek alıyorlar ,siz böyle bir durumda hala kendim çözücem diyorsunuz ..

2 ay olmuş hala kendiniz halletmekten bahsediyorsunuz.
Halledememişsiniz işte.
En iyisi uzman yardımı.

Biz iki kardeş küçüklüğümüzden beri annemlerle aynı odayı paylaştık ayrı bir odamız ilkokul yıllarında olmuştur. Ama bir kere bile annemin babamın o hallerine tanık olmadık.

Yalnız şu vardı; annem asla aynı yatakta uyumaya alıştırmadı bizi. Bebekken bile almadı hiç. Biz hep annenin babanın yatağına yatılmaz düsturuyla büyüdük. Oğlum bebekken banada hep tenbih ederdi aynı yatakta uyumaya alıştırma diye. Aynı odada yatmak zaten bir risk ama aynı yatağa da alışınca daha kötü oluyor. 1.5-2 yaşında böyle bir şeye şahit olması çok sorun olmaz sanırım anlamazlar bence ama daha büyük olunca da odasını ayırmak güç oluyor. Biz 1,5 yaşında odasını ayırdık. Ama aynı evde yaşıyoruz sonuçta odasını ayırsanız bile yakalanma ihtimali her zaman var. En iyisi öyle anlarda odanın kapısını kitlemek.

Konuyu açan arkadaş bence bir pedagogtan yardım almalısın. Çünkü çocuk size tepkili davranıyor. Tek başınıza açıklamanız çok zor. Bazı kadın sağlığı tarama merkezlerinde ücretsiz çocuk psikologları var. Oralardan yardım alabilirsiniz.

Oidipus kompleksi, Sigmund Freud'un kurucusu olduğu psikanalitik teoriye göre karşı cinsteki ebeveyni sahiplenme ve kendi cinsinden ebeveyni safdışı etme konusunda çocuğun beslediği duygu, düşünce, dürtü ve fantezilerin toplamı.

Freud'a göre her çocuğun ilk aşkı karşı cinsteki ebeveynidir. Erkek bebeğin sürekli annesine şımarması babasının annesiyle ilgilenmesinden rahatsız olup ağlaması veya araya girmesi örnek olarak verilir.

Erkek çocuk genellikle evde güçlü bir otoritesi olan güçlü rakibi babadan çekindiğinden her iki ebeveynden de uzaklaşmak zorunda olduğunu hissederken , annesinden çekinen kız çocuk hayran olduğu güçlü babasına daha çok yaklaşır.

Mitolojide çocuğun ebeveynine aşık olup evlenmesi çok kutsal bir eylem olduğu ve sadece tanrılara özel bir uygulama olduğu kabul edilir. Freud bu teorisini yunan mitolojisindeki Sophokles'e ait Kral Oedipus hikayesinden esinlenerek adlandırmıştır.

Kişilik gelişiminin 3-5 yaş dönemi Freud tarafından Phallik-Genital dönem olarak adlandırılır. Freud bu yaş döneminde erkek çocuğun annesine karşı duyduğu aşk nedeniyle babası tarafından cezalandırılıp kısırlaştırılacağı korkusu sonucu yaşanan karmaşaya Oidipus kompleksi adını vermiştir

kaynak:vikipedi

Oidipus kompleksi, Sigmund Freud'un kurucusu olduğu psikanalitik teoriye göre karşı cinsteki ebeveyni sahiplenme ve kendi cinsinden ebeveyni safdışı etme konusunda çocuğun beslediği duygu, düşünce, dürtü ve fantezilerin toplamı.

Freud'a göre her çocuğun ilk aşkı karşı cinsteki ebeveynidir. Erkek bebeğin sürekli annesine şımarması babasının annesiyle ilgilenmesinden rahatsız olup ağlaması veya araya girmesi örnek olarak verilir.

Erkek çocuk genellikle evde güçlü bir otoritesi olan güçlü rakibi babadan çekindiğinden her iki ebeveynden de uzaklaşmak zorunda olduğunu hissederken , annesinden çekinen kız çocuk hayran olduğu güçlü babasına daha çok yaklaşır.

Mitolojide çocuğun ebeveynine aşık olup evlenmesi çok kutsal bir eylem olduğu ve sadece tanrılara özel bir uygulama olduğu kabul edilir. Freud bu teorisini yunan mitolojisindeki Sophokles'e ait Kral Oedipus hikayesinden esinlenerek adlandırmıştır.

Kişilik gelişiminin 3-5 yaş dönemi Freud tarafından Phallik-Genital dönem olarak adlandırılır. Freud bu yaş döneminde erkek çocuğun annesine karşı duyduğu aşk nedeniyle babası tarafından cezalandırılıp kısırlaştırılacağı korkusu sonucu yaşanan karmaşaya Oidipus kompleksi adını vermiştir

kaynak:vikipedi

Ohooo Freud a göre her psikolojik sorunun altında cinsellik yatıyor.

Evet öyle:) ama yaptığı analizlerde kenara koyulacak cinsten değil..Ben yalnızca konuyu baştan sona okuduğumda bu durumun neden oluştuğuna dair aklıma gelen okuduğum bilimsel bir açıklamayı buraya yazmak istedim.

kötü olmuş ..
mantıken aşmak olanaklı ama aklından çıkarması zor olabilir.
Allah yardımcınız olsun dilerim tez zamanda atlatır eski psikolojisine sahip olur..

Acaba size konduramadı mı? Ya hani derler erkek evlatlar anneye daha düşkün olurlar...Birde bu yaşta daha çok anneci olabiliyorlar kendi yiğenimden biliyorum..Bundan mı kaynaklıdır acaba İnşallah bir an önce çözersiniz Allah yardımcınız olsun...

Evet öyle:) ama yaptığı analizlerde kenara koyulacak cinsten değil..Ben yalnızca konuyu baştan sona okuduğumda bu durumun neden oluştuğuna dair aklıma gelen okuduğum bilimsel bir açıklamayı buraya yazmak istedim.

Ona ne süphe kendisi psikanalizin babasıdır zaten yerimseniben Oedipus kompleksini bende okumuştum birde bunun baba-kız versiyonuna da yorumluyor. İnsan konduramıyor böyle bir şeyi çok sapıkça :sinifsinif:

Acaba size konduramadı mı? Ya hani derler erkek evlatlar anneye daha düşkün olurlar...Birde bu yaşta daha çok anneci olabiliyorlar kendi yiğenimden biliyorum..Bundan mı kaynaklıdır acaba İnşallah bir an önce çözersiniz Allah yardımcınız olsun...

O yaşta kim böyle bir şeye şahit olsa psikolojisi alt üst olur. İnsan cinselliği öğrendikten sonra bile anasını babasını o halde düşünmek istemiyor.

sana çok düşkün olduğundan babasıyla paylaşmak istemiyor bence. bende çocukken annemle babamın arasında yatardım. babama düşkünüm bende. koltukta bile oturuken ikisinin arasına zorla girer otururdum birde kızmasınlar diye şirinlik yapardım. 2,5 yaşımdayken bile öyle cevaplar verirmişimki etrafa hala herkes söyler sen bebekliğinden çok akıllıydın diye. zeka fazla geliyor işte. sen ona hissettirmeden doktoru ayarla bir pastanede felan arkadaşınız gibi görüşün konuşsun oğluna sorular sorar durumunu anlamaya çalışır. ben komşumuzun çocuklarına baktıydım da onların ne düşündüklerini hep oyunlarla öğrenir anne babasına iletirdim. yada oğlunun sevdiği biriside olabilir bu kişi. denemekte fayda var.

Bunu kendiniz çözemezsiniz. Direk doktora gidin.

Ayrıca dikkatsizliğiniz için de kınıyorum. Evde küçük bir çocuk varken daha dikkatli olunmalı. Kimbilir neler düşünüyor şu an küçücük dünyasında.

Acil uzman yardımı alın acil.

oğlum1,5 yaşına kadar 2 odalı bir evde oturduk.tabii oğlumun yatağıda bizim odadaydı.eşimle yanyana gelsek hemen aramıza girer.yattığımızda eşimin bana sarıldığını görmeden hissetse bile hemen kalkıp parmağıyla baba hııııııııı demeye başlardı.baktık olmayacak 3 odalı ir eve taşındık.oğluma oda yaptık.odasında uyumaya başladı o da bizde rahat ettik.2. oğlumuda 1 yaşında ayırdım.bizim o tür sorunlarımız olmadı.hatta aynı odada bizlerle uyumaktanda hoşlanmazlardı.bayramlarda memlekete gittikçe çok sorun yaşıyorduk.kayınvaldemin eşya doldurduğu bir odası vardı.bikaç defa dedim orayı biraz boşaltıp yatak yapalım diye ama kayınvaldem umursamadı.sonra ben çocuklara baza aldım.ranzalarınıda yatağı yorganı herşeyiyle toplayıp memlekete götürdüm.ıvır zıvrları boşaltıp oğullarıma oda yaptım.şimdi gittikçe herkes odasında kalıyor.hepimizde rahatladık.
yani 1,5 yaşındaki bir çocuk bile bişeylerin farkında olabiliyorki 6 yaşta çoğu şeyin bilincindedir.üstelik 2 ay geçmiş bu sorunu kendiniz aşamamışsınız,yardım alınız

ayy çocuklara çok dikkat etmek lazım. uyudugundan emin olmak lazım.......
çocuk içim büyük bi psikolojik yıkım...
bunu hiç unutmıycak..

Son düzenleme:
Bizler kendimiz yaptıgımız halde anne babamızı cinsel pozisynda dusunemeyız :1shok:

Kaldı ki 6 yasında bir cocuk...

Asla unutmaz hep kendi dunyasında yasar bunu...

Hemen bir yardım alın sorun ciddi boyutlara tasınabilir..

Çocuğunuz ne kadar farklı bir çocuk olsa da sizin tabirinizle, sonuçta 6 yaşında bir çocuk.
Çocuğunuzu gözünde fazla büyüttüğünüzü ve büyük bir insan gibi gördüğünüzü düşünüyorum.
Zaten çocuk olmasa kendi odasında yatar, sizle beraber yatmaz.
Arkadaşlara katılıyorum ne olursa olsun, 6 yaşında ki bir çocuk tek başına yatabilir,
ve bu kişiliğine ,özgüvenini mutlaka etkiler bence.
Doktora götürürsem de şöyle olur böyle olur derken, dediğim gibi çocuğunuzu sanki kocaman bir insan posizyonuna sokuyorsunuz, sonuçta çocuk, herşeyi bu kadar mantıklı düşünemez.
Tek başınıza çözemediğiniz açık, artık yardım alma zamanı gelmiş.
Umarım çözüm bulursunuz.

X